• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

חגיגה של פלאפל ענבים - ללא ערבים

הפסקת פרסומות: האם המומחים של פריגת מצאו שהערבים אינם צרכני ״פלאפל ענבים״ בשל חסם תרבותי כלשהו, או שמדובר בעוד התערבות חשאית של רשויות הביטחון המנסות למנוע את זליגת הנוסחה הסודית לידי האויב? יצאנו לבדוק

לאחרונה אני נלחם שוב בעצמי. המערכה הפעם היא נגד חגורת השומן שנרקמת במהרה מסביב למותניי. הניסיון הנואש להסביר לכולם שלא הרווחתי את הכרס הזו ביושר, זה המטבוליזם שמתנכל לי והתחיל לאגור שומן ללא סיבה… מי שמכיר אותי יודע שאוכל והנאה ממנו זה לא הצד החזק שלי, ובכלל אין לי צדדים. מונע מהפחד שבקצב הטפיחה הנוכחי איאלץ לחליף מלתחה שלמה (לעזאזל, אם כבר אני אוגר אז שיהיה ממון או כל דבר אחר הראוי להערכה, רק לא שומן), מצאתי את עצמי מנוי לחדר כושר שכונתי לצדם של גברים אמיתיים, כאלה שבאים עם שרירים וכוונות ברורות בחיים.

״תדבק באירובי״, אמרו לי יועצים עבי כרס. כיאה לילד טוב, עשיתי את מה שאמרו לי ורכבתי על מכשירים גדולים. בכדי לאבד את תחושת הזמן הסתרתי את צג השעונים ובהיתי במסך המוצמד למכשיר תוך דפדוף עייף בין הערוצים המסחריים. כלקוח שבוי הצופה בפרסומות עם הפסקות קצרות של תוכניות שרובן מוגדרות כסוגה עילית, אשר מתכתבות עם יצר האכילה ויצר המין, נתקלתי בפרסומת המזמינה את ה״ישראלים לחגיגת פלאפל ענבים״. השתקתי את מחשבותיי על מיהו הישראלי וקבעתי שמדובר בפרסומת שמדברת אלי כאדם המשתדל לא לצרוך מוצרים מן החי. הפרסומת החביבה מבקשת להמציא מחדש את ה״פלאפל ענבים״ של פעם (לא זכור לי שהיה, אבל מה אני יודע) ומזמינה את הישראלים לחפש אותם בחנות הפלאפל הקרובה לביתם.

כמכור לגרגרי חומוס בכל מצב צבירה עלה אצלי צורך בפלאפל ענבים, ובמיוחד לתת מכה בתחתית הבקבוק. כל חנויות הפלאפל באזור שלי לא ציינו את חג ה״פלאפל ענבים״ וכששאלתי את עצתו של גוגל עם המבטא הערבי על המבצע ההוא, הוא טען שלא שמע על זה מעולם ובין השורות הבנתי שהוא שוב רומז שאני לא מבחין בין מציאות למציאות מדומה. נכנסתי לאתר של חברת פריגת וחיפשתי את כפתור ה-AR אך לא היה שם זכר לשפה הערבית. לא יודעתי אם פריגת עשתה כדבריו של רה״מ ופשוט ניכתה את הערבים מקהל היעד שלה או שנפלה כאן טעות בתום לב. יצאתי לבדוק.

חמוש במקלדת וקצת חוש צדק פניתי לפריגת בשפה העברית ושאלתי למה בחרו לדלג על בני ובנות החברה הערבית: האם המומחים שלכם מצאו שהערבים אינם צרכני ״פלאפל ענבים״ בשל חסם תרבותי כלשהו או שמדובר בעוד התערבות חשאית מצדן של רשויות הביטחון שמנסות למנוע את זליגתה של הנוסחה הסודית לידי האויב?

לא עברה שעה ועל הצג מכשיר הטלפון שאמון על שריפת זמני הופיע מספר טלפון חסוי. אני לא אוהב שמתקשרים אלי, שלא נדבר על אלה שמתקשרים ממספר לא מזוהה. ניסיונות חברי היהודים להרגיע באומרם ש״השב״כ לא מתקשרים ממספר חסוי״ לא עזרו. אבל אזרתי אומץ ועניתי. על הקו הייתה נציגת חברת פריגת שקצת כעסה על ״הפנייה הלא מובנת״. ״אדוני, זה לא רלוונטי. המבצע נגמר כבר״, אמרה במיאוס. גייסתי את הקול הכי תקיף שיכלתי ואמרתי שאומנם עברנו בשתיקה יחסית על האפליה הממוסדת בכל הקשור לחלוקת קרקעות, כספים ותשתיות ביוב, אך על זכותנו לחגוג את חג ״פלאפל ענבים״ אנו הולכים להילחם עד זוב דם.

הנציגה שמיהרה לאנשהו אמרה לי שהקמפיין פונה גם לערבים ושעברית היא השפה הרשמית במדינת ישראל. העובדה שלא פרסמנו את הקמפיין בשפתם או במקומות מגוריהם לא מעיד על דבר. לטענה שלי שהשפה הערבית עדיין מוגדרת כשפה רשמית חרף מאמציו של ח״כ דיכטר ושות׳, אמרה שזו החלטה שיווקית ושהיא תעביר את זה הלאה. הפריגתית איחלה לי משהו לפני שסגרה.

הרגשתי אבוד. מה אני אגיד לבן שאין לי עכשיו. איך אסביר שהאפליה וההדרה חלחלו גם לגופים מסחריים המשוועים ללקוחות אבל בוחרים לדלג על ציבור שלם. מצד שני במה הם שונים מהבנקים ושאר החברות שמנהלות את חיינו – הרי כולן לא מרגישות צורך לפנות בשפה הערבית שלא נדבר על מוסדות מדינה ששם השפה האנגלית מתחרה בשפת הקודש.

אז אמנם לא אכלתי פלאפל ענבים אבל החלטתי לרדת מכל הרעיון הזה של חדר כושר. עם הקילוגרמים העודפים אני אשלים כמו שהשלמתי עם האפליה וההדרה.

כנראה שיעניין אותך גם: