מלחמת הגרזנים של נתניהו ברגולציה

המלחמה האידיאולוגית של טראמפ ונתניהו ברגולציה משרתת את האינטרסים של התאגידים, וכך, בעוד הפקידים יתעמקו בבחינת תועלתו של הכלל החדש מבית ראש הממשלה, פועלי בניין ימשיכו להתרסק מהפיגומים אל מותם
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

גילויי החיבה שמפגין ראש הממשלה נתניהו כלפי נשיא ארה”ב טראמפ, אינם נובעים רק מזיכרונותיו הרעים מקודמו אובמה, אלא גם מהתפיסות והעמדות הרבות שהם חולקים: היחס המזלזל כלפי מושג האמת, התיעוב והאובססיה כלפי אמצעי התקשורת, הפופוליזם הלאומני המבסס סולידריות אתנית וגזעית על הסתה נגד מיעוטים, הסלידה מהסקטור הציבורי ומארגוני עובדים וההערצה לעולם העסקים ולבעלי ההון.

אחד הביטויים המרכזיים של העוינות הרבה של טראמפ ונתניהו כלפי רשויות הציבור הוא מאבקם ברגולציה. בימים אלה הנשיא האמריקאי מחולל מהפכה דרמטית, בסיוע הקונגרס הנשלט על ידי רוב רפובליקני. הוא ביטל, שינה והשהה יותר מ־90 כללים רגולטוריים שנועדו להגן על זכויות צרכנים, איכות הסביבה, בריאות הציבור, זכויות עובדים וציבור החוסכים. צעדים אלה פועלים, רובם ככולם, בניגוד לטובת הציבור ובעד האינטרסים של התאגידים הפיננסיים והכלכליים הגדולים. המהפכה הזו היא מימוש חזונו של סטיבן בנון, האסטרטג הראשי של הנשיא, שהבטיח "בנייה מחדש של המדינה האדמיניסטרטיבית". כלומר, פירוק והחלשה של כל מה שמפריע לקידום האינטרסים העסקיים של תאגידים ובעלי הון.

נתניהו לא פחות אגרסיבי מטראמפ במלחמתו ברגולציה. הוא הכריז לא מזמן ש"יש להילחם ברגולציה בגרזנים". הגרזן שהניף לפני מספר חודשים, יחד עם שר האוצר, קובע שכל רגולטור ממשלתי שירצה לקדם רגולציה חדשה יצטרך להוכיח קודם שהצליח לעמוד בדרישה להפחית בתוך חמש שנים 25% מנטל הרגולציה בתחומו. אפשר להמחיש את מאבקו של נתניהו ברגולציה בדוגמה מהשבוע האחרון. אחת התופעות החמורות בשוק העבודה הישראלי היא ההפקרות בתנאי הבטיחות בענף הבנייה, שבו נהרגים מדי שנה עשרות פועלי בניין ואלפים אחרים נפצעים. מספר ההרוגים בענף הבנייה בישראל גבוה מפי שניים מהממוצע במדינות אירופה ובארה”ב. מה שמאפשר את ההפקרות הזו, בין השאר, היא העובדה שרובם המכריע של הנפגעים אינם יהודים.

באחרונה, בזכות עבודה מאומצת של עו"ד הדס תגרי ושל קואליציה של ארגונים אזרחיים, עלה הנושא לסדר היום הציבורי. משרדי ממשלה, לאחר אדישות רבת שנים, החלו לשים לב לקטל בענף. כדי לצמצם את מספר התאונות באתרי הבנייה יזם לאחרונה שר העבודה והרווחה חיים כץ תוכנית להטלת קנסות על קבלנים שבאתרי הבנייה שלהם נמצאו כשלים בטיחותיים. קבלני הבניין נזעקו ומיהרו לשלוח מכתבי מחאה, בין השאר לראש הממשלה, כדי לעצור את היוזמה.

האם המשק הישראלי אכן סובל מבעיית רגולציה? פרופ' דוד לוי-פאור מהאוניברסיטה העברית מצא שמאז שנות ה־80 הרגולציה בישראל נמצאת דווקא בירידה ומספר התקנות והנוהלים הולך ופוחת

למרות שבמשרד המשפטים סברו שכלל לא מדובר ברגולציה חדשה (הפרקטיקה של הטלת קנסות כבר קיימת בהקשר של עבירות אחרות בתחום העבודה) והעניקו ליוזמת השר פטור מהדרישה שחלה על רגולציות חדשות, במשרד ראש הממשלה נענו מיד ללחצי קבלני הבניין. רגע, אמרו שם, זו כן רגולציה חדשה – ולכן יש לבחון שאינה מיותרת. וכך, בעוד הפקידים במשרדי הממשלה יתעמקו בבחינת תועלתו של הכלל החדש, פועלי הבניין ימשיכו להתרסק מהפיגומים אל מותם.

האם המשק הישראלי אכן סובל מבעיית רגולציה? פרופ' דוד לוי-פאור מהאוניברסיטה העברית מצא שמאז שנות ה־80 הרגולציה בישראל נמצאת דווקא בירידה ומספר התקנות והנוהלים הולך ופוחת. לא רק את כמות הרגולציה יש לבחון, הוא טוען, אלא את איכותה – האם היא מקדמת את רווחת הכלל, והאם הכללים שנקבעים תורמים למימוש זכותם של אזרחים לבריאות, חינוך, דיור, תעסוקה, בטיחות בעבודה וזכויות אחרות.

"מלחמת הגרזנים" של טראמפ ונתניהו ברגולציה היא מלחמה אידיאולוגית המשרתת את האינטרסים של התאגידים ובעלי הון ופוגעת בזכויות ובאינטרסים של רוב האזרחים. אגב, בספר תוכניות העבודה של משרדי הממשלה שפורסם השבוע, קבע משרד העבודה והרווחה כי הוא צופה שבשנת 2017 ייהרגו 25 פועלי בניין בתאונות עבודה.

פורסם ב״ידיעות אחרונות״

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רחמן חיים

  הקשר בין שלטון מושחת לבין המשכיותו על ידי תמיכה של הגופים הכלכליים השולטים במשק, עובר דרך נטרול הרגולציה. השלטון לא צריך לעשות מאומה: רק להציב את אנשי שלומו בעמדות השולטות על הרגולציה. ולצערם של האזרחים זה המצב.

 2. א

  אין כמו מאמר של אדם בתחום שבו הוא לא מבין כלום. אם זה היה מאמר של איך מקבלים כסף חינם ממדינות כדי לקבל משכורת עתק ולפעול נגד המדינה שלך היה הגיון לשמוע את הכותב אבל ברגולציה הוא בטח לא מבין כלום, להפך, הוא מעדיף רגולציה עד בלי סוף כי ככה יש יותר פקידים ובירוקרטיה שאפשר לסובב (אבל חס וחלילה רגולציה מהכנסת על הארגון שלו) ובינתיים האזרחים מקבלים טיפול יותר גרוע כי כדי למנוע את המאית אחוז של כשל משקיעים פה פי 100 מאמץ כך שכל האנשים תחת אותה רגולציה אימתנית עושים את המינימום ובסוף אנחנו מקבלים שירות רע ללא רצון להשתפר.

  1. עודד

   א, אתה יכול להרגע. ראש הממדלה מקדם חוק רגולציה חדש לתאגיד, שאותו הוא לא הצליח לבטל, במטרה לשלוט בו. שהרי מירי רגב לימדה אותנו- לשם מה אנחנו צריכים שידור ציבורי אם אנחנו לא יכולים לשלוט בו? ודוד ביטן הסביר אתמול- העיתונאים לא יכולים לכתוב מה שהם רוצים. צא ולמד, מנושאי כליו, היוצקים מים על ידיו של המנהיג הדגול של העם היהודי כולו אנחנו למדים, שהשאלה היא לא קיומה או העדרה של רגולציה, אלא הקפדה על יכולתו של המנהיג האהוב לשלוט בתקשורת. חג שמח לך ולכל הקוראות והקוראים

   1. א

    באמת ביבי שולט בתקשורת עם ה 4 אחוז מהפריים טיים ב"שליטתו" בערוץ הממלכתי שאף אדם מתחת לגיל 60 לא יודע שקיים בכלל מול כולה ה 45 אחוז האחרים ששיכים לערוץ 2 ו 10 שכל היום לא מפסיקים "לברך" את ראש הממשלה וזה עוד לפני פייסבוק וטוויטר ואלפי האתרים הקיימים ברשת. אולי תפסיקו להאמין לסיפורי הבדים כאילו ראש הממשלה יכול בכלל לשלוט במשהו שקשור לתקשורת בישראל ותתחילו להבין שמדובר בתקשורת שמוחלפת באמצעים יותר אפקטיבים ומנסה לעצור את הקדמה על חשבונכם ותוך כדי שהיא מאכילה אתכם בססמאות נבובות על דמוקרטיה וערכים.

    1. עודד

     א, אתה נדרש שוב להרגע (עירית לינור, אגב, ממליצה על ציפרלקס- איזכור גם באתר זה). אני לא צורך עיתונות מהסוג שהזכרת. מי שמנסה לייצר חקיקה בעניינה זה ראש הממשלה, ושמשיו מסבירים יפה את הסיבה לכך. מסתבר שזה חשוב לו.