להסיר את סכי-העיניים, לראות ולהאמין

מה צריך להבין מהאירועים באום אל-חיראן
עמר עבד אלקאדר

פעיל פוליטי, בוגר תואר שני במחלקת מחקר מדיה, תקשורת ותרבות באוניברסיטת גולדסמית'ס, לונדון

לראות ולא להאמין. כלומר, לא שלא להאמין לכך ששוטר ישראלי מוציא להורג אדם. לא, כי הרי לפני יעקוב אבו-אלקיעאן, רק בשנה האחרונה היו תריסר מקרי הוצאות להורג בפומבי, ולא, אני לא מדבר על הילד של כולכם. אבל המקרים האלו בקושי דווחו בתקשורת הישראלית, כי התקשורת הישראלית הלוא עובדת בשירות המשטר ומייצרת קו מחשבה ציוני בקרב העם הנבחר. אז לזה אפשר להאמין.

מה שלא יאומן הוא שכמו ב״אינתיפאדת ההצתות״, מספיק שאיזשהו ענכ”ם (לא מבין בראשי תיבות שלכם, אז עשיתי צירוף משלי) יוצא ומפריח בלון באוויר, הבלון הזה נהיה אט-אט כדור פורח – ואז אך ורק ממנו יכול הקונצנזוס הישראלי להשקיף אל המציאות. מחרתיים נחזור לשגרה, אל-קיעאן היה איסלאמיסט פלג דרומי/מחבל/דאעש ו”נוטרל” על ידי גיבור שהקריב את חייו למען שימור החוק הנעלה. ואולי לא. אולי הוא לא היה. אולי הוא היה אב לשלושה-עשר ילדים, מורה למתמטיקה בבית ספר השלום בחורא ודוקטורנט.

אבל אתכם זה כבר לא מעניין. לא תשתהו לרגע של מחשבה על משפחות ערביות שזה עתה נעקרו מבתיהן לטובת כפייתו של עוד יישוב יהודי על אדמה רוויה בדם זול. אפילו תתבלבלו כשיוזכרו המשפחות כערביות, כי בדואים זה לא נחשב. בדואים זה ההם שמכינים לכם לבנה בלאפה וקפה שחור חזק כשאתם בסיור אותנטי בנגב שלכם, שאגב, 90% ממנו מהווה שטח אימונים למדינת צבא ישראל.

בדואים זה ההם שמכינים לכם לבנה בלאפה וקפה שחור חזק כשאתם בסיור אותנטי בנגב שלכם, שאגב, 90% ממנו מהווה שטח אימונים למדינת צבא ישראל

הסרטון שפורסם אתמול אינו הראשון מסוגו שנעשה על ידי יחידת המחקר Forensic Architecture, ועולה ממנו כי יעקוב אבו אל-קיעאן נסע ברכבו במהירות אטית כאשר נורו לעברו שלוש יריות מהצד (לא באוויר כפי שטענה המשטרה), לאחר מכן נורו יריות נוספות אל עבר הרכב מאחור, הרכב מאיץ ודורס למוות את השוטר ארז עמדי לוי. ניתן לשמוע את הצופר של הרכב למשך שניות ארוכות, כאשר שוטרים מתגודדים סביבו ונורית ירייה בודדת. בקצרה, אין שום עדות לכך שבוצעה דריסה מכוונת. כמו כן, כפי שנחשף אמש בערוץ 10, אל-קיעאן נפגע מכדור בברך ימין ומירייה בחזה ומת מאיבוד דם, לאחר שלא קיבל טיפול רפואי בזירה.

במאי 2014 נצלף למוות ממרחק רב על ידי שוטר מג״ב נער בשם נדים נווארה; Forensic Architecture, מתוך ניתוח חומרי גלם של תיעוד מצלמות שהיו במקום, הציגה הוכחות מוצקות לכך שהשוטר ירה במכוון ועל מנת להרוג בעת שלא נשקפה סכנה לחייו. התקשורת הישראלית דיווחה על קצה המזלג, והמשפט, אגב, לא יסתיים לעולם. עבודת הקודש שעושה יחידת המחקר הזאת לא מגיעה לתודעת הציבור בדרך כלל, כי בדרך כלל לא נהרג ישראלי במקרי אכיפת האפרטהייד.

Umm al-Hiran – 18 January 2017 from Forensic Architecture on Vimeo.

מדינת ישראל, שלא במכוון, מצליחה להוציא את אחרון ה”ערבים-ישראלים" מהאשליה שהוא איכשהו שונה מאותם לא-יהודים הנמצאים בגדה ובעזה, בכך שהיא כבר אינה מפלה במידת ההדרה של אלו מול אלו. לפני כמה ימים נתלו בתל אביב שלטי חוצות עם הסיסמא ״בקרוב נהיה הרוב״ על רקע תמונות ערבים המניפים את את דגל פלסטין. הקמפיין אותו יזמו ״תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל״ נושא מסר ברור: יש להיפרד מהפלסטינים. באום אל-חיראן זה כבר לא שלט, זוהי אכיפת האידיאולוגיה.

הציבור צריך להסיר את סכי-העינים ולהבין שהבעיה היא לא ראש הממשלה נתניהו; גם אם נטה את הראש כאילו-שמאלה נמצא את אותה השקפת עולם פאשיסטית, לבנה, גברית ופריבילגית במצע המחנה הציוני, יש עתיד וחבריהם. שלא תטעו לרגע, הפלסטינים הם אולי הקורבן הישיר והמוצהר של השקפת העולם הפאשיסטית הזו, אבל המשטר רוכב על גבן של האוכלוסיות המוחלשות כדי להרביץ את תורתו.

היום תהיה הפגנה בערערה שצפויים להשתתף בה עשרות-אלפי אנשים. ב”הארץ" יגידו שהתעמתנו עם כוחות הביטחון, ב”ווינט" סביר להניח שהתפרענו. מה שכן, היינו שם. זעמנו וצווחנו את ריאותינו למשמע ישראל, יהודית ולא יכולה להיות דמוקרטית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רחמן חיים

  מישהו בעל יושרה וידע משפטי חייב לפנות לבית המשפט בהאג לפשעים נגד האנושות ולהתלונן על הרציחות והוצאות להורג לכאורה של הערבים אזרחי ישראל ושל הפלסטינים תושבי השטחים בידי שלטון הדיכוי שבישראל.

 2. אשכנזיה חד הורית בדירה שכורה

  הטענות המועלות נגד יהודים היו נכונות, אילו ערבים רצו בקיום מדינת ישראל. הרבה ערבים לא מעוניינים בקיום המדינה כעניין עקרוני, ובלי קשר האם טוב או רע להם, שהרי לא סופרים את היהודים -הפראיירים כמוני-שחיים במשכורת נמוכה ומשלמים מיסים כדין, בהשוואות של רמת המחיה בין מגזרית. למרות זאת, לא שמעתי בחדשות שמדברים על טרנספר ככתוב בפוסט של מרזוק אל חלבי,
  ולפי דעתי צריך בכלל לשנות את חוקי הענישה.
  לדעתי כן צריך לגרש מי שבונה באופן בלתי חוקי ומצפצף על חוקי המדינה בכלל, הרי החוק אמור להיות אחיד לכולם, על כן מי שעובר על החוק הוא גם אנטי-סוציאלי. אז אולי אדם הנחשב עבריין כאן ימצא את יעודו במדינה אחרת , וישגשג שם, חבל לכלא אנשים זה הרי גוזל שנים מחייהם, ועולה הרבה כסף למשלם המיסים. יותר זול לברר עם סוכנויות תעסוקה במדינה אחרת היכן הבן אדם יוכל להתפרנס, לקנות לו כרטיס טיסה, ולמנוע אזרחות.
  כשכולם יבנו באופן חוקי, ויישרו קו עם האפשרויות הכלכליות בישראל, ניתן יהיה לבא בטענות לועדות לתכנון ערים.
  אני לא אומרת שום דבר רע. להיפך, אילו מישהו יכל לעזור לי להתפרנס בכבוד בארץ אחרת שם הדירות זולות יותר, הייתי חיה בארץ אחרת, גם אם אני אשכנזיה, ועל אחת כמה וכמה לו הייתי בת למגזר שכל הזמן טוען שמפלים נגדו.

 3. אשכנזיה חד הורית בדירה שכורה

  ההבדל בין הפוסט הזה לפוסט של מרזוק אל חלבי הוא שכאן מדברים על בניה ליהודים כאידיולוגיה ושם מדברים על טרנספר כאידיולוגיה , אז אם מסתבר שאנשים משלמים בחייהם כאידיולוגיה להישאר על אדמה מסויימת בארץ מסויימת, וזה לכל הדיעות רע, בתגובתי הקודמת אני אומרת שאפשר גם אחרת.

 4. אשכנזיה חד הורית בדירה שכורה

  או שילמדו בבית הספר את כולם איך לחיות מקומבינות. אותי למשל, לא לימדו

 5. נפתלי אורנר

  כן. המשתפ"יות של התקשורת עם השלטון הגזעני-ימני של המדינה "שוטפת את מוחו" של הציבור ומביאה למציאות בה ניתן לשקר לכולם. חברה מגעילה

 6. אשכנזיה חד הורית בדירה שכורה

  אין לי שום שתפ עם השלטונות, אפילו לא ברמה של זכאות להשלמת הכנסה מב"טל.

 7. אשכנזיה חד הורית בדירה שכורה

  ראיתי שאנשים כותבים פה מהלב כל מיני דיעות על המצב, אז חשבתי להוסיף את דעתי. אגב, בשכונה שלי יש עוד כאלה כמוני