ההומניזם העמוק של מנחם ברינקר

עם מותו של מנחם ברינקר, פרופסור לספרות ופילוסופיה ואיש שמאל, העלינו מחדש את הדברים היפים שכתב עליו דודי מחלב ז"ל, תלמידו וחברו, כשברינקר קיבל את פרס ישראל לחקר הספרות. יהיו מילותיו הטובות של דודי ז"ל הספד לאיש רב הזכויות הזה
דודי מחלב

השבוע יחולק פרס ישראל. נחמה פורתא אני מוצא בעובדה שלצד הגזען תומרקין ולהבדיל ריבואות הבדלות יקבל את הפרס מורי וחברי פרופ׳ מנחם ברינקר. ברינקר הוא פילוסוף מבריק ודגול ואיש ספרות, אבל הוא לא רק מגה אינטלקטואל. ברינקר הוא מאושיות השמאל הישראלי, ממייסדי מוקד ושלי, סוציאליסט והומאניסט בכל ישותו. מי שקידם כל ימיו את הרעיון של שתי מדינות ולחם כנגד האגואיזם הלאומני הישראלי ששלל את אפשרות היחס האנושי לפלסטינים.

באישיותו ופועלו מהווה פרופ׳ ברינקר דוגמא מופתית של האינטלקטואל המעורב, שלא מנתק בין האקדמיה לחברה אלא מחויב תמידית לדמותה וערכיה של החברה בה הוא חי ופועל. פרופ׳ ברינקר שערך ותירגם חלקים מכתבי הפילוסוף סרטר מגלם בפועלו ובאישיותו, את הרעיון הנאצל של ראיית הזולת כחירות ולעולם לא כסיכום של הינתנותו העובדתית. פרס ישראל ניתן לפרופ׳ ברינקר על הישגיו המחקריים בתחום הספרות, אולם אני כתלמידו רוצה לראות בפרס הזה הכרה בהומניזם העמוק מבית מדרשו.

פרופ׳ ברינקר הוא גם מורה יוצא דופן בנוף האקדמי הישראלי. האוניברסיטאות בישראל כבר מזמן אינן מקום מפגש ללימוד דיאלוגי שמקיף את כל אישיותם של המורה והתלמיד אלא בתי חרושת לייצור ידע. גם במובן זה מתבלט פרופ׳ ברינקר. שיעוריו לא רק רווי חוכמה, עומק אינטלקטואלי וידע פילוסופי רחב. הוא מעורר השראה ומדרבן לחשיבה גם מתוך כך שיחסו לתלמידיו מקיף את מלוא אישיותם ועולמם, בדרך של לימוד דיאלוגי שמכבד את התלמידים.

נפלה בחלקי הזכות להיות תלמידו של האדם הדגול הזה וברבות השנים נתפתחו בינינו יחסי חברות עמוקים. אני, כתלמידו וחברו של פרופ׳ ברינקר וכאזרח ישראלי מרגיש שהענקת פרס ישראל לפרופ׳ ברינקר היא אות כבוד למעניקי הפרס.

פוסט זה פורסם באתר זה במקור ב-26.04.04 תחת הכותרת "הצלת כבודו של פרס ישראל"

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.