החמצתם הזדמנות להיות בני אדם

הטון המתנשא והגערני והשאלות המקנטרות שהופנו לאיימן עודה כילד הסורר שהגיע לאולפן שישי, שיקפו את מהותה של התקשורת בישראל: מקהלה של שיח מגויס שאין בו לגיטימציה לעוד נקודת מבט

"אני רוצה להגיד לך עוד משהו, היה לי יחס נורא סימפטי מבחינתי אליך, אני רוצה להגיד לך שאתם החמצתם הזדמנות גדולה, אתה יודע הזדמנות למה? הזדמנות להיות בני אדם ביום הזה, החמצתם את זה, פספסתם הרבה מאוד אזרחים בהתנהלות הזאת". כך אמר רוני דניאל, כתב לענייני צבא וביטחון בערוץ 2 באולפן יום שישי, אליו הוזמן ח"כ איימן עודה, ראש הרשימה המשותפת, על מנת להסביר החלטתה של הרשימה לא לקחת חלק בהלווייתו של שמעון פרס.

מנחה האולפן דני קושמרו, ולצדו אמנון אברמוביץ', רינה מצליח ואודי סגל, ניהלו מתקפה חזיתית אלימה כנגד ח"כ עודה, בעזרת קביעה חד משמעית שמי שמנהל את הרשימה המשותפת ואחראי להחלטותיה הם האנשים הקיצוניים במפלגה בדמותם של הזועביז, זחאלקה ועזמי בשארה, בלשונו של קושמרו. באותה רוח התבטאה מצליח, שפקפקה ביכולות השיפוט של איימן וחבריו מהמפלגה וציינה שהם בעצם נגררים אחרי הקו שבל"ד מכתיבה.

יותר מכל הזכירו לי פניהם הזעופות של רוני דניאל וחבריו העיתונאים מורה כעוס הנוזף בתלמידו שלא ציית להוראותיו ולא פעל על פי מה שמצופה ממנו. כאילו היה עודה תלמיד חסר היגיון ומסוגלות, ביקשו המלומדים ללמד אותו ואת כלל הציבור הערבי מה המהות של היות בני אדם – הזדמנות שלצערי הרב פספסנו גם הפעם! אילו היה לרוני דניאל עוד זמן אוויר, הוא היה ללא ספק מטיל עונש על עודה – שולח אותו לעמוד שעה-שעתיים בפינה או מצווה עליו לעזוב את הכנסת ולהגיע יום למחרת בליווי שני הוריו לוועדת משמעת. כמו שותפיו באולפן, רוני דניאל לא הגיע לאולפן כדי להקשיב לדבריו של עודה או כדי לבצע את עבודתו העיתונאית המקצועית. העיתונאים מערוץ 2 התייצבו מול עודה כפלוגת לוחמה מגויסת וערוכה היטב לקרב שעתיד להתרחש על המסכים.

כלי הנשק בקרב בו ביקשו לצלוב ולהוקיע כל דעה שאיננה מתיישרת עם הקו אותו הם מאמצים ומקדמים ללא לאות – הטון המתנשא והגערני, השאלות המקנטרות שהופנו לילד הסורר – שיקפו את מהותה של התקשורת בישראל: תקשורת מגויסת וחד-כיוונית, רחוקה מלהיות מקצועית או עניינית, תקשורת מתלהמת וקיצונית שמועלת בתפקידה שוב ושוב. לפי הכללים העיתונאיים השולטים בערוצי התקשורת הקיימים ישנו נרטיב אחד ויחיד, וכל סטייה מאותו נרטיב מפורשת מניה וביה כמתקפה על המדינה ועל החברה הישראלית. זוהי מקהלה שפועלת מתוך אינטרסים צרים ומקדמת שיח חד-כיווני שאין בו לגיטימציה לדעות שונות או אחרות, אין בו מרחב לעוד נקודת מבט.

מחול השדים לו היינו עדים באולפן שישי בערוץ 2 לא מאפשר למרואיינים להשמיע קול אחר, ואם כבר שם המרואיין את נפשו בכפו והגיע לראיון שתוצאותיו נקבעו מבעוד מועד, עליו להצטייד בשכפ"ץ (כלשונו של עודה) ולקחת בחשבון שהקרב יהיה אלים וקשה

הניסיון לצייר את איימן עודה ואת החלטתה של הרשימה המשותפת כמופת לקיצונות ואנטי אנושיות הוא עוד מדרגה בתהליכי הדמוניזציה המתרחשים במדינה ביחסה אל המיעוט הפלסטיני ולקבוצות פוליטיות וחברתיות המבקשות לאתגר את השיח השלט ולהרחיב את מנעד האפשרויות שדרכן אנו יכולים לבחון את המציאות. תפקידה של התקשורת במדינות דמוקרטיות הוא בין היתר לשמור על השמעת מגוון הדעות ולהביאן לידיעת הציבור מבלי לשפוט או לחרוץ דין, ובוודאי מבלי להביע דעה לכאן או לכאן. אבל מחול השדים לו היינו עדים באולפן שישי בערוץ 2 לא מאפשר למרואיינים להשמיע קול אחר, ואם כבר שם המרואיין את נפשו בכפו והגיע לראיון שתוצאותיו נקבעו מבעוד מועד, עליו להצטייד בשכפ"ץ (כלשונו של עודה) ולקחת בחשבון שהקרב יהיה אלים וקשה.

בפטרונות מתנשאת הטיח דניאל בעודה: "תפקידה של מנהיגות הוא להסתכל קדימה"; ואני אומרת שתפקידה של מנהיגות הוא דווקא לדרוש הכרה בעוולות העבר על מנת להיות מסוגלים להסתכל קדימה. אי אפשר לפסוח על פרק חשוב בחיי הקולקטיב הפלסטיני על מנת לרצות או למצוא חן בעיני היהודים. הקושי לקבל ולעכל את דבריו של עודה נובעת בעיניי מהעובדה הפשוטה שהוא מהווה קול ברור ואמיץ ועמדה של איש זקוף קומה שאין באפשרותו של הרחוב הישראלי להמשיך להתעלם מקיומו, כפי שהיה נהוג עד כה.

אם מישהו כאן החמיץ הזדמנות, הרי שזהו הציבור בישראל שהחמיץ הזדמנות פז לראות, להקשיב ולנסות ולו פעם אחת להבין.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שי גרינשפון

  גם לחשוב שהחלטתם היא טעות ויריקה בפרצוף של שוחרי השלום והשוויון היהודים – זו דעה לגיטימית, המאתגרת את השיח שאנטיציוני השולט ברחוב הפלסטיני-ישראלי והמרחיבה את גבולותיו. מה יש, גם אני יכול לכתוב במושגים כמו שלך…

  1. שחר

   שי, זו דיעה לגיטימית, ושגויה. שוחרי השלום והשוויון, כהגדרתך, לא אמורים לדבר בשבחו של שמעון פרס, שכן אדם נמדד על מעשיו ולא על דבריו. למרות כל הדיבורים שלו על שלום (על שוויון הוא לא דיבר) כל חייו פעל לעשות את ההיפך משלום ושוויון.

 2. א

  הפוך. נותנים ללהטוטן הזה יותר מידי במה. אני לא חושב שמעולם הוא נתן תשובה לשאלה שנשאר עליה ותמיד הוא מקשקש על אוניברסליות כאשר הוא הכי לאומני שיש. התשובות התלושות שלו לשאלות הלא ממש קשות שהפנו אליו היו כל כך מגוחכות ורק הראו כמה הוא קיצוני ומסוכן. הציבור בישראל מקשיב ורואה אדם שמנסה רק לקחת ותמיד להאשים את כל העולם ואישתו בכל בעיה ואף פעם לא לעשות את מה שאדם "אוניברסלי" היה עושה.

 3. דןש

  אכן הפלסטינאים אזרחי מדינת ישראל החמיצו שוב הזדמנות להתקרבות ולהיות חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית כולה. אם הם ימשיכו לחיות בצל הנכבה ( חס וחלילה לא לשכוח אותה – הם וגם אנחנו ), לא יסדק הקיר הקיים בין שתי האוכלוסיות. חייבים לבנות עתיד משותף ושוויוני בארץ הזאת.

 4. פדי

  כמו שאמר שמעון פרס
  רק חמור לא משנה את דעתו

 5. נעמה

  לא היה חסר הרבה בקרקס הלאומני הזה, שגם את עודה היו מאשימים במועל יד.

 6. רותם רפטור

  נבצר מבינתי להבין מדוע מישהו מתייחס לגיבוביהם של טיפוסים מסוגם של נאג'י ("רוני" עאלק) דניאל, קושמרו, או רינה לא-מצליח – אנשים שסך ה-IQ שלהם יחדיו הוא חד-סיפרתי.

 7. דני

  עודה יותר קתולי מהאפפיור. אבו מאזן יו"ר אש"ף שהיה ארגון שנלחם נגד ישראל יכול להגיע, אבל עודה לא? סתם גועל נפש. ועם כל הכבוד לקשקושים על שיח דמוקרטי, הביקורת בערוץ 2 על עודה היא ביקורת פוליטית לגיטימית לחלוטין. לא רק לעודה מותר למתוח ביקורת על אחרים, השיח הוא דו סטרי. מי שמחפש דיו קיום, לא ימצא את זה במשותפת, ומראש ברור הרי שרשימה שחברה לאותה פלטפורמה עם גוף פלשתינאי לאומני קיצוני כמו בל"ד לא יכולה להציע שום אופציה לדו קיום. ולאלו שמותחים ביקורת על פרס, לא צריך לשכוח שהוא היה שותף בכיר בנסיון הכי רציני וממשי שנעשה עד היום להגיע לסדר עם הפלשתינאים, נסיון שלא התבטא בדיבורים בלבד אלא גם במעשים.

 8. תמר

  בערוץ 2 לא מתחו על עודה ביקורת, אלא נזפו בו, כמקובל אצל יהודים כלפי ערבי, שלא מתיישר לפי הקריטריונים שלהם. אורי משגב שואל בהארץ היום: "אבו מאזן יכול לבוא להלוויה של אדריכל הסכמי אוסלו ואתה לא? עודה ענה בשם עצמו בראיון, ואני אוסיף בשם עצמי. אבו מאזן חייב היה לבוא, שהרי הסכמי אוסלו הם שהפכו אותו לקבלן משנה של הציונות. עודה לא כזה, ולכן הוא אמנם יכול היה לבוא, אבל בחר, שלא להשתתף בחגיגה הציונית הזו.

  1. נתן

   גם אימן עודה נשבע אמונים למדינת ישראל כאשר נבחר לחבר כנסת – גם הוא לפי ההגיון הזה קבלן משנה של הציונות.

 9. דרור

  דליה צודקת ברוב דבריה. אכן לא היה כאן ניסיון להקשיהב ולהבין ואכן "עיתונאי" ערוץ 2 ניסו בעיקר להתחנף לצופיהם מאשר לרדת לעומק העניין.
  ועדיין.
  גם עודה והרשימה המשותפת עשו טעות, לדעתי.
  טעות שכדאי שיהרהרו בה קצת. בעיקר עודה. אפשר לא להיות מתרפסים גם בלי להחרים. כשלא נתנהג כילד שובב, לא יוכלו להתיחס אליו כך.

 10. נפתלי אור-נר

  ממש כך

 11. פריץ היקה הצפונבוני

  למר נחומזון,בעלים של חברת אבטחה. אם מי שהוא אויב שלי זהא איימן עודה אלא שלטון הרשע והעוולה הישראלי המסכן את שלומי ובטחוני. סרבן שלום.משית על נתיניו הפלסטיניים שלטון של טרור ממשלתי וגורם להמשיך את השלשלת של מתקוממים פלסטיניים. דליה חלבי צודקת ב100% איימן עודה ועמיתיו חיבים קודם כל להאבק על זכויותיהם של כל הפלסטינים בני עמו. מה שמותר לתומכי ישראל בחו׳׳ל מותר גם להם. ממרום שנותי ,יליד 1931 בטרחטוריה מ1937. ישראל אף פעם לא העמידה את השגת השלום בראש סדר העדיפויות, למעט בגין בענין השלום עם מצרים ואף זאת כדי לשמר אץ שלטוןישראל מהנהר עד לים ויצחק רבין שבתחילה חיפש קבלן ,,בלי בג׳׳ץ ובלי בצלם׳׳

 12. פריץ היקה הצפונבוני

  צודקת ב100%.

 13. סמדר

  הנרטיב הפלשתיני מוביל להקמת 3 מדינות להם ואף אחת ליהודים, שיריבו בסופו של דבר זו עם זו עד להכחדה מוחלטת, ראו את הנעשה בסוריה, פיקציה לאומית אשר קברה תחתיה את אזרחיה.
  ולגבי ההכרה בנרטיב הפלשתיני: כן, חלוקת הארץ לשתי מדינות יסודה בקבלת הנרטיב הפלשתיני לצד זה של היהודים ומתוך הבנה כי השניים מתנגשים ולכן טוב שייפרדו זה מזה. מה קשה להבין בזה?
  הערבים בישראל מעוניינים רק בהכרה חד צדדית. את חזון הדמוקרטיה שלהם שיגשימו תחילה ביהודה ושומרון ועזה, שם, נכון לרגע זה, אפילו לא מסוגלים להחליט על יום בחירות, ובישראל, בחירות ברמת הרשויות הערביות מתקיימות באווירת המערב הפרוע. אז מדוע תלינו על מי שבנה והקים מדינה לתפארת. קנאה וצרות עין מדברות מגרונכם. ולעניין רוני דניאל וחבריו, הם סתומים, איימן עודה אמר ואומר ויאמר כי אינו מכיר במדינה יהודית ואינו מבכה או יבכה את מי שתרם תרומה משמעותית להקמתה לבניינה ולחוסנה. מחנה הימין בניגוד לשמאל מכבד את דעותיהם של הערבים, לא מסכים אך מכבד ולכן אינו נוזף בהם כנזוף בילד קטן ומושתן.