דם הסורים אינו דליל מדם הפלסטינים

על חאלב ההרוסה כבר אין הרבה מה להגיד. אבל על מבצעי ההרס יש ויש וחייבים לצעוק זאת, וכן להחרים את כל הארגונים והמנהיגים הישראלים שתומכים באסד או לא מביעים עמדה ברורה נגד פשעי המלחמה שהוא מבצע בעמו

על חאלב ההרוסה כבר אין הרבה מה להגיד. אבל על מבצעי ההרס יש ויש – וחייבים לצעוק זאת. לאסונה של העיר פנים רבות המגיעות עד לכאן, לחדר העבודה שלי, ואלי אישית כצאצא של משפחה שמקורה לפני כ-220 שנה באחד מן הכפרים הקטנים מסביב לעיר, כופר רום שמו. ולאור ריבוי הפנים, אנסח את דברי באמצעות רצף הערות.

1. הדיווחים מעידים כי במסווה של מחווה הומניטרית, בחאלב מתבצע כעת טיהור אתני של השכונות המזרחיות. האוכלוסייה הסונית נעקרת ונשלחת לגיהנום, לאחר שבמשך ארבע שנים שהתה בתופת מעשה ידי המשטר הרצחני, רוסיה הקיסרית, איראן השיעית וכ-50 מיליציות חמושות היטב מבית מדרשם של חסן נסראללה והאייתולה ח׳מינאי. טיהור כזה אירע במקומות רבים בסוריה – באלקסיר שעל גבול הלבנון, בדארייה שליד דמשק וכן הלאה. טיהור אתני לא עובר בלי מעשי טבח גלויים או כאלה שיתגלו בצורת קברי אחים בעוד ימים או שבועות ספורים. לפי הדיווחים לכוחות המצדדים במשטר "אין אלוהים", והם טובחים במתנגדים החמושים ובאוכלוסייה אזרחית כדי לזרוע פחד ולהניע בריחה מ"רצון" של התושבים.

2. ברור כעת כי אסד הפך לכלי שרת בידי שתי מעצמות: איראן, המחפשת מעבר ישיר אל החוף המזרחי של הים התיכון כדי להבטיח רצף של נוכחות שיעית באזור הסוני (וכחלק מתוכנית מוצהרת שתכליתה שליטה באזורים אסטרטגיים בחופי הימים באזור), ורוסיה, שאימצה דוקטרינה ברוטאלית ודורסנית כלפי מדינות ועמי האזור. שתי מעצמות אלה בנוסף לסין היוו משענת דיפלומטית לכל הזוועות שראינו בסוריה מאז 2011, וביצעו בעצמן פשעי מלחמה איומים נגד העם הסורי. מערכת זו שיתקה לחלוטין את מועצת הביטחון ואפשרה את הטבח בואך חאלב בימים אלו.

3. הטרגדיה בחאלב מבטאת את אזלת ידו של העולם העכשווי על מוסדותיו, ובראשם מועצת הביטחון של האו"ם. לא בגלל המוסדות עצמם והחוקות לפיהן הם פועלים, אלא בגלל שהמערכת הבינלאומית נמצאת בתהליך השתנות מואץ שיביא לשינויים רבים: בעתיד הקרוב מדינות ייעלמו, יתפרקו, ישנו את גבולותיהן או יצוצו במרחב, והדבר כרוך כמובן בגלים של פליטים, טיהורים נוספים ואף מלחמות. בל נשכח שארה"ב והמערב אינם נוכחים כאן – אלא לפי מידותיהם והצורך בשמירה על האינטרסים שלהם עצמם. מערכת שהאסטרטגיות של השחקנים הגדולים שלה משתנות, איננה מעוניינת בהפעלת מוסדות שנראים מיושנות ולא רלוונטים. על כל פנים, האו"ם נחשף במערומיו כי לא הצליח אפילו להעביר סיוע הומניטרי אלמנטרי – לא לעיר חאלב ולא לערים אחרות. ואם זה כבר קרה, אז הדבר נעשה דרך אנשיו של אסד ולאחר תשלום אתנן נאה למרצחים, שגם רצחו וגם התגלו כעילוי הומניסטי!

4. טורקיה, השכנה של אסד מצפון, גילתה לוליינות מדהימה בכל אשר למתרחש בסוריה. לאחר דיבורים גבוהים ואיומים בהתערבות, כל אשר עשתה אחת המדינות החזקות באזור הוא לסחור בגז ונפט עם דאעש, ולבחוש עד זוב דם כדי למנוע התפתחות לא רצויה בחזית הכורדית, כגון הקמת יישות כורדית בצפונה של סוריה שתהווה גרעין למדינה הכורדית העתידית. בסופו של יום, היא יישרה את ההדורים עם הרוסים ואף הפכה למתווך בין המורדים לבין הצבאות הצרים על חאלב.

5. ערב הסעודית, המסובכת עד צוואר בתימן, נחשפה גם היא במערומיה וגילתה חובבנות ואימפוטנטיות בהתמודדות מול רוסיה ואיראן. המדינה, שטוענת לבכורה בעולם הערבי, התנהלה בבוגדנות בעניין הסוני וביחסה אל המורדים. כמוה גם קטאר, שהציעה תחבולות, הסברה וכסף – ואפס מעבר לזה! ערב הסעודית הסתבכתה בתימן השכנה מדרום, המלכודת שאיראן הטמינה לה, וביטאה את אזלת ידו של עולם ערבי שמשנה צורה, גבולות ופטרונים.

עיקר ביקורתי היא על המנהיגות הרשמית הנבחרת של הערבים בישראל. חוגים רחבים של הארגונים הפוליטיים מצדדים באסד, במעשי הטבח, בטיהור אתני ובהפצצות על הערים והחרבתן. כמובן שיש לעמדה זו סיבות רבות, אלא שהיא עמדה לא מובנת לאוכלוסייה הסובלת מדיכוי ונלחמת בגזענות ובכיבוש

6. לגבי ישראל, ישנם שני מישורים להתייחסות: הראשון אל מול ישראל הרשמית, והשני אל מול ישראל הערבית. ישראל הרשמית התנהלה לפי כללי המשחק, כלומר התיאוריה הרציונלית ביחסים בין מדינות, ולו הייתי במקומה הייתי עושה אותו הדבר – מנצל את המצב בסוריה כדי להחליש מי מאויביי ולהעצים את היתרון המבצעי והאסטרטגי שלי במרחב. בזה היא לא טעתה, ואף ניסתה לשוות ליחסה לשכנה בצפון ממד הומאני בקליטתם של מאות פצועים ושליחת סיוע הומניטרי לאזורים הקרובים לגבול. כך שעיקר ביקורתי היא על המנהיגות הרשמית הנבחרת של הערבים בישראל. חוגים רחבים של הארגונים הפוליטיים מצדדים באסד, במעשי הטבח, בטיהור אתני ובהפצצות על הערים והחרבתן. כמובן שיש לעמדה זו סיבות רבות, אלא שהיא עמדה לא מובנת מצדה של אוכלוסייה הסובלת מדיכוי ונלחמת בגזענות ובכיבוש. ישנם כאלה שרקדו על הגגות, כמו בספרו של סייד קשוע, כשכוחות הרוע נכנסו לשכונות המזרחיות של חאלב או כשכוחות חיזבאללה טבחו בתושבי אלקסיר ועקרו אותם מבתיהם ואת מטעיהם ושדותיהם שלא יחזרו.

חוגים אלה יוצאים מגדרם כדי לבטא את שמחתם בהישגי "מחנה ההתנגדות הערבי בראשות הצבא הסורי הערבי" – כלשונם! לעומתם, חוגים רחבים בישראל היהודית הביעו שאט-נפש אמיתית ממעשי הטבח של הקצב מדמשק וקראו להתערבות ישראלית על מנת להפסיק את הזוועות. בצדם היו כאלה ששמחו לאיד, כי הנה שוב, ערבים נטבחים בידי ערבים, אחיהם לדת וללאום! אני קראתי וקורא להחרים את כל הארגונים והמנהיגים שתמכו באסד או שלא הביעו עמדה ברורה נגד פשעי המלחמה היום-יומיים שהוא מבצע בעמו. דמם של הסורים לא פחות מדמם של הפלסטינים. זכותם לכבוד אנושי ולחירויות לא נופלת מזכויות הפלסטינים כאן ובכל מקום.

7. חאלב היא בסך הכל עוד פרק באותו סיפור גדול של סוריה והאזור כולו. מעשי הטבח המתבצעים בה עת כתיבת שורות אלו הם טרגדיה המבטאת מספר תכונות מובנות של החברה האנושית, ובעיקרן היכולת לתת לזוועות כאלה להתרחש במלוא הדרן כדי להתבונן בהן לאחר מעשה ולהכות על חטא, להסיק מסקנות, לכתוב ספרים ולהקים מוזיאונים לזכר הנטבחים. חאלב תהיה עוד שבר בהיסטוריה האנושית, המבשר את מעשי הטבח הבאים כבואם של מחר, מחרתיים וכן הלאה. אף אחד לא יכול לעצור את הגלגל, כי אלה המסובבים אותו חזקים מדי וכי אלוהים שהפנה את מבטו מטבח הארמנים, משואת היהודים, מטבח הבוסנים, מטבח הטוטסי וממעשי הטבח ופשעי המלחמה בסוריה, לא גר כאן יותר.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  אי אפשר לנתק את מה שנעשה בסוריה כיום מ"בחישת" המעצמות במזרח התיכון מימים ימימה. החל מהתורכים ( העותומנים ), הסכמים, יצירת מדינות וחלוקות בין בריטניה לצרפת, מעורבות ארה"ב וברית המועצות והיום כולם מכים בכולם, כולל האירנים והחיזבאללה.
  לכאורה אסעד נלחם בטרור המתנכל למשטרו ועל הדרך משמיד אזרחים תמימים שאינם מאושרים במשטרו הדיקטטורי, בלשון המעטה.
  אני מסכים שמדינת ישראל משחקת את המשחק הנכון – אינה שותפה גלויה במלחמה ומסייעת סיוע הומניטרי לנפגעים ממנה. אני מקווה, שמנהיגינו ילמדו את הלקח, שאי אפשר לכפות על בני אדם משטר שאינם חפצים בו ו"ישחררו" את הפלסטינאים מ"עולנו" ויאפשרו להם להקים את מדינתם. מדינה לצידה של מדינת ישראל – מדינה פורחת ומשגשגת ועוסקת בקידומה ומכירה בעובדה שרק השקט יביא לה הישגים והשתלבות בין העמים החופשיים

  1. ליכודניק

   אך, תמימות קדושה.
   א. ידידי, זכור שצריך רמת סולידריות ומוסר נמוכה מאוד כדי ש-"בחישה" בסגנון המעצמות בסוריה תתרחש.
   נניח, צעיר שיעי סורי יכול להחליט שהוא *לא* מצטרף למיליציה בהשראת החיזבאללה שטובחת בחבריו הסונים; ופליט סוני יכול להחליט שבמקום לחפש מקום בסירה לאירופה הוא מצטרף למורדים ונלחם למען אחיו.

   במילים אחרות, תמהני איך אתה מסתכל על הקלות בה סוריה התפצלה חזרה לעדות שלה, ואינך חושש שדבר דומה יקרה ביו"ש אם וכאשר נסיר את הכידונים הישראלים שמבססים את הרשות.

   ב. מה בדיוק ההגיון לפיו אתה רואה בחלב "לקח, שאי אפשר לכפות על בני אדם משטר שאינם חפצים בו"? הרי זה בדיוק מה שאסד עושה!

   הייתי שמח לשמוע מכותב המאמר, האם היה פתרון אחר אפשרי; אולי חלוקה למחוזות תחת מנדט טורקי?
   אני פשוט לא רואה נקודה בה אירופה ו/או ארה"ב היו מתערבות בהיקף שנדרש כדי להשקיט את השטח.
   אפילו לא ארה"ב היתה מתערבת ב-2013 (סביב משבר הנשק הכימי) ומפילה את אסד, סביר שהיתה נוצרת אנרכיה בסגנון לובי.

 2. מנדרינה

  הסבר אפשרי להתנהגות ערביי ישראל הוא שהם מפחדים שהכח החזק באזור שבו נמצאת משפחתם בסוריה, ייטבח במשפחותיהם שנשארו שם, אם לא יראו שמחה על ניצחונו. חוץ מזה, יש התמכרות ללאומנות בכל מישורי חיים ובמדיה החברתית. מפחיד כשהדבר נראה חשוב מהכאן והעכשיו ומרמת חיים סבירה לפרט. הלהט כולו הולך לכיוון לאומני, למה שנתפס כטובת הכלל, כך שיש דיווחים שהצדדים מפציצים, מרעיבים, רוצחים בהווה… כשהכל מבחינתם הוא לטובת סוריה העתידית.

  1. סקפטי

   כתבת
   "5. ערב הסעודית, המסובכת עד צוואר בתימן, נחשפה גם היא במערומיה וגילתה חובבנות ואימפוטנטיות בהתמודדות מול רוסיה ואיראן. המדינה, שטוענת לבכורה בעולם הערבי, התנהלה בבוגדנות בעניין הסוני וביחסה אל המורדים. כמוה גם קטאר, שהציעה תחבולות, הסברה וכסף – ואפס מעבר לזה! ערב הסעודית הסתבכתה בתימן השכנה מדרום, המלכודת שאיראן הטמינה לה, וביטאה את אזלת ידו של עולם ערבי שמשנה צורה, גבולות ופטרונים."

   פסקה מדהימה בהחלט.

   האם זה כל מה שאתה יכול להביא את עצמך לומר על ערב הסעודית "מסובכת עד צוואר"? האם יש לך מושג מה הם עושים בתימן מול אזרחים?
   ומה בדיוק רצית שערב הסעודית תעשה? תנהיג את העולם ההומניטרי? תדאג לדמוקרטיה ופלורליזם בסוריה?
   "המלכודת שאיראן הטמינה לה, וביטאה את אזלת ידו של עולם ערבי שמשנה צורה, גבולות ופטרונים." לא מבין: האם אסד לא ערבי? האם חיזבאללה לא ערבים? האפם העלאווים בסוריה אינם ערבים? אז מה הם סונים של האיראנים והשיעה הרעה מול חסידי אומות העולם הסונים מקטאר וסעודיה?
   האם ערב הסעודית כמדינה וכפוליטיקה טובה מאיראן?
   האם ערב הסעודית אכן "הסתבכה" באיראן כפי שאתה כותב? אולי השלב הבא יהיה לומר שישראל "הסתבכה" בעזה.
   לבסוף, בשביל מה בכלל לכתוב בעברית על הסוגיה הזאת אם קהל היעד שלך הוא בראש וראשונה הפלסטינים של 48? את הדיון הערבי הזה עדיף לעשות בערבית וזאת במקום לקדם טקסטים עבריים אנטי איראניים כפי שעושה נתניהו חדשות לבקרים.

   עדיף שאתה והערבים כולם יכירו בכך שהערביות הפוליטית היא חרטא על הפנים וזאת לא רק מאז 2011 אלא כבר עשורים על גבי עשורים. מכאן שיש להודות בגלוי בכך שתשעים אחוזים מקרב שני הצדדים הנלחמים בסוריה הם אפסים פוליטים ורגרסיבים. זו הבעיה המרכזית שממנה הטקסט שלך מתחמק.

   1. דני

    יפה, יהודי (אני מניח) מסביר לערבי שאסור לו לכתוב בעברית.

    1. סקפטי

     איפה נכתב ש"אסור"? בשום מקום כמובן. מה שנכתב זה "עדיף". יש מצב שאתה פותח מילון כדי להבין את המשמעות שהיא נטולת סילוף? עדיף שישראלים יהודים יעסקו בפשעי הציונות בעזה.

     1. דני

      ממש מתנצל ומסכים איתך, עדיף (לא אסור, רק עדיף) לערבי לא לכתוב בעברית על מה שקורה בסוריה, כי הציונים אולי עוד ינצלו את זה ויכתבו נגד איראן. ההגיון שלך ממש משכנע. עד שקראתי את הטקסט של המחבר הנכבד חשבתי שהאיראנים ממש נחמדים! לגבי "פשעי הציונות" בעזה, אפשר רק להגיד שלמזלם הרב של תושבי עזה אנחנו לא שייכים לאף פלג סורי כלשהו.

     2. סקפטי

      התנצלותך מתקבלת. מדוע אתה שם במרכאות את התיבה פשעי הציונות ?

 3. דרור

  מרזוק צודק בניתוחיו הבהירים. ק דבר אחד: הלוואי והיה משהו שישראל הרשמית היתה יכולה לעשות. אני לא טוען שמנהיגי הישראל הנוכחים היו רוצים לעשות משהו, אבל גם אם כן היו: הרי כל התערבות של ישראל היתה נתפסת על ידי רבים, כולל אלה המבקרים אותה על כך שלא עשת כלום, כהתערבות בוטה,אימפריאליסטית וכו'. יתכן ואפילו היתה מאחדת כנגדה את כול הכוחות הניצים.
  כואב ככל שזה לא יהיה, וזה אכן כואב, אין כאן שום דב שישראל יכולה לעשות.

 4. א

  ובבחירות הבאות 91 אחוז ממכם יצביעו שוב למשותפת

 5. נפתלי אור-נר

  מסכים בהחלט

 6. מיכאל

  מתי יקום ערבי אמיץ ויודה שהאסלאם חולה והערבים חולים פוליטית
  הרי מה שקרה בסוריה יקרה בשאר המדינות הערביות אם השלטון הדקטטורי יחלש
  למעשה מ22 מדינות ערביות אף אחת לא הצליחה בכל שנות קיומה להיות דמוקרטיה מודרנית משגשגת .
  יתרה מזאת אף מדינה ערבית לא הצליחה אפילו לייצר כלכלה סבירה שאינה נתת על שאיבת נפט מהאדמה . לכן לא ישנה מי ישלוט בסוריה או בכל מדינה ערבית אחרת – אם השליט הזה לא יניח את רגלו הכבדה על גרונות האזרחים תפרוץ אנרכיה שטופת דם שתגרום לכולם להתגעגע לרגל המונחת על הצוואר .
  זה מה שיקרה גם לפלשתינאים שהם ערבים בדיוק כמו העירקים והסורים אם נוריד את רגלנו המסומרת מעל צווארם ונניח להם ל"נהל " את עצמם