לא כולם זכו לפגוש את ביבי

באופן סימבולי, מרתון ״שיחות הרקע״ של ראש הממשלה מתקיים שנתיים בדיוק לאחר צוק איתן – עובדה שרק מחדדת מי נעדרו מן המעמד

מסע "שיחות הרקע" של ראש הממשלה עם עיתונאי ארצנו עשה לא מעט כותרות. מסתבר שמרביתם יצאו תחת רושם עז של חכמתו, שנינותו וכובד משקלו. וכעת מתנהל דיבייט עיתונאי וציבורי, עמוס בדאחקות, ביקורת ותרעומות. האמנם היה ראוי לתת לו במה כזו? מה אומרות העדויות הללו, המסננות את התוכן (לפי ההסכם מראש) ומשאירות רק את הצורה? לאן חותר נתניהו, פוליטיקאי משופשף ופרקטי, בסדרת המפגשים הזו?

באופן סימבולי, המפגשים הללו התקיימו שנתיים בדיוק לאחר "צוק איתן". אני מניח שלא היתה כוונת מכוון בעניין, אבל העובדה הזו רק מחדדת את הפוקוס על מי שלא נכח בחדר הישיבות במשרד ראש הממשלה.

לפני שנתיים בדיוק, בסוף השבוע האחרון של "צוק איתן", עלינו, כמה עשרות מתושבי עוטף עזה, תושבי שדרות ואשקלון, אנשי קיבוצים ומושבים ועוד, לבית ראש הממשלה. הקמנו שם מאהל אליו הגיעו אלפי אנשים. היינו פליטות ופליטים במדינתנו, משפחות שלמות שנדדו במהלך כל הקיץ, על מנת לאפשר מקום סביר לילדיהם המטווחים. היינו מי שהתעוררו והבינו שאסור לנו לאפשר עוד סבב שכזה במלחמה שנמשכת, יותר ופחות, כבר 15 שנה (ו-11 "מבצעים") באזורנו. היינו מי שהחליטו לקחת את גורלם בידיהם ולדרוש חתירה להסדרים ארוכי טווח מול שכנינו העזתים.

ביום שישי קיימנו קבלת שבת גדולה ומתוקשרת. מיד אחריה קיבלנו את ההודעה הכואבת על מותו של דניאל טרגרמן בן הארבע, בפתח ביתו בנחל עוז, מפגיעת רסיס פצמ"ר. למחרת, במוצאי שבת, קיימנו הפגנה גדולה בפתח מתחם בית ראש הממשלה, הפגנה קצרה שנישאו בה נאומים ענייניים והיא התנקזה לדרישה אחת: פגישה עם ראש הממשלה.

אני מניח שזה הקטע שרבות ורבים מכם תופסים את הראש ואומרים: איזו נאיביות. נכון. הגענו הלומי קרב והורות מגוננת מהחזית וביקשנו דבר אחד: לדעת למה. כמי שחיים באחד מחבלי הארץ היפים והחשובים בישראל ורואים בו את עתידנו, ביקשנו להבין מהו החזון של ממשלת ישראל לקהילות שלנו, לילדים, לעתידנו. היו בנו אנשים מנוסים. כולנו היינו רציניים ואחראיים עד אימה. היו בנו אנשי ימין, אבל רובנו לא היינו ממצביעי "המחנה הטבעי" של ראש הממשלה. ובכל זאת, רצינו שראש ממשלת ישראל ייפגש עם מי שלקחו על עצמם משימה לאומית חשובה, עם מחירים כבדים, יסביר מהי האסטרטגיה שלו. אנחנו מוכנים ללכת, השאלה היא לאן. התשובה היתה התעלמות מהדהדת – נתניהו הגיע מאז לאזורנו רק למעמדים טקסיים, עם קהל ימין מסונן בקפידה או למפגשים מצולמים בגנים ובתי ספר.

נתניהו מבקר בשדרות במהלך ״צוק איתן״, אוגוסט 2014. צילום: אבי אוחיון/ לע״מ
נתניהו מבקר בשדרות במהלך ״צוק איתן״, אוגוסט 2014. צילום: אבי אוחיון/ לע״מ

שנתיים לאחור נראה שהיינו קול במדבר, ובאה הרוח וחטפה את הקול. הרשו לי להניח שאיש מעשרות העיתונאים שנפגשו עם ביבי בשבועות האחרונים לא שאל מדוע הוא לא טרח להיפגש איתנו. הרשו לי להניח שאיש גם לא שאל מה מבטיח ראש הממשלה בשבע השנים האחרונות לאנשי עוטף עזה. נכון, יש את עניין המנהרות וחקירות מבקר המדינה. וגירסת בנט וגירסת לפיד ותשובות ראש הממשלה. אבל, המנהרות מאפשרות הסחת דעת מהחיים עצמם. אלו שאנחנו חיים בכל יום כאן, בנגב המערבי. אלו שאותו ראש ממשלה לא היה מוכן להחליף איתנו מילה אחת של אמת ביחס לעתידם.

אין לקח מהדהד לסיפור הזה. הוא נוגע באופן ישיר רק לכ-200 אלף ישראלים, לכל היותר. לא משהו שמכריע בחירות, מסתבר. ובכל זאת, כמו בכל חשדנות ישראלית בריאה, חשוב שנשאל מי לא היה בחדר בתדריכים של ראש הממשלה של כולנו.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דפנה

    להתעלמות מתושבי הדרום יש היבט נוסף. כלכלי. בעוד סכומי עתק מורעפים על תושבי ההתנחלויות, המדינה לא מצליחה למצוא מקור תקציבי אפילו למיגון בתים בשדרות, אשקלון, ועוטף עזה. העיתונות אמנם דיווחה, אבל מאז היא שותקת. התושבים שותקים. וגם הפוליטיקאים שותקים, [לרבות הפוליטיקאי המאכזב מכולם, תושב עוטף עזה מר חיים ילין].
    ולא רק זאת, רבים מתושבי הדרום, במו אצבעותיהם, העניקו את השלטון, שוב ושוב, לבנימין נתניהו. ונראה כי בבחירות הבאות הם שוב יכתירו את נתניהו כמלך ישראל.
    כדאי שתושבי הדרום יפנו לפחות חלק מהביקורת גם אל עצמם.

  2. א

    בינתיים מאז "צוק איתן" יש את התקופה הכי שקטה בדרום מזה 15 שנים.