• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

החמצתם הזדמנות להיות בני אדם

הטון המתנשא והגערני והשאלות המקנטרות שהופנו לאיימן עודה כילד הסורר שהגיע לאולפן שישי, שיקפו את מהותה של התקשורת בישראל: מקהלה של שיח מגויס שאין בו לגיטימציה לעוד נקודת מבט

"אני רוצה להגיד לך עוד משהו, היה לי יחס נורא סימפטי מבחינתי אליך, אני רוצה להגיד לך שאתם החמצתם הזדמנות גדולה, אתה יודע הזדמנות למה? הזדמנות להיות בני אדם ביום הזה, החמצתם את זה, פספסתם הרבה מאוד אזרחים בהתנהלות הזאת". כך אמר רוני דניאל, כתב לענייני צבא וביטחון בערוץ 2 באולפן יום שישי, אליו הוזמן ח"כ איימן עודה, ראש הרשימה המשותפת, על מנת להסביר החלטתה של הרשימה לא לקחת חלק בהלווייתו של שמעון פרס.

מנחה האולפן דני קושמרו, ולצדו אמנון אברמוביץ', רינה מצליח ואודי סגל, ניהלו מתקפה חזיתית אלימה כנגד ח"כ עודה, בעזרת קביעה חד משמעית שמי שמנהל את הרשימה המשותפת ואחראי להחלטותיה הם האנשים הקיצוניים במפלגה בדמותם של הזועביז, זחאלקה ועזמי בשארה, בלשונו של קושמרו. באותה רוח התבטאה מצליח, שפקפקה ביכולות השיפוט של איימן וחבריו מהמפלגה וציינה שהם בעצם נגררים אחרי הקו שבל"ד מכתיבה.

יותר מכל הזכירו לי פניהם הזעופות של רוני דניאל וחבריו העיתונאים מורה כעוס הנוזף בתלמידו שלא ציית להוראותיו ולא פעל על פי מה שמצופה ממנו. כאילו היה עודה תלמיד חסר היגיון ומסוגלות, ביקשו המלומדים ללמד אותו ואת כלל הציבור הערבי מה המהות של היות בני אדם – הזדמנות שלצערי הרב פספסנו גם הפעם! אילו היה לרוני דניאל עוד זמן אוויר, הוא היה ללא ספק מטיל עונש על עודה – שולח אותו לעמוד שעה-שעתיים בפינה או מצווה עליו לעזוב את הכנסת ולהגיע יום למחרת בליווי שני הוריו לוועדת משמעת. כמו שותפיו באולפן, רוני דניאל לא הגיע לאולפן כדי להקשיב לדבריו של עודה או כדי לבצע את עבודתו העיתונאית המקצועית. העיתונאים מערוץ 2 התייצבו מול עודה כפלוגת לוחמה מגויסת וערוכה היטב לקרב שעתיד להתרחש על המסכים.

כלי הנשק בקרב בו ביקשו לצלוב ולהוקיע כל דעה שאיננה מתיישרת עם הקו אותו הם מאמצים ומקדמים ללא לאות – הטון המתנשא והגערני, השאלות המקנטרות שהופנו לילד הסורר – שיקפו את מהותה של התקשורת בישראל: תקשורת מגויסת וחד-כיוונית, רחוקה מלהיות מקצועית או עניינית, תקשורת מתלהמת וקיצונית שמועלת בתפקידה שוב ושוב. לפי הכללים העיתונאיים השולטים בערוצי התקשורת הקיימים ישנו נרטיב אחד ויחיד, וכל סטייה מאותו נרטיב מפורשת מניה וביה כמתקפה על המדינה ועל החברה הישראלית. זוהי מקהלה שפועלת מתוך אינטרסים צרים ומקדמת שיח חד-כיווני שאין בו לגיטימציה לדעות שונות או אחרות, אין בו מרחב לעוד נקודת מבט.

מחול השדים לו היינו עדים באולפן שישי בערוץ 2 לא מאפשר למרואיינים להשמיע קול אחר, ואם כבר שם המרואיין את נפשו בכפו והגיע לראיון שתוצאותיו נקבעו מבעוד מועד, עליו להצטייד בשכפ"ץ (כלשונו של עודה) ולקחת בחשבון שהקרב יהיה אלים וקשה

הניסיון לצייר את איימן עודה ואת החלטתה של הרשימה המשותפת כמופת לקיצונות ואנטי אנושיות הוא עוד מדרגה בתהליכי הדמוניזציה המתרחשים במדינה ביחסה אל המיעוט הפלסטיני ולקבוצות פוליטיות וחברתיות המבקשות לאתגר את השיח השלט ולהרחיב את מנעד האפשרויות שדרכן אנו יכולים לבחון את המציאות. תפקידה של התקשורת במדינות דמוקרטיות הוא בין היתר לשמור על השמעת מגוון הדעות ולהביאן לידיעת הציבור מבלי לשפוט או לחרוץ דין, ובוודאי מבלי להביע דעה לכאן או לכאן. אבל מחול השדים לו היינו עדים באולפן שישי בערוץ 2 לא מאפשר למרואיינים להשמיע קול אחר, ואם כבר שם המרואיין את נפשו בכפו והגיע לראיון שתוצאותיו נקבעו מבעוד מועד, עליו להצטייד בשכפ"ץ (כלשונו של עודה) ולקחת בחשבון שהקרב יהיה אלים וקשה.

בפטרונות מתנשאת הטיח דניאל בעודה: "תפקידה של מנהיגות הוא להסתכל קדימה"; ואני אומרת שתפקידה של מנהיגות הוא דווקא לדרוש הכרה בעוולות העבר על מנת להיות מסוגלים להסתכל קדימה. אי אפשר לפסוח על פרק חשוב בחיי הקולקטיב הפלסטיני על מנת לרצות או למצוא חן בעיני היהודים. הקושי לקבל ולעכל את דבריו של עודה נובעת בעיניי מהעובדה הפשוטה שהוא מהווה קול ברור ואמיץ ועמדה של איש זקוף קומה שאין באפשרותו של הרחוב הישראלי להמשיך להתעלם מקיומו, כפי שהיה נהוג עד כה.

אם מישהו כאן החמיץ הזדמנות, הרי שזהו הציבור בישראל שהחמיץ הזדמנות פז לראות, להקשיב ולנסות ולו פעם אחת להבין.

כנראה שיעניין אותך גם: