מה שווה המדינה אם לא מושלים בה

בארה"ב מינויים פוליטיים אידיאולוגיים הם חלק מהשיטה אבל נתניהו שרוצה "כמו אצל טראמפ" מתנכר לשיטה הפרלמנטרית הנהוגה בישראל. כמובן שהיוזמה הזו תואמת את השימוש הלקוי שנעשה אצלנו במושג המשילות ואת הרוח האנטי דמוקרטית המנשבת בעוז כאן
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

"אבטל את ועדות האיתור, נבחרנו כדי למשול. חלק מהמשילות זה לבחור אנשים", כך תקף בעבר ראש הממשלה את הליכי המינוי במגזר הציבורי. "אצל דונלד טראמפ, יש 4,000 מינויים. כדי שנוכל לשלוט, אצלנו צריך כמה מאות מינויים".

ואכן, ועדת השרים למינויים בשירות הציבורי בראשות השרים איילת שקד ויריב לוין, עשתה השבוע צעד ראשון במימוש חזון המשילות של ראש הממשלה והחליטה לאפשר מינויים של משנים למנכ"ל במשרדי הממשלה בלי צורך בהליך מכרז. מדובר בתוספת של 26 משרות חדשות במשרדי הממשלה שתעלה למשלם המיסים מיליוני שקלים מדי שנה. השר לוין הסביר ש"המהלך חיוני לחיזוק המשילות. כך נוכל לוודא כי שרי הממשלה יוכלו להנהיג מדיניות במשרדיהם וגם לוודא כי מדיניות זו אכן תצא לפועל".

שרת התרבות מירי רגב ביטאה במדויק את תפיסת מושג המשילות של הממשלה בעת דיון אודות התאגיד: "מה שווה התאגיד אם אנחנו לא שולטים בו? לא נבחרנו להיות עבדים של פקידים". משילות משמעותה סילוקם של משרתי ציבור מקצועיים, השתלטות על מוקדי הכוח וחלוקת השלל בין מקורבים ונאמנים פוליטיים.

הצעד של ועדת שקד־לוין הוא כאמור רק הצעד הראשון בהרחבת ה"משילות" של שרי הממשלה וחברי הקואליציה בשירות הציבורי. הם לא יסתפקו בכך: לפני זמן לא רב הגיש ח"כ דוד אמסלם מהליכוד הצעת חוק המבקשת לשפר עוד יותר את משילותה של הקואליציה. לפי הצעתו תבוטל החובה שחלה כיום על מועמדים למשרות פוליטיות – כלומר עסקנים מפלגתיים – להכריז על זיקתם הפוליטית כאשר הם ניגשים למכרזים ממשלתיים. אם הצעה זו תתקבל היא תשפר גם את מעמדו של אמסלם במרכז הליכוד.

טיעונו של ראש הממשלה המשווה בין ישראל לארה"ב מופרך. הנשיא האמריקאי אכן ממנה אלפי מינויים פוליטיים המכהנים במשרתם רק בתקופת כהונתו ומסיימים אותה כשהוא מסיים את תפקידו. אולם מדובר בשיטת משטר נשיאותית השונה לחלוטין מהשיטה הפרלמנטרית בישראל. בעוד שבדרך כלל בישראל, שרי הממשלה הם נבחרי ציבור, באמריקה השרים הם פקידים שממנה הנשיא. מינויים פוליטיים אידיאולוגיים הם חלק מהשיטה.

בואו נתעכב לרגע על מושג המשילות השגור כל כך בפיהם של ראש הממשלה, שרים וחברי כנסת והמשמש כהצדקה למהלכים אלו. בשנים האחרונות מתקיים דיון מחקרי ופוליטי בינלאומי עשיר אודות מושג המשילות. חוקרים ומוסדות בינלאומיים כמו האיחוד האירופי, ארגון ה־OECD, האו"ם והבנק העולמי מנסים לשרטט מהי משילות ראויה (Good Governance).

בעוד שבדרך כלל בישראל, שרי הממשלה הם נבחרי ציבור, באמריקה השרים הם פקידים שממנה הנשיא. מינויים פוליטיים אידיאולוגיים הם חלק מהשיטה האמריקנית

קיימת הסכמה רחבה שמשילות ראויה במדינה דמוקרטית צריכה לכלול את המרכיבים הבאים: תקשורת חופשית, מערכת משפט עצמאית ובלתי תלויה, סקטור ציבורי מקצועי ובלתי מושחת, שקיפות שלטונית, בחירות דמוקרטיות, שמירה על זכויות המיעוט והגנה על זכויות אזרחיות, פוליטיות וכלכליות. קשה לחשוב על פער גדול יותר בין הגדרה זו לבין השימוש שנעשה אצלנו במושג המשילות.

אם שואלים את נתניהו ורגב, אמצעי תקשורת עצמאיים שאינם נתונים למרותו של השלטון דווקא פוגעים במשילות. על פי השרים שקד ולוין, שעוסקים בבית המשפט העליון באותה מידה של אובססיביות שבה עוסק ראש הממשלה בתאגיד, שופטים שאינם עוברים את מבחנם האידיאולוגי ושמתעקשים לשמור על שלטון החוק, פוגעים במשילות הממשלה והכנסת.

ההסתה של ראש הממשלה וחלק משריו נגד המיעוט הערבי, וגל החקיקה הרודף ופוגע בזכויות אדם של חברי ארגוני חברה אזרחית המעזים להשמיע ביקורת על מדיניות הממשלה, גם הם ביטוי למשילות כפי שרואים אותה נתניהו, רגב ולוין וחברי הקואליציה — משילות אנטי דמוקרטית מושחתת.

פורסם בידיעות אחרונות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. דןש

    מדוע לשנות – גם כיום כמו בעבר אין מנוי בכיר ללא אשור ה"מנהיג". השיטה היא דמוקרטית לכאורה – הבצוע ???

  2. פריץ היקה הצפונבוני

    נתניהו,שנקרא בעבר בנג׳מין ניתאי ישראלי יורד, טוען שהוא בעד דמוקרטיה אמריקאית. אדרבא, שיגבילו את כהונת רוה׳׳מ המקבילה לנשיא ארה׳׳ב ל2 כהונות .אם לקחת את הרע שבמשטר הנשיאותי של ,,המנצח לוקח הכל׳׳ אבל עם בלמים ואיזונים מסוימים. התפטר עי כי כבר מלאו לך 4 קדנציות. הוא רוצה ליהנות מכל העולמות. דודמא קלסית לכוח משחית.