• kara w.
  קריטי עד מוות
  מה יהיה על ילדינו השחורים בנערותם?
 • ראפינו
  גול מחאה
  על קולן המהדהד של הקפטן מייגן ראפינו וחברותיה לקבוצה

האמנם שרינג איז קרינג?

המונח "כלכלת השיתוף" שמזוהה עם קהילתיות, צדק חלוקתי וחתרנות אנטי-קפיטליסטית, נוכס על ידי גורמים מסחריים שעושים עליו סיבוב רווחי בשוק העבודה הדורסני של ימינו
יואב ליפשיץ

"מבחינתי, כלל הזהב אומר שאם אני אוהב תוכנה אני חייב לחלוק אותה עם אחרים שאוהבים אותה. מוכרי תוכנה מעוניינים להפריד את המשתמשים ולמשול בהם על-ידי כך שהם מכריחים כל משתמש להסכים לא לחלוק את התוכנה עם אחרים. אני מסרב לשבור כך את האחדות עם משתמשים אחרים." (מתוך גילוי הדעת של גנו, ריצ'רד סטולמן, 1985)

עד לפני כמה שנים, כשדיברו על שיתוף בעידן דיגיטלי והכלכלה הנלווית אליו דיברו על תוכנה או תרבות חופשית, על שיתוף קבצים, על מיזמים שיתופיים ליצירת ידע כמו ויקיפדיה ועוד. תנועת שיתוף המידע ביקשה להוציא את המידע הדיגיטלי (קבצי אלבומים וסרטים, תוכנות, מאגרי ידע) משוק הסחורות ולהפוך אותו לנחלת הכלל, שהרי מידע דיגיטלי הוא משאב שאין ממנו מחסור – תמיד אפשר להכין עותק נוסף או לשלוח לינק למי שחסר לו. יותר מסמיילי, שיתוף הוא המחווה הבסיסית של הבעת החיבה ברשת, Sharing is caring.

אלא שבשנים האחרונות המושג "כלכלת השיתוף" והערכים הנלווים אליו כמו שפע, צדק חלוקתי, תחושת קהילתיות וחתרנות אנטי-קפיטליסטית, נוכס על ידי תעשייה שלמה שבין המודל המסחרי שלה לשיתוף ולערכיו אין ולו חצי דבר. פלטפורמות דיגיטליות לתיווך בשירותים כדוגמת Airbnb ו-Uber המוכרות בארץ, או חברות כמו Deliveroo או Postmates (שירותי משלוחים ממסעדות) ודומותיהן, מכונות בעיתונות הכלכלית ובשיח הרווח "כלכלת שיתוף", וזאת למרות שלא ברור מה שיתופי בהן. בניגוד לסטולמן, אבי תנועת התוכנה החופשית, המוטיבציה הן של פלטפורמות התיווך והן של אלו שמציעים את שירותיהם דרכן היא מסחרית. נהג שלוקח אדם טרמפ אכן משתף אותו בהנאה שהוא מפיק מרכושו, אך נהג שמסיע אדם אחר ליעדו תמורת כסף מבצע עסקה של סחר חליפין.

נהג שלוקח אדם טרמפ אכן משתף אותו בהנאה שהוא מפיק מרכושו, אך נהג שמסיע אדם אחר ליעדו תמורת כסף מבצע עסקה של סחר חליפין

לאחר שניכסו לעצמן את הערכים והסנטימנטים שנלווים לשיתוף המידע, התעמולה של פלטפורמות הלא-שיתוף משווה את הרגולציה שקיימת על שוק העבודה או הפעלת עסק בדירות מגורים לאופן בו הרגולציה מנסה למנוע שיתוף קבצים. אך בעוד תנועת המידע החופשי מבקשת לצמצם את זכויותיו של בעל הקניין (זכות היוצרים או הפטנט) ולחלק אותן לציבור כולו, חברות אלו מבקשות להעניק לבעל הקניין זכויות מעבר לאלו שניתנו לו בחוק, על חשבון הציבור.

כך, חברה כמו Airbnb מסייעת לבעלי דירות בבניין משותף בשכונת מגורים להפעיל בית מלון מבלי שיזדקק להיתרים המתאימים או אפילו לרשיון עסק, על חשבון זכותם של שאר הדיירים בבניין שלא לגור באתר נופש. בעלי דירות שהוציאו, בחסות הפלטפורמה, את דירתם משוק הדירות להשכרה והפכו אותן לדירות לתיירים בלבד (ובכך תרמו לעליית מחירי הדיור בערים רבות ברחבי העולם) דומים יותר לעברייני הבנייה מאשר לפיראטים הדיגיטלים.

על-מנת להתנגד לגניבת הדעת והבלבול המושגי מטעם כלכלת הלא-שיתוף של הפלטפורמות הדיגיטליות לתיווך בשירותים – למשל, Uber מתייחסת לנהגים שמשתמשים באפליקציה כאל "מיקרו-יזמים" על-מנת להתנער מיחסי עובד-מעביד, למרות שבתי משפט פסקו לא אחת שהיא המעבידה שלהם – עלינו לאמץ טרמינולוגיה אחרת, נאמנה יותר, כדוגמת Gig Economy או Platform Capitalism. בערב ״ביקורת כלכלת השיתוף״ שיתקיים ביום ב׳ הקרוב בתל אביב, במסגרת מפגשים בנושאי טכנולוגיה ופוליטיקה, נרחיב את נקודת המבט הביקורתית על כלכלת הלא-שיתוף ונשתמש בטרמינולוגיה החלופית כדי למקם אותה בהקשרים נוספים של תמורות טכנולוגיות וכלכליות, שמאפיינות את שוק העבודה הדורסני שאליו נחשף דור ה-Y.

לפרטים על האירוע

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

 1. יוסףה מקיטון

  מעולה! תודה. מקווה להגיע. כל כך מעט נכתב בפורומים פוליטיים על פוליטיקה דיגיטלית, למרות ש (אולי בגלל ש?) היא כנראה בעלת השפעה עצומה על חיינו בהווה ובודאי בעתיד. טכנולוגיות מידע וטכנולוגיות רפואיות כאילו מתקיימות להן בנחת מחוץ לשדה הדיון הציבורי הפוליטי והן אלו שיקבעו במידה רבה איך והאם נחיה ונמות. הרבה יותר מכל כן-ביבי לא-ביבי טיפוסי. רוצה עוד דיונים כאלה ב"העוקץ"!

 2. פריץ היקה הצפונבוני

  לairbnb יש פשע נוסף הם מציעים חדרים בהתנחלויות.

 3. חזי

  הדרך היחידה להפחית את "כלכלת השיתוף": להקטין את מקום הרגולציה והחקיקה במשק באופן כללי.