אנחנו מטרה קלה

לא צריך אפילו להתאמץ, מספיק להזכיר את המלה ״טרור״ כבדרך אגב בדיווחים מזירות האש השונות והמלאכה כבר תמה והושלמה
דאליה חלבי

בוגרת בית הספר למנהיגות של מנדל ומרצה במכללת אורנים

לא צריך הרבה כדי להכתיר ולהשליט את הפוליטיקה של הייאוש במחוזותינו. מספיק ראש ממשלה המדופלם בשימוש בשיח ההפחדה וההסתה, שרים ובכירים אחוזי אידיאולוגיות ימניות קיצוניות שלא בוחלים בשום אמצעי כדי להשיתן במרחב הכללי, ותקשורת מגויסת צמאה לדם שלא שואלת שאלות ומתגייסת כמעט אוטומטית לשיח השנאה.

במציאות שהייאוש שולט בה ומצייר את פניה, כל מה שנותר לאזרחים הוא להתכנס פנימה לתוך עצמם, אל המרחב הפרטי שנותן להם אשליה של תחושה מוגנת או שליטה יחסית, ולהפקיר את המרחב הציבורי והזירה הלאומית בידי השליט ופמלייתו. זהו אם כן חלומו הרטוב של כל שליט – אזרחים אפאתיים ומיואשים, שקל לשלהב אותם מדי פעם כנגד קבוצה אחרת במין ריטואל קבוע על מנת להוציא קיטור, ולא לעסוק בשאלות הגדולות והמהותיות של שלום והסדר מדיני, כלכלה ורווחה, יוקר המחייה ומצוקת הדיור, חינוך ופערים חברתיים. לצערי, פה פה כמו בכל מקום אחר בעולם, תמיד תהיה סיבה מספיק טובה כדי להצית את אש השנאה כלפי האחר הערבי.

המציאות המחרידה של גל השריפות בימים האחרונים כילתה את הבתים, העצים והתקוות בקרב האזרחים, יהודים וערבים כאחד, לחיים שפויים. במהירות הבזק ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר החינוך נפתלי בנט, השר לביטחון פנים גלעד ארדן ועוד ועוד "מנהיגים" וקובעי דעת קהל יצאו בהצהרותיהם הצפויות מראש, בהם הם מאשימים את הציבור הערבי בגל השריפות, מאיימים ומפחידים ובעיקר מלבים את להבות השנאה. זה הפך לטקס צפוי וידוע מראש – לפני שחוקרים גוזרים את הדין ולפני שבודקים כבר יש אשם ויש עונש קולקטיבי כנגד ציבור שלם. ההוקעה והגינוי של הנציגים והמנהיגים של החברה הערבית ושל בניה ובנותיה לא ישנו במאומה.

הרי אנחנו מטרה קלה להשנאה ולהפחדה, לא צריך אפילו להתאמץ, מספיק להזכיר את המלה ״טרור״ כבדרך אגב בדיווחים הבלתי פוסקים מהזירות השונות של האש והמלאכה כבר תמה והושלמה. שום מאמץ כבר לא ישנה את "העובדות" שנקבעו בשטח ושום הצהרה, גינוי או מעשה לא יעמדו בסתירה עם "העובדה" שיש מי שהארץ הזו יקרה לו ויש מי ששורף אותה ומכלה בה את זעמו ושנאתו.

נפתלי

שוב דמותו של הערבי מצטיירת בסופרלטיבים של שטנות, רשעות, הרס ומוות. ומכאן הדרך אל הייאוש היא חלקה וחד סטרית. הייאוש הקולקטיבי של הציבור בישראל גורם לו לא לעשות מאומה, לא לדרוש דבר מהמנהיגות שלו ולא לרצות לשנות את המצב הקיים. הוא כבר מאמין שאין לו שום אלטרנטיבה. והייאוש הזה איננו רק מנת חלקו של הציבור היהודי – הוא מחלחל בתוך החברה הערבית ושורף את חלומותיהם של צעיריה ומבוגריה כאחד. הציבור כבר מאס בלהיות האשם האולטימטיבי, מאס בעמידה כל פעם מחדש אל מול גלי השנאה והחשדנות וניסיון להצטדק ולהסביר את עצמו, ולהוכיח ללא הועיל שגם הוא חפץ בחיים ושגם לו יש תקוות וחלומות. גם אותו הפריחה של הנרקיסים בעקבות הגשם הראשון בהרי הכרמל מרגשת כל פעם מחדש.

היום יותר מאי פעם עלינו, יהודים וערבים כאחד, נשים וגברים, להתנגד לשיח הייאוש הזה ולחשוב על אלטרנטיבות שמציעות תקווה ושפיות, לפני שהשריפה הבאה תכלה את האדמה הזו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  האם דבריה של ח"כ ענת ברקו ש"אנחנו רואים שההצתות לא הגיעו לישובים ערביים" – אינם בגדר הסתה ? האם חמומי מוח לא ייקחו את דבריה כפשוטם ו"יאזנו" את המצב.
  על המנהיגים להיזהר בדבריהם.
  דווקא באירוע הנוכחי, התגלתה הסולידריות: שבין כלל אזרחי מדינת ישראל; הסולידריות עם הרשות הפלסטינאית; עם מדינות ערב, שחתמו אתנו הסכמי שלום; ועם מדינות שבחיי היום יום שלהם ( יוון – תורכיה; רוסיה – ארה"ב ) אין שוררת ביניהן "הרמוניה" בלשון המעטה. חייבים לשבח ולהעלות על נס סולידריות זו.

 2. רחמן חיים

  בקצב הזה, לא רחוק היום שגם כתיבה ושירה פוליטית נגד השלטון הלאומני המסית תכונה בפיו 'טרור'. לצערי, נראה כי העתיד כאן נראה שחור ואפל כל עוד השלטון הכובש בחסות צבא שאמור היה להיות צבא הגנה, הורס בתים של פלסטינים, ומחריב פחונים ואוהלים של בדווים שנולדו בישראל / בשטחים הכבושים, כדי להמאיס עליהם את החיים.

 3. נפתלי אור-נר

  תיאור מצב מדויק, אלא שכל אדם בעל מצפון אינו יכול להחריש. עליו להיאבק כנגד ה"רוחות הרעות" הנושבות מכיוון משרד ראש הממשלה שאינו אלא המסית הלאומי

 4. פריץ היקה הצפונבוני

  בגלל שינויי אקלים פורצות שרפות ענק גם במערב ארה׳׳ב ובאוסטרליה. תקנו אותי אם אני טועה, יש שם פלסטינים שמציתים שרפות? עד כמה שידוע לי,לא. אז למה מלבים אצלנו סופות המלבות את אש השנאה ובמקום להנמיך את גובה הלהבות , שופכים עליהם שמן ויוצאים בהאשמות שכלל לא הוכחו. ו סיסמאות דמגוגיות מי אוהב את הארץ ולמי היא שיכת. די להסתת רוה׳׳מ ויתר הימין ההזוי.

 5. א

  אצלנו על ירי של חייל פורסמו אולי אלפי מאמרים נגד אותו מעשה אבל אצל הערבים אין אפילו גינוי אחד נגד תופעה מזעזעת של אנשים שמנסים לשרוף ישובים שלמים. ולא אחד בודד אלא מספר מבצעים שונים. תמיד הגינוי הוא הכי רפה שאפשר וישר מתחילים לתקוף את אלו שהעזו לדבר על זה כאילו שהם בעצמם יצאו לשרוף. טיבי בראיון אומר שאין להשוות ערבי ששורף עץ לאדם ששרף משפחה (דוואבשה) כאליו שאותו אדם החליט שעץ לא בא לו טוב בעיניים ובמקרה אותו עץ היה ליד ישוב שנשרף כתוצאה מזה. אולי בקום כל הזמן לבכות אכלו לי שתו לי תתחילו פעם אחת לעשות חשבון נפש פנימי אצלכם איך קם אדם בבוקר ואומר לעצמו שאם כבר יש מלא שריפות והכבאים במדינה בא הוא חי בקושי מצליחים להתמודד הוא ינסה לשרוף לבד ישוב ואתם סבבה עם זה וכל מה שמפריע לכם הוא שמישהו מכליל אתכם.

 6. מיכה רחמן

  אני בהחלט מבין ושותף לקביעה שצריך להאבק כנגד ההסתה של אנשים כמו ביבי ובנט. אנחנו יחד במאבק נגד ההסתה הזו. אבל חייבים גם לראות את המציאות. יש אנשים שביתם נשרף. אני כואב בכל ליבי את כאבם. מי שהצית בכוונה יער וגרם לשריפת בתיהם של יהודים רק בגלל שהם יהודים, חייבים לגנות גם אותו, ללא הסתה ובלי קשר להסתה. מי שמצית בכוונה בתים ליד שכונות של יהודים מלבה את השנאה וחותר תחת המאבק של כולנו המתנגדים לשנאה לגזענות ולאלימות.