• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

הנאורים מציגים: חזות מזויפת של שוויון

יהודים לא צריכים לסרב להיות אויבים של ערבים, אלא לסרב להתנחל באדמתם, לדכא אותם ולהוציאם להורג ללא משפט. בעקבות ההפגנה הגדולה במוצ"ש
דניאל רביצקי

מדי פעם פוקדות את תל אביב הפגנות משותפות ערביות-יהודיות, הקוראות לדו-קיום, ומבקשות לקדם אידיאולוגיה של שתי מדינות. באחד השלטים הבולטים שמופיע במרבית ההפגנות האלה, מתנוססת האמרה לפיה ״יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים״, סיסמה שגם נקראת בלהט בגרונות ניחרים. יש כל כך הרבה אי דיוקים ודיסוננס במשפט האחד הזה, עד כי לפעמים נראה שדווקא הוא זה שמעצים את הסטטוס-קוו של האפרטהייד וההפרדה, ומנציח את הדיכוי כלפי הפלסטינים.

מדינת ישראל נוצרה וקמה כמדינת אפרטהייד, שמנציחה עליונות יהודית, ומקנה זכויות יתר ליהודים על חשבון העם הפלסטיני הילידי. אנחנו לא צריכים לסרב להיות אויבים של ערבים, אלא לסרב להתנחל באדמתם, לדכא אותם ולהוציא אותם להורג ללא משפט. עדיף שהאמירה שתתנוסס על גבי שלטים תהיה: "יהודים וערבים מסרבים לחיות תחת משטר אפרטהייד ציוני". כי כל עוד המשטר הציוני ממשיך לדכא את העם הפלסטיני, אנחנו נהיה ונישאר אויבים.

במפגשים רבי עוצמה כמו הפגנות, יש לשאת שלטים שדורשים להפיל את הציונות, ולהפוך את המדינה למדינת כל אזרחיה, שוויונית לכולם. הסלוגן "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים״ זורה חול לא רק בעיני העולם, אלא גם בעיניהם של הישראלים עצמם, אשר באמת מאמינים לתפיסה הרווחת התל אביבית, זו המייצרת ליברליות שמטייחת את הגזענות האשכנזית.

סלוגנים ציוניים מעודדים את הישראלים להמשיך ולחשוב אך ורק על אג׳נדה יהודית אשכנזית מצומצמת ולא על האג׳נדה הפלסטינית-ילידית, המזרחית, האתיופית, וכל המיעוטים שקולם אינם נשמע

הגזענות הזאת מובנית בבסיסה של האידיאולוגיה הציונית שעליה בנויה מדינת ישראל, וגורמת לאנשים באמת ובתמים להאמין בקונספט הלעוס של ״שינוי מבפנים״ ובחלום של ״דו-קיום״ – עוד סלוגנים ציוניים המעודדים את הישראלים להמשיך ולחשוב אך ורק על אג׳נדה יהודית אשכנזית מצומצמת ולא לחשוב על האג׳נדה הפלסטינית-ילידית, המזרחית, האתיופית, וכל המיעוטים שקולם אינם נשמע.

האם הפלסטינים אזרחי ישראל היו גם רוצים שינוי מבפנים ודו-קיום? השאלה הזאת בכלל לא עולה בקרב מחנה השלום. מחנה זה רוצה להפסיק את הכיבוש בשביל להשקיט את המצפון, ולא למען קידום זכויותיהם של הפלסטינים. משמע: הם רוצים להפסיק לכבוש, אך להמשיך בדיכוי. לכן, בהפגנות של מחנה השלום, ובשיח שלהם בכלל, הם לא ידברו על ה-BDS, אותה קריאה אזרחית פלסטינית לחרם על ישראל. הם לא יתמכו בחרם, כי הם לא מוכנים לוותר על פריבילגיות למען טובת הפלסטינים. מחנה זה רוצה לחיות בשוויון בתוך אפרטהייד.

כן, שוויון ואפרטהייד זה אוקסימורון. אני מצפה מאנשים להרים שלטים הקוראים להפלת הציונות והגזענות שטמונה בה. ההתקשטות במילים ״יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים״ או "יהודים וערבים ביחד" משל היינו שווים, אנחנו – היהודים במדינה היהודית והערבים במדינה היהודית – רק מתקפת את הסטטוס-קוו של המשטר הברוטלי של מדינת ישראל ואת החזות המזויפת של שוויון.

הפגנה בעקבות הריסות הבתים בקלנסווה ובאום אל-חיראן, 4.2.2017. צילום: אמיר ביתן
הפגנה בתל אביב בעקבות הריסות הבתים בקלנסווה ובאום אל-חיראן, 04.02.17. צילום: אמיר ביתן

בעיניי זו אצילות נפש מצד ערבים בישראל להחזיק את שלטי הדו-קיום האלו, וזה שהם עדיין מוכנים לא לראות בנו אויבים. אני לא בטוחה שהייתי מצליחה להחזיק שלט כזה אילו הייתי ערבייה בישראל. כמו שאמרתי קודם, גם כאן כפות המאזניים אינן מאוזנות. בעיניי, זה ראוי להערכה רבה, שפלסטינים מסוגלים להסתובב בקולוניה (האם אפשר להודות כי כל ישראל היא בעצם התנחלות אחת גדולה, ולא רק מה שמוכר באו״ם?) ולהחזיק בשלט על האדמה שלהם, שנגנבה מהם, שאומר כי הם אינם רוצים להיות אויבים עם מי שגזל את אדמתם ועם מי שמדכא אותם עד עצם היום הזה.

לעומת זאת, יהודי שמחזיק שלט כזה של דו-קיום מנציח את האפרטהייד ״הנאור״. יהודים בישראל צריכים לזהות את דפוסי החשיבה הקולוניאליסטים שהוטמעו בהם נגד האוכלוסייה הילידית הפלסטינית. תמיכה באפרטהייד נאור בהכרח מובילה לתפיסה של שתי מדינות. הזעקה לשתי מדינות אינה קריאה לשוויון מלא, אלא מכתיבה לפלסטינים – ילידי הארץ – להסתפק, שוב, במה שהכובש הקולוניאליסטי קובע עבורם. בעל הפריבילגיה נהנה מהפריביליגיות ואף מנצל אותן כדי להכתיב לעם הפלסטיני כיצד לחיות עמו ב״דו-קיום״.

זו אצילות נפש מצד ערבים בישראל להחזיק את שלטי הדו-קיום האלו, שהם מסוגלים להסתובב בקולוניה ולהחזיק בשלט על האדמה שנגנבה מהם, שאומר כי הם אינם רוצים להיות אויבים עם מי שגזל את אדמתם

בנוסף, הסלוגן "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים" מיישר קו עם האידאולוגיה הציונית, הדוגלת בהפיכת היהדות לזהות לאומית, למרות היותה זהות דתית. הציונות יצרה קונספט של ״עם יהודי״, והצליחה להחדיר את הרעיון לקהילה היהודית שנרדפה באירופה. כמו כן, הצבת המילים יהודים וערבים זו לצד זו, כאילו מדובר בשתי זהויות מקבילות היא התכתבות עם הלך הרוח של המשטר הציוני, אשר הופך זהות דתית או אתנית לזהות לאומית. זו הדרך בה המשטר הציוני מקבע עליונות שאינה רק יהודית, אלא אשכנזית. באופן זה האידאולוגיה הציונית מדכאת לא רק את הפלסטינים, אלא גם את היהודים ממדינות ערב (מזרחים), היהודים האתיופים, ובכלל כל מי שאינו לבן.

אני כמובן תומכת בהפגנות ובאנשים שיוצאים לרחוב ומוחים נגד משטר, אך מרבית ההפגנות בישראל תומכות בהחלפת נציגי השלטון ולא בהחלפת המשטר הציוני, שהוא קולוניאליסטי, ואף ג'נוסיידלי ביסודו. הציונות מעניקה לקבוצה אחת עליונות על אחרת. דוגמא לכך הוא חוק השבות, לפיו כל יהודי, באשר הוא, מכל מדינה בעולם, מוזמן לבוא ולהתיישב פה ולקבל אזרחות וסיוע גם אם אין לו כל זיקה לארץ; בעוד פלסטיני, יליד האדמה הזאת, שגורש למשל בזמן הנכבה מאדמתו שלו, בכלל אינו מורשה לבקר בה. זאת ועוד, הציונות מבכרת את זכות ההגדרה העצמית של יהודים על פני ההגדרה העצמית הפלסטינית, תוך התעלמות מקיומם הפיזי, או גרימה לסיום קיומם בשטח הגאוגרפי של פלסטין המנדטורית, או סיום קיומם בכלל.

לכן, כדי להביא לשינוי עמוק, אני סבורה שאסור להתפשר על פתרונות ביניים. מחובתנו כיהודים במדינת ישראל, בעלי הפריבילגיות, לשאוף לפתרון רדיקלי שישנה את משטר האפרטהייד מהיסוד. אותו משטר ששואף לנכס לעצמו כמה שיותר שטח, עם כמה שפחות ערבים. אל לנו לייצר ססמאות המנציחות את השוויון המדומה ולחגוג את חוסר ההכרה שלנו בפריבילגיות. שינוי מהותי יבוא רק אם נדרוש סנקציות על המשטר הברוטלי שפועל בשמנו.

דניאל רביצקי היא מוזיקאית, שחקנית ופעילת זכויות אדם

כנראה שיעניין אותך גם: