השאלון של העוקץ: ארתור אברמוב

"בשנות ה-90 חוויתי רעש גזעני מאוד גבוה, ולא רק אני – כל העולים. היינו צריכים להילחם על מקומנו בעולם והיו קרבות קשים לפעמים עם הרבה דם. היום אפשר לעשות על זה סרטים". במאי הסרט "דינג'" מתארח במדור
העוקץ

בימים אלה יוצא לאקרנים "דינג'", סרטו הארוך הראשון של ארתור אברמוב. אברמוב (32) מאור עקיבא מלווה בסרטו את גיבורו, בן להורים גרושים מקווקז, מגיל 10 עד 15 כשהוא נאלץ להתמודד עם מערכת היחסים המתוחה בין הוריו ועם מצבם הכלכלי הקשה. אביו של הנער נלחם על עתיד בנו ומחנך אותו לערכים בדרכים לא שגרתיות אך יצירתיות. האם ששברה מוסכמות ונטשה את בעלה חוזרת ומבקשת לשוב ולהיות בקשר עם ילדיה. בהמשך העלילה מתהפכות היוצרות.

*

 

ספר על הרגע המשמעותי בסדר היום שלך בתקופה האחרונה.
אני עומד להפוך לאבא בפעם הראשונה, והסרט יוצא לאקרנים. שני הדברים הללו מאוד מרגשים ומעסיקים אותי.

איזו פרשייה ציבורית מעסיקה אותך בימים אלה?
יש הרבה פרשיות שמעסיקות אותי בתקופה האחרונה: בוכריס, מתווה הגז. אבל הכי חשוב בעיניי זה התאגיד, אני רוצה להאמין שהתאגיד יעלה לשדר במועד שנקבע לו ולא ייחטף על ידי הממשלה.

מהו הספר האחרון שקראת/ הסרט האחרון שראית?
הסרט האחרון שראיתי הוא דווקא סרט קלאסי, "האח" של אלכסיי בלאבנוב. אני צופה בסרט הזה מדי תקופה כדי לזכור שהפשטות שבה הוא מספר את הסיפור שלו, זאת הפשטות שבה אני רוצה לספר את הסיפורים שלי. הסרט מדבר על השינוי שרוסיה עברה לאחר המפלה הקומוניסטית בשנות ה-90, ומראה איך הדור הצעיר מצליח להפיל את המאפיה הגדולה של "הגנבים בחוק" – אותה מאפיה שנוצרה על ידי הממשלה כדי לשמור על הסדר בין הפושעים. הצעירים מצליחים לגבור בעזרת תעוזה רבה והעובדה שהם לא משחקים כבר במשחק הישן והקומוניסטי של הממשל.

שלושה אנשים שהיית מלהק בחדווה לנבחרת החלומות שלך בממשלה?
נכון לרגע זה אין לי מועמדים להציע. אבל אם ימצאו אז מיקי רוזנטל יהיה בנבחרת הזאת.

ארתור אברמוב
ארתור אברמוב. בשנות ה-90 חוויתי רעש גזעני מאוד גבוה. היינו צריכים להילחם על מקומנו בעולם והיו קרבות קשים לפעמים עם הרבה דם

האם אתה או בני משפחתך חוויתם אי פעם גזענות על רקע אתני?ֿֿ
לגבי ההורים שלי, אני לא יודע איך ומתי הם חוו פה גזענות אבל אני בהחלט חוויתי. זה אולי יישמע כמו תקליט שבור, אבל זה מה יש – אמירות כמו "רוסי מסריח״, ״תחזור לרוסיה". אולי בעיניי ילידי הארץ נראיתי רוסי, אבל בגיל שבע ב-1993 לא הייתי מודע בכלל למה הם מתכוונים. לקח לי זמן לעכל את כל האירועים האלה. הגזענות הגיעה אך ורק ממזרחים או עולי קווקז שנולדו כאן והוריהם עלו בשנות ה-70, להם הייתה פריווילגיה לקרוא לעצמם ישראלים כי הם נולדו כאן. לא היו אשכנזים באזור מגוריי, או לפחות לא הרגשתי אותם. לא היו לי חברים צברים בתקופת ילדותי. בואו נגדיר את זה כך, בשנות ה-90 חוויתי רעש גזעני מאוד גבוה, ולא רק אני – כל העולים. היינו צריכים להילחם על מקומנו בעולם והיו קרבות קשים לפעמים עם הרבה דם. היום אפשר לעשות על זה סרטים.

באיזו מידה סוגיות מגדריות נוכחות ביומיום שלך?
לא במידה ניכרת, אולי אני לא נותן על זה מספיק את הדעת.

האם לדעתך תור דור או שניים יימצא פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני? אם כן ואם לא, באיזה מחיר?
אני רוצה להאמין שכן. באיזה מחיר? הלוואי שזה לא כמו להתמקח על מחירים בשוק באיסטנבול.

אילו היו נותנים לך 45 דקות עם ילדים בכיתה י"ב, על מה היית רוצה לדבר איתם?
הייתי רוצה לשמוע מהם מהן התוכניות שלהם לעתיד. אולי הייתי מייעץ להם דרך הניסיון שלי על דרכים להשגת המטרות שלהם, או שומע מה הציפיות שלהם לעתיד כדי לנסות למקם אותם על האדמה או ההיפך, לנסות לתת להם מוטיבציה ולהעביר שאין גבול לרצון. בי"ב זה תמיד מבלבל, זה כמו לצאת לטיול בארץ אחרת בלי לקרוא לפני כן רקע על המדינה שבה עומדים לטייל.

הטריילר של דינג':

ספרי על שני דברים שאפיינו את השכונה שגדלת בה.
בשכונה שלי דיברו רק רוסית וקווקזית. לא שמעתי עברית לפחות ב-12 השנים הראשונות שלי בארץ, אולי אפילו יותר. אגב, עד היום רוב הדיירים הרוסים לא מדברים עברית אחד עם השני. כך שאף פעם לא הרגשתי חלק מהישראליות בשכונה. חוץ מזה, הגינה של השכונה תמיד הייתה מטופחת, הכול ירוק ומלא עצים. הבניינים היו לבנים ויפים, לא כמו בקווקז וברוסיה שהכול היה די מגושם ודכאוני. הצבעים בקווקז היו מאוד סובייטיים ומדכאים, כמו אפור וחום. בארץ הכל היה שטוף שמש, עם דשא, וחם נעים. ילדי השכונה משחקים ביחד, בלי ישראלים כמובן, רק דוברי רוסית – כי הישראלים גרו בשכונות עם בתים פרטיים, ואנחנו העולים החדשים בדירות בבניינים הנמוכים והלבנים.

איזה זמר/ת (חי או מת) היית הכי רוצה לראות בהופעה חיה?
מייקל ג'קסון, הזמר שליווה אותי בילדותי.

איזה איש/אישה שאינם בין החיים היית מזמינה לפגישה?
את סבא שלי, עמרם ז"ל. אבא של אבא שלי, שעליו אני יודע כל כך מעט. הוא היה איש מאוד דיסקרטי, איש של עבודה ומשפחה. עבר שלוש מלחמות, גידל את המשפחה שלו אחרי שההורים שלו נפטרו כאשר היה רק בן 12. הוא היה בעל נכסים בקווקז, לאחר המהפכה ב-1917 הרוסים נישלו אותו מכל נכסיו ונתנו לו דירה קטנה במקום כל העושר שהיה לו וזרקו אותו לעבוד בכרמים. הייתי רוצה לדעת עליו יותר.

מהי המחווה הכי רומנטית שנתקלת בה?
תגדירו רומנטי… אולי המחווה של ארץ ישראל בשנות ה-90 המוקדמות לעולים מבריה"מ, כאשר נתנו לנו לחיות בקראוונים בדיור זמני. קיבצו אותנו יחד כדי שלא נרגיש לבד. תודה רבה. מאוד רומנטי, חבל שטופאק שאקור לא נולד קווקזי, אולי היה יוצר כמה שירים יפים בגטו. המחווה הרומנטית הזאת הייתה צריכה להתבצע תוך מוכנות והיערכות לקבלת כמות כזאת שלך עולים, ולא להסתכם בלזרוק אותם ליד הביצה.

איזה מלה חסרה לך בשפה העברית?
כבוד למבוגר, אתם במקום אתה. הרי הוא יותר מבוגר ממך, אז תיתן לו כבוד, אני לא יכול לתת לו כבוד כי שפת הקודש לא מתירה את זה. אז כן – אתם.

איפה אתה רואה את עצמך בעוד עשר שנים מהיום?
אני רוצה לראות את עצמי בריא ושלם, עם מארז די.וי.די של סרטים על הקהילה שממנה אני מגיע. להיות בבית משלי עם המשפחה שלי מחויך.

דינג' יוקרן ביום ב' ה-9 בינואר בתיאטרון "ענבל" בנווה צדק בתל אביב

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. טלי

    יוצר מדהים ובן אדם עוד יותר מדהים!!
    בהצלחה