עלייתו המדאיגה של הימין הגרמני החדש

מפלגת ה-AfD, הגורפת הישגים משמעותיים בבחירות בגרמניה, מייצגת ימין גרמני חדש שעוטף את תכניו הלאומניים, הגזעניים והקסנופוביים ברטוריקה פופוליסטית ומיתוג צעיר ומיינסטרימי

תהליך הבחירות המתרחש בימים אלו במספר מדינות פדרליות בגרמניה, מתרחש תחת סימן עליית מפלגת ה-AfD – ״אלטרנטיבה לגרמניה״. מפלגה זו זכתה בינתיים בהישגים משמעותיים ביותר בארבע מדינות, כאשר היא עוקפת את מפלגת השלטון – מפלגת האיחוד הנוצרי (CDU) – במדינת הבית של הקאנצלרית אנגלה מרקל. בעוד פחות משבועיים יתקיימו במדינת ברלין הבחירות המקומיות וגם כאן, בבירה הליברלית והשמאלנית של גרמניה, היא צפויה לזכות בהישגים משמעותיים.

הקמתה של ה-AfD בראשית 2013 נעשתה על רקע משבר האיחוד האירופי המתגלגל מאז ההתרסקות החלקית של הכלכלה העולמית בשנת 2008. תכני היסוד של המפלגה במקור היו דומים לאלו של תנועות פוליטיות לאומניות במדינות אחרות באירופה, השואפות לחזור למצב של מדינות לאום נפרדות – כפי שבריטניה בחרה לאחרונה במשאל העם על הברקזיט. אבל המומנטום הגדול לעליית קרנה של המפלגה צמח מהשילוב של המשבר הזה עם התרחשות מקבילה: התגברותה של מלחמת האזרחים בסוריה והופעתו של ארגון דאעש, שהעצימו את התפיסה המיתית של "התנגשות הציביליזציות" במערב, ובכך העצימו את החרדה הקיומית, המדומיינת ברובה, ממוסלמים בפרט ומאנשים שבישראל היו מכנים כ"בעלי חזות ערבית" בכלל.

השינוי התודעתי הנ"ל בא לידי ביטוי בהקמתה של PEGIDA – תנועה עממית שהוקמה בעיר דרזדן בראשית 2014 ושפירוש ראשי התיבות של שמה הוא ״אירופאים פטריוטים נגד האיסלאמיזציה של המערב״. פגידה הפכה במהירות לתנועה המונית שסוחפת אנשים מכל קצוות הקשת הפוליטית להפגנות גדולות בכל רחבי גרמניה (ואף מחוץ לה) נגד מוסלמים ופליטים – תהליך שרק הלך והתעצם מאז פרוץ משבר הפליטים באירופה בראשית 2015. כתוצאה מבחירות פנימיות ב-AfD ביולי 2015 אופייה עבר שינוי קיצוני – לראשות המפלגה עלתה ד"ר פרויקה פטרי, פוליטיקאית צעירה וכריזמטית, שסימנה את הסינתזה בפועל עם תנועת פגידה כמרכזה הפוליטי.

הכרזתה הדרמטית והרת הגורל של מרקל על החלטתה להכניס לתחומי גרמניה מאות-אלפי פליטים באוגוסט 2015, נעשתה בין השאר ביחס להתפתחויות אלו, כאשר מרקל הציבה את תפיסת "ההתגברות על העבר" (Vergangenheitsbewältigung – כפי שהיחס לעבר הנאצי והמזרח גרמני קרוי בגרמניה), כמיתוס גאולתי-מכונן כנגד מיתוס התנגשות הציביליזציות. את האפקט המיתולוגי של מדיניות הפליטים של מרקל – או באופן יותר מדויק, של המשגתה הרטורית – חוויתי בשיחה שניהלתי עם מורה ליוגה גרמני בשם אולריך כמה ימים לאחר הכרזתה של מרקל. שאלתי אותו מה דעתו על מדיניותה של מרקל, והוא, בלי משים וללא מחשבה על איך הדבר יישמע באוזני, ישראלי-יהודי, אמר: ״הנאצים רצחו 6 מיליון יהודים, ועכשיו יגיעו לגרמניה 5 מיליון פליטים. זוהי השלמה היסטורית. פעולת הסדר הקוסמי – דארמה״.

צילום: Mathesar, cc by-sa 3.0
פרויקה פטרי (במרכז) במהלך ועידת ה-AfD בברלין, 2013. צילום: Mathesar, cc by-sa 3.0
הדמיון לגזענות נגד שחורים בדרום הישן בארה"ב או לשנאת הערבים בנוסח להב"ה הוא לא מקרי – הרי אחד הביטויים המובהקים של גזענות הוא הפחד מהמיניות החייתית או הסוטה של האחר, שמתמזגת לרוב עם פטריארכליות הדורשת בעלות על הנשים הטהורות ״שלנו״

אולם, על אף שמהלכה של מרקל קצר בתחילה אהדה, תגובת הנגד לא איחרה לבוא, וכבר בסוף 2015 ניתן היה לראות את תחילתה של קריסת מדיניות הפליטים ונסיגת התמיכה הציבורית בה. הראיה הבולטת לכך הייתה התגובה האיסלמופובית לתקיפתן המינית של עשרות נשים בידי מהגרים (לא פליטים!) ממרוקו ואלג'יריה בעיר קלן במהלך חגיגות הסילבסטר. כפי שרבים בגרמניה מציינים, התגובה לאירוע הייתה חריגה בחריפותה, דבר המעיד למעשה על עוצמת ועומק הפחד מזרים: בכל שנה מותקפות מינית עשרות נשים במהלך חגיגות האוקטובר-פסט ללא זעקה ציבורית דומה, וזאת מאחר והתוקפים באירועים האלה הם ברובם המכריע גרמנים שיכורים ״רגילים״, קרי לבנים-נוצרים ולא מוסלמים חומים או שחורים. הדמיון לגזענות נגד שחורים בדרום הישן בארה״ב או לשנאת הערבים בנוסח להב״ה הוא לא מקרי – הרי אחד הביטויים המובהקים של גזענות הוא הפחד מהמיניות החייתית או הסוטה של האחר, שמתמזגת לרוב עם פטריאכליות הדורשת בעלות על הנשים הטהורות ״שלנו״.

עליית ה-AfD מעוררת דאגה. כתנועה פוליטית, מפלגה זו שונה באופן מהותי מהימין הקיצוני הישן המיוצג על-ידי המפלגה הלאומית-דמוקרטית הגרמנית (NPD), שהיתה מאז הקמתה בשלהי 1964 מפלגת שוליים. בשונה ממפלגה זאת, שבבסיסה תפיסה ריאקציונרית רגרסיבית ואולטרה-לאומנית בעלת אידיאולוגיה נאו-נאצי מובהקת, ה-AfD מייצגת ימין גרמני חדש שעוטף את תכניו הלאומניים, הגזעניים והקסנופוביים ברטוריקה עכשווית. הוא ממתג את עצמו כמיינסטרים-צעיר, ומגדיר את מטרותיו באופן פרוגרסיבי; כלומר לא כשיבה לעבר, אלא כיצירתו של עתיד חדש. הן ברמת הרטוריקה והן ברמת הפעולה, ה-AfD מהווה אתגר אמיתי לסדר הקיים בגרמניה בפרט ובאיחוד האירופאי בכלל, ולראשונה מאז הקמתה של הפדרציה הגרמנית נראה כי המרכז הפוליטי מאבד מיציבותו, כאשר תנועת ימין קיצונית מסוגלת לייצר מסרים פופוליסטיים ופופולריים. הביטוי לכך הוא בעובדה שה-AfD מושכת מצביעים לא רק מהימין השמרני, שנחלש מאוד, אלא מכל הקשת הפוליטית ובכלל זה מהשמאל ואפילו מהשמאל הסוציאליסטי (Die Linke) וממפלגת הירוקים, וגם מצביעים רבים שלא נוהגים להצביע בדרך כלל.

ברמת המאקרו, השינוי הפוליטי הזה, המתרחש בלב האיחוד האירופי, הוא חלק משינוי פרדיגמטי עמוק המתרחש במערב בעשור האחרון ושמתבטא בין השאר בעליית תנועות לאומניות פופליסטיות, שמחזירות למרכז פוליטיקה מהותנית, גזענית ומסוכנת. לישראל מקום מרכזי בסחף הזה, אך בשונה ממנה – במרכז ומערב אירופה השמאל עודו כוח פוליטי משמעותי. לכן עוד מוקדם לדעת מה התוצאות ארוכות הטווח של שינוי זה, גם אם הוא מסמן רעות.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. פריץ היקה הצפונבוני

  תהליך מדאיג מאוד,אך ההתגברות עליו אינה חסרת תקוה וסיכויים.

 2. יעקובי

  "מדאיג"? למה אתה מודאג? כי העם הגרמני הבריא בנפשו וברוחו מתגונן מפני האיסלם הברברי? אם אתה לא רוצה להיות מודאג, בקש מחבריך המוסלמים לחזור למאורותיהם בארצותיהם ולדחות לפי שעה (לא לבטל, חלילה) את רעיון "דין מוחמד בי-סיף".

  1. דפנה

   העם הגרמני "בריא בנפשו וברוחו"? באמת?
   [וזה לא קשור לתוכן המאמר, או לעמדתי שלי בעניין המהגרים המוסלמים].

  2. נתן

   "העם הגרמני הבריא בנפשו וברוחו"

   אתה סגור על הניסוח או היית מעדיף שוב להתייעץ עם החצר המלכותית?

 3. חזי

  רוצים לקחת לך את הג'ובסנטר?

 4. דןש

  להבדיל אלף הבדלות גם מדינתנו מימינה והולכת. והכל בנוי על שנאה תהומית.

 5. עידו לם

  אין פה שום דבר מדאיג, אף אחד לא הזמין את כל המהגרים הללו כולל אותך לגור בגרמניה, תתכבדו ותעזבו.

 6. דני

  אז אולי קצת נסחפת עם המאמרים האלה בהארץ על כמה שברלין נפלאה? אתה יודע כשהגרמנים מתחילים לדבר על זרים החוצה, כדי שתבדוק בזמן אם הדרכון הישראלי עוד בתוקף.

  1. מישהי

   הם חייבים את המאמרים האלו כדי שיוכלו להמשיך לחיות בברלין, להתפרנס, ולזכות בתגמולים שונים. הם לא רוצים לגמור כמו סוון שוטה, ארכיאולוג שפוטר כי סירב להיות צבוע וללקק לגרמנים, או גרוע יותר.
   שים לב שגם המאמר המודאג הזה מאוד עדין עם הגרמנים, וכמובן יש את ההדגשה שישראל גרועה יותר ואף "בעלת מקום מרכזי בסחף" שחובה להכניס בכל מאמר הסברה גרמני (שהיא הרבה יותר רעה וזדונית מההסברה הישראלית שהמסבירים פה ובהארץ (בבעלות נאצית) כל כך אוהבים ללעוג לה).

 7. ליכודניק

  "החרדה הקיומית, המדומיינת ברובה, ממוסלמים בפרט ומאנשים שבישראל היו מכנים כ"בעלי חזות ערבית" בכלל."-
  האם יש חרדה מפליטים נוצריים, אשוריים, קופטיים וכו'?
  האם החרדה אחרי הפיגועים בבריסל, איסטנבול, וורצבורג, רטלינגן, ניס, בפריז (רשימה חלקית; בכולם, אגב, הפלא ופלא, המחבלים היו מוסלמים) היא עדיין "מדומיינת"? איזו רמה תיחשב "אמיתית"?

  מה שכן, אני מסכים שהרצון לקלוט את המהגרים והפליטים הוא "מיתולוגי"; כלומר לא מודע.
  ביסודו של דבר, הגרמנים- וכל שאר אזרחי האיחוד- צריכים מישהו שישטוף אחריהם את הכלים במסעדה וינקה את המשרד בערב. היות ואין די בני עמם שיעשו זאת במחיר סביר- מקבלים מהגרים; והאשמה המיתית שהשמאל מרגיש מביאה שקולטים את המהגרים הזמינים (מאפריקה והמזה"ת), בלי לבדוק בציציותיהם; להיפך- אם הם טרוריסטים, זה רק מממש את העונש שהשמאל האירופי מרגיש שמגיע לאירופה!

 8. אסף

  תראו איזה קטע – מסתבר שהגרמנים לא אוהבים זרים! מי היה מאמין?! הנה אנחנו יושבים לנו בברלין הנאורה באחוות סמולנים – הירשפלד וחיבובסקי ושמואלוף גם – ומהללים אותה באומות, ומטנפים תחת כל עץ אירופי רענן על ישראל הגזענית, החשוכה, שמתנהגת בצורה כל כך גועלית לאחינו הפלסטינים… רגע, מה זה הפגידה הזאת, הרי בדיוק הוצאנו פה עוד מאסף לישראלית-גלותית או ליהודית-נאו-ברלינאית שאף אחד לא יקרא חוץ מאתנו…
  אז דווקא עכשיו? ממש פחד אלוהים, אין שום מקום בעולם שיהודי יכול להרגיש בטוח?…

 9. מישהי

  כאילו שהשמאל הגרמני הרצחני הוא לא מדאיג.
  אתה צודק בסיפא, ישראל באמת מאוד שונה מגרמניה. בישראל יש פחות שנאה וגזענות. ובניגוד לשמאל הגרמני השמאל הישראלי לא מבצע פעולות טרור, וגם הימין הישראלי פחות אלים ורצחני מהימין הגרמני (לא שזה משהו להתגאות בו).

  1. עידו לם

   חרטא ברטא: ישראל הרבה פחות נאורה ומסבירת פנים מגרמניה, אבל דווקא בגלל זה אי אפשר להאשים את הגרמנים שבאמת התנהגו בנאורות וברוחב לב לאספסוף מהעולם השלישי, לפעמים יש מצב שמספיק זה מספיק, כל מיני פרוגרסיבים גרמנים שלא יודעים את הגבול ישלמו מחיר גבוה אם הם ימשיכו בדרכם הנלוזה.

 10. איזה גורן

  זה מה שמדאיג אתכם? עליית הימין בגרמניה? והרי אין עוד ממשלה בעולם כמו ממשלת
  ישראל לקיצוניות ימנית.