אין להם אמא ואין להם אבא

על הקלות שבה בשם ״ההגנה על הילד״, מופקעת מהורים מרקע ומוצא מסוימים בישראל האפוטרופוסות על ילדיהם. סקירה לרגל יום זכויות האדם הבינלאומי

ב-28 בנובמבר פורסם תחקיר של תאגיד התקשורת "כאן" שחשף מקרים בהם מוהלים מתלמדים מתאמנים, בניגוד להנחיות הרבנות, על תינוקות אתיופים, קווקזים, אריתראים וסודאנים ללא הסכמת הוריהם. "בשר תותחים" הגדיר אותם הרב אהרון אסולין, מבכירי המוהלים בישראל. בבוקר אותו יום פורסם הפרק השמיני בסדרת הרשת נביאים – מבצע עמר"ם שבו הובאו עדויותיהן של האחיות חנה חדד ומזל ורדה על ״טיפולים רפואיים״ שבוצעו בהן והותירו כל אחת מהן עיוורת בעין אחת. זאת, בשעה שנלקחו מהוריהן ללא הסכמתם.

לקראת יום זכויות האדם הבינלאומי שנערך היום (שבת 10.12), כדאי לעצור ולהבין רגע את המורכבות הטמונה במצבם של ילדים, אשר רבות מזכויותיהם – ובראשן חינוך וטיפול רפואי – מופקדות בידי האפוטרופוס ולא בידי הילד עצמו.

בהיעדר אפוטרופוסות, ילדים ובעיקר הרכים בשנים, מופקרים לשיקול דעת אשר לא בהכרח שם את רווחתם בראש סדרי העדיפויות. בשנות ה-40 וה-50, בפרשה שזכתה לשם Duplessis Orphans על שם ראש ממשלת קוויבק באותה תקופה, הוגדרו כ-20,000 יתומים כבעלי מחלה נפשית ואושפזו בבתי חולים פסיכיאטריים כדי להגדיל את התמיכה הפדרלית הכספית. באותה תקופה הציעה אוניברסיטת "קורנל" היוקרתית לימודי כלכלת בית לנשים צעירים בתוספת גימיק ייחודי –דירות אימון בהן אפשרו לסטודנטיות להתאמן בגידול ילדים על תינוקות רכים שנלקחו מבתי יתומים.

זכותם של הורים ביולוגיים לאפוטרופסות על ילדיהם היא זכות טבעית. לצד מקרים בהם לא קיים הורה שיכול לשמש אפוטרופוס, יש לשים לב לתנאים שבהם מתבצעת הפקעה, חלקית או מלאה, של זכות זאת. תיקון לחוק זכויות החולה מ-2006 מפקיע את הזכות של הורה על קבלת החלטות רפואיות במידה וההורה הואשם באלימות פיזית או מינית כלפי ילדו. בישראל של שנות ה-50 נדרש הרבה פחות מכך; למעשה, על מנת להפקיע זכויות הוריות לא נדרש כל הליך רשמי ומי שהופקדו מטעם עצמם על בריאותם של הקטינים במעברות היו אנשי הסוכנות היהודית.

Duplessis orphans
״Duplessis orphans״. בהיעדר אפוטרופסות, ילדים מופקרים לשיקול דעת אשר לא בהכרח שם את רווחתם בראש סדרי העדיפויות

בספר זיכרונותיה מספרת נחמה בן ש"ך בן פורת, אחות "הדסה" בראש העין, כי הוחלט לאסור את כניסת ההורים למחלקות על מנת שלא יפריעו לטיפול. רבות מעדויות ילדי הגזזת מספרות על לקיחתם לטיפול ללא ליווי מבוגרים ובוודאי שללא הסכמתם. כך גם עולה מעדויות רבות בפרשת ילדי תימן, המזרח והבלקן – קבלת הסכמה הורית לא היוותה כלל חלק מהתהליך הטיפולי. התינוקות במעברות התימניות הופרדו מאמהותיהם כמדיניות, והסיפור על אחות או עובדת סוציאלית התולשת בכוח את הילד מידיה חוזר שוב ושוב בעדויות האמהות. תפיסה זאת של אי כשירות היא הבסיס להוצאת הילדים מחזקת ההורים.

מחקר מ-2014 הראה כי עובדים סוציאליים נוטים פי 2 להוציא ילדים במצב סיכון גבוה כאשר הם מגיעים ממשפחות מזרחיות. ממחקר אחר שנערך על ילידי שנתון 89׳, מסתבר כי בעוד הסיכוי להוצאה מהבית של ילד ששני הוריו הורשעו בפלילים גדולה פי 4.87 משל האוכלוסייה הכללית, היות ילד יליד אתיופיה מגדילה את הסיכון בכמעט פי שמונה

אך בעוד גלגלי ההיסטוריה ממשיכים לנוע נראה כי בנושאים מסוימים הם אינם מתקדמים לשום מקום. מחקר שערך גיא אנוש ב-2014 הראה כי עובדים סוציאליים נוטים פי 2 להוציא ילדים במצב סיכון גבוה כאשר הם מגיעים ממשפחות מזרחיות. ממחקר אחר שנערך על ילידי שנתון 89׳, מסתבר כי בעוד הסיכוי להוצאה מהבית של ילד ששני הוריו הורשעו בפלילים גדולה פי 4.87 משל האוכלוסייה הכללית, היות ילד יליד אתיופיה מגדילה את הסיכון בכמעט פי 8.

בדיון בוועדת הכנסת ב-2005 הציגה עו"ד יסמין קשת מעמותת "טבקה" מקרה בו תינוק לזוג צעיר ממוצא אתיופי הוצא מחזקת הוריו ללא הסכמתם ומבלי שניתנה להם אפשרות להתחקות על עקבותיו. באותו דיון הבהירה ד"ר מילי מסאס: "החברה הישראלית מגנה על הילד ולא על היחסים שלו עם ההורים שלו. זה האתוס של מדינת ישראל".

בשאלת ההגנה על הילד, חשוב לזכור כי מרבית הילדים המוצאים מן הבית בישראל מוצאים תחת עילת "הזנחה". אם נרצה להתחקות אחר מהות ההגדרה הזאת, ניתקל בחומה בצורה. כפי שניתן לראות בעתירה לבג"ץ שהוגשה במאי השנה על ידי האגודה לזכויות האזרח, הקריטריונים והתהליך להוצאה מהבית של ילדים גם היום בישראל של 2016 לא רק שאינם קבועים בחוק, הם גם אינם שקופים וידועים לציבור וזכויות ההורים בתהליך זה אינן נלקחות בחשבון.

"לא יקרה כלום אם תעשה טעות על הילד", אמר אסולין בתחקיר "כאן", "אין להם אמא ואין להם אבא". ילדים ללא הורים, או כאלה שההורים שלהם לא נתפסים כבעלי יכולת לעמוד על זכויותיהם, הם ילדים מופקרים, שמותר לפגוע בם ובגופם ואיש לא ייתן על כך את הדין.

למאמרים נוספים בנושא פרשת חטיפת ילדי תימן

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.