פוליטיקה מזרחית בימים של לפידיזם וטראמפיזם

על שלושה סטטוסים מזרחיים שמגלמים שלושה עולמות פוליטיים
גל לויגל לוי

חוקר וכותב בנושאים של אזרחות, מזרחיות חינוך ודמוקרטיה, ובמיוחד אקטיביזם פוליטי עכשווי. בעבר חבר בקשת הדמוקרטית המזרחית

אז מה היה כל כך מעצבן בפוסט המדובר של תור הזהב על המסתננים ושכונת התקווה? השפה שלו משכה את עיקר הביקורת, ואחזור לך בהמשך, אבל קודם חשוב לי להציב אותו מול שני סטטוסים אחרים שעלו בפייסבוק: האחד של אביגיל ביטון והשני של תום מהגר. תום הכריז שהפעילים המזרחים לא יגיעו להפגנת ההזדהות עם נפגעי אום אל-חיראן, כי "השמאל לא מדבר על זכויות יתר של אשכנזים בכל מה שקשור לקרקעות ודיור״. אביגיל הגיבה והסבירה למה היא דווקא כן תלך להפגנה. הבחירה בשילוש הזה אינה שרירותית או מקרית, אבל גם לא אישית. היא נועדה לאפשר דיון באפשרות לפוליטיקה מזרחית בימים אלה של לפידיזם וטראמפיזם.

שלושה סטטוסים מזרחיים – שלושה עולמות פוליטיים.

הויכוח שלי עם תום פשוט. תום מזהה, בצדק, שלדבר המתקרא בישראל שמאל, או ״שמאלבן״ כפי שהוא מכונה, יש היסטוריה בעייתית מנקודת מבט מזרחית. זו לא תגלית חדשה כמובן, אבל חשוב ומותר להתלהב ממנה. חשוב גם לזכור ולהזכיר אותה בהקשרים השונים של המאבק הפוליטי, ולבחון מי פועל מתוך עמדה אשכנזית אנטי-מזרחית שמאפיינת את ההיסטוריה הזו, וגם – מי לא! אבל, וכאן המחלוקת, המטרה של השמאל המזרחי (כלומר, מי שכמו תום מבין שאי אפשר להיאבק על העניין המזרחי ולשים את העניין הפלסטיני בצד) אינה להתנצח עם השמאל האנטי-מזרחי אלא לשנות אותו או, חשוב יותר, לתפוס את מקומו. להכריז – בשם כל הפעילים המזרחים – שהוא או הם לא באים להפגנה, שהוא עצמו מכיר בחשיבותה, בגלל שהיא "שייכת" לשמאלבן זה בדיוק לשים את הפוליטיקה המזרחית במקום הנגרר ולא המושך.

הפוסט הזה הניע את אביגיל ביטון, נאבקת דיור ציבורי ופעילה פוליטית מדימונה, להשיב במשפט פתיחה שמן הסתם לא במקרה הדהד את שירה המעולה של עדי קיסר: ״אני המזרחית, האם היחידנית, המורה הענייה מהפריפריה, דיירת הדיור הציבורי וממובילות המאבק על הדיור הציבורי, אני, תושבת דימונה, הולכת היום להפגנה של יהודים וערבים עומדים ביחד״.

אביגיל ביטון עם ראאד אבו-אלקיעאן במפגש באום אל-חיראן.
אביגיל ביטון עם ראאד אבו-אלקיעאן במפגש באום אל-חיראן. לקחת בעלות על ההפגנה והפוליטיקה שעומדת מאחוריה

היא לא עמדה מהצד. היא לקחה בעלות על ההפגנה ועל המחאה והפוליטיקה שעומדת מאחוריה. היא לא שאלה מי בא ומי לא בא, אלא הצהירה שהמאבק הוא אחד, הוא מתאחד כדי להיות לכוח. כמו שגם ספיר סלוצקר עמרן וענבל אגוז כתבו בתגובה לתור הזהב.

אז מה עצבן בפוסט מעבר לשפה המתגזענת ומעבר לאי-דיוקים (שושנה גבאי מסבירה יפה איך)? כפי שהסתבר באותו היום, הביקורת הזו היתה הקלה ביותר עבור התנועה, גם בגלל שתוך יומיים הם יכלו לחזור בהם מהשפה ולהודות בטעות, וגם בגלל שבוויכוח מי יותר גזען ממי, תמיד המגיבים האשכנזים מבית היוצר של התסריטאים של גב האומה יתגלו כגזענים יותר. אבל מה שנאמר לא שיקף עדיין את מה שנותר גם אחרי ההתנצלות על הטעות.

הפוסט מתחיל במשפט שכל מי שפיתח חוש ביקורת מינימלי כלפי פוליטיקאים מזהה מרחוק: "עומדים לצד תושבי דרום תל אביב". מי עומדים? איפה עומדים?

הפוסט ומה שנותר ממנו היו מופע של ציניות פוליטית, ללא ניצוץ של פוליטיקה חדשה. הפוסט מתחיל במשפט שכל מי שפיתח חוש ביקורת מינימלי כלפי פוליטיקאים מזהה מרחוק: "עומדים לצד תושבי דרום תל אביב". מי עומדים? איפה עומדים? מה זה אומר לעמוד לצד התושבים בפוסט בפייסבוק, אם לא הצהרה פוליטית ריקנית. אם יש פעילים שלכם בדרום, אז מה משמעות ההצהרה הזו שכל כולה מכוונת לשסות אוכלוסייה מוכשלת אחת בשנייה? מה המשמעות של ההצהרה הזו אם אתם מתעלמים מהעבודה של ארגוני זכויות (כן, אני יודע שזו הפכה להיות הקללה הכי קשה בלקסיקון המזרחי העכשווי) עם ילדים ופעוטות שזקוקים למסגרת, כי אחרת הם מסתכנים במוות ממשי הפעוטונים מאולתרים? מה המשמעות של הצהרה כזו אם במקום לחפש דרכים לתקן את מה שהעמותות לא יכולות לעשות אתם מסיתים גזענים כמו שפי פז נגד, רחמנא ליצלן, ״האשכנזים הצפוניים״?

אז שוב, כדאי להזכיר מהי פוליטיקה חדשה אחרי 2011. היא מבוססת על הכרה בייחודיות של כל מאבק אבל גם באיחוד המאבקים. היא שיתוף הפעולה בין Black Lives Matter לבין תנועה להעלאת שכר המינימום. היא המאבק של Antifa – שבה מוסלמים, יהודים, נוצרים ואתאיסטים נלחמים נגד מה שבאמת מאיים על החברה, ולא אחד נגד השני. זה המסר של אביגיל, זה לא המסר של תור הזהב. וחבל.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דני

  האם פלג שיש בו חבר אחד יכול להתפצל? סתם שאלה כללית על השמאל.

 2. סמולן

  משפט: פשיסטים (ציונים) טועים תמיד, מזרחים טועים לפעמים, שמאל לא טועה לעולם. הוכחה: טעות היא מחשבה שאינה שמאל.

 3. ספקן

  כל הכבוד לשפי פז. אכן קשה לחיות עם הפליטים\מסתננים\מבקשי המקלט שבאים, הממשלה מנסה להגביל את הכמות בשנים האחרונות, גם אם ישראל לא יוצאת יפה בעיני העולם. מה שמנסים להגיד לציבור זה התוצר הלאומי שלנו מושפע חיובית יותר ממשפחה שגרה בצפון ת"א מאשר משפחה קשת יום בדרום ת"א, וזה נכון כל עוד יש לעשירים יכולת קניה גדולה יותר מאשר לעניים. במקביל, התיירות, המשקיעים מהארץ ומקורות ההשקעה מחו"ל, מעוניינים לראות ישראל אטרקטיבית וללא תושבי עולם שלישי, כי מהמשקיעים מגיע כסף שמניע את הכלכלה כדי- בסופו של דבר- לשקם שכונות ולהקים עמותות. אם צפון ת"א לא תהיה אטרקטיבית, אנשים לא יגורו\ישקיעו במקום אחר בארץ, אלא בחו"ל, כי באזור שלנו מחפשים פתרונות מהירים, ואם אין בישראל אז העולם גדול. אין לנו אתוס לאומי של כפר דייגים הולנדי מנומנם בו הרוב ההומוגני למדו לדאוג זה לזה כי הם תלויים זה בזה כנגד איתני הטבע, ועל כן יכולים לקלוט מיעוט אחר. הבעיות הבוערות שלנו כריבוי של עדות וקבוצות מיעוט , לימדו אותנו לחשוב על פתרונות שאנו צריכים לדרוש במיידי, בטווח הקצר, ועל כן צריך לשמור על האינטרס הלאומי מימנו מקבלים תקציב, כלומר כל עוד יש משהו אטרקטיבי בארץ שלנו שמייצר מזומנים.

 4. ספקן

  הכוונה הכללית צריכה להיות עזרה לחלשים שלנו , ולא החלשת החזקים שלנו. אין הרבה מקום לבניה בת"א, לכן הדירות יקרות, ונוצרה בצפון ת"א תרבות של שפע שמהרבה בחינות משפיעה על כל המדינה, במיוחד כמוקד כלכלי לכל ישראל – דהיינו, לא רק בגלל מחירי הדיור – למשל חברות מהארץ ומחו"ל יוצרות סניפים בראש וראשונה בת"א בגלל תרבות השפע, ומספקות תעסוקה לאזרחים בכל המישורים : במישור התרבותי , במישור העסקי, במישור לימודי וכו, ובגלל ההצלחה בת"א יוזמות סניפים נוספים בארץ שהסניף בת"א עוזר בהחזקתם. התלונה בדרום ת"א הינה ש100 אלף מהגרים\פליטים מאפריקה מחלישים את הרקמה האנושית שמבחינה סוציואקונומית גם ככה היתה חלשה עוד לפני שהגיעו. העתקת 100 אלף מהגרי עבודה אפריקאים מדרום לצפון ת"א, תגרום לטלטלה שתשפיע לא רק על תל אביב, אלא הרבה מעבר.

 5. עפר

  ערן, אני תמיד נהנה לקרוא אותך וגם לרוב מסכים איתך. בעיקר אני נהנה לראות איך העוינות שלך לציונות ולגזענות הציונית מתחברת עם הגזענות הציונית של שפי פז, שהיא רק מילימטר מהכהניזם (ואולי כבר לא), כמו היין והיאנג. כתיבה משובחת כשלך מסוגלת גם ליצור יש מאין. אגב, אתה מאד מזכיר לי את הכתיבה של דרור BDS (לשעבר דרור בל"ד). גם הוא מתיך כהניזם פרוע עם בל"ד, במשיכת מקלדת אחת, כאילו הם אחד.

  1. גל לוי

   אכן עופר. כששמאל מריע לימין זה בהחלט רגע מכונן

  2. דרור BDS

   הי עפר. אכן, דרור בל"ד ערן אברהמי זה אותו אחד. חוסר היכולת (פעם סברתי שמדובר בחוסר רצון נטו, לימים שיניתי את דעתי) להבין את דבריה של שפי פז הוא אחד – ולטעמי הבולט בהם אם כי לא היחיד – הכשלונות המחפירים ביותר של מה שמכונה שמאל. הנאה אינה הבנה. אין לי מושג ממה אתה נהנה, ברור לי כי אינך מבין (ואינך היחיד).

   אני מסכים עם חלק מדבריה של שפי פז, בעיקר לביקורתה על מה שמכונה ארגוני זכויות אדם וכמובן עם ביקורתה על הממשלה ועל העיריה. התמיכה שלי בתושבי דרום ת"א לעומת ההתעלמות המוחלטת של השאר המכנה עצמו שמאל מחוייבת המציאות. איך הגעת לכהניזם רק אלוהים וגל לוי יודעים. אני לא שמאל ולא ימין. אני, בניגוד לאחרים המצהירים על עצמם כתומכי בל"ד, אכן תומך בבל"ד. רוב היהודים האחרים המצהירים זאת פשוט לא מבינים מהו החזון האזרחי של בל"ד. שמאל מריע לימין – אחד המשפטים הכי סתומים שיצא לי לקרוא באתר העוקץ מאז ומעולם.

   1. עופר

    דרור, אני נהנה מכשרון. מכל כישרון. ואתה מוכשר גם בכתיבה וגם במחשבה. כאמור, אני מסכים איתך לרוב, וגם מסכים לתגובתך זו. איפה הכהניזם אתה שואל? הוא לא אצלך וגם מישהו הרבה פחות נבון ממך לא היה מתקשה למצוא אותו אצל שפי

   2. עופר

    ואני מבין היטב

 6. מיכה רחמן

  ראיתי היום את התוכנית של רון כחלילי שהוקדשה לתנועת תור הזהב. חוץ מזה שהם מזרחים ותומכים במאבק המזרחי אין בתנועה הזו כלום. אתה לא יכול לקדם מאבק מזרחי ללא ההקשר החברתי והכלכלי. זה פשוט לא עובד. הם מציגים את עצמם ככלי ריק. ללא אג'נדה של ממש. מאבק מזרחי לבדו אינו מספיק כסדר יום למאבק חברתי. לא פלא שהתנועה הזו הגיעה לביטויים הגזעניים נגד המהגרים בדרום תל אביב. במציאות הישראלית הקשה, הנשלטת יעל ידי הימין הדתי, גם אם לא ירצו, יבססו את עצמם עד מהרה כימין המזרחי.

  1. ג. אביבי

   לדעתי אתה מפספס משהו.
   אני מסתכל על הסכסוך המזרחי אשכנזי בעיניים הקרובות יותר לאלה של "המזרחית המאוחדת". אבל יש לי בעיה עם מי שמראש שמו את המאבק המזרחי בזנב של המאבק הפלסטיני (או אחר) שגם הוא צודק.
   החיבור של "תור הזהב" לפוליטיקאים ימניים וציונים בכלל לא מוצא חן בעיני, בטווח הארוך הוא מסוכן למזרחים. אבל אם מהחיבור הזה, מירי רגב מעזה להפנות תקציבי תרבות מהמוסדות ה"צפוניים" לערי הפיתוח – יש כאן אפקט חיובי. אם מירי רגב קוראת לשים קץ לאפליית המזרחים בחלוקת פרסי ישראל ולהכניס מזרחים לוועדות הפרס – דבר שעד היום דוברי השיח המזרחי נמנעו מלעשות או הסכימו אתו בשתיקה מבישה – זה בעיקר כי היא חשה תמיכה מצד אנשי "תור הזהב".
   אם כתוצאה מהחיבור הזה כחלון מרגיש מספיק חזק לתבוע להכניס שופט מזרחי ("שלא קורץ מהחומר המתאים" על פי ראשי הממסד השיפוטי הגזעני פתולוגי של ישראל) לעליון ובסוף גם מצליח, יש כאן הישג דווקא ל"תור הזהב".

 7. ג. אביבי

  את "תור הזהב" ואת "המזרחית המאוחדת" צריך לשפוט לפי תרומתן לקידום המזרחים ולא לפי התאמת האמירות שלהן לתפיסה הרדיקלית. כרגע תור הזהב משפיעה יותר.
  עם זאת, צריך לזכור שבטווח הארוך בני הברית של המזרחים הם הפלסטינים הסובלים מאותו מדכא גזען. מהגרי העבודה לא יצרו את בעיית הדיור ואיכות החיים על תושבי הדרום, אלא הממסד הלבן שהפנה אותם לשם.

 8. יוסי לוס

  בדיוק גל!