בחסות הרשות והשב״כ: פעילים פלסטינים בסכנת מעצר מיידית

ליברמן חתם על צו המכריז על ״אלחראכ אלשבאבי״ כהתאחדות בלתי מותרת בישראל. הבעיה היא, שההגדרה של ה״תנועה״ הזאת כל כך רחבה – שהיא חושפת את כל הפעילים הפוליטיים הפלסטינים למעצר מנהלי. ונחשו מי המרוויחה הגדולה?

לפני כמה חודשים יצא לי לכתוב על היעלמותם של שלושה צעירים מרמאללה, שהתברר שהרשות הפלסטינית חטפה. כיום, לאחר כמה הארכות מעצר, הם מואשמים בהאשמות מרחיקות לכת כגון השתייכות לחיזבאללה והשתתפות במחנות אימונים בלבנון ובתוניסיה. אך ככל שהעובדות מתאספות, מתגלה בפנינו תמונה רחבה, מדאיגה יותר, שמעמידה את כל הפעילים הפלסטינים הצעירים בסכנה מיידית כחלק מהתיאום הביטחוני בין הרשות הפלסטינית לשב"כ הישראלי.

השלושה מרמאללה, על פי השב״כ, משתייכים ל"אלחראכ אלשבאבי" (תנועת הצעירים, שמיד ארחיב לגביה). שר הביטחון אביגדור ליברמן החליט כי זהו "ארגון הפועל במסווה של התארגנות צעירים" וחתם על צו המכריז על "אלחראכ אלשבאבי" כהתאחדות בלתי מותרת בישראל, על פי תקנות ההגנה לשעת חירום – עוד צעד בפגיעה בפעילות הפוליטית של צעירים פלסטינים בתוך ומחוץ לקו הירוק. אולם אין ארגון ברור שנקרא "אלחראכ אלשבאבי"; לעומת זאת, ישנם צעירים פלסטינים מערים שונות מתוך וחוץ לקו הירוק והן בחו"ל, שמתארגנים באופן אקראי בתדירות משתנה ופועלים במגוון מאד רחב של נושאים – מהמאבק נגד הכיבוש, דרך החזרה לכפרים מהם גורשו משפחותיהם ב-48׳ ועד נושאים חברתיים כנגד האלימות בחברה הפלסטינית, שוויון מגדרי ועניינים סביבתיים.

הצעירים הללו נמצאים בכל הערים והכפרים הערביים, לפעמים מתארגנים ברמה המקומית ופועלים למימוש מטרות פוליטיות מקומיות. מה שמאפיין את התנועות הללו היא גילם הצעיר של הפעילים, שמוּנעים מתשוקה אמיתית ללא אינטרסים ונוטים להיות אידיאליסטים חסרי פשרות. חלקם משתייכים למפלגות ותנועות פוליטיות רשמיות, חלקם עצמאיים, הם בוטים, חדים ויודעים להשתמש ברשתות החברתיות ואף להפעיל לחץ ציבורי על ההנהגות הקלאסיות.

מאפיין נוסף וחשוב זה חוסר הסדר בפעולתם שגורם להם להיות בלתי צפויים. למשך תקופות מסוימות הם נמצאים בכל מקום בפעילויות פוליטיות, ואז נעלמים וחוזרים. אין היררכיה ברורה, כל פעיל יכול להגיד שהוא חלק מ"אלחראכ אלשבאבי", והיותו ארגון שלפי הגדרת שמו מזוהה עם הצעירים גורם לכך שבאופן טבעי הפעילים בו מתחלפים בתדירות גבוהה, חלקם ממשיכים את פעילותם במפלגות או בארגונים וחלקם ממשיכים למקומות אחרים לחלוטין. וזה בעצם מה שמפחיד בצו ששר הביטחון חתם עליו: ברגע שאין ארגון ברור וללא הנהגה, ההגדרה המשפטית של "אלחראכ אלשבאבי" יכולה להתפרש במובן הרחב ולהעמיד את כל הפעילים הפוליטיים הפלסטינים בסכנה של מעצר מנהלי. ומי המרוויח הגדול? הרשות הפלסטינית. משום שהדבר האחרון שהרשות רוצה הוא להתמודד עם ביקורת שמערערת על הלגיטימיות שלה ושל מנהיגיה. במיוחד כאשר אותם פעילים הם בעלי תשוקה אמיתית לסיום הכיבוש ולוקחים את מאבקם ברצינות, רובם לא נשואים, ללא מחויבות כלכליות ומשפחתיות ומרשים לעצמם להיות קולניים ונוקבים.

אינני בקיא בפרטי מעצרם של שלושת הצעירים ברמאללה, בשל העובדה שרוב המידע שקיים עבר סינון דרך השב"כ ובשום פנים לא אסכים להאמין למידע שמגיע משירות הביטחון הישראלי ומגובה בתקנות לשעת חירום – שני פקטורים אנטי-דמוקרטיים אשר ידועים בפגיעה בזכויות אדם ומקנים לרשויות כוח אבסולוטי כנגד האזרחים. אך מה שיותר מעציב הוא שהרשות הפלסטינית מקבלת זאת, במקום לעודד את הפעילות של "אלחראכ אלשבאבי" כפלטפורמה להבניית מנהיגים עתידים לעם הפלסטיני – במיוחד לאור התפיסות האידיאליסטיות של הצעירים שמעודד אותם לבנות קשרים וגשרים בינם לבין פעילים בצד השני של הגדר – הרשות בלב שלם מחליטה לשתף פעולה עם ליברמן, ועם כל הכבוד לתירוצים אודות הצורך למנוע כאוס, אין שום הצדקה לדיכוי אלים. ואם הסכנה אכן אמיתית כפי שמנגנון הביטחון הפלסטיני טוען, אז הגיע הזמן שהרשות תיקח אחריות לכישלונה במאבק בכיבוש והקמת שלטון שפועל לשמירת זכויותיהם של אזרחיה, שלטון שיכול להכיר ביקורת פנימית ומשתנה לפי הלך רוחו של הציבור. מלבד זאת אין שום סיבה בעולם לכך שפעילים צעירים צריכים לשלם את מחיר הכישלון הפוליטי של הרשות.

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. איזי גור

  טובריש קומיסר ליברמן מכין לנו את האם אם אמו של האינתיפאדות.
  מה יש בתוך הגולגולת של הבריון הזה? קש? תבן וגבבה?
  יה אללה מי שלא מבין שכולנו נשלם ביוקר רב על מנויו של הבוק הזה לשר הביטחון,
  הוא אוויל משריש.
  אם האיווט הזה ומי שמינה אותו ועוד כמה מלחכי פינכה עלובי נפש לא יילכו
  הבייתה ומהר מאוד. אכלנו אותה ובגדול!

 2. גל לוי

  אחת החדשות העצובות של הבוקר הזה. עבור המדינה יש שתי אפשרויות, או שצעירים פלסטינים יהיו פעילים בלוחמה נגד הכיבוש, או שהמדינה תגדיר כל התארגנות פוליטית כטרור.

 3. רותם רפטור

  גם מנחם בגין, ראש אירגון הטרור אצ"ל, כינה את תקנות ההגנה לשעת חירום "חוקים נאציים". זה כמובן לא הפריע לו להשאירן על כנן כאשר היה ראש הממשלה.