גישת הבדלנות והאנטגוניזם של ח"כ גטאס מזיקה לחברה הערבית

ח"כ באסל גטאס ותומכיו מחשיבים עצמם ל"מצפן" של החברה הערבית, אבל הם איבדו מזמן את הצפון. כמו מקביליהם בימין הלאומני היהודי, הם נבנים מפירוד, מפופוליזם זול ומזיק. ובדיוק כמו בימין היהודי, הם מדירים מהמחנה כל דעה שונה
זיאד אבו חבלה

דבריו של ח"כ באסל גאטס נגד הנשיא לשעבר פרס בשעה שהוא נאבק על חייו, מעוררים הרבה שאלות לגבי מאבקה של האוכלוסייה הערבית להשתלבות במדינה. האם היא צריכה להמשיך להיות קורבן של חלק ממנהיגיה שראו בגישת האנטגוניזם והעמקת השסע הערבי היהודי כדרך להתברג בצמרת הפוליטית, או צריכים לחפש אפיקי מאבק אחרים שתכליתם למצוא את המשותף ולהשתלב כמיעוט לאומי בתוך החברה הישראלית?

מסתבר שמשטרת המחשבות של בל"ד עבדה שעות נוספות בחברה הערבית. ח"כ באסל גטאס ותומכיו מחשיבים עצמם ל"מצפן" של החברה הערבית, אבל הם איבדו מזמן את הצפון. כמו מקביליהם בימין הלאומני היהודי, הם נבנים מפירוד, מפופוליזם זול ומזיק. ובדיוק כמו הימין היהודי, הם מנסים להוציא אל מחוץ למחנה כל דעה שונה.

החברה הערבית בישראל חבה תודה לח"כ עיסאווי פריג' ולאישי ציבור נוספים שלא חששו מאותה משטרת מחשבות בל"דית, והוכיחו לציבור היהודי והערבי כי יש לגיטימציה לדעה אחרת. דעה שלא מחפשת רק הקצנה ופירוד, אלא דווקא מתינות וחיבור. ח"כ פריג' נתן ביטוי בדבריו לרוב מקרב החברה הערבית המבקש לקדם את החיים המשותפים. רוב שגאה במורשתו הלאומית הפלסטינית, שלא מוריד ראש, אבל שדורש להיות חלק מהחברה הישראלית ולא להיאבק בה.

נגע הגזענות חלחל עמוק לתוך החברה הישראלית. הגזענות היא הרבה פעמים גזענות ממסדית, שמקודמת ומנותבת על ידי גורמי השלטון. גם המעצרים האחרונים של אנשי בל"ד באישון לילה, כאילו היו טרוריסטים, מעידים לא מעט על החשיבה הגזענית המוטבעת בממסד ישראלי. אבל גזענות של אחד, לא מצדיקה פופוליזם של השני.

יהודים וערבים חיים ויחיו יחד בארץ הזו. אפשר לבחור בדרך הימין ובדרכו של גטאס, דרך של פגיעה, של העדפת המפריד על המאחד. אפשר לחפש דרך אחרת, דרך שאנשים כמו ח"כ עיסאוי פריג' מייצגים. זוהי דרכם של ערבים ויהודים שמבקשים לחיות כאן ביחד ולהיאבק נגד הקיצוניות, אבל גם מבינים שעל מנת לעשות זאת, עליהם לכבד אחד את השני.

גטאס בחר להיזכר בדברים, שייתכן שיש בהם ממש, אך עלינו להסתכל קדימה ודווקא לזכור את הדברים החיוביים של האיש. כאשר גטאס בילה את זמנו בענייני המשט לעזה, היה זה שמעון פרס שציין כי "אין דבר בחוק הישראלי המפלה את הערבים. מה שמפלה את הערבים זה הפער הכלכלי ואנחנו מוכרחים לתקן את האפליה הזו. צירוף ערביי ישראל לענף ההיי-טק הוא בבחינת צו השעה". על גטאס, כאיש ציבור, היה לנצל את דבריו והצהרותיו של הנשיא ולנסות לקדמם, מאשר לחפש הצהרות פרובוקטיביות.

אין אני בא לתת ציונים לאף אחד – לא לגטאס ולא לפרס – אך זו בחירתו של גטאס לתת ציונים לאדם שנאבק על חייו ומשכך, היה עליו להיות ביקורתי גם כלפי עצמו הוא, ולתת לנו תשובות על תפקידו של מייסד תנועתו היושב בחיקי המלוכה הקטארית, ועל חלקו הוא ב"אביב הערבי" ושפיכת דמם של אלפי ילדים מבני עמו וצמיחתה של דאעש. 

למרבה הפלא, גטאס שכח שפרס מעולם לא היה לבד ודי אם נזכיר את שנות התשעים בהן המפלגות הערביות  היו הגוש החוסם של ממשלת רבין פרס. ובכך, אם כל מה שיש לגטאס להגיד על פרס זה שהוא היה "רודן", שיחפש קודם כל את שותפיו של פרס לפני שיחלק ציונים. מה עוד שבדבריו הוא כורת גט כריתות עם הרוב הגדול לא רק של הציבור הישראלי, אלא אף של השמאל הישראלי. הוא הופך את עצמו לבלתי רלוונטי לחלוטין בשיח הישראלי, למוקצה, לכזה שיכול אולי לנבוח, אבל חסר יכולת השפעה מינימאלית. אני רוצה להשפיע ולהיות חלק מהחברה הישראלית. במקביל אני חותר למצוא את החיוב באנשים וממליץ לגטאס לאמץ את הכיוון הזה, ולו באופן חלקי.

אין אני בא לתת ציונים לאף אחד – לא לגטאס ולא לפרס – אך זו בחירתו של גטאס לתת ציונים לאדם שנאבק על חייו ומשכך, היה עליו להיות ביקורתי גם כלפי עצמו הוא, ולתת לנו תשובות על תפקידו של מייסד תנועתו היושב בחיקי המלוכה הקטארית, ועל חלקו הוא ב"אביב הערבי" ושפיכת דמם של אלפי ילדים מבני עמו וצמיחתה של דאעש

במאמרו באתר זה, מדבר אבו שחאדה על "עמדה מוסרית". לגבי דידי עמדה מוסרית היא חתירה למציאת המכנה המשותף. נכון, זה לא קל. נכון, יש גורמים רבים בקרב מנהיגי המדינה שמנסים לדחוף את כולנו לזרועות הקיצוניים, אבל זו הדרך היחידה בה נוכל להמשיך לחיות כאן יחד, ערבים ויהודים.

דבריו של ח"כ גטאס אינם באים מהאוויר. הוא מפנים היטב כי בעייתה של האוכלוסייה הערבית שהיא שונה מקבוצת הרוב היהודי מבחינה לאומית, אתנית, דתית ותרבותית, על זה ניתן ללמוד מהמשפט הפותח את הפרק העוסק בהחרפת הבעייתיות של מעמד האוכלוסייה הערבית בדו"ח ועדת אור לחקר אירועי אוקטובר 2000 שקבע "יחסי מיעוט ורוב הם בעייתיים בכל מקום, ובמיוחד במדינה המגדירה את עצמה על פי לאומיותו של הרוב". ומשכך, התבטאויותיו של ח"כ גטאס ופעולותיו בכלל והשתתפותו במשט על עזה בפרט נובעות מכך שמפלגתו נמצאת על סף "פשיטת רגל" פוליטית, ודבריו נועדו על מנת לחזר אחר הבוחר הערבי תוך נקיטת גישת הבדלנות והאנטגוניזם.

הפתגם הבריטי המפורסם אומר שבזמן שנופלים לבור עמוק, הדבר הראשון שעלינו לעשות הוא להפסיק לחפור. גישת האנטגוניזם של גטאס ולפניו של זועבי, אינה תורמת רבות למעמדה של החברה הערבית, נהפוך הוא: היא רק מרחיבה את השסע הערבי היהודי. אנא מכם, הפסיקו להוליך אותנו ל"אביב ערבי" נוסח האביב של בשארה וחבריו. 

 הכותב הוא רואה חשבון וכלכלן

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דני

  תקים יחד עם אחרים מעין מפלגת מרכז ערבית. זה יכול להיות נסיון מעניין, ליצור בית פוליטי לאזרחים ערבים שמעוניינים לתמוך במפלגה ששמה דגש מיוחד על דאגה לזכויות של המיעוט הערבי, אבל עושה את זה בלי לגלוש לעמדות פוליטיות מתבדלות וקיצוניות כמו הרשימה המשותפת. אני לא מכיר מספיק את החברה הערבית כדי להעריך מה סיכויי ההצלחה של מפלגה כזו, אבל נראה לי שזה לא רעיון מופרך.

 2. דפנה

  תודה על מאמר חכם וחשוב, מפרה את המחשבה ומקרב לבבות.
  אני בטוחה שדבריך מייצגים את רוב הציבור הערבי בישראל.

 3. זיו

  דני ודפנה, היו כבר הרבה נסיונות להקים מפלגות כאלה, שהיו למעשה מפלגות לויין של מפא"י. אף אחד מהם לא צלח. מעטים מאד הצביעו להן, הם הכניסו נציגים בודדים בלבד לכנסת, והתפרקו לאחר זמן קצר, והתמזגו במפלגת האם. בשנות השישים זה נפסק, וטוב שכך. אגב, הטענה כאילו בל"ד "מנסים להוציא אל מחוץ למחנה כל דעה שונה" נשמעת תלושה מהמציאות, שלא לאמר הזוייה ממש בנסיבות בהן השלטון עושה את כל שביכולתו, בגיבוי רוב האופוזיציה, על מנת להשתיק את בל"ד. על אנשים כמו פרייג', או אהריש ניתן לאמר, לכל הפחות, שהם שותפים למאמץ הזה של השלטון.

  1. דני

   אתה מדבר על מפלגות שהיו תנועות בת או תנועות חסות של מפא"י. אני מדבר על תנועה אותנטית, שתשקף את אותם פלחים במגזר הערבי שמחד מעונינים לתמוך במפלגה ערבית אתנית שתתמקד בצרכי המגזר הערבי, ומאידך לא תנקוט בגישה רוויית שנאה ועוינות למדינה, כמו בל"ד. נראה לי שיש באוכלוסיה הערבית לא מעט אנשים שמגמה כזו תתאים להם יותר מהרעיונות של תנועה כמו בל"ד, או תנועות איסלאמיות, או חד"ש. יכול להיות שבעיני יהודים שמחזיקים בעמדות שמאל קיצוני רעיון כזה לא ממש מוצא חן, אבל זו כבר בעיה שלהם. השאלה האמיתית היא האם לדבר כזה, במידה ויהיה אותנטי, תהיה תמיכה במגזר הערבי. והשלטון לא ממש מנסה להשתיק את בל"ד. חקירות על הלבנות הון וכו' הם דבר שנעשה ללא מעט מפלגות, וכל הנסיונות למנוע מבל"ד להתמודד בבחירות כשלו. זה שהשלטון ורוב הציבור היהודי מתעבים את בל"ד, זה כבר ענין אחר, וזה הדדי, אז אין לבל"ד על מה להתלונן בהקשר הזה. ולגבי פרייג' וכו' אני חושב שאתה צריך להפנים שזה שמישהו ערבי, לא אומר שהוא חייב לחשוב בדיוק כמו שאנשי בל"ד או תומכיהם היהודים חושבים שהוא צריך לחשוב.

  2. הלוחש לשקרנים

   למה שלא תספר לנו באיזה תנועה ערבית אתה תומך, למשל באבנאא אלבלד שמאמינה שצריכה לקום מדינה ערבית על כל הקו הירוק, ספר לי עוד על הערבים שוחרי השלום שאתה מחפש מאואיסט קטן.

   1. דןש

    למה שלא תספר לנו באיזה תנועה אתה תומך ? לתנועה שמאמינה שצריכה לקום מדינה יהודית על כל השטח מהים עד הנהר – זו שתהפוך את מדינת ישראל למדינה ערבית. או למי שמשתוקק להפוך את בית המשפט לעי חורבות והעוסק לילות כימים בחיבור חוקים עוקפי בג"צ ושוללי דמוקרטיה אמיתית ? ספר לי עוד על המשלה הנוכחית שוחרת השלום שבמעשיה או נכון במחדליה, היא יוצרת עובדות בשטח המקשות על כל הסדר סביר.

    באשר לכתבה אני מסכים בהחלט שגישת הבדלנות והאנטגוניזם של ח"כ גטאס מזיקה לחברה הערבית. למרות הכל החברה הערבית חייבת להשתלב כאזרחים שווי זכויות בתוך מדינת ישראל, תוך כדי לחימה בחסמים ובחומות המקשות על זאת.

    1. המצליף

     לא כתבתי לך אלא לזיו, דע לך שמדובר בפנאט פרו פלשתינאי וכולו נגוע בהיתממות מזוויעה.

     1. אורן

      למצליף הלוחש, אתה לא קצת ממחזר את עצמך לדעת?

 4. זיו

  דני, אין לי שום בעייה עם מי שחושב אחרת מבל"ד, כי גם אני כזה. גם אם זה לא נוח לך לשמוע, אתה הוא זה שצריך להפנים, שהסיפור פה הוא דיכוי לאומי, ולכן גם התנועות שחולקות על בל"ד בחברה הפלסטינית בישראל, כמו התנועה האיסלאמית וחד"ש שציינת (ויש עוד אחרות), הן לא פרייג', שמצא את ביתו בתנועה שהיא חלק מהדיכוי הזה. לשון אחרת, ערבי ש"השלטון ורוב הציבור היהודי" אוהבים אותו יכול להיות "אותנטי" בדיוק כמו ש"חומוס אסלי" מהסופר יכול להיות אסלי.

  1. דני

   אני לא מתיימר להגיד לערבים איך הם צריכים לחשוב, או לפסוק מי מהם אותנטי ומי לא, וגם לא להחליט עבורם שהם בדיכוי לאומי והמאבק נגדו הוא הדבר הכי חשוב להם. יתכן והלך הרוח בחברה הערבית הוא אכן כזה שנושא הזהות הלאומית קריטי עבור כל אחד ואחת והשנאה למדינת ישראל בוערת, ולכן אין שום סיכוי למפלגה ערבית שלא תיתן ביטוי לתחושות האלו, ולא תציג אותן כמסר העיקרי שלה. אבל יתכן שזה לא ממש המצב, ושיש חלקים בחברה הערבית שסך הכל לא רע להם בישראל ומעונינים להשתלב כמה שיותר בחברה הישראלית, ומעונינים בייצוג במסגרת אתנית שתשים דגש על נושאים יחודיים החשובים להם (כמו המפלגות החרדיות למשל או ישראל ביתנו) אבל מבלי לנקוט בקו של עוינות בלתי מתפשרת למדינה עצמה. נראה לי שיש לא מעט כאלה, אבל זה ניחוש בלבד כמובן. עד שמישהו כמו זיאד אבו חבלה לא ינסה, לא נדע. ואם ינסה ויצליח, זה רק יחזק את הדו קיום, וישפר את המצב של כולם. זה גם בעקיפין, יתן לערבים יותר משקל גם בזירה המדינית, כי כרגע ההצבעה הערבית היא הצבעה אבודה. בלי קשר לשאלת המנדטים שלהם, הם מחוץ למשחק הפוליטי, כי הם לא נתפסים כפרטנר אפשרי לשום קואליציה. ככה שאם מישהו מצביע משותפת, ההצבעה שלו היא במישור הסמלי בלבד, בלי שום אפשרות לראות את הנציגים שלו לוקחים חלק ממשי בשלטון.

   1. זיו

    דני, נראה שהשנאה מטרידה אותך. נדמה לי, שיותר הגיוני לשנוא את הדיכוי שלך מאשר לאהוב אותו. מכל מקום, גם אני לא מתיימר לדעת מה טוב לאזרחים הפלסטינים בישראל. לדעתי, רוב האזרחים הפלסטינים מעוניינים להשתלב במדינה ולהרגיש חלק ממנה, והעובדה, שמפלגה ערבית "אתנית" ציונית, או לפחות סובלנית לציונות, לא התקיימה פה לעולם כנראה מעידה על כך, שאין לדבר הזה ביקוש. הצטרפות לקואליציה (כלשהי), אגב, לא נראית בעיני גליק גדול למפלגה ערבית. בניגוד למה שחושבים במחנה הציוני, אם עובדים נכון, יש חיים גם מחוץ לקואליציה. שנה טובה לך וגם ללוחש המסתורי.

  2. המצליף

   להזכיר לך איזה קבוצות ערביות אתה תמכת בהן? למשל בני הכפר הפנאטים שרוצים מדינה ערבית אחת בארץ ישראל.