ובינתיים, בסוריה: מפונים בעל כורחם

הלומי שוק ונרעדים, הם מגיחים מתוך האוטובוסים הירוקים ומספרים סיפורי זוועה על בני אדם שנותרו מאחור, לכודים תחת ההריסות באין מושיע. זה המענה היחיד שהצליחה הקהילה הבינלאומית לייצר בתגובה לפשעיו של אסד: טרנספר בכוח
לילה אלשאמי

פינוי. זה נשמע כמו מבצע הומניטרי. אבל המילה הזו טומנת בחובה אלימות. צילומים חוזרים על עצמם של שיירות אמבולנסים ואוטובוסים ירוקים משרכים את דרכם בין ההריסות ועיי החורבות. אלה שעוזבים את בתיהם, את עיר ילדותם, ככל הנראה לא ישובו אליה לעולם. זוהי הנכבה הסורית. טראומה פרטית וקולקטיבית שתשפיע על הדורות העתידים לבוא.

הלומי שוק ונרעדים, גברים, נשים וילדים מגיחים מתוך האוטובוסים הירוקים. הפצועים והקשישים. הם מספרים סיפורי זוועה על בני אדם שנותרו מאחור, לכודים תחת ההריסות באין מושיע. הם כחושים וקודרים, ודו"חות מתארים כיצד קבוצות המורדים אוגרות מזון, מונעות מהרעבים והנצורים להגיע אליו. הם בכל זאת העדיפו ללכת לאידליב ולאזורי הכפר ממערב לחלב, המצויים בשליטת המורדים ונתונים להפצצות בלתי פוסקות, ולא לחזור לאזורים הנשלטים על ידי אסד ולשוב להשפלה ולדיכוי.

במזרח חלב, על הקירות המופצצים, יצרו אזרחים סורים כתובות גרפיטי עם מסרים שנועדו לצבא המנצח שיכבוש את העיר. בכתובת אחת נוקבות המילים: "הבניינים ההרוסים שלנו הם עדות לאכזריות שלך ולעמידות שלנו", באחרת: "מתחת לכל מבנה שהרסו בשאר ושותפיו קבורה משפחה עם חלומותיה" ובכתובת אחרת פשוט כתוב: "אנחנו עוד נשוב".

המענה של הקהילה הבינלאומית לפשעיו של אסד היא טרנספר בכוח. שוב, המושג הזה שמשפטי נירנברג תיארו כפשט מלחמה וכפשע נגד האנושות נשמע כאן כאילו קליני. אין בו כדי ללכוד את הזוועה וכאב הלב, את העקירה החמורה שנכפית על המשפחות האלה. בחלב התנער הציבור מהעריץ למען חלום. הוא נאבק כדי לבנות חברה חופשית מצבתות המדינה הדכאנית. עכשיו הפכו כל הגנים הפורחים שלהם לבתי קברות.

צילום: עמוד הפייסבוק Aleppo evacuation monitoring, 15.12.2016
צילום: עמוד הפייסבוק Aleppo evacuation monitoring, 15.12.2016

זוהי תוכנית השלום שיש לאסד, רוסיה ואיראן בשביל סוריה. הטיהור השיטתי של כל הקהילות המתנגדות למשטר. בחודשים האחרונים התבצעו טרנספרים כפויים באזור הבירה, בחומס, בזבדאני, דאראיה, אלטאל, מואדמיה ואלוואער. מדיניות ה"כניעה או גוויעה" של אסד הציבה את האוכלוסיות האלה תחת מצור המיושם על ידי כוחות אוויריים רוסיים ומיליציות איראניות. תחת הפצצות כבדות ובחיפוש נואש אחרי מזון וציוד רפואי, נכפתה עליהם כניעה. בחלק מהמקרים, הם "פונו" ודור חדש של מתיישבים, נאמני אסד זרים, כבשו את בתיהם הריקים.

לפני שש שנים, הסורים התקוממו כי רצו דמוקרטיה. הם התקוממו כי הם רצו את זכות הדיבור במדינה שלהם שבמשך חצי מאה מנוהלת על ידי משפחת דיקטטורים ומאפיה. זו הייתה מהפכה שהיה בה יופי ותקווה, היו בה שירים ופזמונים וריקודים. אף אחד לא התייצב לצידם. הם ננטשו. הם נטבחו, נורו, עונו, הופגזו, נחנקו בגז וגוועו ברעב. ועכשיו מה שנותר מהם מגורשים מבתיהם, בניגוד לרצונם. אולי חלק מהם יופיעו בחופי הים התיכון, ואתם תקראו להם 'פליטים'.

בינתיים הטיראן עדיין יושב על כסאו. כס המוות והחורבן.

פורסם במקור באלג'ומהוריה (הרפובליקה)

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דני

  אז ככה נראה טיהור אתני. ומדיניות הכניעה או גוויעה היא בחלק המקרים מדיניות "גוויעה או גוויעה". הפלשתינאים צריכים להודות על מזלם שמצאו אויב רך ונחמד כמו ישראל.

 2. רינה

  מאוד קשה להבין, ואני לא בעד שום צד, רק מנסה להבין מה קורה.
  כתוב: "ודו"חות מתארים כיצד קבוצות המורדים אוגרות מזון, מונעות מהרעבים והנצורים להגיע אליו". נשמע שהקבוצות שלוחמות בחלב נגד צבא אסאד, מקבלות את המזון, והתושבים שעזבו מחוסר מזון ותרופות לכפרים סמוכים לחלב מסכימים לזה. אם הם רוצים שהמזון יגיע אליהם ולא רק למורדים הלוחמים, למה אין דיווח ? איך קורה שממשיכים להילחם בחלב אם התושבים עוזבים? בשביל מי נלחמים?

  איך זה שאידליב וכפרים ממערב לחלב, שנתונים תחת הפצצות כבדות של אסאד לפי הכתבה, הן שטח מבטחים לתושבי חלב אליהן מגיעים האוטובוסים? אין אזורים שקטים יותר שכדאי להגיע אליהם? מי החליט לשלוח אוטובוסים מלאים באנשים שאינם מורדים לוחמניים דוקא לשם? האם שם המורדים יתנו מזון לתושבי חלב הנמלטים אליהם?

  לפי הכתבה, עיר שמתפנה מתושביה היא עיר שנכנעת, אז למה שצבא אסאד ימשיך לתקוף ערים שמתפנות מתושביהן? אם לא, נגד מי לוחמים המורדים בחלב? נשמע שלתומכי אסאד אין איפה לגור כי בתיהם הופצצו גם, ולכן הם עוברים לערים של המורדים (או כמו שנאמר בכתבה, התושבים פונו כדי שתושבים תומכי אסאד יכבשו בהתיישבם בבתים המפונים). אם מדובר בתושבים סורים , אז איך הם מוגדרים כובשים? סוריה היא לא ארץ שתשתקם מהר כלכלית, ולא יבנו מיליוני בתים חדשים כ"כ מהר, מה יקרה לסורים שנשארו בבתים שעומדים על תילם, אם יחזרו הסורים שעזבו ?

  מדובר בשלטון של אדם, וכל האנשים הם בני תמותה, מה יקרה לאזרחי סוריה הפליטים (כמו שנאמר בסוף הכתבה שככה יקראו אזרחי סוריה שעוזבים) כשיתחלף השלטון? יש להם איזשהו אופק לנציונליזם הסורי החזק שלהם שבשלו הם נלחמים?
  לפי הכתבה המורדים מלכתחילה רצו שסוריה עצמה תהיה יותר כמו המערב, ועכשיו הרבה מבקשים מקלט במערב (לא מוזכרים בכתבה מורדים איסלמיסטיים קיצוניים), ואם נאמר שאסאד מנצח כי יש לו צבא ועזרה צבאית מהקהילה הבינלאומית (או "רק" רוסיה ואיראן), למה עדיין ממשיכים להילחם? למה עדיין ממשיכים להיווצר פליטים מבקשי מקלט מהמערב? בקיצור, ממש חסר כאן מידע, ונראה שאנשים שעזבו למבטחים של אירופה הם לא במצב לתת את המידע הזה, אולי בגלל שהם כן מתכננים לשוב, לפחות ברמת העיקרון , ורק אם הם לא יוכלו, כנראה יתחילו לזרום סיפורים שלהם למה הם לא יכולים, בהשוואה לסיפורים שיהיו לסורים שנשארו בחסות השילטון. בכתבה מדברים על השפלה ודיכוי כסיבות לא לעבור לצד תומכי אסאד, אלא להמשיך הלאה.

  גם כתוב "המענה של הקהילה הבינלאומית לפשעיו של אסד היא טרנספר בכוח" רוסיה איראן ואסאד הם לא הקהילה הבינלאומית, האם הם היחידים שתומכים באסאד? אם כן, הכתבה רק מניחה לקוראים לדמיין מה האינטרסים של מדינות כמו רוסיה ואיראן ולא מציינת במפורש, ומה אם רוסיה ואיראן יגידו שזה לא האינטרסים האלה בכלל?

 3. רינה

  האם המורדים הסכימו על איזשהו מצע משותף? הייתי שמחה לדעת האם דאע"ש, או ג'בהת א-נוסרה הסכימו להיות פלגים בדמוקרטיה המערבית שעליה מדובר בכתבה.

 4. פריץ היקה הצפונבוני

  למרבה הצער אסד הוא כברלא האיש הרע ביותר. זה הנה כך כשהמחאה נגדו היתה לא אלימה. אבל מליציות איסלאמיסטיות קיצוניות תקפו אותו בנשק ע׳׳מ להשליט משטר איסלאמיסטישרוצה להשליט טרור דתי יותר גרוע ממשטר ההבעת׳ זאת ראינו באותם אזורים שבהם הצליחו להשתלט . אפגניסטן בתוך פאקיסטאן ודעאש. לא לחינם מיעוטים נוצריים תמכו במשטר אסד. אז לתקוף עכשיו את אסד ולהתעלם מהגרועים ממנו? .את זה אני ממש לא מבין.