הערב: מחאה על רצח שתי נשים השבוע

משל היינו איוב ועוד זה מדבר וזה בא, בעודנו עוסקות בארגון ההפגנה לזכרה של פעילת זכויות הנשים מלוד, סיהאם זבארגה, התבשרנו על רצח נוסף הבוקר בטבריה. לא ניתן עוד שיתייחסו לחיינו כאל הפקר
מרים גברעם

את "תזכור" השקנו בשמיני במרץ האחרון, יום בו מציינים את יום האישה הבינלאומי. מצאנו לנכון לציין את היום הזה בהנצחתן של כל אותן נשים שקיפחו את חייהן במסגרת הג'נדרסייד המתמשך שקוטל אותנו מדי יום.

ב"תזכור" אנו פועלות מתוך ההבנה שכלל מקרי האלימות נגד נשים הם תוצר של אקלים חברתי שמאפשר את התרחשותם, וכי ההפרדה ביניהם תוך מיתוג המקרים כפרטניים, על רקע "רומנטי" או "משפחתי", מנתקת אותם מההקשר הרחב שבו הם מתקיימים, המאפשר למקרים אלה להישנות שוב ושוב ושוב. אחד מהיעדים שהצבנו לעצמנו כשהקמנו את הפרויקט, היה לצאת לרחוב ולמחות לאחר כל רצח של אישה.

לצערנו, ניסיון העבר והסטטיסטיקה לימדו אותנו שבישראל נרצחות כ-20 נשים בשנה, אחת כל 17 יום בממוצע. אולם גם בחלומות השחורים ביותר שלנו לא תיארנו לעצמנו שפחות מחודש להקמתו של הפרויקט נמצא את עצמנו מתארגנות למחאה. ביום ראשון השבוע, 26.03, נורתה סיהאם זבארגה בביתה שבלוד על ידי רעול פנים, בעוד אחיה מנסה לגונן עליה ומתחנן על חייה. אתמול התבשרנו כי מתה מפצעיה. לא ידוע לנו הרבה על הרקע לרצח, אולם ידוע לנו כי סיהאם היתה אחותה של היאם, פעילת זכויות אישה בעמותת נע"ם למען זכויות נשים ערביות בעיר לוד.

ניסיון העבר והסטטיסטיקה לימדו אותנו שבישראל נרצחות כ-20 נשים בשנה, אחת כל 17 יום בממוצע. אולם גם בחלומותינו השחורים ביותר, לא תיארנו לעצמנו שפחות מחודש להקמתו של הפרויקט נמצא את עצמנו מתארגנות למחאה

ואז, משל היינו איוב ועוד זה מדבר וזה בא, בעודנו עוסקות בארגון ההפגנה המחאה והזיכרון להירצחה של סיהאם, התבשרנו על רצח נוסף הבוקר. אישה כבת 30 נרצחה על ידי בעלה לשעבר בטבריה. בעלה לשעבר, שהיא גירשה מפניה, כרת את ראשה, הסתובב עם הראש הכרות ברחוב ולבסוף השליך אותו לפח האשפה. כאילו זה מה שהיא בעיניו, זבל. זה מה ששווים חיי נשים, שניתן להשמיד במחי יד ולהשליך כלאחר יד, לרוב לאחר התעללות קשה ואיומים.

הסמיכות של שני האירועים האלו מוכיחה ומזכירה לנו כי אלימות נגד נשים היא תופעה חברתית, לא שורה של אירועים יחידים. אז אנו יוצאות – שוב – לרחובות, להזכיר להם ולנו שאנחנו בנות אנוש ושלאף אחד אין זכות למחוק את הקיום שלנו מעל פני האדמה. אנו מזמינות נשים להצטרף אלינו בין אם ברחוב בהפגנה הקרובה או באלו שאנו יודעות, ידיעה כואבת, שיבואו אחריה ובין אם בעמוד הפייסבוק של ״תזכור״.

אנחנו מזמינות אתכם ואתכן לחלוק עמנו סיפורים ועדויות על אודות מקרי רצח של נשים, מוות של נשים בזנות, נשים שנרצחו או התאבדו בשל זהותן המינית או המגדרית, נשים שהתאבדו לאחר שהיו קורבן לפגיעה מינית, נשים שקיפחו את חייהן בשל מחלות שלא ניתן להן מענה הולם בגלל מחסור ברפואה מגדרית וכל דרך אחרת בה מערכת הג'נדרסייד עובדת על מנת למחוק ולבטל אותנו. אנחנו פה ומגיע לנו שהמדינה והחברה יגנו עלינו, כי כן, בכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו ועלינו להצילנו מידם.

לפרטים על ההפגנה שתתקיים הערב (ד') מול בניין קריית הממשלה

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

  1. נתנייתי

    20 נשים נרצחות בישראל מדי שנה- "ניסיון למחוק את הקיום שלנו מעל פני האדמה"
    אז מה נאמר על כ-90 גברים הנרצחים בישראל מדי שנה?.. האם יש סיבה לחשוב שהאלימות כלפי נשים *אינה* חלק מהאלימות (הגברית) בישראל, שהיא נמוכה יחסית לעולם אך עדיין קיימת מאוד?
    אם נשים מוגנות כבר כיום פי 4 בערך מגברים- האם צריך להגן עליהן עוד, או לטפל בשורשי האלימות הגברית, שמאיימת על כולם, נשים ובעיקר גברים?

  2. רחמן חיים

    פניה אל הנשים: כדי לקיים שוויון זכויות מלאה עם הגברים שבחברה, אני ממליץ לכן להכריז בפני עם ועדה, באופן אישי ובאופן קבוצתי, כי לא תבחרו במפלגה שאין בה מספר שווה של גברים ושל נשים, הממוקמים בדירוג שווה כמועמדים למפלגה, תהיה עמדותיה הפוליטיות אשר תהיה. רק על ידי תפיסת 50% של השלטון תוכלו להיטיב את מצבכן המופלה באופן מסורתי על ידי השלטון הגברי. התשמענה לי? או שאתן אסירות של המסורות הישנות?