נתניהו יבקש והגבירים ישלמו

הממשלה אישרה לנתניהו לגייס מחבריו הנדבנים את הסכום הדרוש לחגיגות ה-70 של ישראל. ואכן, ראוי שבעלי ההון יכירו תודה למדינה ולאדם שעשו כל כך הרבה כדי להרבות את הונם ונכסיהם, וחילקו להם בפזרנות את משאביה הטבעיים והציבוריים
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

אכן, מן הראוי שבעלי ההון יממנו את חגיגות יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל. אחרי הכל, בשלושת העשורים האחרונים המדינה עובדת בעיקר עבורם ולא עבור כלל אזרחיה. מימון חגיגות יום העצמאות, שעלותן אמורה להגיע לכ-100 מיליון שקלים, הוא פרוטות מההון הרב שהמדינה הרעיפה עליהם במשך השנים. הגיעה העת לומר תודה. אין גם אדם מתאים יותר למשימת הקבצנות הזו מאשר ראש הממשלה נתניהו, שביום ראשון השבוע אימצה הממשלה את הצעתו לאפשר לו לגייס את התרומות הללו.

מאז כניסתו לפוליטיקה משמש נתניהו כנציגם המסור של בעלי ההון, ורבים מהם חבים לו חלק גדול מעושרם. כשר אוצר וכראש ממשלה הוא התייגע רבות על מנת להגן על האינטרסים שלהם ולקדם אותם. חלק מהם, בעיקר אלה החיים בחו"ל, הם חברים קרובים שלו, וכמה מהם אף מימנו את מסעות הבחירות שלו. על פי תחקיר של מכון מולד, מקורן של כ-100% מהתרומות שגייס נתניהו לקראת הפריימריז בליכוד ב-2015 היה מתורמים מחו"ל.

חמקה כנראה משרי הממשלה האירוניה שהשליח שבחרו כדי לקושש תרומות מבעלי הון הוא אדם הנמצא בחקירה בימים אלה ממש בחשד לקבלה של טובות הנאה ומתנות מידיהם של בעלי הון. חמקה מהם גם הסתירה המגולמת בחיזור על פתחי דלתותיהם של גבירים כדי לחגוג את עצמאותה הפוליטית והכלכלית של מדינה ריבונית.

זו המדינה שרק לפני שבועיים אישר הפרלמנט שלה תקציב בגובה של מעל 376 מיליארד שקלים לשנת 2018. תקציב שכלל דמי סחיטה בסך 235 מיליון שקלים לחברי כנסת מהקואליציה, שהסכימו בתמורה לא להפריע למהלך אישורו.

חמקה כנראה משרי הממשלה האירוניה שהשליח שבחרו כדי לקושש תרומות מבעלי הון הוא אדם הנמצא בחקירה בימים אלה ממש בחשד לקבלה של טובות הנאה ומתנות מידיהם של בעלי הון. חמקה מהם גם הסתירה המגולמת בחיזור על פתחי דלתותיהם של גבירים כדי לחגוג את עצמאותה הפוליטית והכלכלית של מדינה ריבונית

ובכל זאת מן הראוי, כאמור, שבעלי ההון יכירו תודה למדינה ולאדם שעשו כל כך הרבה כדי להרבות את הונם ונכסיהם.

זו הרי המדינה שחילקה להם בפזרנות ובנדיבות רבה את משאביה הטבעיים והציבוריים. כך, למשל, נתניהו יוכל להיפגש לגיוס תרומות בארץ ומחוץ לה מבעלי ההון שהמדינה העניקה להם את הרישיון לכרות בים המלח מינרלים יקרים ולהרוס את הסביבה באין מפריע, או מאותם טייקונים שיצא מגדרו על מנת להעניק להם רווחים של מיליארדים על חשבון הציבור מהפקת גז בים התיכון.

הוא גם יוכל לפנות לחברו הטוב שאול אלוביץ', בעליה של חברת בזק, שמנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר עמל לאחרונה להרעיף עליה הטבות ענק, ולשבת עם בעלי קרנות הפנסיה שהפכו למיליונרים כתוצאה ממדיניות הפרטת הקרנות שהעניקה להם במתנה את היכולת לנהל מיליארדים רבים של כספי חוסכות וחוסכים ובדרך לנכות מהם דמי ניהול מופקעים.

בכל המקומות הללו יוכל נתניהו למצוא אוזן קשבת של מכרים ותיקים: פקידי אוצר בכירים לשעבר, שעברו לעבוד אצל בעלי ההון זמן קצר לאחר שיזמו ותמכו במדיניות המעשירה את הונם של מעסיקיהם העתידיים.

בעוד שמדיניותו הכלכלית והחברתית של נתניהו לאורך השנים הפכה את ישראל למדינה הענייה ביותר במדינות המערב ולאחת הבלתי שוויוניות ביותר שבהן, היא גם הפכה את ישראל למדינה העשירית בעולם בשיעור משקי הבית העשירים. נתניהו יכול לזקוף לזכות מדיניותו את העובדה שבעשור האחרון גדל כאן שיעור המיליארדרים (בעלי הון של מיליארד דולר ומעלה) במאות אחוזים. בעוד שבשנת 2003 היו כאן שמונה מיליארדרים בלבד, בשנת 2015 חיים בקרבנו כבר 84 מהם. זהו מאגר לא קטן של תורמים פוטנציאלים, החייבים לנתניהו ולמדינה הכרת תודה. תורמים שלא נוטים להעניק מתנות חינם.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. רון הוז

    אכן, יש לנתניwho סגנון!!!! לרגל העצמאות נהפך לשנוררים. והתורמים/ות יקבעו את התוכניות והמבצעים (על טהרת הגזע, הימניות הלאומניות והמיגדר). מעניין כמה מהתרומות יידבקו ל…… ההמשך נשאר לדמיון הקוראות/ים.

  2. שבתאי לוי

    כשנודע להיטלר על רצונם של היהודים להגר לפלשתינה, ולהקים להם שם מדינה, הוא צחק ולהג, ואמר בזלזול, :"הלה יקימו מדינה!!!". מסתבר שהבן זונה הזה צדק. מדינת ישראל, שהיא מדינה מושחתת ורקובה, מדינה של גנבים, שקרנים, פושעים, סוחרי נשים, אנסים, וכל חלאות המין האנושי, שהתקבצו כאן.
    שבתאי לוי