נתניהו: הכהן הגדול של הפוסט-אמת

החלטת האו"ם 2334 הזמינה ג'אגלינג עוצר נשימה על הציר שבין האמת לשקר – חגיגה של ספינים, חצאי אמיתות ועיוות של מציאות היסטורית. כל אלה סייעו לנתניהו להפוך את ישראל לקורבן המוחלט, לבנות קייס מדיני מזויף ולקרוע קרע ביחסים עם המדינות החברות במועצת הביטחון
נגה איתן

שנים לפני לידתו של המושג "פוסט-אמת", שמציין את נטישת העובדות האובייקטיביות לטובת ההתלהמות, הרגש והאמונה, והרבה לפני שמישהו יכול היה להזות את טראמפ כנשיא ארצות הברית – בנימין נתניהו כבר היה נביא בעירו. בזמנים שלפני פייסבוק ו"ישראל היום", כשעובדות עוד הופרדו מעמדות ועיתונות הפרינט עוד הייתה רווחית – נתניהו כבר שייט בקלות ובמיומנות בשטח ההפקר שבין עובדה לבדייה ובין הספין לחיים עצמם. שם, למשל, הוא העניק אזרחות ישראלית למרגל ג'ונתן פולארד ומינה את רחבעם זאבי לשר בממשלתו. שנים מאוחר יותר חצו את שטחי ההפקר הללו אוטובוסים מטרטרים, עמוסים בערבים שנעו לכיוון הקלפיות.

ראש המחלקה ללמידה וזיכרון במכון ויצמן, פרופ׳ ידין דודאי, אמר פעם בראיון ל״ידיעות אחרונות״ ש"ביבי הוא דוגמא לאדם עם זיכרון מומצא". מדובר באנשים שחוזרים פעם אחר פעם אחרי השקרים שלהם, מתוך אינטרס מוגדר וכדי לעשות מניפולציות בסביבה, עד שהם מאמינים בהם בעצמם.

אישורה של הצעת ההחלטה נגד ההתנחלויות, סיפקה לנתניהו הזדמנות לטנטרום דיפלומטי חסר תקדים, שלפחות לזמן קצר מיסך את השיח סביב חוק ההסדרה השנוי במחלוקת וסביב פרשיות שונות שכנראה יגיעו לחקירת משטרה בימים הקרובים. החלטת האו"ם 2334 הייתה גם טריגר לג'אגלינג עוצר נשימה על הציר שבין האמת לשקר – חגיגה של ספינים, חצאי אמיתות ועיוות של מציאות היסטורית. יחסיו המורכבים של נתניהו עם האמת ניפקו את הארסנל שהיה זקוק לו – כדי להפוך את ישראל לקורבן האולטימטיבי, לבנות קייס מדיני מזויף ולקרוע קרע ביחסים עם חברות מועצת הביטחון של האו"ם.

כך למשל, שעה קלה לפני שיצא למלחמה נגד העולם, תקף נתניהו נמרצות את צביעותה של הקהילה הבינלאומית: "תחשבו על האבסורד הזה, חצי מיליון בני אדם נטבחים בסוריה", אמר. "המזרח התיכון כולו עולה בלהבות וממשל אובמה ומועצת הביטחון בוחרים להיטפל דווקא לדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון". העובדות: יום לפני ההצבעה על 2334, נערכה באו"ם הצבעה בעניין הצעת החלטה שנחושה לחקור את פשעי המלחמה בסוריה. נתניהו הורה לנציגי ישראל להיעדר מההצבעה בגלל דיל, מדומיין אף הוא כנראה, עם פוטין. נתניהו גם הודיע השבוע שבין יתר הסנקציות החמורות שישראל נוקטת נגד המדינות הסוררות, ישראל תימנע מלהעביר לאו"ם 30 מיליון שקלים המיועדים למוסדות פלסטיניים. העובדות: נתניהו הכריז על הסנקציה המסוימת הזו שבוע בדיוק לאחר שישראל העבירה לאו"ם את הכספים.

נתניהו טען בלהט שאת הצעת ההחלטה הוביל אובמה, הנשיא האמריקני העוין ביותר לישראל אי פעם, שניסה להכתיב תנאים מופרכים להסכם קבע. כפי שנתניהו יודע היטב, זו לא הפעם הראשונה שארה״ב נמנעת מהטלת וטו על הצבעה במועצת הביטחון. ולמעשה, כל הממשלים בארה"ב מאז שנות השבעים תמכו בפתרון שתי המדינות. כל נשיאי ארה"ב בשלושת העשורים האחרונים, ביניהם שלושה נשיאים רפובליקנים, נמנעו מהטלת וטו על החלטות של מועצת הביטחון בנושא אי חוקיות ההתנחלויות ובעניין התנהלותה של ישראל מול אוכלוסייה פלסטינית בשטחים הכבושים. ממשל אובמה, לעומת זאת, הטיל וטו חמש פעמים על החלטות בלתי נוחות לישראל.

נתניהו והמקהלה המאגפת אותו מימין מתעקשים שההצבעה באו"ם הייתה צעד נקמני, זדוני ומתוכנן היטב כאקורד סיום מרושע של כהונת אובמה, ואין לו כל קשר לחוק ההסדרה המתגרה. האמת, במובנה המקורי, מלמדת אחרת: "ההתנחלויות אינן חוקיות תחת החוק הבינלאומי, ולוקחות אותנו רחוק מפתרון שתי המדינות שכולנו רוצים לראות", אמר השגריר הבריטי לאו״ם, מתיו רייקופט, שבוע לאחר ההצבעה על החוק, וימים ספורים לפני אישור 2334. "אנו מודאגים במיוחד מהצעת חוק הסדרת הקרקעות, אשר תכשיר בדיעבד מאחזים בגדה המערבית. אם הצעה זו תתקדם, תהיה זו מכה רצינית לסיכויי פתרון שתי המדינות. זה יסלול את הדרך לצמיחה ערכית של ההתנחלויות בעומק הגדה, וייצור עוד תסכול, היעדר תקווה וכעס בקרב הפלסטינים".

בקיץ האחרון חגג בנימין נתניהו ניו-אייג' של הרמוניה ושפע עם מדינות העולם. בדיון מיוחד בעקבות דוח מבקר המדינה על פעילות משרד החוץ, שהוא עומד בראשו, התגאה: "ישראל פורצת למרחב הבינלאומי. כל מי שעיניו בראשו רואה את זה. מדברים על בידוד? איזה בידוד? לתוצאות כמו אלו שיש לנו כיום ייחלנו להם כל שנות קיום המדינה… פריצה של ישראל שלא הייתה כדוגמתה…"

השבוע הוא כבר דיווח ש"ההחלטה באו"ם היא חלק משירת הברבור של העולם הישן המוטה נגד ישראל". "אבל אנחנו נכנסים לעידן חדש", הכריז נתניהו. "בעידן החדש הזה יש מחיר גבוה הרבה יותר למי שמנסה לפגוע בישראל, והמחיר ייגבה לא רק על ידי ארצות הברית, אלא גם על ידי ישראל". אז ברוכים הבאים לעידן נתניהו וטראמפ – עידן הפוסט-אמת. עכשיו, אם להסתכן ולהאמין לבנימין נתניהו – זה כבר רשמי.

נתניהו וטראמפ. צילום: עמוד הפייסבוק של רה"מ
נתניהו וטראמפ. צילום: עמוד הפייסבוק של רה"מ

* * *

נתניהו לא נותן לעובדות לבלבל אותו

לטובת הזיכרון הלאומי הקצרצר או המומצא, נזכיר שנתניהו ניצח בבחירות הראשונות שנערכו לאחר רצח רבין על חודם של מנדטים בודדים. הוא הצליח להרגיע את אנשי המרכז המבולבלים אחרי שבישר להם שהוא מקבל את הסכמי אוסלו. שנים ספורות מאוחר יותר הסביר איך חיבל בכוונה תחילה בהסכמי אוסלו ושם להם קץ. "ככה חיסלתי את הסכמי אוסלו", סיפר ב-2001 בשיחה לא פורמאלית.

הוא הפך בדיחה שנאמרה בעת ביקורו באיטליה ב-2005 לאמת לאמיתה, כשהכריז שהוצע לו להיות שר האוצר של איטליה. "החלטתי להישאר פה", הסביר" בשעה קריטית, שעת הכרעות בנושאי חברה וכלכלה". ב-2009 טען נתניהו שמעולם לא הצביע בעד ההתנתקות, למרות שהאמת מהאסכולה הישנה מעידה שהוא הצביע בעד ההתנתקות בשלוש הצבעות שונות.

ב-2011 הכריז נתניהו מול עצרת האו"ם ש"הפלסטינים מסרבים לדבר על הסכמי בטחון", למרות שהפלסטינים העבירו אליו באמצעות השליח מיטשל הצעה מפורטת לגבי סידורי בטחון. באותה הזדמנות טען נתניהו ש"הפלסטינים מסרבים להכיר במדינה יהודית". העובדות (כפי שעקיבא אלדר מפרט אותן): ממש באותם ימים הגישו הפלסטינים למזכ"ל האו"ם את בקשתם הרשמית להכיר במדינה פלסטינית בגבולות 67, לצדה של מדינת ישראל.

לפני כחצי שנה, אחרי שטנק ישראלי שלחם במלחמת לבנון הראשונה הועבר לישראל על ידי פוטין בטקס חגיגי, דיווח נתניהו בעמוד הפייסבוק שלו: "רעייתי שרה ואני השתתפנו היום בטקס מרגש להשבת הטנק שנפל בשבי הסורי מקרב סולטן יעקוב במלחמת לבנון הראשונה. טנק זה הוא העדות היחידה לנעדרינו מאותו קרב: זכריה באומל, צבי פלדמן ויהודה כץ. 34 שנים אנו מחפשים אחר לוחמינו ולא נפסיק עד שנביאם לקבר ישראל במדינת ישראל. במשך 34 השנים הללו למשפחות כץ, פלדמן ובאומל אין קבר לפקוד אותו. עכשיו יהיה להן את הטנק הזה: שריד מקרב סולטן יעקוב שהם יוכלו לבקרו בישראל ולגעת בו ובזכר בניהן".

אבל עד מהרה הסתבר שלא מדובר בטנק שבו לחמו הנעדרים, עובדה שנתניהו צריך היה לדעת, אלא בספין משותף לנתניהו ופוטין. "נתניהו עושה לנו רולטה רוסית", אמרה פרחיה היימן, אחותו של יהודה כץ מנעדרי קרב סולטן בעקבות הפרשה. "אולי יש לו סמכות משפטית כזו או אחרת להישאר כראש ממשלה, אבל אין לו סמכות מוסרית".

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שבתאי לוי

  שקר שחוזרים עליו פעמים רבות – נהפך לאמת. מדינת ישראל, הדמוקרטיה היחידה, שוחרת השלום והצדק, קיבלה ומיישמת את פסק ההלכה של גבלס, מי שהיה שר התעמולה בגרמניה הנאצית. שקר שקר תרדוף.
  שבתאי לוי

 2. שבתאי לוי

  לפוסט אמת, יש פירושים ושמות נוספים. אשליה, חזיון תעתועים, הלוצינציה, הזיות, חזיון שווא, אילוזיה, ועוד. למילה אילוזיה יש שם בעברית, "אילו זה היה". ומזה סובל ראש הממשלה נתניהו, וגם אנחנו. נתניהו רואה בהזיותיו ערבים נוהרים באוטובוסים לקלפיות, והמון שקרים הזויים ממוחו הקודח.
  שבתאי לוי

 3. דןש

  מצא מין את מינו. אלא שתשוקותיהם תחסלנה את מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית.

 4. רחמן חיים

  השקרן ההזוי שנמצא בתפקיד ראש ממשלה יביא לכליון השטעטל שנבנה כאן, ויש לשמוח על כך (עורו אחיי המזרחים). כמובן לא בתקופתו, כי עוד לא מלאה הסאה.

 5. אסף

  הרשימה משעשעת ברמת הקוריוז, אך חסרת חשיבות. נתניהו כנראה קצת יותר שקרן מרוב הפוליטיקאים השקרנים, המניפולטיבים והתככנים. גם העובדה שהוא משתמש בתכססנות והטעיה כנשק מדיני נגד הפלסטינים (ולא רק פוליטי נגד יריביו בישראל) היא הכרח בל יגונה, כמובן בתנאי שמקבלים את הנחת היסוד, שהפלסטינים הם האויב. מגוחך בעיני ההיגיון של כותבים שסבורים שזה בסדר להרוג אויבים, אבל אסור לשקר כדי לזכות ביתרון עליהם.
  פוסט-אמת, פסאודו-אמת או מה שתרצו. מה זה חשוב? אם כבר מדברים על אמת עובדתית, אז יש כמה עובדות שקשה לחלוק עליהן: הפלסטינים קיבלו 2 הצעות נדיבות מאוד, מברק ואולמרט, ודחו אותן. הם לא רוצים שלום. זאת אומרת, הם כן רוצים שלום, אבל בתנאים שלהם – חצי מירושלים, ושיבת פליטים. אז הנה עוד עובדה אמיתית לגמרי: הפלסטינים הפסידו בשדה-הקרב, במלחמה נגד היהודים שהם בחרו בה (הצעת-החלוקה, עוד עובדה בכלל לא פוסט-אמתית שלחלק נוח להתעלם ממנה). ניוז-פלאש, ידידי הפלסטינים: מי שמפסיד במלחמה לא קובע את התנאים לשלום.
  כל ההתקשקשות הזו באו"ם היא פשוט תמרון פלסטיני – מוצלח, הפעם, אם כי חסר-חשיבות של ממש – במלחמה נגד ישראל. אז למה לראש הממשלה הישראלי אסור לתמרן?!

 6. גבי

  אשמח לקבל פירוט של חמשת הפעמים שבהם הטיל ממשל אובמה וטו על החלטות בלתי נוחות לישראל. לא מצאתי כאלה בחיפוש בגוגל.