• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מדינת ישראל: שמרי עליי מפנייך, מהפורנו אשמר בעצמי

מעבר לפגיעת הצנזורה בחופש הביטוי ובכללי המשחק הדמוקרטיים תוך העצמת כוחו של רה"מ הוא שר התקשורת, בחוק הפורנו אין ולא תיתכן בשורה לנפשותיהם הרכות של ילדי ישראל. כי הפתרון הוא רק בחינוך
אמיליה כהןאמיליה כהן

נולדה וגדלה בקריית גת, חיה בתל אביב. התזה שכתבה בחוג לסוציולוגיה באוני׳ תל אביב עוסקת בעולם המשמעות של מזרחים בפריפריה, עובדת כעוזרת מחקר במחקרי שוק, מתנדבת בדלת פתוחה. מתמחה בסלפי

אחת הנוסחאות הבסיסיות של הטרלה* היא מציאת פתרון לכאורה לבעיה מטרידה תוך פגיעה אנושה בנושא חשוב אחר. באופן הזה, התנגדות לפתרון המוצע מכריחה התייחסות מורכבת ומודעת לבעיה ולפתרון. בינתיים, נהנה המטריל מתשומת לב בעוד המתנגדים מתפתלים בעודם מנסים להסביר את התנגדותם מבלי להתעלם מכל ההיבטים הרלוונטים. לפי הנוסחה הזו, מסתבר שח"כ שולי מועלם היא טרולית מוצלחת. הצעת החוק שלה לחסום תכני פורנו כברירת מחדל היא לכאורה פתרון שכולנו אמורים לתמוך בו, אבל בו בזמן הוא מצליח להיות מפוקפק במיוחד.

מורכב מאוד להסביר את ההתנגדות לחסימת תכנים של פורנו. מצד אחד, נזקי תעשיית הפורנו ידועים ואף מוכחים במחקרים רבים. החל מעדויות על תעשיית הפורנו, תנאי העבודה וההשלכות ארוכות הטווח על חייהם של השחקניות והשחקנים הלוקחים חלק בסרטים אלו;  ועד לפגיעה של תכני הפורנו באופן שבו אנחנו חושבים, מרגישים ועושים סקס תחת המודל החד ממדי שמציעים סרטי הפורנו. לכן, צמצום החשיפה לתכנים אלו, בפרט בגילאים צעירים, צריך להיות אינטרס משותף של כולנו. מצד שני, צנזורה של תכנים ברשת היא בעייתית ויישומה מזכיר לנו משטרים שהתנהלותם לא עולה בקנה אחד עם האידאה של "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

הגם שוועדת השרים לענייני חקיקה הצביעה פה אחד לטובת החוק, כדאי לציין שזה כמעט בלתי אפשרי לחסום פורנו – מבחינה טכנית ומהותית. כבר עכשיו, עוד בטרם נחקק החוק, ניתן למצוא בחיפוש פשוט בגוגל דרכים לעקיפת החסימה. דוגמאות ממשיות לחוסר הישימות הטכנולוגי של הרעיון ניתן לראות בניסיונות של מדינות כמו בריטניה, קנדה ואוסטרליה שנאלצו להודות בחוסר היעילות של טכנולוגיות לחסימת תכנים. מבחינה מהותית, פורנו ותכנים מיניים פוגעניים אינם נמצאים רק בסרטי פורנו. די להביט בפרסומות וקטלוגים של בגדי ילדים כדי להיחשף לתוכן פדופילי. החומרים מהם עשויות הפנטזיות לגבי האופן שבו גברים ונשים אמורים להיראות ולעשות סקס מוצגים ברבים מתוצרי התרבות המקיפים אותנו  – סרטים, סדרות, פרסומות, בסרטוני מוזיקה בוודאי, ואפילו בסרטוני כושר ברשת. ההנחה כי חסימת אתרי פורנו תמנע חשיפה לתכנים מיניים פוגעניים מבוססת על חוסר הבנה לגבי השפעתה של תרבות הפורנו בחיי היומיום שלנו.

החומרים מהם עשוית הפנטזיות לגבי האופן שבו גברים ונשים אמורים להיראות ולעשות סקס מוצגים ברבים מתוצרי התרבות המקיפים אותנו. ההנחה כי חסימת אתרי פורנו תמנע חשיפה לתכנים מינים פוגעניים מבוססת על  חוסר הבנה לגבי השפעתה של תרבות הפורנו בחיי היומיום

מלבד המחסום הטכנולוגי, הצעת החוק מציגה חוסר הבנה לא רק לגבי תוצרים תרבותיים, אלא גם לגבי ערכי הדמוקרטיה. נדמה שאף אחד מ-27 חברי הכנסת החתומים על הצעת החוק לא קראו את 1984 או עלעלו באחד מספרי האזרחות שמשרד החינוך אישר או ביטל בעשור האחרון. על פי ההצעה שעליה הם חתומים, אדם אחד שהוא שר התקשורת יחליט אילו אתרים אינם ראויים. זו בדיחה מוצלחת במיוחד לאור העובדה ששר התקשורת בישראל הוא גם ראש הממשלה המכהן. כלומר, גם אם נסלח להם על חוסר ההבנה התיאורטי של פגיעת צנזורה בחופש הביטוי ובכללי המשחק הדמוקרטיים, הרי שהם עדים בשתיקה לאופן שבו הדמוקרטיה הישראלית מאפשרת ומתירה לאדם אחד לצבור עוד ועוד כוח, ואינם מוטרדים מכך שהם מאפשרים את הפיכתה של ישראל לדיקטטורה הלכה למעשה.

אז מה הפתרון? חינוך, כמובן. אין פתרונות קסם או טכנולוגיה שתעקוף את הצורך שלנו לתווך מיניות לילדים ונוער, או לדבר על האופן שבו תעשיית הפורנו משפיעה על החיים של כולנו. אם בחקיקת חוקים עסקינן, מוטב שחברי הכנסת ישקיעו את מרצם בחיוב בחוק של חינוך מיני ומגדרי, שילמד את הדורות הבאים כיצד להתמודד עם תכנים מיניים מכל סוג, ויספק להם כלים להפחתת הפגיעה בעצמם ובאחר/ת. עד שזה יקרה – מפורנו אעדיף להישמר בעצמי.

* סלנג האינטרנט טרול מתאר גולש אשר מפיק הנאה משלהוב הגולשים ועסוק בחרחור ריב ומדון. על פי רוב הוא יעשה זאת על ידי הכנסת תוכן שגוי או תוכן שיעורר אנטגוניזם (ויקיפדיה).

כנראה שיעניין אותך גם: