• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

המשטרה גיבורה על חלשים

העובדה שארדן צריך ללכת הביתה היא מובנת מאליה כמו גם העובדה שמשטרת ישראל היא גוף שחייב לעבור טלטלת ענק. מה שלא מובן הוא למה מרביתנו עדיין שותקים כשהדמוקרטיה הישראלית תחת מתקפה
דניאל חקלאי

עורך דין שמתמחה במשפט פלילי וצווארון לבן

1. אני מתעקש וטוען שישנם אנשי משטרה מצוינים. ששוטרים רבים מאד אינם אלימים. אבל הנה פנתה אליי בת זוג של צעיר משולל עבר פלילי שלא עשה דבר (וגם לו עשה, זה לא משנה) והתלוננה שנלקח לשירותים בידי בלש בתחנת משטרה מסוימת, הוכה על ידו בעודו כבול, התמוטט כשראשו נחבט באסלה ונפצע בראשו. הוא הובהל לבית החולים ושם נתפר פצעו. מדובר בבלש שבעבר פנו אליי בעניינו לקוח (משולל עבר פלילי), אימא לחיילת (נורמטיבית לחלוטין) ועורך דין שייצג לקוחות משלו בנדון. כולם התלוננו על אלימות קשה מצדו של הבלש.

2. אתלונן במח"ש, אדרוש את פיטוריו מהמשטרה, אגיש תביעת פיצויים כנגד המשטרה ואלחץ על מח"ש להימנע ממריחת החקירה. אם הטענות כנגדו נכונות, האיש הזה צריך להיות בכלא.

3. זו לא הפרשה הראשונה ולא האחרונה שבה אני נתקל באלימות קשה מצד שוטרים. ועדיין אשוב ואתעקש שמרבית השוטרים עושים מלאכתם נאמנה.

4. היום אפגוש לקוחות שערכו ביום שישי האחרון קבלת שבת מול ביתו של מנדלבליט בפתח תקווה. 3 אנשים (אחד מהם עורך דין ששירת בשב"כ ומנע פיגועי תופת בזמן אמת. סיפורו הנדיר כמי שהפעיל את בנו של בכיר החמאס למניעת פיגועים, פורסם בספר ובסרט). 3 אנשים שקטים ונורמטיביים שרו שירי שבת בליווי קלרינט.

5. לא חלה עליהם חובה לבקש אישור לעריכת המחאה השקטה. הם לא עברו שום עבירה. להפך: בניגוד לרובנו האדישים, הם יצאו מבתיהם וביצעו מעשה למען הדמוקרטיה. למען שלטון החוק. טוהר המידות. עיקרון השוויון לפני החוק.

6. זמן קצר לאחר ההפגנה, התקשרו לשניים מהם שוטרי משטרת פתח תקווה, טענו שישנו חשד לעבירה פלילית ודרשו מהם להתייצב לחקירה תוך הבהרה שאם לא יעשו כן, תישלח ניידת לבתיהם והם ייעצרו ואף יבלו לילה באבו כביר.

7. זו הפחדה במובנה הירוד ביותר. החשוך ביותר. איום פלילי לכאורה. בעצם, סחיטה באיומים. תפקידה של משטרת ישראל הוא להגן על זכויות האדם והאזרח. זהו תפקידה של משטרה במשטר דמוקרטי. בניגוד למשטרות חשאיות במשטרים דיקטטוריים שתפקידן להפחיד את האזרחים, להרתיעם מהבעת מחאה כנגד השלטון וממאבק על זכויותיהם ולרדוף אותם כאשר הם מעזים למחות.

8. למי המשטרה לא העזה לפנות? נכון. לעורך הדין בוגר השב"כ. איתו הם לא העזו להתעסק. מאחר שאחד משני המאויימים התייצב לחקירה שערורייתית תחת אזהרה (השני סירב באומץ), נסע עורך הדין לתחנת המשטרה, הבהיר שהוא מארגן המחאה השקטה ודרש להיחקר במקום הצעיר המבוהל. המשטרה לא עשתה לעורך הדין כלום. אפילו לא חקירה. חכמים על חלשים.

9. אפגוש היום את שני המאוימים. זה שהתייצב לחקירה נדרש בתום חקירתו להתרחק מפתח תקווה למשך שבועיים. אפגוש עמם אדם נוסף. מובן שנעתור לבית המשפט כדי לבטל את צו ההרחקה ולדרוש לשים קץ לפארסה. פארסה? קבלו תיקון. טרגדיה מפחידה.

10. טרגדיה מפחידה, מפני שיש במשטרת ישראל אנשים מצוינים שמבינים היטב שתפקידם הוא להגן על זכויות האדם והאזרח של כולנו. אך לצדם ישנה רוח איומה שנושבת מלמעלה:

11. כאשר אפילו השר לביטחון פנים שגילה בעבר רצינות ויסודיות, נוקט בלשון מסיתה כנגד הציבור הערבי ("טרור ההצתות") ובמקביל שולף באופן אוטומטי את הטענה שיעקוב מוסא אבו אלקיעאן הנו מחבל תומך דעא"ש שדרס בכוונה למוות שוטר (ארז לוי ז"ל) בטרם בדיקה (בדיקה שחושפת כעת שקרוב לוודאי שאבו אל קיעאן כלל לא ניסה לדרוס איש אלא נורה בברכו ובעקבות זאת כנראה איבד שליטה) – ברור שהמצב מידרדר והולך.

12. ראש ממשלה ושרים שמסיתים כנגד מיעוט מוחלש אך ורק לצורך גריפת רווח פוליטי. משטרה גיבורה על חלשים שמטילה אימה על אזרחים צעירים ושוחרי טוב שהעזו לקיים קבלת שבת חוקית ושקטה מול בית היועמ"ש. בלשים שמכים אזרחים.

13. העובדה שארדן צריך ללכת הביתה היא מובנת מאליה. העובדה שנתניהו צריך לעוף היא מובנת מאליה. העובדה שמשטרת ישראל היא גוף חשוב ויקר שחייב לעבור טלטלת ענק גם היא מובנת מאליה. מה שלא מובן הוא למה מרביתנו עדיין שותקים כשהדמוקרטיה הישראלית תחת מתקפה.

כנראה שיעניין אותך גם: