למי המדינה מסדירה ובמי היא מתעמרת

המדינה מתעתדת להכשיר הפקעת קרקעות של פלסטינים עבור מתנחלים יהודים, ובה בעת להחמיר את הענישה נגד ערבים בישראל שזכויות הבנייה והפיתוח של עריהם מופקרות. בשם אותו "שלטון החוק", גם מגרשים באלימות מזרחים עניים מבתיהם
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

כמה צפוי והולם שביום שבו אמורה לעלות להצבעה בקריאה שנייה ושלישית בכנסת הצעת החוק להפקעת קרקעות של פלסטינים (המכונה בלשון המכובסת "חוק ההסדרה"), תקודם גם החקיקה להחמרת העונשים על בנייה בלתי חוקית ביישובים הערביים.

בעוד חוק ההסדרה מנסה להלבין גזל קרקעות פרטיות של פלסטינים ובנייה בלתי חוקית לטובת קבוצה אחת של אזרחים – המתנחלים היהודים בשטחים – הצעת החוק להחמרת הענישה על בנייה בלתי חוקית נועדה להקל על רשויות המדינה להרוס בתים ולהתעמר בקבוצה אחרת של אזרחי מדינת ישראל – הערבים.

בניגוד לבנייה במאחזים הבלתי חוקיים ובחלק מההתנחלויות, הבנייה הבלתי חוקית ביישובים הערביים אינה נובעת מטעמים אידיאולוגיים ולאומיים או נענית לצו אלוהי. זו בנייה שהיא תוצאה ישירה של מדיניות ממשלתית מגמתית וארוכת שנים, שבה ממשלות ישראל לדורותיהן מנעו פיתוח יישובים ערביים. המחדל הזה לא הותיר ברירה לרבים מהאזרחים הערבים נטולי פתרונות הדיור אלא להקים את בתיהם באופן בלתי חוקי. וכך, במה שנוגע לקבוצה הראשונה – האזרחים היהודים – הממשלה תומכת ומממנת, לעיתים בקריצת עין ולעיתים בגלוי, בפעולות בלתי חוקיות של גזל קרקע שהיא מתגייסת בדיעבד להעניק להן גושפנקא חוקית. לעומת זאת, כלפי הקבוצה השנייה – האזרחים הערבים – היא נוקטת מדיניות בוטה של אפליה, ולאחר מכן יוזמת חקיקה שתאפשר להחמיר את ענישתם בשם "שלטון החוק".

שרי הקואליציה לא יחוקקו "חוק הסדרה" גם עבור קבוצת אזרחים נוספת שזכותה לקורת גג נמצאת תחת איום מתמיד: האוכלוסייה הענייה, בעיקר המזרחית, שנשלחה לפני עשרות שנים על ידי המדינה להתגורר במקומות כמו שכונות גבעת עמל, הארגזים, ליפתא וכפר שלם. בשנים האחרונות, בשם "שלטון החוק", גורשו חלקם באלימות מבתיהם, ומעל ראשם של אחרים תלוי איום גירוש.

עבור ראש הממשלה ושריו "שלטון החוק" הוא רק מטבע לשון שמשנה את משמעותו לפי צרכים פוליטיים ואישיים ואפשר לבחור להתעלם ממנו לפי הצורך, כמו במקרה של חוק ההסדרה. הצעת החוק הזו להכשרת הפקעת אדמות פלסטינים היא בלתי חוקית. זו חוות דעתו הנחרצת של אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, שאחד מתפקידיו המרכזיים הוא שמירה על קיום החוק, או בלשון שופטי בית המשפט העליון: "כלב השמירה של שלטון החוק".

בעוד חוק ההסדרה מנסה להלבין גזל קרקעות פרטיות של פלסטינים ובנייה בלתי חוקית לטובת קבוצה אחת של אזרחים – המתנחלים היהודים בשטחים – הצעת החוק להחמרת הענישה על בנייה בלתי חוקית נועדה להקל על רשויות המדינה להרוס בתים ולהתעמר בקבוצה אחרת של אזרחי מדינת ישראל – הערבים.

לפי חוות דעתו של מנדלבליט, הצעת החוק הזו פוגעת בזכות החוקתית לקניין ולא תעמוד במבחן בג"ץ, שקבע ב־1979 שאין להפקיע אדמה פלסטינית בשטחים שלא לצרכים צבאיים, והורה לכן על פינוי היישוב אלון מורה. זאת ועוד: לפי מנדלבליט הצעת החוק מנוגדת גם לנורמות המשפט הבינלאומי, הרואות בשטחים שטח כבוש שחוקי הכנסת אינם חלים עליו. חקיקה של הכנסת להכשרת הגזל עלולה, לדעתו, להוביל את ראש הממשלה ושריו לבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג.

מה שמאפשר את ההתעלמות הבוטה משלטון החוק, שבאה לביטוי ביוזמה הנמרצת לחקיקת חוק שרק לפני זמן קצר התנגד ראש הממשלה לחקיקתו בשל החשש מהשלכותיו הבינלאומיות על ישראל. מה שבימין מכנים "תום שמונה שנות שלטון הרשע של אובמה", ותחילת כהונתו של הנשיא טראמפ. בכאוס העולמי שיוצר טראמפ מדי יום אין מקום לנורמות משפט בינלאומיות ולהגנה על זכויות של מוסלמים.

מה שעוד מאפשר את הפעולות הללו, שמשמעותן המעשית היא החלת מדיניות של סיפוח שתשנה את אופיה העתידי של המדינה ואת הסיכוי לפתרון הסכסוך, הוא המאבק המר הניטש בין נתניהו לבין נפתלי בנט על קולותיה של קבוצה מצומצמת של מצביעים ועסקנים, חברי מרכז הליכוד והבית היהודי, המטילים עליהם את מוראם, ובכך קובעים את עתידנו.

פורסם בידיעות אחרונות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ספקן

  קראתי היום, שאתמול נרצח גיא כפרי בחיפה בגלל שנאה של חיפאי אחר, למרות שאין לרוצח בעיית מגורים בין יהודים, לא כל שכן בשל מדיניות ממשלתית, ואפילו הינו תושב חיפה.
  מדובר באידיולוגיה, וזה לא ממש מפתיע אף אחד, אז אין מה לצנזר או להתחבא מאחורי וילון. יש מיקרים שהפושעים לא נתפסים, וכשמועלות חשדות ששוב מדובר בפשע כתוצאה מאידיולוגיה , אנשים כותבים פה : "שוב היהודים האשימו סתם. הם אנטי ערבים."
  אכן, צריך להסתמך על עובדות. לא כל הערבים שונאים יהודים, לא כל הערבים בונים באופן בלתי חוקי, ולא כל הערבים עניים.

 2. ספקן

  טעיתי, הרצח בוצע בתחילת החודש, אתמול ההרשעה. רוצח אחד וחברים ערבים שעזרו לו
  , אף אחד לא עשה מיזה כותרות , אולי בגלל שזה לא מפתיע אף אחד (ולמרות שארועי קלנסווה ואום אל חיראן קרו אחכ)

 3. נפתלי אורנר

  נתניהו הוא איש מופקר החסר תודעה והכרה של שליחות ציבורית לטובת הציבור הרחב. זאת בנוסף להיותו לאומן וגזען לעילא ולעילא