מדינת ישראל: שמרי עליי מפנייך, מהפורנו אשמר בעצמי

מעבר לפגיעת הצנזורה בחופש הביטוי ובכללי המשחק הדמוקרטיים תוך העצמת כוחו של רה"מ הוא שר התקשורת, בחוק הפורנו אין ולא תיתכן בשורה לנפשותיהם הרכות של ילדי ישראל. כי הפתרון הוא רק בחינוך
אמיליה כהןאמיליה כהן

נולדה וגדלה בקריית גת, חיה בתל אביב. התזה שכתבה בחוג לסוציולוגיה באוני׳ תל אביב עוסקת בעולם המשמעות של מזרחים בפריפריה, עובדת כעוזרת מחקר במחקרי שוק, מתנדבת בדלת פתוחה. מתמחה בסלפי

אחת הנוסחאות הבסיסיות של הטרלה* היא מציאת פתרון לכאורה לבעיה מטרידה תוך פגיעה אנושה בנושא חשוב אחר. באופן הזה, התנגדות לפתרון המוצע מכריחה התייחסות מורכבת ומודעת לבעיה ולפתרון. בינתיים, נהנה המטריל מתשומת לב בעוד המתנגדים מתפתלים בעודם מנסים להסביר את התנגדותם מבלי להתעלם מכל ההיבטים הרלוונטים. לפי הנוסחה הזו, מסתבר שח"כ שולי מועלם היא טרולית מוצלחת. הצעת החוק שלה לחסום תכני פורנו כברירת מחדל היא לכאורה פתרון שכולנו אמורים לתמוך בו, אבל בו בזמן הוא מצליח להיות מפוקפק במיוחד.

מורכב מאוד להסביר את ההתנגדות לחסימת תכנים של פורנו. מצד אחד, נזקי תעשיית הפורנו ידועים ואף מוכחים במחקרים רבים. החל מעדויות על תעשיית הפורנו, תנאי העבודה וההשלכות ארוכות הטווח על חייהם של השחקניות והשחקנים הלוקחים חלק בסרטים אלו;  ועד לפגיעה של תכני הפורנו באופן שבו אנחנו חושבים, מרגישים ועושים סקס תחת המודל החד ממדי שמציעים סרטי הפורנו. לכן, צמצום החשיפה לתכנים אלו, בפרט בגילאים צעירים, צריך להיות אינטרס משותף של כולנו. מצד שני, צנזורה של תכנים ברשת היא בעייתית ויישומה מזכיר לנו משטרים שהתנהלותם לא עולה בקנה אחד עם האידאה של "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

הגם שוועדת השרים לענייני חקיקה הצביעה פה אחד לטובת החוק, כדאי לציין שזה כמעט בלתי אפשרי לחסום פורנו – מבחינה טכנית ומהותית. כבר עכשיו, עוד בטרם נחקק החוק, ניתן למצוא בחיפוש פשוט בגוגל דרכים לעקיפת החסימה. דוגמאות ממשיות לחוסר הישימות הטכנולוגי של הרעיון ניתן לראות בניסיונות של מדינות כמו בריטניה, קנדה ואוסטרליה שנאלצו להודות בחוסר היעילות של טכנולוגיות לחסימת תכנים. מבחינה מהותית, פורנו ותכנים מיניים פוגעניים אינם נמצאים רק בסרטי פורנו. די להביט בפרסומות וקטלוגים של בגדי ילדים כדי להיחשף לתוכן פדופילי. החומרים מהם עשויות הפנטזיות לגבי האופן שבו גברים ונשים אמורים להיראות ולעשות סקס מוצגים ברבים מתוצרי התרבות המקיפים אותנו  – סרטים, סדרות, פרסומות, בסרטוני מוזיקה בוודאי, ואפילו בסרטוני כושר ברשת. ההנחה כי חסימת אתרי פורנו תמנע חשיפה לתכנים מיניים פוגעניים מבוססת על חוסר הבנה לגבי השפעתה של תרבות הפורנו בחיי היומיום שלנו.

החומרים מהם עשוית הפנטזיות לגבי האופן שבו גברים ונשים אמורים להיראות ולעשות סקס מוצגים ברבים מתוצרי התרבות המקיפים אותנו. ההנחה כי חסימת אתרי פורנו תמנע חשיפה לתכנים מינים פוגעניים מבוססת על  חוסר הבנה לגבי השפעתה של תרבות הפורנו בחיי היומיום

מלבד המחסום הטכנולוגי, הצעת החוק מציגה חוסר הבנה לא רק לגבי תוצרים תרבותיים, אלא גם לגבי ערכי הדמוקרטיה. נדמה שאף אחד מ-27 חברי הכנסת החתומים על הצעת החוק לא קראו את 1984 או עלעלו באחד מספרי האזרחות שמשרד החינוך אישר או ביטל בעשור האחרון. על פי ההצעה שעליה הם חתומים, אדם אחד שהוא שר התקשורת יחליט אילו אתרים אינם ראויים. זו בדיחה מוצלחת במיוחד לאור העובדה ששר התקשורת בישראל הוא גם ראש הממשלה המכהן. כלומר, גם אם נסלח להם על חוסר ההבנה התיאורטי של פגיעת צנזורה בחופש הביטוי ובכללי המשחק הדמוקרטיים, הרי שהם עדים בשתיקה לאופן שבו הדמוקרטיה הישראלית מאפשרת ומתירה לאדם אחד לצבור עוד ועוד כוח, ואינם מוטרדים מכך שהם מאפשרים את הפיכתה של ישראל לדיקטטורה הלכה למעשה.

אז מה הפתרון? חינוך, כמובן. אין פתרונות קסם או טכנולוגיה שתעקוף את הצורך שלנו לתווך מיניות לילדים ונוער, או לדבר על האופן שבו תעשיית הפורנו משפיעה על החיים של כולנו. אם בחקיקת חוקים עסקינן, מוטב שחברי הכנסת ישקיעו את מרצם בחיוב בחוק של חינוך מיני ומגדרי, שילמד את הדורות הבאים כיצד להתמודד עם תכנים מיניים מכל סוג, ויספק להם כלים להפחתת הפגיעה בעצמם ובאחר/ת. עד שזה יקרה – מפורנו אעדיף להישמר בעצמי.

* סלנג האינטרנט טרול מתאר גולש אשר מפיק הנאה משלהוב הגולשים ועסוק בחרחור ריב ומדון. על פי רוב הוא יעשה זאת על ידי הכנסת תוכן שגוי או תוכן שיעורר אנטגוניזם (ויקיפדיה).

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. איזה גורן

  אַגָדָה עַל אִיש כְּרַסְתָּן
  אְֶוויל מַשְרִיש, מִן ג'וּק קָטָן

  בְּמַמְלָכָה אַחַת הַשוֹכֶנֶת שָם בּהָר
  קוֹרֶה מִדֵי פַּעַם מִין דָבָר כָּזֶה מוּזָר
  בְּבִית הַנַבְחָנִים מוֹפִיעַ פֺּה וָשָם
  יְצוּר בֵּן אַשְפַּתוֹת אֶוויל וּמְגוּשָם

  אֶחָד הוּא קובְּיוּסְטוּס, שִינַיִם לוֹ שֶל סוּס
  שֵנִי תוֹקֵף נָשִים בְּלִי רֶסֶן בלי הִיסוּס
  הַהוּא, פַּרְצוּף עַכְבָּר הוּפְקד עַל הַשְכָּלָה
  אֵין מָה לוֹמַר, זו כְּנסֶת אֵין מָשְלָה

  וּלְתוֹך בִיצָת הַרְקָק הַזֺאת, בִּזְנַבוֹ שֶל הַמִמְשָל
  צָנַח לְפֶתַע עוֹד אֶחָד, פַּטְפּטָן שָפָל
  וְאַף שֶיֵש לוֹ פֶּה רָב מֶלֶל, הוּא ג'וּק כּזֶה קְטַנְטַן
  מקִיא צְרוֹרוֹת דִבְרֵי הַבְלוּת, שְמוֹ דָוִד בִּיטַן

  וְעַל הַמַקְהֵלָה הַזוּ- מַקְהֵלַת סְכָלִים
  מאַיֵים הַאִיש שֶל שָֹרָה בָמַקֵל חוֹבלִים
  בּמַמְלָכָה הַזוּ, שֶלִי, יִהיֶה שֵירוּת שִידוּר
  אַך רַק בּתְנַאי שֶרַק אנִי אחזִיק ת'הַכּדוּר

  אך קרוב היום ילדי הקט ועל זה הקברט
  חרב המשפט תונף, חרב הכּרֵת
  ופני הסוס, שיני עכבר ועמהם הרגב
  ימוגו כמו היו סופת אבק בנגב

  אמן ואמן
  איזה גורן

  מודה,
  השורות דלעיל אינן מן הטובות שיצאו מתחת עטי
  אך אם אעכב בכדי לתקן ולשפר לא יצא דבר
  אז אם אין לחם ואין עוגות לועסים צנימים.

  1. רחמן חיים

   יפה ולתכלית. והנה גם רובאעי (מרובע) משלי, באותו ההקשר:
   חֶלְאַת הָאָדָם כַּרֶפֶשׁ צָף לְפָנִים 'כִּירוֹקָה שֶׁעַל פְּנֵי הַמַּיִם' תָּנִים
   שֶׁאֵין מַדְלִיקִין בּוֹ יְחַלֵּל הַקֹּדֶשׁ מַנְהִיג גִּזְעָן וְעוֹזְרָיו שֶׁאִתּוֹ זוֹנִים

  2. דפנה

   יצא אחלה צנים.
   תודה !!!

  3. פריץ היקה הצפונבוני

   לאיזה גורן דוקא שורות מאוד טובות מבטאות יפה את הנושא.

 2. ליכודניק

  צריך להלאים את הגז.
  צריך לספק דיור ציבורי
  שידור ציבורי בטח שצריך.
  אבל פיקוח על האינטרנט? חלילה! זה עניין לחינוך.
  האם העוקץ הוא ליברלי או סוציאליסטי? מדוע מקנן בי הספק כי לו מגישת ההצעה היתה ח"כית שמאלית, העוקץ היה יודע להסביר כי פורנו חופשי מדכא נשים, טוב לתאגידים, מנצל שחקניות וכו'?