להט"ביות לא צריכות לשתף פעולה עם צה"ל

הכי קל להשאיר את הכיבוש מאחורי החומה, מחוץ לשיח, ובנפרד מכל מאבק אחר לשוויון ולצדק. זה לא רק קל, אלא גם מצופה מאיתנו. אבל בימים אלו, הייתי מצפה שלא נתפוס טרמפ על כל הזדמנות להגיע להישגים עבור המאבק שלנו, על חשבון אחרות
טניה רובינשטייןטניה רובינשטיין

פעילה פוליטית קווירית, פמיניסטית, נגד הכיבוש ולמען שחרור כל בעלות ובעלי החיים, ורכזת כללית שותפה בקואליצית נשים לשלום.

בימים האחרונים התעוררה הסערה התורנית סביב מעורבות ארגוני קהילת הלהט"ב עם מוסדות המדינה והצבא. הפעם נשמעה הביקורת בעקבות פוסט שפורסם בדף הפייסבוק של האגודה למען הלהט"ב בזו הלשון: "השבוע הצטרפנו לביקור חשוב ומרגש עם תנועת גאווה כחול-לבן אצל נשיא המדינההתנועה מאמינה כי שירות במגזר הביטחוני של אנשי ונשות הקהילה יביא לקירוב בין החברה הישראלית לקהילה הגאההצטרפו אליהם לפרויקט לעידוד שירות צבאי קרבי של להט״בים".

למחרת, ובעקבות הביקורת, פרסמה האגודה הבהרה ובה נכתב שהאגודה תומכת בלהט"בים המשרתים בצה"ל, ובאותה נשימה נעמדה ״לצידה של סרבנית גיוס טרנסג'נדרית מול הצבא. אנחנו גם נמשיך לתמוך בפליטים להט"בים, להגיש עתירות לבג"ץ, להרצות בפני שוטרים ולהילחם על תקציבים. מבחינתנו, הצבא הוא לא נכס פרטי של גברים הטרו-סיסג'נדרים, הוא של המדינה, והמדינה זה גם אנחנו, לכן אנחנו נילחם על כך שהצבא, כולל יחידות קרביות, יהיה פתוח ומקבל לכל חייל וחיילת מהקהילה, ונתמוך בכל מי שירצו להתגייס אליו…״.

מקרה זה הוא רק דוגמה אחת מני רבות, המעידה על תופעה רחבה הרבה יותר. ארגוני קהילת הלהט"ב השונים, וכך גם ארגונים העוסקים בנושאים חברתיים אחרים, מתנהלים בשיתוף פעולה ואף מביעים תמיכה במוסדות המדינה השונים, ובצה"ל ובשירותי הביטחון. לעתים אין לנו אלא לשתף פעולה עם הממסד – חשוב לנו לשנות נושאים בחקיקה, מדיניות ציבורית, התנהלות מערכתית, על מנת לשפר את חיי האוכלוסיות אותן אנחנו מייצגות ועבורן אנחנו נאבקות. אך מפעם לפעם חשוב לעצור ולחשוב מה אנחנו מפספסות כשאנחנו עושות זאת.

הממסד הישראלי מוכן לקבל, לחבק ואף להבטיח לנו תקציבים אם רק נבטיח שנשאיר את המצפן המוסרי שלנו בכניסה לכנסת לצד החצאית הקצרה, ונקבל את גזירת הגורל שאומרת שעלינו לבחור צד ולאשרר את הקו הברור שמנסחים עבורנו – בין מי שזכאיות לקבל זכויות כאן, למי שלא. בחברה הישראלית, הצבא הוא זירה נורמטיבית להשתלבות והתקדמות בחברה. הצבא מאפשר מוביליות לחלק מהאוכלוסיות המוחלשות, והוא המקום הקל ביותר דרכו ניתן לקבל לגיטימציה חברתית בקרב המיינסטרים הישראלי. אולם להט"ביות שמשרתות בצבא, שמעודדים שירות קרבי, שעובדות בשב"כ, שמשתפים פעולה עם קמפיינים של משרד החוץ להראות את הצבא והמדינה כהכי פרנדלי בעולם – משתפות ומשתפים פעולה בצורה ישירה עם הדיכוי, הנישול והכיבוש של הפלסטינים.

מתוך עמוד הפייסבוק של האגודה.
״השבוע הצטרפנו לביקור חשוב ומרגש עם תנועת גאווה כחול-לבן אצל נשיא המדינה״ – מתוך עמוד הפייסבוק של האגודה. צה"ל והשב"כ הם הגופים שמזיקים יותר מכל ללהט"בים/ות פלסטיניות/ים

צה"ל והשב"כ הם הגופים שמזיקים יותר מכל ללהט"בים/ות פלסטיניות/ים. אלו הגופים שמאיימים על אנשים באאוטינג על מנת לסחוט אותם לכדי שיתוף פעולה ומעמידים את חייהם בסכנה. אלו הגופים שמחזיקים אנשים מאחורי מחסומים, שמייצרים חברה של עוני, מצוקה וחוסר ברירה, ואלו הגופים שלא מאפשרים ללהט"בים ולפלסטיניות/ים בכלל חופש תנועה, פרטיות ואת הזכות לחיים וביטחון – הזכויות הבסיסיות שמגיע לכל אדם באשר הוא/היא, הזכויות הבסיסיות שמן הראוי שארגוני זכויות אדם לא יקחו חלק בנטילתם, והזכויות שבייחוד עבור להט"בים/ות הן שבריריות וקריטיות יותר מאשר לאחרות/ים.

המדינה אומרת לנו ׳בואו, תשנו מבפנים. זה יהיה
win-win לכולנו. אתם תהנו משוויון זכויות וקבלה חברתית, ואני אוכל לשווק
את עצמי בעולם כמעוז הליברליות וזכויות הלהט"ב וגם ארוויח את השתקת ביקורתה של קבוצה אקטיביסטית ובעלת משאבים׳, ואנחנו נענות לזה בראש מורם מבלי לסובב את הראש ולהסתכל בעיניים של מי שמפסידים מהדיל הזה

הכי קל להשאיר את הכיבוש מאחורי החומה, מחוץ לשיח, ובנפרד מכל מאבק אחר לשוויון ולצדק. זה לא רק קל, אלא גם מצופה מאיתנו. בימים שבהם הלגיטימציה הציבורית שנהנים ממנה מנגנוני הכיבוש שוברת שיאים, הלגיטימציה להריסות בתים, נישול אנשים מאדמותיהם, הפצצות של אוכלוסייה אזרחית, רדיפה של פעילות ופעילים בגדה, רדיפה של ארגונים הומניטריים שפועלים בעזה שקורסים תחת הצורך להתמודד עם השלכות התקיפות החוזרות והנשנות על הרצועה, רדיפה של ארגונים שפועלים למען זכויות אדם ולמען סיום הכיבוש מישראל ומחוצה לה – בימים אלו, הייתי מצפה שלא נתפוס טרמפ על כל הזדמנות להגיע להישגים עבור המאבק שלנו, על חשבון אחרות. הייתי מצפה מארגוני החברה האזרחית להתעשת ולראות את הסיבוב שעושים עליהם.

המדינה אומרת לנו ׳בואו, תשנו מבפנים. זה יהיה win-win לכולנו. אתם תהנו משוויון זכויות וקבלה חברתית, ואני אוכל לשווק את עצמי בעולם כמעוז הליברליות וזכויות הלהט"ב וגם ארוויח את השתקת ביקורתה של קבוצה אקטיביסטית ובעלת משאבים׳, ואנחנו נענות לזה בראש מורם ומבלי לסובב את הראש ולהסתכל בעיניים של מי שמפסידות ומפסידים מהדיל הזה.

אך ישנן דרכים לעשות את זה אחרת. ניתן לעצור לרגע ולהתחבר לשורשינו כנאבקות למען שיוויון וזכויות אדם. ניתן לעצור ולומר שאנחנו כאן כדי להיאבק על זכויותיהן/ן של להט"ביות/ים בכל מוסדות המדינה וכל חלקי החברה שאנחנו חיות בה, אבל לא מוכנות לקבל את ההשתתפות במערכת הצבאית הדכאנית כדרך המרכזית לקבלה אל תוך החברה. ניתן לומר שאנחנו כאן כדי להילחם עבור זכויותינו, ויחד עם זאת לעמוד לצד חברותינו שנאבקות על זכויותיהן גם הן. ניתן לומר שאנחנו נאבקות עבור קהילת הלהט"ב במקום הזה שאנחנו חיות בו, ולמרות שהמדינה מצפה מאיתנו לראות רק יהודיות ויהודים כאזרחיות ואזרחים שווי זכויות, לנסות לראות את הלהט"בים/ות הפלסטיניות שלצדנו.

ניתן וראוי לקום ולומר, שאנחנו כארגוני זכויות אדם, מקומנו בחברה האזרחית, ולא בתוך המערכות המיליטריסטיות של מדינה כובשת.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  "צה"ל והשב"כ הם הגופים שמזיקים יותר מכל ללהט"בים/ות פלסטיניות/ים. אלו הגופים שמאיימים על אנשים באאוטינג על מנת לסחוט אותם לכדי שיתוף פעולה ומעמידים את חייהם בסכנה"

  מעניין. צה"ל והשב"כ הם הכידונים שמבססים את כיסאו של אבו-מאזן מפני מהפיכה של החמאס; ארגון שהוא, מה לעשות, מאוד בעד הגמוניה גברית-סיסג'נדרית. סיום הכיבוש יחמיר מאוד את מצבם של הלהט"בים/ות הערביות/ים (והנשים, והנוצרים, וכל מי שאינו בחמאס).
  אפשר כמובן לטעון שזה מחיר כדאי עבור סיום הכיבוש; או שאין זה מעינייננו מה עם ערבי עושה במדינתו; אבל איני מוצא את הגישות האלו הומניות במיוחד- ולזכויות הלהט"בים/ות הערביות/ים בודאי שאינן מוסיפות.

 2. דני

  נטייה מינית של אנשים לא אומרת שהם צריכים לתמוך במי שנראים להם כמו האויבים של המדינה והעם שלהם, או לא לקחת חלק בהגנה על המדינה והעם שלהם. אין קשר בין הדברים. בדיוק כמו שסטרייטים יכולים לסרב לשרת בצה"ל, או להפך, ואין לזה שום קשר למיניות שלהם אלא להשקפת עולם ותפיסה פוליטית, כנ"ל לגבי להטבי"ם. לגרור את המיניות לנושא הזה, זה פשוט לא רלבנטי.

 3. יעל אגמון

  כותבת המאמר צודקת, מי שרוצה זכויות צריך להכיר גם בזכויות של אחרים, כולל זכויות של פלשתינאים.

  1. דני

   חולק עליך. אין שם קשר בין הדברים, וזה רק נסיון לכפייה פוליטית. אדם יכול לרצות זכויות, ולא להכיר מסיבה כלשהי בטענות של אחרים לגבי הזכויות שהם דורשים, וזה עדיין לא שולל את הלגיטימיות של הדרישות שלו. לדוגמה, האם להט"ב פלשתינאי שרוצה זכויות לעצמו/ה חייב להכיר גם בזכויות העם היהודי למדינה משלו, ואם הוא לא מכיר בהן אז הוא לא זכאי לדרוש זכויות משל עצמו? התיאולוגיה השמאלנית הזו לא עובדת.

 4. יוסףה מקיטון

  הצבא מעצם תפקידו ותיפקודו בחברה גם מקדם גבריות כוחנית אלימה כלפי נשים, להט"ב ו… גברים. כל משטר המגדר המדכא את כולןם (לא במידה שווה כמובן) מתגלם בצבא. האם במקרה הצבא הוא חממה של אונס? האם במקרה הוא המקום בו מתאבדים המוני חיילים? (יותר מאלו שמתים בקרב) האם במקרה יש בו טקסים של התעללות מגדרית כלפי גברים נשיים והומואים? לא. צבא, בכל מדינה, הוא חלק מרכזי בפטריארכיה ההטרו-סיס-נורמטיבית.

  יחד עם זאת בצירוף נסיבות מסויים, הצבא והמדינה מנסים להלבין את פשעיהם באמצעות דגל הגאווה. על הלבנות שנקשרת עם זהות הומואית כבר נכתב באתר זה לאחרונה: http://www.haokets.org/2016/12/06/%D7%A2%D7%95%D7%A8-%D7%9C%D7%91%D7%9F-%D7%9E%D7%A1%D7%9B%D7%95%D7%AA-%D7%A9%D7%97%D7%95%D7%A8%D7%95%D7%AA-%D7%9C%D7%92%D7%95%D7%A4%D7%9D-%D7%A9%D7%9C-%D7%9E%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%99%D7%9D/

  חבר טוב וחכם אמר לי כבר מזמן: בפעם הבאה שהמדינה הזאת תפצח ברצח עם, ההומואים היהודים יהיו הרוצחים, לא הנרצחים. לצערי נראה שאכן ההומואים עושים כמיטב יכולתם להצטרף לצד התוקפן.

  1. דני

   עם כל הכבוד, זה אוסף סיסמאות בלי הרבה אחיזה במציאות. צבא זה גוף שבתכליתו מתרגל ולפעמים גם מיישם הפעלת כוח, אבל מה לעשות והפעלת כוח היא דבר נחוץ לקיום בעולם בו אנו חיים, מראשית ההסטוריה ועד היום, ובלי קשר להעדפה מינית, מין, דת, לאום וכו' כו'. להחזיק בעמדה פציפיסטית זה לגיטימי, אבל אוטופי ולדעתי גם לא מוסרי בהרבה מקרים. להגיד שהצבא הוא חלק מה"פטריארכיה" זה דבר די חסר משמעות, בהתחשב בכך שכל דבר הוא בעצם חלק מהפטריארכיה, כי הפטריארכיה זו רק מעין הגדרה גורפת לחברה במבנה הנוכחי שלה, כביכול. להגיד שהצבא הוא חממה לאונס זו גם הגזמה פראית, גם אם איזה תת אלוף גילה לאחרונה חרמנות יתר (בהסכמה), והטענה שיותר חיילים מתאבדים מאשר נהרגים בקרב היא מופרכת בעליל. לגבי התעללות מגדרית בצבא, אם זו אכן קיימת היא בשוליים, ובכל מקרה, אפשר למצוא דברים דומים בלא מעט מקומות אחרים. האם צריך לסגור את ליגות הכדורגל בגלל התנהגות אוהדים בהקשר זה, או לסגור בתי ספר תיכוניים למשל, ויש מן הסתם עוד הרבה דוגמאות. השורה התחתונה היא שאם אדם מתנגד להתנהלות של הצבא הישראלי למשל זו כמובן זכותו המלאה, אבל זו לדעתי פונקציה של השקפה פוליטית בענין המסוים הזה, ולא משהו שמתחייב או נובע אוטומטית מכוח העדפה מינית כזו או אחרת.

 5. מושיקו

  יש עוד סטרייטים בצה"ל? מסופקני