כשהבית הוא אתר עינויים: מכתב פתוח מאזרחי סוריה הנצורים

כשאנחנו מצלמים את ילדינו על סף מוות, גרומים כשלדים, אנחנו לא עושים זאת כדי להפוך לאייטם חדשותי, אלא כי אין לנו ברירה. אבל הקול שלנו נגנב ומעוות, יועצי תקשורת הופכים את הילדים הגוועים שלנו לפיונים במשחק בינלאומי אימפריאלי אינסופי
Jaffa of Syria

אזרחים ואזרחיות בעולם החופשי שלום,

זהו מכתב מהנצורים. מעל מיליון אזרחים בסוריה מורעבים למוות עכשיו. הסגר הזה אינו חדש, הוא נמשך כבר שנים. העולם ממשיך לעמוד מנגד בזמן שילדים מתים מרעב; זה הפך להיות עוד אחד מאירועי היומיום שלא מצדיק מחשבה או פעולה. סגר מודרני, במלחמה מודרנית שכבר גבתה את חייהם של חצי מיליון בני ובנות אדם. המכתב הזה לא נועד לגייס את רחמיך. זוהי הצהרה לגבי האחריות שלכם; אתם, המצויים מחוץ לסגר ולא עושים די כדי להסיר אותו מעלינו.

להיות נצורים זה להיות מופשטים מהיכולת לשרוד, מהיכולת לדאוג למי שאוהבים. להיות נצורים זה להיות כלואים בעיר שלכם, בשכונה שלכם. המקום שאתם קוראים לו בית הופך להיות אתר העינויים שלכם, המקום בו אתם הופכים עדים למותו של הילד שלכם מרעב. ההרעבה ההמונית היא נשק של דיקטטור שמעניש את עמו ומבקש להכניע אותו לרצונו. כשאת נצורה את נאלצת לאכול דשא, עלים מהעץ ואפילו את חיות המחמד שלך. הילדים שלך מתייחסים לאוכל או לשוקולד כאילו היו סיפורי פיות, דברים שהם רק יכולים לחלום עליהם אבל לעולם לא יתגשמו. כשאתה נצור אתה מנוע מאוכל, אבל גם מתרופות, שירותים, מקורות תמיכה, חינוך וחירות הבחירה. אין לך אפילו אפשרות לברוח, להפוך לפליט. אתה כלוא בסיטואציה שאין לך אפשרות לעשות כלום לגביה. להיות נצורה משמעו להיות נטושה במצב חסר תקווה, מסכן חיים.

אזורים במצור מהווים יעד מועדף להפצצות שמוטלות בכוונה תחילה על אזרחים. כך, הם לא רק לכודים, רעבים, חלשים וחסרי הגנה. הם נטושים לחלוטין מתחת לשמים שממטירים עליהם גיהינום ואין להם איפה להתחבא. הסגר הזה משמעו אובדן מוחלט של תקווה – כשאת או אתה נצורים, אין לכם פריבילגיה לחשוב על עתיד, לקוות, לחלום. הדבר היחידי שאתם יכולים להרשות לעצמכם הוא לחשוב על הישרדות ועל איך להצליח לעבור את היום הנוכחי.

להיות נצורים זה להיות מופשטים מהיכולת לשרוד, מהיכולת לדאוג למי שאוהבים. להיות נצורים זה להיות כלואים בעיר שלכם, בשכונה שלכם. המקום שאתם קוראים לו בית הופך להיות אתר העינויים שלכם, המקום בו אתם הופכים עדים למותו של הילד שלכם מרעב. כשאת נצורה את נאלצת לאכול דשא, עלים מהעץ ואפילו את חיות המחמד שלך

אזרחיות ואזרחים בעולם החופשי, חשוב שנספר לכם מה זה אומר להיות נצורים, כי נראה שאתם לא מסוגלים להבין. משלוח אחד של סיוע לאזור נצור לא יפתור דבר. אתם חייבים להבין שיותר מ-15 אזורים בהם א/נשים וילדים גוועים ברעב. אתם חייבים להבין שהמזון והסיוע במשלוח אחד שורד כחודש אחד בלבד באזור אחד בלבד, ואז מעגל הרעב מתחיל שוב. אתם חייבים להבין שמשלוח אחד של סיוע צריך לעבור דרך משטר אסד, מחסומים, מנקים ממנו ציוד רפואי מציל חיים. אז למה להמשיך לעשות משהו שאין לו סיכוי לעבוד? האם אתם חושבים שאנחנו טיפשים? או שמא אתם חושבים שאנחנו לא נהיה בעיה עוד זמן רב? ככל שסיכויי ההישרדות שלנו נעשים יותר ויותר זעומים, ייתכן שהמשלוח הזה נועד להרגיע את סערת התקשורת הזמנית אבל הוא לא באמת מסייע לעם הסורי הנצור.

בנימה אחרת, כשאתם נכשלים בניסיונות הסיוע, לפחות אל תהיו אדישים לגבי זה. כשאנחנו מצלמים את ילדינו על סף מוות, גרומים כשלדים, נושמים אך בקושי, אנחנו לא עושים זאת כדי שיסתכלו עלינו או כדי להפוך לאייטם חדשותי. אין לנו ברירה. זה המוצא האחרון שלנו להשיג עזרה. כל עזרה שהיא. אז כשאנחנו רואים שארגוני סיוע בינלאומיים משתמשים בתמונות האלה של ילדים גוועים כדי לקדם את ניסיונותיהם המהוססים לשבור את המצור, כשבאותו הזמן ממש הם נמצאים עם המשטר הסורי במיטה ומזייפים דוחות מדמשק ככה שיתאימו לנרטיב של אסד, אנחנו קוראים לזה פורנו הרג, פורנו הרג חסר בושה.

אנחנו לא רק נטושים במצב של מצור מתמשך. עושים עלינו מניפולציות. הקול שלנו נגנב ומעוות. יועצי תקשורת המתמחים בספינים פוליטיים הופכים את הילדים הגוועים ברעב שלנו לפיונים שהם יכולים לשחק איתם. הם הופכים את סוגיית המצור למשהו שאפשר לטעון נגדו, להתמקח איתו ולכלי משחק במשחק בינלאומי אימפריאלי אינסופי

אנחנו לא רק נטושים במצב של מצור מתמשך. עושים עלינו מניפולציות. הקול שלנו נגנב ומעוות. יועצי תקשורת המתמחים בספינים פוליטיים הופכים את הילדים הגוועים ברעב שלנו לפיונים שהם יכולים לשחק איתם. הם הופכים את סוגיית המצור למשהו שאפשר לטעון נגדו, להתמקח איתו ולכלי במשחק בינלאומי אימפריאלי אינסופי. אבל למעשה הסוגייה היא פשוטה וברורה: אסור לרעב שנוצר בכוונה תחילה על ידי בני אדם להרוג ולו ילד אחד, שלא לדבר על מיליוני א/נשים וילדות/ים.

זוהי שיטה עולמית שמאלצת מיליונים של בני ובנות אדם להשתתף במשא ומתן עם מדכאיהם מבלי שתינתן להם בתמורה כל הגנה. בואו נבהיר משהו: אמא שהילד שלה גווע ברעב לא תשתתף באף שיחת שלום. אוכלוסייה הנתונה במצור, המהווה יעד לפגזים, כשהנוער שלה נספה במתקני מעצר, לא תשתתף ברצון. הסתתרות מאחורי משא ומתן מבלי להגן על אזרחים מאפשרת לתוקפים להרוויח עוד זמן להרוג, להטיל מצור, לעצור ולרדוף את העם הסורי, בזמן שהם משמרים את האשליה של ניסיונות לקדם שלום.

עולם יקר, אנחנו פונים אליך כדי שתהיה הקול שנו. אל תמשיכו לתחזק את המצור עלינו על ידי השתיקה שלכם. אנחנו מאמינים שהקשר האנושי יוכל להרים אותנו. אמהות ברחבי העולם יכולות לשמוע את היבבות של האמהות הסוריות. תהיו הגיבורים שלנו, תפעלו, תחסלו את הרעב ככלי להשמדה המונית, פעלו עכשיו כדי להסיר את המצור בכל מקום בו הוא מוטל בסוריה.

פורסם באלג'ומהוריה (הרפובליקה)

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דני

    הרשימה המשותפת תומכת באסאד? סתם, לידע כללי.

  2. אישה בין עבודות

    זה תמיד נורא שנהרגים אנשים, אלא שיש ככ הרבה דיווחים סותרים שכבר לא ממש ברור מי נגד מי ולמה. הממשלה ידועה כמשטר פוליטי שאינו דמוקרטי, ועל כן ברור היה שצריך לצדד במי שרוצה דמוקרטיה, ואולם אומרים שהמורדים שאחראים למהומות הם ממש מיליטנטיים וטובחים בתומכי המישטר. בנוסף הבנתי שיש כמה קבוצות הנלחמות זו נגד זו שאינן תומכות באסד בשביל לכונן מישטר יותר אסלאמי קיצוני מאסד, ואף אחד מהם אינו אוהב במיוחד את ישראל. קשה לראות את המראות, אבל ספק אם עזרה ישראלית שתישלח לצד אחד אכן תגיע לשם, ולכן אולי עזרה מישראל צריכה לחבור לכמה מדינות יחד ששולחות סיוע הומניטרי, כדי לפחות להבין מי שם לא נותן לסיוע לעבור, ואולי כל הצדדים הניצים זקוקים לסיוע שכזה ובגלל זה הוא לא עובר לאן שהתכוונו

  3. רועי

    חשוב שכל אחד יקים קול צעקה לפעולה מצד הממשלה שתוביל ותתרום למאמץ לעזור לנצורים אף אם הם(הממשלה) עושים זאת באופן עקיף. זו חובה מוסרית לעזור למדוכאים באשר הם.