סלמונלה והרגולציה של נתניהו

בחינת הנסיבות של משבר הזיהום בענף המזון מעלה שאלות על הרגולציה בישראל. הבעיה היא אינה עודף רגולציה, כפי שסבור נתניהו, אלא העדר רגולציה איכותית, הוגנת ויעילה. דוגמאות נוספות למחסור ברגולציה שפוגע באזרחים ניתן למצוא בתחום הבריאות, הסיעוד, הפנסיה והבנייה
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

פרשת הזיהום במוצרי המזון הגיעה בעיתוי לא מוצלח עבור ראש הממשלה. רק לפני כחודש החליטו נתניהו ושר האוצר כחלון שהם מתכוונים לעצור כל רגולציה (הסדרה) ממשלתית חדשה ב־5 השנים הקרובות. לפי ההחלטה הזו, שאמורה להיכלל בחוק ההסדרים, רגולטור ממשלתי לא יוכל לקדם רגולציה חדשה לפני שיעמוד בדרישות להפחתה של 25% בנטל הרגולציה הקיימת בתוך 5 שנים.

בשבוע האחרון התברר שהזיהום בדגני הבוקר של חברת "יוניליוור", והזיהום ב"סלטי שמיר" ו"טחינת הנסיך" לא נובע מעודף רגולציה אלא דווקא מחוסר בה. בניגוד למדינות המפותחות שבהן הרגולציה בעניין ייצור ושיווק מוצרי מזון רחבה ומחמירה, בשוק המזון בישראל שורר כאוס – העדר כללים ברורים המסמנים את המותר והאסור בתהליך ייצור המזון ושיווקו ואי־בהירות של הכללים הקיימים בנושא שיווק המזון. מה שמחמיר את המצב היא האכיפה הרשלנית של הרגולציה הקיימת על ידי משרד הבריאות. יש להניח שאם משרד הבריאות היה מצמצם עוד יותר את הרגולציה הלקויה והחסרה שלו בשוק המזון, הוא היה זוכה לשבחים מראש הממשלה.

נתניהו מתלונן כבר שנים על עודף רגולציה במשק. כבעל השקפות קפיטליסטיות קיצוניות, כל התערבות בשוק הכלכלי היא בעיניו בגדר עוול מוסרי שיש להיאבק בו. לכן אין פלא שהוא מקדם בכל דרך אפשרית את צמצומה. באחת מישיבות הממשלה הוא טען שיש "להילחם ברגולציה עם גרזינים".

האם המשק הישראלי אכן סובל מעודף רגולציה? פרופ' דוד לוי־פאור מהאוניברסיטה העברית, מהחוקרים המובילים בעולם של תחום הרגולציה, מצא שמאז שנות ה־80 הרגולציה בישראל נמצאת בירידה, ומספר התקנות והנהלים הולך ופוחת. כמו כן, מעיר פרופ' לוי־פאור, חשוב להבחין בין כמות הרגולציה לאיכותה. כלומר, לבחון מה מטרתם של הכללים המחייבים את השחקנים בשוק הכלכלי ובתחומים החברתיים. האם הם מקדמים את רווחת הכלל? האם הם מממשים אינטרסים חברתיים של האזרחים, כמו זכותם לבריאות, לחינוך, לדיור, לתעסוקה? האם הם יוצרים הסדרים שמקדמים צדק חברתי ויעילות כלכלית?

אם בוחנים את הרגולציה בישראל לפי אמות מידה אלה, מתברר שהבעיה אינה עודף רגולציה אלא העדר רגולציה איכותית, הוגנת ויעילה. צריך רק להסתכל על העדר רגולציה מספקת בתחום הבריאות, הסיעוד, הפנסיה והבנייה.

בניגוד למדינות המפותחות שבהן הרגולציה בעניין ייצור ושיווק מוצרי מזון רחבה ומחמירה, בשוק המזון בישראל שורר כאוס – העדר כללים ברורים המסמנים את המותר והאסור בתהליך ייצור המזון ושיווקו ואי־בהירות של הכללים הקיימים בנושא שיווק המזון. מה שמחמיר את המצב היא האכיפה הרשלנית של הרגולציה הקיימת על ידי משרד הבריאות.

למשל: התשלומים הכפולים והמשולשים שאנחנו משלמים עבור ביטוח בריאות, חלקו חופף, המצמיחים רווחים של מאות מיליונים לחברות הביטוח; על תעשיית ביטוח הסיעוד המרוויחה הון מקיפוח זכויותיהם של מבוטחים ששילמו דמי ביטוח לאורך עשרות שנים רק כדי לגלות בעת מצוקה שסעיפים מסתוריים בפוליסה הותירו אותם חסרי כיסוי; על רפורמת הפנסיה שמאפשרת לחברות הביטוח וקרנות הפנסיה לייצר תקנונים הכתובים בשפת סתרים ולגבות מהעובדים דמי ניהול מופקעים; או על העדר רגולציה של תנאי העבודה בענף הבנייה שגורם למותם של עשרות פועלים מדי שנה, וכך גם בתחומים נוספים.

המלחמה של נתניהו ברגולציה היא, כאמור, אידיאולוגית – חלק מתפיסת עולם חברתית־כלכלית מקיפה שמטרתה הפרטה והסרת מגבלות על פגיעה בזכויותיהם של צרכנים, בזכויות עובדים, בזכויות חברתיות של אזרחים ובסביבה. "מלחמת גרזינים" שאינה תורמת ליעילות כלכלית ושאין לה דבר וחצי דבר עם דאגה לשלום הציבור.

פורסם ב״ידיעות אחרונות״

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דני

  הימין הכלכלי תמיד מתנגד לרגולציה, בבחינת תנו לנו לדפוק אתכם חופשי בלי הגבלות ולמקסם רווחים על הגב המסכן שלכם.

 2. יחזקאל

  נתניהו לא קפיטליסט, הוא רייגניסט והמטרה שלו אינה יצירת שוק קפיטליסטי ותחרותי אלא יצירת מעמד אוליגרכי מצומצם ועם של אריסים שמצידו יכולים למות ברגע שהתועלת הכלכלית שהם מביאים אוזלת.

 3. דןש

  אין כל קשר בין רגולציה לבין בקרת איכות.
  בקרת איכות זה מה שחסר אצלנו. תמיד רודפים אחרי הסוסים שברחו מן האורווה.
  לצערי זה לא רק בתחום המזון, אלא גם בתחום הפוליטיקה, המדיניות, הבטחון ומה לא.

  1. דני

   אבל רגולציה קובעת כללים של בקרות איכות למיניהן, תקנים וכו. בלי זה, אתה נתון לרצון הטוב של בעל העסק, ולקריטריונים שהוא יקבע לעצמו, אם בכלל.

 4. חזי

  נחמד. הרגולציה "של נתניהו".

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  תודה ליוסי עכ הפוסט. מאחר ופורסם גם ב,,ידיעות-אחרונות׳׳ אני מקוה שיעורר מספיק הדים וירבו הסכויים להצלחת מאבק נרחב נגד הקפיטליזם החמסני הפוגע ברווחת הציבור הרחב.

 6. ליכודניק

  מעניין. הרושם שלי הוא שבלי קשר לרוח המפקד (ובמשרד הבריאות, זהו ליצמן ולא נתניהו), במשבר הזה משרד הבריאות נגרר אחרי התקשורת, ופעל רק אחרי שהתפרסם שאריזות חשודות הגיעו לצרכנים.

  כלומר, המשבר הזה הוא דוקא דוגמא טובה ל-"יד הנעלמה" של השוק: הסנקציה של הצרכנים (בתיווך התקשורת) נראית לי חריפה יותר מהרגולציה של משרד הבריאות.