האחריות לשריפות מוטלת על היהודים

החברה היהודית לא יישמה את דו"ח המבקר, לא התכוננה כראוי והתעלמה באופן גורף מהתחזיות הגלובליות להשפעות אקולוגיות על המזרח התיכון. ואז האש התלקחה ושוב כמה נוח, נדרשו הערבים למלא את התפקיד של השעיר לעזאזל
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

בעוד האש השיחנית מתלהטת לגבי סיבת השריפות ברחבי הארץ, כדאי להתמודד עם העובדות כפי שהן: קיימת בישראל תרבות פוליטית שבה קבוצה אחת אחראית באופן ישיר לנזקים, שמעשיה משפיעים על כלל החברה. זוהי קבוצה שלוקחת על עצמה את המונופול של מוסדות המדינה, לא מתחלקת במשאבים ובשליטה, מעוניינת לשמר את הפריבילגיה מתוך סיבות משיחיות ומאמינה בכל לבה שרק היא יודעת מה יותר טוב (אור לגויים). הקבוצה הזו ולא אחרת אחראית למחדלים שהובילו לשריפות.

בעצם, הכתבה החשובה ביותר בנוגע לגל השריפות האחרון שפוקד את המזרח התיכון, פורסמה בכלל בתחילת אוקטובר בוושינגטון פוסט. העיתונאי Hugh Naylor הזהיר שלטמפרטורת החום שפקדה את בגדאד בקיץ האחרון יהיו השלכות על מדינות מזרח התיכון ועד מרוקו בצפון אפריקה. ככה שהשפעת ההתחממות הגלובלית היא לא משהו שעתיד להתרחש במאות הקרובות – זה נמצא כאן עכשיו, ומה שנחשפנו אליו בימים האחרונים הוא רק ההתחלה. ויותר מאשר הפגיעה המיידית של אסונות הטבע, ניילור מזהיר מפני ההשלכות החברתיות והפוליטיות שלהם.

אך עניין אחריותה של מדינה מודרנית לעקוב אחר השינויים באקלים ולהתכונן בהתאם רחוק מהביקורת הציבורית המושמעת בישראל. במקום להתכונן להשפעותיה של ההתחממות הגלובלית, החברה היהודית עסוקה בשימון מכונות המיליטריזציה. כך, אין זה פלא ששר החינוך וראש הממשלה ממשיכים להסית כנגד החברה הערבית – הרי אם לא יעשו זאת, ייאלצו להשיב לשאלות מהותיות על היתכנות המחדל ועל יישום דו״ח מבקר המדינה על מערך הכבאות, המשטרה ושירותי בית הסוהר לאחר שריפת הכרמל.

המהלך הזה של הסטת הדיון מהעיקר הינו שקוף, ובכל זאת הציבור היהודי נשאר אדיש. האש התלקחה ונדרשו ערבים למלא את תפקיד השעיר לעזאזל. האירוע ההזוי ביותר עד כה הוא זה של אנאס אבו דאעבס, צעיר מרהט שכתב פוסט סאטירי המגנה את השריפה ואת אלו שמהללים את אותה ונלקח למעצר. גם המקרה שלו מעיד על כך שהעובדות לא משחקות תפקיד בשיח ובתרבות הפוליטית הישראלית; הכרה בעובדות אלה מובילה באופן בלתי נמנע להבנת אחריותה של הקבוצה השלטת על התרחישים האקולוגיים והצורך להתכונן אליהם בהתאם. גם הפעם, הציבור היהודי מיישר קו עם השטויות של שריו בממשלה, אותו ציבור שלא דורש מערך כבאות הולם.

ברקע הסופרטנקר. צילום: עמוד הפייסבוק של שרת התרבות, מירי רגב
ברקע הסופרטנקר. גם הפעם, הציבור היהודי מיישר קו עם השטויות של שריו בממשלה, אותו ציבור שלא דורש מערך כבאות הולם (צילום: עמוד הפייסבוק של שרת התרבות, מירי רגב)

אולם מה שהפתיע אותי יותר מכל באירועים האחרונים היו חברי הכנסת הערבים, שעלו לשידור והחלו לבקש "להפסיק להסית" מתוך ציפייה הזויה שהציבור היהודי יקשיב להם או יקח את דבריהם ברצינות. מנגד, הייתי מצפה מהם שיאשימו את הציבור היהודי בשל אדישותו וגישתו האלימה. הם מסרבים להבין שהציבור היהודי בז לעצם קיומם וגם אם כל העובדות יעידו על כך שהשריפות פרצו בשוגג, בפועל הדעה הרווחת תהיה שערבים הציתו בכוונה תחילה את כולן. מחברי הכנסת הערבים אני מצפה שיפנו את האשם לכיוון החברה היהודית, בעלת האובססיה על מושג מדינת היהודים ששולט בכל מוקדי הכוח הפוליטיים והביורוקרטיים. החברה היהודית לא יישמה את דו"ח המבקר, לא התכוננה כראוי ועליה מוטלת האחריות. זאת במיוחד לאור ההתעלמות הגורפת מהתחזיות הגלובליות להשפעות אקולוגיות על המזרח התיכון, וההחלטה התמוהה לקנות צוללות למלחמות.

אני מבין את הצורך התרבותי המוצלח חלקית של הישראלים לנתק עצמם ממזרח התיכון, אך כנראה שהאדם טרם יצר את הטכנולוגיה הדרושה להתנתקות גיאוגרפית פיזית והתחברות עם אירופה. בינתיים, כל עוד היהודים הישראלים ימשיכו בגישתם הביטחונית, הם יכולים לעצור את כל הערבים – אך את כוחות הטבע הם לא יעצרו.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דני

  פעם ראשונה שאתה כותב משהו שאני יכול להסכים איתו, חלקית. ברור שהפשלה היא של הרשויות שלא נערכו כראוי (אם כי לאסונות טבע תמיד קשה להערך כראוי). ברור גם שהיללות על הצתת היו מופרזות, ושיעור ההצתות האמיתי היה בטח די נמוך, אם כי אתה לא צריך להתעלם לנוחותך מזה שהיו הצתות. לגבי הרצון של ישראל התנתק מהמזה"ת ולהתחבר לאירופה, מאיפה הבאת את זה? דוקא טוב לנו במזה"ת, באירופה היה הרבה פחות מוצלח.

 2. ששת

  תצא מהבועה, לא חם בחוץ ואין שום שינוי אקולוגי שמחולל שריפות, בסך הכל יומיים וחצי של לחות נמוכה…כרגיל לתחילת החורף.

  אתה לא באמת בקיא בנושא של השינוי האקולוגי וההשפעה שלו על הפוליטיקה והסכסוך על גבול ה200ממ בשנה, אתה רק מודע לעובדה שלאקלים יש השפעה על מצב מדיני ומתבלבל עם שינויים בעלי השפעה פוליטית כמו בצורת, מדבור או עליית מפלס ים.

  ההצתות הם אקט של שחרור פלסטין וצריך לראות אותו כמו שוא ולהבין אותו כי הוא תחבולתי מקורי וחכם, ככזה הוא מציג את הצוללות החדשות שלנו שעלו מיליארדי דולרים כצעצוים של ביריונים טיפשים לעומת רוח הלחימה הפלסטינית שנובעת מהרצון הבלתי ניתן לריסון של חופש, כפי שההיסטוריה מלמדת.

 3. רחמן חיים

  הפוסט הזה לא בהכרח מתעלם מתפקיד המסיתים/מציתים אם הם ערבים. לצערי רוב היהודים בחברה הישראלית הפכו להיות אדישים אם לא אטומים לסבל הזולת, שהם בעיקר פלסטינים, אזרחים ערבים, מזרחים ומיעוטים אחרים, הסובלים מחוסר שוויון בכל. הדרישה שלי, כחבר סגל בטכניון, מן ההנהלה, להנהיג שקיפות כספית בתקציבי המחקר (המתנהלים לכאורה באופן מושחת) נתקלת בקיר של אטימות וחוסר תפיסה של מהות החופש האקדמי, חירות האדם והשוויון בין בני האדם. מה אני אמור לעשות, כשהמערכת האקדמית שכביכול צריכה לייצג את האליטא החברתית הפכה לתחתיתא מוסרית? בחברה האזרחית הדבר מוביל ומתבטא בלשרוף את הקיים (דבר סמנטי לכשעצמו).

  1. רון לוין

   מזרחים הם לא מיעוט אלא חלק היותר אגרסיבי של הרוב המנשל

 4. א

  אז אני מבין שהאחריות לדקירות היא על יצרניות הסכינים ועל פיגועי דריסה יצרניות הרכבים ויבואניות הדלק. כולם אשמים חוץ מהערבים המסכנים. להם אין כח רצון או שכל או הבדלה בין טוב לרע. כל הערבים הם ילדים בני שלוש. אחרי כאילו פוסטים שצריך להיות אשכרה מפגר מדופלם כדי להאמין להם הערבים עוד חושבים שמישהו יאמין למילה שיוצאת להם מהפה.