מסע אל בטן האדמה עם מירי רגב

כך הפך בן רגע רחוב רומי עתיק שבו הלכו אנשים ללא הבדלי דת, מין וגזע, לרחוב ליהודים בלבד

"לא חשבתי שאתרגש ככה", אמרה השרה מירי רגב. ״מיסטר פרזידנט ברק אובמה, אני עומדת כאן, בדרך שבה הלכו אבות-אבותיי לפני אלפיים שנה. אין עוד עם בעולם שיש לו כזו זיקה לארצו. לא לאוקראינים, לא לניוזילנדים, לא לאנגולים. אין עם בעולם שיש לו קשר עם הארץ שלו כמו הקשר של העם היהודי בארץ ישראל" (״הארץ״, 27.12.16).

את הדברים נשאה רגב במזרח ירושלים, בטקס חנוכת דרך "עולי הרגל" בעיר דוד – רשת המנהרות שנחפרות זה שנים מתחת לבתי הכפר הפלסטיני סילוואן. מטרתה ומטרת החוגגים היתה לציין את פתיחת חגיגות היובל לאיחוד ירושלים, לחזק את המתנחלים במזרח העיר ולשלהב את קהל בוחריה, ממעמקי האדמה, בהצהרות פוליטיות מתריסות נגד הצורר התורן. מתאים כל כך לחג החנוכה.

מתחת לאדמה קל לשכוח מהכפר הפלסטיני הצפוף, המוזנח, שנאבק שנים לזכויותיו הבסיסיות. המנהרות, שנחפרות על ידי רשות העתיקות עבור אלע"ד, חושפות קטעי רחוב עתיק שמתוארך על ידי החופרים, ובעיקר על ידי הפוליטיקאים הפוקדים את המקום לרגל טקסים תכופים, לימי בית המקדש השני, לפני 2,000 שנה. באירועים שכאלה, נוהגים הפוליטיקאים לטעון על זכותו של עם ישראל לארצו. שני הפוליטיקאים השאפתניים שנכחו באירוע הפעם – מירי רגב וניר ברקת (שמנהל את מסע הבחירות שלו למרכז הליכוד מלשכת ראש העיר) התרכזו בקשר ההיסטורי כהצדקה לכיבוש. הם טענו שהעולם כולו צריך לבוא לבטן האדמה כדי לראות את שרידי הרחוב העתיק, זה כשלעצמו יספיק כדי להראות לכל למי באמת שייכת הארץ.

אבל הרחוב הרומי שנחפר היה רחוב ראשי שהלכו בו רבים – לאו דווקא יהודים. היתה בו פעילות עניפה – לאו דוקא קדושה או יהודית – אך היום-יום הזה המלא חיים והמסקרן אינו טוב דיו. הרחוב שנחשף בסילואן אינו קדוש. להיפך, הוא החילוניות בהתגלמותה. בעת העתיקה, לאורך הרחובות הראשיים הוצבו מבני קודש לצד מבני ציבור חילוניים. אבל היזמים של חפירת הרחוב ולצדם הפוליטיקאים מעדיפים את השם "דרך עולי הרגל', וכך הפך הרחוב בן רגע מרחוב רומי עתיק שבו הלכו אנשים ללא הבדלי דת, מין וגזע, לרחוב ליהודים בלבד. לא סתם יהודים, לעולי הרגל לבית המקדש. האדוקים שבבני העם היהודי.

רגב וברקת ב״דרך עולי הרגל״ במזרח ירושלים, 26.12.16. התרכזו בקשר ההיסטורי כהצדקה לכיבוש (צילום מעמוד הפייסבוק של רגב)
אובמה ומירי
מירי רגב באולפן שש עם, ערוץ 2, 26.12.16 (צילומסך)
חפירה אופקית היא שיטה שנויה במחלוקת במחקר כבר מאה שנה. שיטת חפירות זו נחשבת לא מדויקת, הרסנית ומקשה מאוד להבין את השכבות השונות וזמן השימוש בהם. למעשה, סילוואן והעיר העתיקה הם המקומות היחידים בעולם בהם חפירות מתבצעות באופן זה

במקרה של החפירה שלפנינו אי אפשר להתעלם מכך שמעט מאוד פורסם. כמו כן, יש לציין את הבעייתיות שבאופן החפירה במנהרות – חפירה אופקית היא שיטה שנויה במחלוקת במחקר כבר מאה שנה. שיטת חפירות זו נחשבת לא מדויקת, הרסנית ומקשה מאוד להבין את השכבות השונות וזמן השימוש בהם. למעשה, סילוואן והעיר העתיקה הם המקומות היחידים בעולם בהם חפירות מתבצעות באופן זה. במאה השנים האחרונות חפירות ארכיאולוגיות נעשות מגובה פני השטח לעומק האדמה, ואם אי אפשר לחפור בצורה מסודרת, עדיף להשאיר את השטח כמות שהוא. יש מי שיטען שיש כאן הממצאים חשובים״, אבל מכיוון שזאת לא שיטת חפירה מדעית מקובלת, נראה שמדובר בדרך נוחה ליצור מציאות מדומה – כאשר מעליה ישנם בתים של פלסטינים. נוסיף ונאמר שגם את תיארוּך הרחוב יש לקחת בערבון מוגבל, ובהחלט ייתכן שהוא נבנה מאוחר יותר מהמאה הראשונה לספירה.

מהמעט שאנחנו יודעים, ניתן להתרשם שזהו רחוב בנוי היטב שחיבר את דרום העיר למרכזה. בעולם הרומי בכלל וגם בירושלים, לא הייתה הפרדה לפי דתות או עמים. מבחינתם של הרומאים, כל מי שקיבל את מרותם חי בשטחם והלך ברחובותיהם. כמו שהיום כולם הולכים ברחובות הראשיים של העיר: דתיים וחילונים, ישראלים, פלסטינים ובינלאומיים, בני דתות, צבעים ומגדרים שונים.

כך שהרחוב שנחשף מספר מעט מאוד על לאומיות וקדושה. אבל מירי רגב ואנשי אלע"ד יודעים שסיפור בלי מלחמות היהודים באויב האכזר והחזק, קדושה יהודית וזכות אבות לא מאפשרים לעורר פחד ורגשות חזקים – כזו שתגרום לציבורים שלמים בישראל לתמוך במדיניות הלאומנית והקנאית אותה הם מובילים. מה שאירוני הוא שגם לשיטתם אותו רחוב מתקופת בית שני הוא המקום בו הם מספרים על הקנאים במלחמתם ברומאים. אז, לפני 2,000 שנה, הקנאות הזו לא ממש הצליחה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. אבי

  מסכים עם הרעיון, אבל הטיעונים הלוגיים-היסטוריים שלך חלשים.
  העובדה שהלכו באותו רחוב כולם ללא הבדל, אינה מעלה או מורידה מהעובדה ההיסטורית שמדובר ברחוב בו הלכו בעיקר יהודים שהתגוררו אלפי שנים במקום. משום מה אתה ושכמותך נוטים להטיל ספק בכל ממצא מדעי כאשר הוא נוגד את השקפתם, זאת למרות שבאופן הגיוני, היה מתאים שאלו המקדשים את ההיגיון והמדע יקבלו אותו בעיקר כאשר הוא נוגד את אמונותיהם המתבססות על רגשות ותיאוריות בעלמא.

 2. דןש

  מי שמאזין לסדרה הנפלאה בערוץ 1 ( השמאלני – שונא ישראל ) והארץ היתה תוהו ובוהו יבין שבזכותם של הרומאים נבנתה ונשמרה ירושלים, לאחר הריסת בית המקדש על פי המסורת. אלמלא בניה זו יתכן ולירושלים לא הייתה תקומה ולא זכר. בתקופה ההיא היה מיעוט יהודי, אם בכלל, ומי שצעד ברחובות ירושלים המשוחזרת היו רומאים ופאגנים אחרים. כדאי שהשרה הנכבדה תלמד/תנבור מעט בהיסטוריה ובעיקר בארכיאולוגיה האמורה לגבות אותה

 3. רינה

  הסיפור הזה מזכיר את חפירת הישוב היהודי של יהודים אמידים בשועפט, שמשוייך לתקופה שלאחר המרד הגדול (חורבן בית המקדש). בניית הישוב היהודי לאחר החורבן היתה בחסות רומא, והיהודים היוו את מרבית האוכלוסיה בארץ גם לאחר המרד הגדול (לא מרד בר כוכבא שלאחריו היתה גלות), אז על אחת כמה וכמה במאה הראשונה לפני המרד היהודים בנו בירושלים. מירי רגב לא טועה, מישום שמעל לאלף שנים רוב האוכלוסיה היתה מורכבת מיהודים, וירושלים בתקופת בית שני היתה בעלת אופי יהודי מובהק (בניגוד לערים אחרות). היה גם גיור בשל הדומיננטיות היהודית, למשל האדומים. עליה לרגל היתה מנהג גם של הפרושים שהיו רוב העם ולא קיצוניים, מנהג שכנראה המשיך למרות החורבן (איזה כיף לצטט את שיר השירים:"הנך יפה עיניך יונים – מה יונה זו, אף על פי שאת נוטל גוזליה מתחתיה אין מנחת שובכה לעולם, כך ישראל, אף שחרב בית המקדש לא בטלו שלש רגלים בשנה.") מאחר שעד הקמת איליה קפיטולינה לאחר מרד בר כוכבא, מותר היה ליהודים לחיות בעיר ההרוסה, אם רצו. גם בזמן איליה קפיטולינה היו זמנים שהרשו ליהודים להיות בעיר כל עוד הנוצרים לא התנגדו, והיהודים ניסו. השרידים של איליה קפיטולינה נחפרו תחת שער שכם לפני מעל ל30 שנים, (עד סוף המאה השלישית נהוג לחשוב שזו היתה עיר צנועת מימדים מיושבת בדלילות). בגלל הנצרות הביזנטים החלו לראות בירושלים מקום קדוש לעולים לרגל, ובמאה השביעית העיר כמעט שבה לגודלה שהיה בימי בית שני (גם אם לא להדרה), אך רוב האזרחים בארץ בזמן הביזנטים לא היו פגאנים ולא רומים, ואפילו לא נוצרים , אלא שומרונים. מעל למליון שומרונים חיו פה, היום הם מיעוט קטן . רוב האוכלוסיה בגליל היתה יהודית בזמן הביזנטים, אך לא ביהודה, ורק במאה השביעית, לקראת סוף שלטון האימפריה הביזנטית, היה שינוי דמוגראפי לטובת הנוצרים שהיו בליל של עמים, או ערב רב מבחינה אתנית, אך למרות זאת השם איליה קפיטולינה לא דבק בירושלים. במאה הרביעית כשתורגם התנך ללטינית ירושליים נקראה היירוסלם, ובתרגום התנך והברית החדשה לערבית, ירושלים נקראת בערבית אורשלים.