טיהור אתני? יותר כמו עוד מהלך נלוז במלחמת ההסברה

משה ארנס מפגין, בעקבות ביבי, חוסר ידע מהותי בנוגע למהו ״טיהור אתני״ במרחב של ישראל/פלסטין
נעמן הירשפלדנעמן הירשפלד

דוקטורנט להיסטוריה המתמחה בחקר המיתולוגיה הפוליטית בישראל

״טיהור אתני הוא גירוש של קבוצות אתניות או דתיות משטח מסוים, כדי שיהיה הומוגני מבחינה אתנית או דתית. זוהי ההגדרה המקובלת והמוסכמת של המונח הזה״. כך הצהיר משה ארנס במאמר דעה ב״הארץ״ (20.09), ושאל: ״מדוע אם כך עורר השימוש שעשה בנימין נתניהו במונח הזה מהומה כה רבה?״ הרי לטענתו, בעבר נעשו כבר מספר טיהורים אתניים כלפי יהודים בארץ ישראל, האחרון והגדול שבהם היה במהלך ההתנתקות מרצועת עזה, ״כשכל המתיישבים היהודים פונו בכוח מבתיהם. אולי תאמרו שזה היה מקרה שבו יהודים עקרו יהודים. האם העובדה הזאת מפחיתה מעצם היות המעשה טיהור אתני? מטרת ׳ההתנתקות׳ הייתה להותיר את הרצועה בלא יהודים״.

ראוי לטפל בשאלות שמעלה ארנס ברצינות מאחר ודבריו, כמו גם דברי נתניהו אותו הוא מצדיק, אפשריים רק בהינתן חוסר ידע מהותי בקרב הישראלים בנוגע למה הוא ״טיהור אתני״ ולרלוונטיות של המושג למציאות בישראל/פלסטין.

אז מהו אפוא טיהור אתני? בדו״ח ועדת המומחים של מועצת הביטחון של האו״ם לבחינת הפרות אמנת ז׳נבה בשטחי יוגוסלביה לשעבר (אשר הוגש למועצה במאי 1994 והנו מסמך מכונן בהגדרת המושג טיהור אתני) כתוב כך: ״׳טיהור אתני׳ הוא מדיניות מכוונת שמעוצבת בידי קבוצה אתנית או דתית אחת כדי להסיר מאזור גיאוגרפי מסוים, באמצעים אלימים ומעוררי אימה, את האוכלוסייה האזרחית של קבוצה אתנית או דתית אחרת. […] המטרה הנראית לעין היא השתלטות על טריטוריה תוך הדרה של הקבוצה או הקבוצות המטוהרות״. האמצעים האלימים המופעלים במהלך טיהור אתני כוללים: ״רצח, עינויים, מעצרים שרירותיים, הוצאות להורג ללא משפט, מעשי אונס ותקיפה מינית, כליאה של אוכלוסייה אזרחית בשטחי גטו, הסרה, התקה וגירוש באמצעי כפייה של אוכלוסייה אזרחית, מתקפות צבאיות מכוונות או איומים בתקיפה כלפי אזרחים ושטחים אזרחיים, והרס רכוש גחמני״.

לבסוף, קובע הדו״ח, בהיות המעשים הללו חלק ממדיניות מכוונת הם ״מהווים פשעים נגד האנושות וניתן להגדירם כפשעי מלחמה… מעשים כגון אלו יכולים להיכלל [תחת] אמנת הג׳נוסייד [של האו״ם]״.

ביבי טיהור אתני
צילומסך מסרטון שהעלה נתניהו לפייסבוק, 09.09.16

ביחס להגדרה הזאת ניתן לקבוע במפורש שטענתו של ארנס שגויה: אירועי הרצח שהוא מציין אמנם היו, בחלקם לפחות, פשעי מלחמה, אך לא ניתן לבסס את הטענה שהם היו חלק מטיהור אתני. המקרה היחיד בו הייתה מדיניות מובהקת ל״הסרת אוכלוסייה אזרחית״ יהודית הוא ההתנתקות מרצועת עזה, אך גם במקרה זה השימוש במונח ״טיהור אתני״ לא מחזיק מים: העתקת האוכלוסייה נעשתה בידי ישות אתנו-דתית-לאומית ריבונית ממנה האוכלוסייה המועתקת מהווה חלק, ומטרתה לא הייתה השתלטות על טריטוריה אלא בדיוק להפך – הפסקת השליטה בה. בנוסף, העתקת האוכלוסייה הייתה תוצאה של תהליך דמוקרטי בו השתתפו המפונים ותומכיהם. מדובר אם כן בפעולה חוקית ולגיטימית במסגרת המשותפת למפנים ולמפונים – מדינת ישראל. הדבר גם נכון לגבי הפעלת אמצעי הכפייה שהופעלו בפינוי – המהווים הפעלת כוח חוקית ומוגבלת באותה המסגרת, וזאת תוך הכרה בכך שהפינוי מהווה פגיעה באוכלוסייה המפונה ובהתאם לזאת נקבעו פיצויים.

אף בר דעת לא יטען שההתנתקות היתה ׳טיהור אתני׳, אלא אם כן המטרה היא יצירת פרופגנדה שלילית. דבר זה ניכר כבר במהלך הקמפיין הפוליטי של מי שניסו למתגה מחדש כ״עקירה״ ומאז פעלו בימין ההגמוני להשריש עמוק את מיתוס ״הגירוש מגוש קטיף״. זהו נרטיב טראומטי שבמיטב המסורת הישראלית מקדם דרישות ואינטרסים באמצעות דמגוגיה מתקרבנת

למעשה, אף בר דעת לא יטען שהמדובר הוא ב״טיהור אתני״, אלא אם כן המטרה היא יצירת פרופגנדה שלילית. דבר זה ניכר כבר במהלך הקמפיין הפוליטי של מתנגדי ההתנתקות שניסו למתגה מחדש כ״עקירה״ בתודעה הישראלית, ומאז פעלו בימין ההגמוני להשריש עמוק את מיתוס ״הגירוש מגוש קטיף״. זהו נרטיב טראומטי שבמיטב המסורת הישראלית מקדם דרישות ואינטרסים פוליטיים וכלכליים באמצעות דמגוגיה מתקרבנת.

כל זאת חל גם על דברי נתניהו. כפי שכבר הראו ההיסטוריונים החדשים, את הטיהור האתני הגדול על אדמת ארץ ישראל/פלסטין תכננה וביצעה מדינת ישראל במהלך מלחמת השחרור, או בשמו הערבי – ״הנכבה״. אולם אין מדובר רק בעבר: בהתאם להגדרות המובאות למעלה ניתן לקבוע כי ישראל ממשיכה לבצע טיהור אתני באזורים מסוימים של השטחים הכבושים, קרי בכל השטחים בהם ישנה התנחלות יהודית. מתוך כך טענתו של נתניהו לפיה הפלסטינים רוצים לבצע ביהודים טיהור אתני נועדה להפוך את היוצרות על הפלסטינים, ובמקביל להלבין את ההתנחלויות והכיבוש.

זהו מהלך מחושב ונלוז במיוחד במלחמת התעמולה אותה מנהלת ישראל אל מול הפלסטינים ותנועת הבי.די.אס – אותה מלחמה המכונה בישראל בשם הנעים ״הסברה״. אולם לא מדובר רק במהלך כלפי חוץ: בסופו של דבר, הפרופגנדה הממשלתית בישראל ובייחוד זאת של נתניהו מכוונת קודם כל פנימה. היא חלק ממאמץ רביזיוניסטי מרחיק לכת של הימין ההגמוני, שנועד לשלול בשיח הפנים-ישראלי הן את הפלסטינים והן את השמאל הישראלי באמצעות מיצובם ככוחות אויב השואפים לבצע טיהור אתני בנו – היהודים.

המאמץ להינדוס השיח המתרחש בישראל העכשווית, הניכר לרוחבה ואורכה של הספירה הציבורית, פועל בהתאם לעיקרון האורווליאני לפיו ״השולט בעבר, שולט בעתיד: השולט בהווה, שולט בעבר״. השכתוב הציני והאינסטרומנטלי של העבר, כמו גם השימוש הנרחב בפרופגנדה שלילית, הם סממנים מובהקים של פשיזם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  פינוי אזרחי מדינת ישראל/יהודים ע"י ממשלת ישראל מהשטחים שנכבשו ב- 1967 אינו מהווה פנוי אתני.
  דרישתו של אבו-מאזן להקמת מדינה פלסטינאית נקייה מיהודים מהווה דרישה לפנוי אתני ועל ממשלת ישראל לדחות זאת מכל וכל.
  במדינה הפלסטינאית שתקום, זכותם של יהודים שימצאו בתחומה בעת הקמתה, להשאר במקומותיהם, בכפוף לחוקים הפלסטינאים, כאזרחים שווי זכויות וחובות ולקבל עליהם את דין המדינה. מי שאינו מוכן לכך מוזמן לעלות למדינת ישראל ואף יקבל "סל קליטה" בהתאם.

 2. נתן

  במקרה שישראל תצא מהשטחים הרי שפינוי בכח של המתנחלים לשטחי המדינה לא רק שהוא לא פשע כנגדם אלה במידה רבה הוא אפילו הצלתם מאחר שמתנחל שישאר בשטחים מצוי בסכנת חיים אמיתית.
  לכן השיקול כאן הוא הצלת חיים – ההיפך הגמור מפשע מלחמה.

 3. רחמן חיים

  מדוע להתפלפל? בעניין גוש-קטיף: אותו גוף (קרי ממשלת ישראל) שדחפה ועודדה את אזרחיה להתיישב ברצועת עזה הכבושה (מעשה שמוגדר פשע מלחמה) היא גם שהוציאה את אותם המתיישבים משם. מי שיכול לקרוא לזה טיהור אתני כנראה אינו שפוי.
  למעשה, הגדרת הטיהור האתני לפי וועדת האום היא כמו כפפה ליד המדכאת של הכיבוש הישראלי בשטחים הכבושים בגדה המערבית; שם פשע המלחמה והטיהור האתני של הפלסטינים ילידי המקום, נמשך.

 4. רותם רפטור

  נבצר מבינתי להבין מדוע הכותב מתייחס להבליו של הפאשיסט הישיש משה ארנס. כי הוא כתב בגיבובו השבועי "טיהור אתני"? אז כתב. ארנס כבר שנים מתחזה ל"פרופסור" (בעזרתה של עתונות רשלנית ועצלה), וזה אומר הכל לגביו. אשר ל"טיהור האתני" של "היהודים" מרצועת עזה, יש לומר אך זאת: 7000 הפרזיטים, שמאות חיילי הצבא שילמו במשך שנים בדמם על הסעת ילדיהם לחוגים וכו', חיו ברווחה בשטח כבוש מהצפופים ומהעניים ביותר בעולם, בלב אוכלוסיה חסרת כל. הם טואטאו משם על פי החלטת ממשלה שבראשה עמד פושע המלחמה והפושע הפלילי אריאל שרון-שיינרמן. המתנחבלים הללו יללו ש"הממשלה שלחה אותנו לשם". גם אם זה היה נכון, התשובה לכך היא: אוקיי, ועכשיו הממשלה שולחת אתכם חזרה. צייתתם כשהיא שלחה אתכם? צייתו כשהיא מסלקת אתכם, וסתמו את הפה (בעזרת ה"פיצויים" השמנים כמובן).

  1. דפנה

   לרותם רפטור, – מסכימה עם דבריך, לרבות עם המסקנה, אבל באשר למשה ארנס, אם ידוע לך בוודאות שהוא אינו פרופ' אנא פרט, או חזור בך מהטענה. לא הוגן להשליך בוץ, ואז לברוח.
   תודה.

 5. הלל סלובק

  נעמן הירשפלד, עייפת כבר עם כל מאמרי התגובה שלך לכל דבר שכותבים ב"הארץ", ועם התובנות המעייפות שלך. לא אמרת שבחרת לעשות "מעשה פוליטי" של הגירה לברלין? אז אולי תשב שם באיזה בית קפה חביב, תהנה מהנוף ותשחרר אותנו?

  1. אסף

   קודם כל, הלל סלובק צודק, וצריך לחזור ולהדגיש זאת: אין לך באמת זכות להביע דעה על מה שקורה כאן באופן כה נחרץ ובטח לא תוך גינוי בוטה של ממשלת ישראל – כי אתה לא חלק מהחברה הזאת, וביצעת ממנה התנתקות מודעת ומכוונת.
   לגוף העניין – ברור שנתניהו וארנס מגזימים ועושים שימוש לא נכון בהגדרה של טיהור אתני. אז מה? הצד השני ועוזריו (ה-BDS ודומותיה) מקפידים על אמירת אמת ועל דיוק היסטורי ושימוש מדויק במונחים משפטיים?! ממש לא. ה-BDS הוא ארגון אנטישמי מובהק שמסתיר את גזענותו בכסות דקיקה של התייפיפות סמולנית. אין להם שום הסבר למה הם ממקדים את מלחמתם האובססיבית בישראל, שעם כל העוולות שהיא מבצעת בשטחים, לא מגיעה לקרסוליים של המדינות שמהן מגיעים פעילי BDS, בין היתר – ארה"ב ובריטניה שחיסלו בשנים האחרונות ערבים מכל מיני סוגים בכמויות שישראל לא תדגדג אפילו במאתיים שנה הבאות.
   ובכן, במלחמת תעמולה כמו במלחמת תעמולה – הם אומרים אפרטהייד? אנחנו נגיד טיהור אתני. זה לא נכון וזה לא נכון.
   כשהפלסטינים יחליטו שמספיק ודי להם משקרים ומלחמות, כשיפנימו סוף סוף שאת המלחמה עם היהודים הם הפסידו מזמן, וכשיתחילו להתנהג כמו מי שהפסיד ומבין שלא יכול לדרוש דרישות כאילו ניצח – אז יהיה שלום, ולא תהיה יותר תעמולה, וגם לא סיבה לרשימות קטנוניות וצבועות שכאלה.

   1. נתן

    אפרטהייד זה תאור מדויק של המצב בשטחים – שתי אוכלוסיות אתניות שונות תחת אותו שלטון (שרק קבוצה אחת יכולה להשתתף בבחירתו) עם שתי מערכות חוקים שונות – אחת דמוקרטית וחופשית והאחרת צבאית ומדכאת.

 6. דני

  זה מאד משונה למה קשה לקבל את העובדה, שגירוש של מאות אלפי אנשים מבתיהם – אנשים שמן הסתם רובם נולדו במקומות האלו ולא כבשו אותם ולא התנחלו בהם וחלקם כבר דור שלישי בהם – ושנעשה על בסיס זהותם האתנית בלבד, הוא דבר מאד בעייתי, גם אם נעשה על ידי ממשלה שנבחרה כחוק? האם מישהו היה מסכים לסימטריה בענין, קרי אנחנו נסכים שתזרקו את כל היהודים מיהודה ושומרון, בתנאי שתסכימו שנזרוק את כל הערבים משטחי הקו הירוק? בלי קשר לשאלה עד כמה מעשית האפשרות של השארת יהודים בשטחי מדינה פלשתינאית, שהיא מן הסתם לא ממש מעשית, עדיין ברור שגירושם הוא צעד אכזרי ביותר, גזעני ומלחמתי במהותו, לא משהו שמקשרים באופן טבעי עם שלום ורצון בדו קיום. ולגבי הטיעון שזו דמגוגיה תעמולתית נטו מצד נתניהו, גם בדמגוגיה יש לפעמים גרעין של אמת. וחוץ מזה, מי אמר שלפלשתינאים צריך להיות מונופול על הדמגוגיה, או שאולי אתה חושב שכל מילה שיוצאת מפיהם היא האמת הצרופה?

 7. פריץ היקה הצפונבוני

  גם המלה,,התנתקות׳׳ איננה במקומה. מה ששרון עשה זו לא התנתקות אלא שליטה על עזה מבחוץ. תוך פינוי ההתנחלויות וכדי לרצות את ארה׳׳ב גם פינה כמה התנחלויות בצפון הגדמ׳׳ע. הוא סירב לבצע את המהלך תוך הסכם עם הרשות הפלסטינית ובזה גרם להשתלטות החמס,שותפה של ישראל במהלך הבלתי חוקי של ניתוק עזה מהגדה.הפינוי הקל על ההתנפלויות החוזרות של ישראל על הרצועה והא תאם את תפישת שרון לשליטת קבע על כל הפלסטינים מנהר עד הים,ע׳׳י הפרד ומשול: פיצולם לפלסטינים ישראלים מנותקים מאחיהם השטחים. ניתוק תושבי מזרח י-ם הכבושה ג׳׳כ מיתר השטחים ובנטוסטאנים בגדה מנותקים זה מזה ע׳׳י שטחי סי. ברור שהמונח טיהור אתני הוא גימיק של,,ההסברה׳׳תעמולת השקרים של ישראל. כיון שהמתנחלים הובאו לשם תוך הפרת החוק הבינלאומי בנוגע לשטחים כבושים.ולא היו חלק מהאוכלוסיה המקומית שלהגנתה
  נחקקו החוקים נגד טיהור אתני.

 8. קורא ותיק

  ארנס מרבה לשקר במאמריו, לזייף ציטוטים וכדומה. לא בכדי הוא נפנף בתואר פרופסור באופן מפוקפק.

 9. ליכודניק

  מיקרה מעניין של הגיון מעגלי.
  ביבי וארנס הגזימו וקראו לפינוי מתנחלים "טיהור אתני" (ביטוי שמתאר מה שהפלסטינים רוצים לעשות לאותם מתנחלים-ולכולנו).
  הכותב מגזים וקורא להגזמה