ח״כ גטאס במחתרת ועומד להימלט מהמדינה - האמנם?

התקשורת שותה בקשית את השיח של הימין, ובימים האחרונים התגייסה להפיץ ידיעות מסולפות על התנהלותו של ח״כ באסל גטאס לאור האישומים נגדו – כאשר העובדות לא מעניינות איש. ובסופו של דבר, לא שמענו מלה אחת על מצבם של האסירים הפוליטיים
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

נהוג לחשוב שתפקיד התקשורת הוא להיות אובייקטיבית ולכסות באופן אמין את החדשות, כדי לא להפוך לכלי בידי השלטון כנגד מתנגדיו. אך ביומיים האחרונים התרחש בדיוק ההפך: התקשורת הפגינה התגייסות מקיר לקיר ופעלה נמרצות ליצירת קונצנזוס, במסגרתו חברי כנסת הן מהימין והן מהשמאל יפעלו למה שעשוי להוביל בסופו של דבר להדחתו של ח״כ באסל גטאס. למען יראו וייראו שאר הח"כים הערבים – אם לא תיישרו קו, גם אתם תהיו בחוץ. והנה, ברגעים אלו ממש אושרה בכנסת הסרת חסינותו של גטאס.

ביום ראשון הועלו חשדות נגד ח"כ גטאס (הרשימה המשותפת) בנוגע לביקוריו ההומניטריים את האסירים הפוליטיים. מיד לאחר ביקורו, פורסם שהמשטרה ושב"ס חושדים כי בעת ביקוריו בכלא קציעות הוא העביר טלפוניים ניידים ופתקים לאסירים, ובוויינט אף צוין ש"כבר כשהגיע חבר הכנסת לכלא הוא היה נתון תחת מעקב, זאת בשל מידע שהגיע מחטיבת המודיעין בשב"ס שלפיו הוא מתכוון להבריח טלפונים לאסירים ביטחוניים". למחרת נטען שגטאס כבר במתחרת וישר גם הוזכר הקשר המשפחתי בינו לבין עזמי בשארה – ״גטאס הוא בן דודו של ח"כ לשעבר עזמי בשארה, שנחשד בריגול ובסיוע לחיזבאללה, ונמלט מהמדינה״ (הרמיזה ברורה).

במאמר דעה ב״הארץ״, ג׳קי חורי כבר הספיק לדעת מה קורה בתוך המפלגה ולטעון "שמופעלים לחצים על ח"כ גטאס שישעה את עצמו או שיתפטר". לבסוף, במהדורה המרכזית בערוץ 2 נטען שחבר הכנסת הודה במעשים המיוחסים לו.

מכתבה לכתבה, העיתונאים שוכחים לציין את הדיווחים המוטעים שהעבירו, כמו למשל שגטאס לא ברח אלא התייצב לחקירה כנדרש, או מוסיפים דברים על דעת עצמם בדומה לחורי שכבר ידע מה קורה בתוך המפלגה – מבלי שהמפלגה עצמה תדע. אבל הכי הזוי, שהעובדה שגטאס כלל לא הודה במיוחס לו לא מזיזה לאיש, ובערוץ 2 – מלבד התדרוך שקיבלו מן המשטרה – לא עשו את המינימום וטרחו לברר מה עמדו של הח״כ. הוא מצדו מסר כי לא עבר כל עבירה על ביטחון המדינה: ״ביקוריי אצל האסירים הם במסגרת פעילות הומניטארית ומוסרית בסוגיית האסירים לה אני מחויב ממניעים מוסריים צודקים… האסירים סובלים מתנאים קשים וטיפול בנושא זה הוא במסגרת תפקידי הציבורי והפרלמנטרי. אין לי מה להסתיר, אנחנו נכנסים ויוצאים מחקירות אלה בראש מורם".

מה שבאמת מדאיג, הוא המהירות שבה הדברים מתפתחים. יומיים בלבד לאחר החשדות, השר לביטחון פנים גלעד ארדן כבר הצליח לפעול למניעת ביקוריהם של האסירים הפוליטיים בידי חברי הכנסת הערבים. האבסורד בכל זה, הוא שאיש לא בודק את העובדות, ועד שממשלת הימין תסיים עם התקדים להדחת גטאס – תוצאות החקירה כבר לא יהיו רלוונטיות

מה שבאמת מדאיג, הוא המהירות שבה הדברים מתפתחים. יומיים בלבד לאחר החשדות, השר לביטחון פנים גלעד ארדן כבר הצליח לפעול למניעת ביקוריהם של האסירים הפוליטיים בידי חברי הכנסת הערבים ולאשר את הצעתו בוועדת הכנסת. האבסורד בכל זה, הוא שאיש לא בודק את העובדות, ועד שממשלת הימין תסיים עם התקדים להדחת גטאס – תוצאות החקירה כבר לא יהיו רלוונטיות. למי מכם שזיכרונם קצר, רק לפני חודש הימין הישראלי ברשות ביבי-בנט הסיתו נגד החברה הערבית על שהציתו את המדינה במהלך מתוכנן על רקע לאומני, התקשורת הצטרפה, ואילו היום מתברר כי רוב ההאשמות היו מופרכות. כך עשוי לקרות גם בתיק של גטאס: התקשורת תתגייס ותסית באופן יצירתי, הציבור הישראלי שגם ככה לא בודק עובדות ייצור לחץ ציבורי על חברי הכנסת משמאל (אלה מימין ומצביעיהם כבר מזמן תומכים) והחלטה להתחיל להדיח חברי כנסת ערבים תתקבל.

בפועל, מאחורי גל ההסתות, מה שהימין רוצה הוא ליצור מציאות פוליטית שבה גבולות השיח מתנהלים כאילו אין כיבוש. כך לדוגמה, מכל מה שנאמר על גטאס בימים האחרונים, לא נאמרה מילה אחת על האסירים הפוליטיים שכלואים עקב רצונם לחיות בכבוד, והדיון התקשורתי כולו מתנהל על ידי מי שמטיפים לנו מוסר – אלה ששולטים בעזרת כוח צבאי אלים כמעט 50 שנה במיליוני אנשים, חלקם תחת מצור כבר עשר שנים ללא זכויות בסיסיות. השיח שהימין מנסה לכפות עם רוח גבית של התקשורת ומנגד שתיקת השמאל, הוא לנתק את הקשר שלנו עם בני עמנו. וזו הסיבה שבל"ד וחברי הכנסת שלה מככבים בכותרות – מכיוון שאנחנו לא מתעלמים אפילו לרגע אחד מכך אנחנו חלק מהעם הפלסטיני והכיבוש הוא כיבוש אדמתנו והאסירים הם אחינו ובנינו.

צריך רק לבחון את השנה האחרונה, בה בעזרת תקנון לשעת חירום הוצאה התנועה האיסלאמית אל מחוץ לחוק, ועשרות בעלי תפקידים ופעילי בל"ד נעצרו בגלל האשמות מופרכות על התנהלות כלכלית, הצעות חוק כמו חוק עמונה וחוק המואזין נראות בפני הציבור והממשלה כחוקים נורמליים והתקשורת מתגייסת פעם אחר פעם ללא שום הסתייגות כמו עדר עיוור אחרי הימין. לאחר כל זאת, הדחתם של חברי כנסת ערבים היא רק קצה המזלג ממה שמחכה לנו.

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  הסרת חסינות כן וכן – שימוש בחוק ההדחה לא ולא.
  אני מקווה שהח"כ הנכבד הבטוח בחפותו יסיר את חסינותו ויאפשר לבית המשפט לקבוע את גורלו.

 2. דני

  אתה מבלבל בין הדחה להסרת חסינות. שני דברים שונים. הוא לא הודח. כנראה יסירו את חסינותו. הבן אדם הבריח דברים לתוך כלא. אתה יכול להזדהות איתו ולחשוב שהוא צודק. אבל אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. גם להפר את החוק, וגם לדרוש לא לשלם על כך את המחיר אם נתפסת. אתה רוצה להיות עבריין אידיאולוגי, סבבה. אבל אל תיילל אם אתה נדרש אחר כך לשלם את המחיר. וזה אבסורדי במיוחד כשמדובר בחבר כנסת.

 3. א

  מה שבאמת מדאיג זה איך עבד אבו שחאדה חושב שהוא באמת מאמין שבליל השטויות שהוא כותב באמת ישכנע מישהו עם טיפת שכל שפעילות הטרור הזאת על ידי ח"כ היא בעצם עליהום על הח"כ והסתה נגדו. באמת אתה חושב שאנחנו עד כדי כך מטומטמים? שלא משנה כמה נבזה יהיה המעשה עדין תוכל לצעוק תמיד הסתה? שאנחנו אף פעם לא נתייחס אליכם כאנשים בוגרים אלא תמיד כילדים בני חמש שהכל מותר להם?

 4. יוסי אמיתי

  לא צריך יום לימודים ארוך כדי להבין שאכן קיימת רדיפה פוליטית נגד בל"ד, ואף רצון בלתי מוסתר לחסלה כליל. אולם אין שום חוק המחייב את אנשי בל"ד להתנהג בטיפשות, לשחק ישר לידיהם של מבקשי נפשם, להביך שוב ושוב את שותפיהם ב"משותפת", ולסכן את המשך קיומה של המסגרת החיונית הזאת. כאשר אתה יודע ש"מחכים לך בפינה", נהג בזהירות המתחייבת, בלי למעול באמונתך הפוליטית. לפעמים נענשים גם על טיפשות, וזה, דומני, המקרה שלפנינו.
  עם זאת, חשוב להדגיש שחוק ההדחה הוא חוק דרקוני, שאסור להניח לו להתממש. ואשר להסרת החסינות, ראוי, בנסיבות הנוכחיות, שח"כ ע'טאס יסיר אותה ביוזמתו, כדי לא לתת ללהקת הלאומנים והצבועים להמשיך ולפמפם את מסע ההסתה האנטי ערבי. אם ע'טאס אומר שנכנס לחקירת 443 ויצא ממנה בראש מורם, ראוי שיעשה כן במשפט, אם אכן יוגש נגדו כתב אישום.

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  צריך לקרוא היטב את תוכן הידיעה ולא רק את הכותרת . בכ׳׳א ב,,הארץ׳׳ נכתב שזימונו לחקירה זה בגלל מידע מוקדם( הלשנה/עלילה שקרית?) שהוא מתכוון להבריח טלפונים לא שהבריח בפועל .לוא זה היה כך בטח היו מגלים אותם בזמן שנכנס לביקור בכלא. ברור שלאור תנאי הכליאה הקשים. מניעת שמוש בטלפון הציבורי. שימת קשיים מתרבים והולכים על ביקורי משפחות. הופכת את הרצון להבריח ניידים ללגיטימית ואני מאחל שיצליחו. עם זאת על החכי׳׳ם הפלסטיניים להשמר כדי שלא יוכל השלטון ושותפיו מהאופוזיציה כביכול, להגשים את זממו ולגרש אותם מהכנסת ולהפוך אותה לaraber rain. מלבד ,,ערבים טובים׳׳בסיעות יהודיות ודרוזים משתפי׳ם של השלטון. בבריטניה, בזמן ההתקוממות האלימה שלהIRA האירי=קתולי באולסטר_ צפון אירלנד. פעלה בפרלמנט הבריטי סיעה מטעמו.

  1. דני

   עלילה שקרית זו מן הסתם לא היתה. ולאור ההתפתחויות, צריך גם לשנות את כותרת המאמר, כרגע האופציה של בריחה מהארץ לא ממש אקטואלית. ודרך אגב, על חבר כנסת (להבדיל מכל בן אדם אחר כולל עורכי דין) לא עושים חיפוש כשהוא בא לבקר בכלא, בגלל החסינות. גאטס פשוט ניצל את זה, השתין מהמקפצה וחשב שאף אחד לא יראה. בקיצור, מעניין מי הבא בתור בסדר חברי הכנסת של הרשימה המשותפת, כי נראה לי שגאטס מן הסתם לא ימשיך להיות ח"כ עוד הרבה זמן. אבל לזכות חברי הכנסת הערביים צריך להודות שלמיטב זכרוני לפחות, זו תהיה הפעם הראשונה שח"כ ערבי יכנס לכלא, יהודים כבר היו לא מעט.