מה שנתניהו שכח להצית, א... להגיד

למרות שלא הוגש עד כה אף כתב אישום, התנצלות על ההאשמה הקולקטיבית ב'פרעות תשע"ז' או במה שזכה לכינוי הפופולארי 'אינתיפאדת ההצתות' טרם נשמעה במחוזותינו. הרי לכם נאומו האלטרנטיבי של בנימין "כל הצתה היא טרור" נתניהו
אסעד גאנם

אזרחי ישראל היקרים, במיוחד אלה שגרים בחיפה וסביבתה, אני מודע לימים הקשים שחוויתם כתוצאה מגל השריפות שפוגע במרקם האקולוגי, ברכוש, בשבילים, בנפשות, ובעוד הרבה נכסים יקרים, ליבי ותפילותיי אתכם. אני מבקש להדגיש כי בימים כאלה מתגלה הטוב שבאדם, המידות האנושיות, מתגלה האכפתיות, החמלה, ההתנגדות להסתה ולפורענות. כן, אני יכול לחשוד בכמה מהאזרחים הסוררים- יהודים וערבים – שנפשם הפושעת יכולה להביא אותם ליזום פגיעה בנפשות וברכוש, מצד שני אני רוצה להבהיר כי להערכתי רוב השריפות הינן תוצאה של רשלנות, אי-ציות להוראות והזנחה- גם זה פשע, אך איננו בהחלט יוזמה בכוונה תחילה לפגיעה בנפש וברכוש.

אנו נמצה את הדין עם כל השורפים והפוגעים באדם, בטבע וברכוש הפרטי והציבורי בכל האזורים הנתונים לשליטתנו, בתוך הקו הירוק ומחוצה לו. נדאג להביא לדין גם מחוללי שריפות זדוניות במטעי זיתים של פלסטינים בגדה המערבית, כולל בידי מתנחלים יהודים, ומבטיח כי הטיפול יהיה כראוי ובמלוא חומרת הדין, משפט ודין הינו אחד, ליהודים ולפלסטינים, בתוך הקו הירוק ומחוצה לו, בהתנחלויות וביישובים הפלסטיניים, במזרח ירושלים ובמערבה.

אני כמובן לא רוצה לשכוח את האזרחים, כלל האזרחים, ששיתפו פעולה עם כוחות הביטחון והכבאים במאמצים להשתלט על האש, ומבקש להודות לכל האזרחים וראשי הרשויות ופעילי החברה האזרחית שפתחו את בתיהם ומוסדות הציבור לקליטת המפונים. כך צריכה להתנהל חברה בריאה ואכפתית ששלום אזרחי בראש מעייניה… אני מבקש לברך אתכם ולחזק את ידיכם להמשך שיתוף פעולה בעתות משבר ובעתות שמחה כאחד.

אני מבקש להזכיר לכולנו כי ארץ זו משותפת לשני הציבורים, היהודי והפלסטיני, כולנו חיים פה ונמשיך לחיות לעד. ארצנו המשותפת היא המרחב בו התפתחנו ונמשיך להתפתח ולשגשג, שמירה עליה היא יעד משותף של כולנו, וכולנו נמשיך ליהנות מהנוף המדהים בארץ זו ונדאג להוריש אותה לדורות הבאים

לבסוף, אני מבקש לפנות למנהיגות הציבור הערבי, ודרכם לכלל הציבור הערבי. אני מלא הערכה לכלל המנהיגות הערבית, בראש וראשונה אני מבקש להודות לראש הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, לח"כ אחמד טיבי ולח"כ ג'מאל זחאלקה ולשאר חבריהם ברשימה המשותפת, וכן ליו"ר ועדת המעקב העליונה של האזרחים הערבים מר מוחמד ברכה, ולברך אותם על עמידתם האיתנה והבלתי מתפרשת לשתי פנים שגינתה את מחוללי השריפות (אם יש כאלה כמובן), ולהצדיע להם על הקריאה לציבור הערבי לפתוח את הבתים לקליטת המפונים לאור גל השריפות. אנו, כידוע, מחזיקים בדעות שונות במכלול שלם של נושאים וסוגיות, אך אני מבקש להזכיר לכולנו כי ארץ זו משותפת לשני הציבורים, היהודי והפלסטיני, כולנו חיים פה ונמשיך לחיות לעד. ארצנו המשותפת היא המרחב בו התפתחנו ונמשיך להתפתח ולשגשג, שמירה עליה היא יעד משותף של כולנו, וכולנו נמשיך ליהנות מהנוף המדהים בארץ זו ונדאג להוריש אותה לדורות הבאים.

אני מבקש להבהיר לכולם כי עמידה זו של המנהיגות הערבית ראויה להערכה ולהערצה. כמובן שאני מודע לעובדה, כי חברי הכנסת הערבים עשו ויעשו להחלפתי כראש ממשלה לפי מיטב המסורת הדמוקרטית, ולמרות שאינני מתכוון לוותר, אין לי ספק כי ניסיונות אלה הם לגיטימיים ומקורם באזרחותם של הערבים ובלגיטימציה היסודית שלהם להשתתפות פוליטית שוויונית ובחירת המסלול הפוליטי שנראה להם ככזה המשרת את האינטרסים שלהם ואת העדפותיהם. אני רוצה להודיע כי כבר הוצאתי הנחיות לכלל חברי הממשלה ולחברי הכנסת המשתייכים למפלגות הקואליציה, ואשר עמדו על רקע השריפות והסיתו נגד הציבור הערבי, במרומז או במפורש, שיחדלו מיד מנוהג זה, ושיביעו חזרה בהם מעמדות מסיתות נגד כלל הציבור הערבי ומנהיגותו.

עם זאת, אני מבקש להבטיח כי ממשלתי תמשיך לעשות למען השגת שוויון אמת בין כלל האזרחים. הנחיתי את שר האוצר ואת הפקידות הבכירה במשרד האוצר להבטיח כי תיערך חשיבה מחודשת על מנת ליישם את התוכנית הממשלתית לסגירת פערים –הידועה כתוכנית ה-15 מיליארד- ולשלב את העלויות של התוכנית בבסיס התקציב לשנה הקרובה. אדאג גם להערכה מחודשת של התוכנית לפנות את התושבים של אום-אלחיראן בנגב ולשלב אותם בתוכנית לבניית היישוב חיראן, וכחלק ממנו. אני רוצה להבהיר כי אעמוד בעצמי על יישום מלא של שני הדברים הללו, כחלק מתפיסה כוללת המתייחסת לכלל האזרחים כלגיטימיים וכראויים לכך שהמדינה תשרת אותם בהגינות, בצדק ובשוויוניות.

פרופ' אסעד גאנם הוא מרצה בכיר בבית הספר למדעי המדינה באוניברסיטת חיפה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רינה

  ברור שמדובר בהצתות, היו 7 מוקדי שריפה בו זמניים רק בחיפה, שלא לדבר על שאר הארץ. מתאים לערבים לדבר על זכויותיהם עכשיו. על ראש המצית בוער הכובע. כל ערבי חולם להיות אדון, דהיינו, שיהיו יהודים משועבדים לו, אחרת לא טוב לו. אי אפשר ללמד ערבים למנטליות שונה. למה הם לא עוברים בעצמם למדינה ערבית אחרת אם אין זכויות בין יהודים? אה, יש ערבים שחולמים להיות אדונים גם שם. יותר קל לדרוש זכויות מיהודים וגם לנשוך את היד היהודית שמימנה דורשים זכויות

  1. יוסי

   ניר חסון, עיתונאי הארץ שעוקב אחרי חקירות השריפות, כבר לפני שבוע: "בנוגע לחיפה גם בכבאות משתכנעים שאכן מדובר במוקד אש אחד שיצר את השריפה העיקרית (ראו פוסט קודם) ומוקד נוסף את השריפה ליד תחנת הכיבוי. אפשר להפסיק לדבר עם מספר מוקדים בו זמנית.״

   ״שני תושבי העיר, הגיאוגרף גיא שחר ועמרי שפר, שמכירים את חיפה בחנו את אתרי השריפה ואת קצב ההתקדמות והם מציעים הסבר שהוא לדעתם ההגיוני ביותר, אם כי לא היחיד, לפיו האש במרכז העיר החלה במקום אחד. שפר מיפה את כל מוקדי האש והראה כיצד היא יכולה הייתה להתחיל ממוקד אחד – סמוך למתנ"ס בשכונת רמות ספיר (ראו מפה). משם היא רצה במהירות גבוהה מאוד (באותו יום נמדדו בחיפה רוחות של 60 קמ"ש ומשבים של 90 קמ"ש) לאורך שני צירים. "חסר לי מידע של הדיווחים לכיבוי, מתי ראו את האש בכל נקודה, אבל אם אני מסתכל על המצב בשטח, על משטר הרוחות והטופוגרפיה ועל מה שאני ראיתי בזמן השריפה הכל יכול היה להתחיל במקום אחד", אומר שחר.״

 2. רינה

  יש פליטים במחנות פליטים בארצות ערב שמעתי, למה הם לא מציתים שם? לא דורשים זכויות אזרח? למה רק בישראל ערבים חושבים שמותר להצית, ואסור ליהודים לדבר על זה? מה זה האדונות הזאת? אתם רוצים לשלוט על יכולות הביטוי של היהודים? אתם מנסים זה שנים לעקם את האמת, למה נדמה לכם שרק בין יהודים זה מותר לכם? לכן למקום אחר לעקם את המציאות שם, בזה אתם מצויינים

 3. רינה

  למרות גינויי ההנהגה הערבית, שנועדו כדי לצאת עם האמרה "זאת הארץ שלנו- האיך נצית אותה?" ערבים מרגישים שמותר ומוצדק לעשות אינתיפאדות נגד יהודים, ואחכ לכתוב פוסטים על כך שיבחרו להיות ראש ממשלה. מה אתה חושב, אולי בלבנון, בסוריה, באירופה, וכו תוכל להיבחר לרשות הממשלה בתום אינתיפאדה מוצלחת? אה, שם תהיה רק פליט, אז לא תעז לעשות שום אינתיפאדה מלכתחילה. אולי אם יחנכו אותך במגמתיות שנגיד לבנון, או סוריה או ארץ אחרת היא הארץ שלך שמיושבת ע"י זרים, אז זה יהיה בסדר לעשות אינתיפדה, כי אז בתור אזרח נדמה לך שאתה מיישם זכויות נגד זרים שפלשו לך, ונראה לך שיש להם יותר זכויות משלך. אפילו בזמן אינתיפאדה הערבים עסוקים בלהחדיר לציבור שזו הארץ שלהם, כאילו לא הזעם על כך שגרים יהודים בארץ שאמרו להם שהיא שלהם, גרם להצתות, אלא משהו אחר.

 4. רינה

  ורק בישראל יתכן מצב שפרופסור יבקש 15 מיליארד ולהיות ראש ממשלה בהקשר שהוא מדבר על אינתיפאדת הצתות. זה לא חוצפה, זה חוסר שפיות.

  1. דןש

   אלו הבטוחים שכלל הערבים הם המציתים – מה שהמשטרה לא קבעה עושים הכללה בדיוק כפי שעשו ועושים על היהודים. לא כל היהודים הם "שיילוקים" ולא כל היהודים עוסקים בגזל אדמות של ערבים. כמו שלא כל ממשלות ישראל מנסות לעשות ככל יכולתן לפגוע בבית הדין העליון לצדק, המהווה את הקו האחרון לשמירת זכויות אדם (כל אדם באשר הוא – אפילו אם הוא ערבי בשטח הנשלט ע"י מדינת ישראל) ועל שפיותה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

 5. דןש

  חלום אחרית הימים

 6. רחמן חיים

  זה מה שנקרא הפוך על הפוך, כמובן החלום באספמיה. נתניהו הוא רק בן אדם, וכל בן אדם הוא זמני. עוד יגיעו ימים טובים ועת זו של גזענות, דיכוי החרות וכיבוש ייזכרו לדיראון עולם בהיסטוריה המקומית והאנושית.

  1. רינה

   רחמן חיים, אתה רחמן וחפץ חיים, אך למען מי? דרישה להכרה בנכבה כאשר מדובר בשש צבאות שתקפו, ומרי אזרחי בהצתות שהיהודים לכאורה אשמים שהם בכלל מדברים על זה. אז ליהודים אסור, אך לפרופסור מותר לכתוב על כמה עשרות עצי זית שנפגעו בצורות שונות במטעים ביו"ש במשך תקופה כשידוע שהפוגעים הובאו לדין, באותו פוסט בו הוא מדבר על שריפה ממש של אלפי עצים בכל ישראל בבת אחת. אז לאיזה כיוון נראה לך שנושבת הרוח? הכרה בנוכחות היהודים כאן, למרות המילים היפות של הפרופסור באוניברסיטה בישראל? ככה נראה לך? מדברים יפה בעוד המצית ביד, בעוד הרחבה לא חוקית של הכפרים הערביים נמשכת בישראל ועוד דורש 15 מליארד כדי לעזור לכך, ומהיהודים נדרש שיבנו לגובה אם אכפת להם לשמר נוף בתוך הערים והפרדות שטח לא בנוי בין מקומות עירוניים. ככה נוהגים הערבים בזמן הדיכוי עליו כתבת.

 7. יוסי אמיתי

  אני קורא בהתפעמות גוברת והולכת את דברי הבלע של המגיבה המתקראת "רינה" (סאגה בארבעה חלקים). שילוב כה מרנין (ומסליד) של בורות וזדון מזמן לא נראה במקומותינו. להאשמת ציבור שלם בהצתות בלא שנפתח אף תיק אחד, דרושה מידה גדושה של עזות מצח ורוע מזוקק. רינה, כדאי לך לנסות בפריימריז הבאים בליכוד. הצלחתך מובטחת.
  ועכשיו ברצינות: כל הכבוד לפרופ' אסעד גאנם. הטקסט שלך (בשם ראש הממשלה) הוא מופת של רצון טוב ושותפות אזרחית כנה. ראוי שרבים וטובים (וגם כסילים ומרושעים כדוגמת רינה הנ"ל) יקראו טקסט זה היטב ויפנימו את תכניו.

 8. רינה

  בנוסף, אם פרופסור באוניברסיטה בישראל מדבר על כך שאין מספיק שיוויון בזכויות אזרח, ומרעיף רוב תודות פוליטיים או לא, לכל מי שהוא מוצא לנכון, מה יגיד פועל ניקיון בישראל? כמה זכויות יש לעובד יצור יהודי במשכורת מינימום ביחס לפרופסור? אין גבול לכחש במחוזותיך, יוסי.

 9. רינה

  יוסי, אני לא יודעת מי כותב בהארץ. 2 ערביי ישראל הודו בהצתות, מיתוך 18 שנעצרו. ב4 ימים שירותי הכיבוי מהארץ ומחול טיפלו ב1700 שריפות, שמיוחסות להצתות על רקע לאומי, כאשר אף היה בקבוק תבערה באחת מהן לפחות. לגבי חיפה ,העיר התחתית ואיצטדיון סמי עופר נמצאים בשני צדדים מנוגדים של העיר, וביניהם מספר רכסים, למרות זאת בשניהם היו שריפות. בין העיר התחתית שבה היו שני מוקדי שריפות לשכונות היהודיות על ההר בהן היתה אש גדולה, לא התלקח השטח כיוון שאין שם חורש. ככה שמדובר בכמה מוקדי אש. בעיקר מדובר בשכונות של יהודים על רכסים שונים. וזה רק חיפה. בו זמנית היו שריפות ליד ירושלים, בית שמש, זכרון יעקוב, ועוד הרבה מקומות אחרים. ישראל בערה . בקושי שבוע עבר ועכשיו הפרופסור מבקש כסף לתכנית מתאר לערים וכפרים ערביים.
  בור מי שלא מבין שמדובר בהצתות, גם אם לא הוגשו כתבי אישום לפי הפרופסור. אם ציבור שלם מתלונן על זכויות האזרח, לפני ההצתות ואחריהן, מותר לדבר על ציבור מבלי לקבל תגובות של צביעות שמדובר רק על חלק מאותו ציבור, ושמאשימים את כולם על לא עוול בכפם. במיוחד שאותו ציבור לומד מינקות שהארץ הזו שלו, ועל כך דברה ההנהגה של ציבור זה בזמן השריפות. אותה הנהגה קיבלה תשבוחות על כך מהציבור שלה.
  בור רק מי שלא מקשיב.
  מפחיד יהודים לעבור בשכונות בירושלים עיר בירתנו. למה זה בסדר שאנשים מפחדים ללכת בשכונות עיר בירתם בגלל פחד לאומני\התקוממות אזרחית? מדובר בהרבה שנים, אז שוב, אין מה להיתמם שמאשימים ציבור שלם על לא עוול בכפם. ולאיזה יהודי אפילו שאינו דתי כמוני מותר לגשת לכיפת הסלע לאבן הראשה שם שכן בית המקדש? אם אבקש מייד אקבל תגובות שאני ימנית דתיה ואני לא. מאידך, ליד ביתי שלא בירושלים אלא קרוב למוקד שריפה במקום אחר, אף ערבי לא פחד ולא מפחד לעבור, ועוברים הרבה. אז לא מודים בריש גלי כל האנשים שהציתו ולא נתפסו, ואני לא אמורה לדאוג לגבי חבלות בזדון ליד הבית שלי, כי לא מודים ולא יודו בעתיד, רק אם יתפסו ויוגשו כתבי אישום.

  אז באמת, מספיק עם הצביעות, גם הציתו אנשים מקרביכם, מה שלא היו מעיזים בשום ארץ אחרת, וגם אתה עוד חושב שאם תאשים אותי בבורות ומה לא, זה יהפוך ללא נכון

 10. רינה

  בנוסף, היתה שמחה לאיד על הבעירה בישראל בקרב ערביי העולם מיתוך הזדהות עם ערביי ישראל. זה לא דברים ידועים לקוראים בהעוקץ? הפתעתי את הפרופסור? אני מניחה שלא. אז באמת, מה יש ליוסי לכתוב על רוע מזוקק שלי? עזות מצח שלי? על ראש המצית בוער הכובע אפילו יותר בהאשמות כלפי.

 11. א

  עוד כמה חלקים למאמר – אני אמשיך לפעול לאפשר לערבים להתחתן עם כמה נשים שירצו כי זכות הגבר הערבי היא מעל לכל, כמו כן אני אבטל את הצורך של ערבים לקבל רשיון נהיגה ואודה להם על הנהיגה הזהירה שלהם שבגללה הם מעורבים רק פי 6 מיהודים בתאונות דרכים. אני אוודא שכל בדואי שהחליט על דעת עצמו שהוא בעל הזכויות על 2000 דונם יקבל אותם למרות שבכל ערכאה עד היום הם הפסידו ואני אוודא שהאוכלוסיה היחידה בעולם שלא מכירה מה זה לבנות לגובה תמשיך לבנות איך שבא לה ואיפה שבא לה. אני אוודא שכל גילוי אלימות של חברה שחייה בקודים של המאה השביעית תשוייך ישר למשטרה וליהודים ורצח על כבוד המשפחה יוכר כפעולה לגיטימית של העם שוחר הכבוד הנהדר הזה ולא יחייב אפילו חקירה. אני אמשיך לתת אמון מלא בכך שכה רבים במגזר הערבי אינם משלמים מס הכנסה, מע"מ או ארנונה כי באמת אין להם כסף והמרצדסים והב.מ.וו שהם נוהגים בהם הם שייכים למישהו אחר בכלל והוילות שהם גרים בהם נבנו במאה ה 18. אני אמשיך לתת לאנשים כמו הכותב לחשוב שהוא יכול להסתלבט עלי ועל כל היהודים כאילו הוא רוצה פה דמוקרטיה שכל אחיו בעולם רק רוצים שלטון איסלמי דיקטטורי ובכפרים שלהם מתנהילם על פי קוד החמולה עם חוקים מימי מוחמד.

  1. נפתלי אור-נר

   כשנתניהו ינאם נאום כזה אדע שהגיעו פעמי המשיח. עד אז אני סומך עליו שינצל כל הזדמנות לשסות את קהל מעריציו, שונאי הערבים והשמאלנים, בכל האחרונים

 12. אחרית הימים

  מכל מה שכתוב כאן, ולמרות הכבאים שאמרו שהיו הצתות, נתניהו הוא הכסות שעטה על עצמו הזאב שאומר שמגיע לערבים 15 מיליארד, בשפה הברורה לכבשים בורות בעדר של נתניהו, או בעדר אחר שמאלני יותר. כמו שנאמר, וגר זאב עם כבש באוניברסיטת חיפה. אחד בוכה שנשרף לו הבית והשני משים עצמו ראש הממשלה. דו קיום, לא? אחרית הימים גם יכולה להיות אפוקליפסה..

 13. חרב

  אסעד היקר, חבל לך על הממלכתיות !
  נתניהו הוא לא כזה, מתאימה לו ליצנות מאשר ממלכתיות.
  ביבי יודע, כשיש חדשות נגד הערבים הן יותר מעניינות מחדשות על הצוללות שלו.

  להזכירכם, היסטוריה אינה משקרת, היא מתעקשת לשחזר את עצמה. באיסטנבול לפני רבבות שנים פרצה בעיר שריפה גדולה.
  ואת מי האשימו ? כמובן מיעוטים, וביניהם יהודים.
  יהודים נאלצו לעזוב את בתיהם ושכונות שלמות התרקנו מיהודים אז.
  כאשר מדובר ברדיפת ושנאת יהודים זו אכן אנטישמיות. אך כאשר מדובר ברדיפת ושנאת ערבים בארץ, זה ערכים !!