• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

שנה ומעלליה: פרידה מ-2016

זה מה שקרה לנו בשנה החולפת
העוקץ

ככל שנקפו החודשים, הרבו לדבר על כך ש-2016 הייתה שנה קטלנית. שנה שבה נאספו אל אבותיהם רבים וטובים משועי העולם ומפורסמיו, בהם פרינס, דייויד בואי, ליאונרד כהן, ג'ורג' מייקל, בטי ריינולדס, קארי פישר, אומברטו אקו ואחרים. מלאך המוות פקד ביעילות גם את שדרות החברה והתרבות בישראל ולקח מאיתנו את רונית אלקבץ בדמי ימיה, את אהובה עוזרי, ז'אק כהן, גבי שושן, נחום היימן וגם את המדינאי הבכיר שמעון פרס בגיל מופלג.

גם תדמיתה של האמת נאספה אל אבותיה בשנת 2016. קרנה ירדה הרבה בזכותו של דונלד טראמפ, נשיאה החדש של המעצמה הגדולה בעולם (כן – גם זה קרה בשנת 2016, להפתעת רבים). לא להאמין, אבל חברו הטוב של נתניהו ייכנס לתפקידו בבית הלבן בעוד פחות מחודש, יחד עם גברדיית האימים שלו.

עוד התחוללו במהלך השנה האחרונה: תאגיד השידור החדש "כאן" קרם עור וגידים וכמעט נפל בגחמנותו של שליטנו, אך ניצל בזכות בג"ץ; שתי ״אינתיפאדות״ – אינתיפאדת הסכינים/הבודדים (תלוי את מי שואלים), שראוי יותר לקרוא לה אינתיפאדת-הוצאה-להורג-של-אנשים-ללא-משפט. ואינתיפאדת ההצתות – שהתגלתה יותר כמסע שיסוי מסוכן, אך הותירה צלקת בלבבות כולנו; ראש ממשלה לשעבר נכנס לכלא ונשיא לשעבר יצא מהכלא; שרה נתניהו בילתה בחדר החקירות; הסכם גרעין נחתם עם איראן ואזרחי בריטניה הצביעו על יציאה מהאיחוד האירופי. זו לא הייתה שנה משהו גם לנשים, לאזרחים הסורים, לאזרחי דרום סודאן ולפועלי הבניין בישראל. גם דיירי הדיור הציבורי או ליתר דיוק – המחכים בתורי הנצח לקבלת דיור – לא רוו יותר מדי נחת.

היו גם דברים טובים ואופטימיים. כלומר, תמיד יש. אז למה כל כך קשה לנו להיזכר בהם עכשיו?

בעודנו מסירים לאט את הלוט מעל שנת 2017 הממשמשת ובאה, כינסנו עבורכם את מיטב המאמרים – אלה שאתם הכי אהבתם לקרוא, ואלה שאהבנו לכתוב ולערוך.

*

חטיפת ילדי תימן
העוקץ מלווה את הפרשה הזאת באדיקות בשנים האחרונות, עוד לפני הפופולריות הגואה והמבורכת של הנושא. נמשיך לעסוק בו עם חשיפת המסמכים החדשים ובכלל – עד שייעשה פה צדק: יעל צדוק בדקה לעומק מה מתרחש מאחורי 322 עמודי מסקנות ועדת החקירה, ושלומי חתוכה ערך מסע לא פשוט בעקבות הסיפורים הטראגיים של המאומצים.

דיוקנאות פוליטיים
שוש גבאי בצמד ניתוחים מבריקים שמפרקים את הצורה לבנימין נתניהו ולמירי רגב: אנו הפלבאים: הפטרון, אנו הפלבאים: טריבונית העם.

טקס לציון 20 שנה למבצע אנטבה, 2016. צילום: לע״מ
טקס לציון 20 שנה למבצע אנטבה, 2016. צילום: לע״מ

פלסטינים בישראל
ממשלת הימין הקצינה השנה עוד יותר את יחסיה עם החברה הערבית בישראל, וגם התקשורת הפגינה יישור קו צייתני. בצמוד לאתרנו החדש בערבית, אנחנו ממשיכים לחשוף את ההסתה והאפליה המשתוללות פה: דליה חלבי על היחס המתנשא ל״ילד הסורר״ איימן עודה, עבד אבו שחאדה מתאר איך המשטרה נכנסה לביתו בנשק שלוף, עלמה מרים כץ מספרת על המשוררת הכלואה עקב שיר שפרסמה בפייסבוק, דארין טאטור.

אל ייאוש, עוד נגמור עם הכיבוש?
גם השנה, הפתעה הפתעה, הוא לא הסתיים: מוות בקלנדיה: כשעובדי קבלן יורים בחשודים הנצחיים במחסום (שירה חבקין), תן לו גומי פרק אותו (אמיר ביתן), הרג המחבל בחברון: תסמונת הש.ג. המזרחי (עדי מזור ותום מהגר).

קלנדיה צילומסך
האחים מראם ואיברהים לאחר שנורו למוות במחסום קלנדיה

מאיזה מוצא את/ה
המשכנו, כהרגלנו בקודש, להעלות שאלות על זהות מזרחית בהקשרים אתניים, מעמדיים ומגדריים: נועם שוסטר אליאסי על איך זה להיות חצי חציעור לבן מסכות שחורות: לגופם של מזרחים – איתמר טובי טהרלב על החשיבות של צבע העור שלנו.

המאבק המזרחי לאן
השנה סערו אצלנו הדיונים סביב הקמתן של תור הזהב – עכשיו תורנו ומזרחית-משותפת, ועדת ביטון, מירי רגב בעד או נגד, היחסים של המורכבים עם מה שמכונה ״השמאל״ והתגובות המזועזעות למחצה של ההגמוניה מכך שכללי המשחק משתנים: יוסי דהאן ניתח את דו״ח ביטון, צבי בן דור-בנית את השימוש של מירי רגב בפנתרים השחורים, וכדאי לכם לקרוא את הפרויקט המיוחד שלנו טול קורה, נפתלי – הקהילות משיבות לבנט, שנותן מענה מורכב יותר לקביעה הנחרצת והמוטעית כי היהודים גורשו בכוח מארצות ערב והאיסלאם.

יהודי רבאט
יהודי רבאט בשנות ה-60. צלם לא ידוע

פמיניזם ולהט״בוש
2016 היתה גם היא חרא של שנה לנשים – עם אינסוף פרשות אונס, הטרדות מיניות ורצח: מחאה בלוד: האלימות קרובה אלינו יותר מאי פעם – איה זינאתי מסקרת את הפגנה גדולה ברחובות לוד, צעדת הנשים: מסרבות להתיישר לפי הטייס האוטומטי – ענת סרגוסטי על תנועת נשים משותפת, והפרויקט המיוחד שלנו ״הזיכרון שותת בתודעה״ בו ביקשנו מנשים שונות לכתוב על רגע בו חשו פחד על רקע מגדרי. אמיליה כהן אתגרה את המחשבה שלנו על השיח הפוריטני על אודות מיניות בישראל בעקבות פרשיית הסרטונים של גילי מוסינזון. כמו כן, עקבנו אחרי מאבקים של הקהילה הטרנסית, הבעייתיות של מצעדי הגאווה והאופן בו האגודה משתפת פעולה עם צה״ל.

מה עוד קורה בעולם?
בסוריה – פשעי מלחמה, באנגליה – ברקזיט, באתיופיה – מהומות, בשבדיה – פחות גרוע, בארה״ב – הדונלד.

סוציו-אקונומיקה
גם השנה ניטרנו את ההתפתחויות במישורים הכלכליים-חברתיים ובעיקר את השיח על אודותיהם. יוסי דהאן כתב רבות, בין היתר על חזון הבלהות של בנט לשנה"ל הבאה, ברוח הניאו-ליברלית המושלת בכיפה. שלמה סבירסקי סיפק את הזווית האופטימית עם הטוב האפשרי: חזון רדיקלי לישראל צודקת, תום מהגר קומם עליו את ההמונים עם לא בא לי לעמוד באותו מקום של השמאל הלבן ואנחנו התפרצנו לתוך המשנה של בורדייה עם מינוח חדש בעל ההון הגניאלוגי של מיקה אלמוג בעקבות פסטיבל האבל על לכתו של שמעון פרס.

עיצוב: נוקי קטן
עיצוב: נוקי קטן

ועדת תרבות
אנחנו ממשיכות לעקוב אחרי הנעשה בקולנוע, בספרות, בשירה ובשאר תחומי הרוח – על השערוריות והפולמוסים שהם גוררים. כך למשל, בעקבות סערת דרוויש, אחד התגים הנקראים ביותר אצלנו הינו מחמוד דרוויש.

מה יש עוד
הראיונות שלנו: שוחחנו עם הפרופ׳ יהודה שנהב על השאלה הנצחית בדבר שיעורם הנמוך של מזרחים בקרב הסגל האקדמי, עם איש התקשורת אנס אבודעבס מספר ימים לאחר שנעצר בעקבות סטטוס סאטירי בפייסבוק, עם המפיקה אסנת טרבלסי על עתיד התאגיד ועוד • השאלון: מדי שבוע אנחנו שולחים את שאלון עסיסי למישהו או מישהי שנמצאים בכותרות • המדור הוויזואלי שלנו בו מתארחים אמנים וצלמים • ב״חדש על המדף״ תוכלו למצוא קטעים מספרים חדשים • במדור השירה באסטה בעריכתו של תמיר אסולין עולים מדי שבוע שירים נהדרים.

*

עזרו לנו להמשיך את העוקץ גם ב-2017:

תרמו לנו

עקבו אחרינו בפייסבוק

הירשמו לרשימת התפוצה

שלחו לנו מאמרים ושירים – ובכלל, דברו איתנו info@haokets.org

תגיות:
כנראה שיעניין אותך גם: