המקל והגזר של ביבי

נתניהו מנסה לרוקן מתוכן את התוכנית הכלכלית לפיתוח המגזר הערבי, לסחוט הריסת רבבות בתים שנבנו ללא היתר, ובעיקר: לשרטט גבולות לנבחרי הציבור
רג'א זעאתרה

הסרטון הכה מרגש שבו פונה רה"מ נתניהו אל האזרחים הערבים לא נועד רק לצרכי ההסברה הישראלית בחו"ל. הממשלה אישרה שלשום את החוק להגברת וחיזוק האכיפה בתחום התכנון והבנייה, שבא בעצם ליישם את דו"ח ועדת קמיניץ להאצת הריסת בתים שנבנו ללא היתר, לרוב בשל היעדר תוכניות מתאר שעונות על צרכי הדיור והפיתוח ביישובים הערביים. "אנחנו פועלים לייצר מציאות של מדינה אחת עם חוק אחד, חוק וסדר לכולם, ללא יוצאים מן הכלל", אמר נתניהו. "וזה מה שראוי שיהיה והגיע הזמן שיהיה במדינת ישראל".

גם בישיבת הממשלה, כמו בסרטון, דיבר ראש הממשלה על השקעת "הרבה מאוד משאבים בפיתוח המגזר הערבי – פיתוח כלכלי, חינוך, תחבורה, פתרונות דיור וגם נושאים אחרים". נתניהו מתכוון לתוכנית הכלכלית המפורסמת, שהוא וחלק משריו עשו ועושים כל שביכולתם כדי להפוך אותה לכלי פוליטי סחטני: נוסף לעובדה כי חלק ניכר מהתקציב שנוסף לתוכנית (922 מיליון מתוך 2.5 מיליארד ₪) יוקצה להקמת כעשר תחנות משטרה ביישובים הערבים והעסקת 1,300 שוטרים – הסכנה הגדולה היא התניית העברת תקציבים שוטפים ב"אכיפת תכנון ובנייה", כלומר בהריסת עשרות-אלפי בתים.

החוק שאישרה הממשלה מעביר בעצם את הסמכויות להריסת בתים לידי ראשי הרשויות המקומיות עצמם. מבחינת נתניהו המטרה ברורה: יתנו (הריסות) יקבלו (תקציבים) – לא יתנו לא יקבלו! אמנם התניה כזו אינה חוקית ואינה מופיעה מפורשות בחוק, אבל כאשר יישום התוכנית הכלכלית נתון לרחמיהם של שרי הימין, ברור שזה נועד ללחוץ על ראשי רשויות מקומיות להרוס בתים. בשנה שעברה ארגנה ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי הפגנה בכיכר רבין במחאה על מצוקת הדיור, והשנה ציינו 40 שנה ליום האדמה בשביתה כללית. גם היום מדובר בסוגיה שנוגעת לרבבות משפחות בגליל, במשולש ובנגב, שעלולות למצוא את עצמן ללא קורת גג – גם אם בנו את בתיהן על אדמתם הפרטית.

אילוסטרציה: עמר עבד אלקאדר
אילוסטרציה: עמר עבד אלקאדר

כמו כן, נתניהו עושה שימוש ציני בבעיית האלימות בחברה הערבית, שגבתה את חייהם של 1,165 אזרחים מאז שנת 2000. מעבר למחדלי המשטרה והממשלה בפענוח הפשעים ובאנרכיית הנשק – נשאלת השאלה: איפה האחריות של ממשלות ישראל לדורותיהן לכך ששני שליש מהילדים הערבים חיים מתחת לקו העוני, שרק לשליש מהתיכוניסטים הערבים יש נגישות להשכלה גבוהה ושברוב היישובים הערביים אין אזורי תעשיה ותעסוקה, שלא לדבר על מוסדות תרבות ומתקני ספורט?

מדיניות "המקל והגזר" של ממשלת נתניהו מבקשת לתחום את אזרחותם של מיליון וחצי אזרחים ערבים לגבולות "מדינת הלאום" היהודית: ללא זכויות קיבוציות, עם מעט "הטבות" אזרחיות מותנות. בקיצור – אזרחים סוג ב'. האמירה של נתניהו על כך שבסרטון ההוא של "הערבים נוהרים לקלפיות" הוא התכוון "למפלגה פוליטית ספציפית", מסמנת את סוג ההנהגה שהוא רוצה: כאלה שיסתפקו בפירורים וישכחו מהמאבק לשוויון מלא ואמיתי במולדתם.

הכותב הוא עיתונאי ואקטיביסט, חבר הלשכה הפוליטית של תנועת חד"ש

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. Mosheshy

  בדיוק כך.ايش عرفك انها كذبه ? من كبرها.איך ידעת שהכל היה שקר אחד גדול? ענה: מההגזמה שהיתה בשקר. 15 מליארד שקל. بكرة في المشمش.
  ביבי,שריו וחברי הקואליציה שלו יצאו בתרועות של:" הממשלה אישרה הערב (יום ד') פה אחד את התוכנית לצמצום פערים במגזר הערבי בהיקף של 15 מיליארד שקלים".
  לאחר מיכן התברר שרק מליארד וחצי, שכמעט כולו יילך להריסת בתים ולמקומות עבודה ליהודים .שוטרים,וכד'.

 2. נפתלי אורנר

  נתניהו הינו איש רע. חד וחלק

 3. דןש

  תחילה יש לתכנן תוכניות מתאר. לאשר את מה שנכנס למסגרת התכנון ולהרוס, תוך כדי מתן חלופה ראויה, את מה שנבנה מחוץ למסגרת. הדבר מחייב תוספת שטחים לישובים והפשרת קרקעות מנהל, כפי שנעשה במגזר היהודי.