הערב: מחאה על רצח שתי נשים השבוע

משל היינו איוב ועוד זה מדבר וזה בא, בעודנו עוסקות בארגון ההפגנה לזכרה של פעילת זכויות הנשים מלוד, סיהאם זבארגה, התבשרנו על רצח נוסף הבוקר בטבריה. לא ניתן עוד שיתייחסו לחיינו כאל הפקר
מרים גברעם

את "תזכור" השקנו בשמיני במרץ האחרון, יום בו מציינים את יום האישה הבינלאומי. מצאנו לנכון לציין את היום הזה בהנצחתן של כל אותן נשים שקיפחו את חייהן במסגרת הג'נדרסייד המתמשך שקוטל אותנו מדי יום.

ב"תזכור" אנו פועלות מתוך ההבנה שכלל מקרי האלימות נגד נשים הם תוצר של אקלים חברתי שמאפשר את התרחשותם, וכי ההפרדה ביניהם תוך מיתוג המקרים כפרטניים, על רקע "רומנטי" או "משפחתי", מנתקת אותם מההקשר הרחב שבו הם מתקיימים, המאפשר למקרים אלה להישנות שוב ושוב ושוב. אחד מהיעדים שהצבנו לעצמנו כשהקמנו את הפרויקט, היה לצאת לרחוב ולמחות לאחר כל רצח של אישה.

לצערנו, ניסיון העבר והסטטיסטיקה לימדו אותנו שבישראל נרצחות כ-20 נשים בשנה, אחת כל 17 יום בממוצע. אולם גם בחלומות השחורים ביותר שלנו לא תיארנו לעצמנו שפחות מחודש להקמתו של הפרויקט נמצא את עצמנו מתארגנות למחאה. ביום ראשון השבוע, 26.03, נורתה סיהאם זבארגה בביתה שבלוד על ידי רעול פנים, בעוד אחיה מנסה לגונן עליה ומתחנן על חייה. אתמול התבשרנו כי מתה מפצעיה. לא ידוע לנו הרבה על הרקע לרצח, אולם ידוע לנו כי סיהאם היתה אחותה של היאם, פעילת זכויות אישה בעמותת נע"ם למען זכויות נשים ערביות בעיר לוד.

ניסיון העבר והסטטיסטיקה לימדו אותנו שבישראל נרצחות כ-20 נשים בשנה, אחת כל 17 יום בממוצע. אולם גם בחלומותינו השחורים ביותר, לא תיארנו לעצמנו שפחות מחודש להקמתו של הפרויקט נמצא את עצמנו מתארגנות למחאה

ואז, משל היינו איוב ועוד זה מדבר וזה בא, בעודנו עוסקות בארגון ההפגנה המחאה והזיכרון להירצחה של סיהאם, התבשרנו על רצח נוסף הבוקר. אישה כבת 30 נרצחה על ידי בעלה לשעבר בטבריה. בעלה לשעבר, שהיא גירשה מפניה, כרת את ראשה, הסתובב עם הראש הכרות ברחוב ולבסוף השליך אותו לפח האשפה. כאילו זה מה שהיא בעיניו, זבל. זה מה ששווים חיי נשים, שניתן להשמיד במחי יד ולהשליך כלאחר יד, לרוב לאחר התעללות קשה ואיומים.

הסמיכות של שני האירועים האלו מוכיחה ומזכירה לנו כי אלימות נגד נשים היא תופעה חברתית, לא שורה של אירועים יחידים. אז אנו יוצאות – שוב – לרחובות, להזכיר להם ולנו שאנחנו בנות אנוש ושלאף אחד אין זכות למחוק את הקיום שלנו מעל פני האדמה. אנו מזמינות נשים להצטרף אלינו בין אם ברחוב בהפגנה הקרובה או באלו שאנו יודעות, ידיעה כואבת, שיבואו אחריה ובין אם בעמוד הפייסבוק של ״תזכור״.

אנחנו מזמינות אתכם ואתכן לחלוק עמנו סיפורים ועדויות על אודות מקרי רצח של נשים, מוות של נשים בזנות, נשים שנרצחו או התאבדו בשל זהותן המינית או המגדרית, נשים שהתאבדו לאחר שהיו קורבן לפגיעה מינית, נשים שקיפחו את חייהן בשל מחלות שלא ניתן להן מענה הולם בגלל מחסור ברפואה מגדרית וכל דרך אחרת בה מערכת הג'נדרסייד עובדת על מנת למחוק ולבטל אותנו. אנחנו פה ומגיע לנו שהמדינה והחברה יגנו עלינו, כי כן, בכל דור ודור קמים עלינו לכלותינו ועלינו להצילנו מידם.

לפרטים על ההפגנה שתתקיים הערב (ד') מול בניין קריית הממשלה

בא/ה לפה הרבה?

במשך 14 השנים שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1. נתנייתי

    20 נשים נרצחות בישראל מדי שנה- "ניסיון למחוק את הקיום שלנו מעל פני האדמה"
    אז מה נאמר על כ-90 גברים הנרצחים בישראל מדי שנה?.. האם יש סיבה לחשוב שהאלימות כלפי נשים *אינה* חלק מהאלימות (הגברית) בישראל, שהיא נמוכה יחסית לעולם אך עדיין קיימת מאוד?
    אם נשים מוגנות כבר כיום פי 4 בערך מגברים- האם צריך להגן עליהן עוד, או לטפל בשורשי האלימות הגברית, שמאיימת על כולם, נשים ובעיקר גברים?

  2. רחמן חיים

    פניה אל הנשים: כדי לקיים שוויון זכויות מלאה עם הגברים שבחברה, אני ממליץ לכן להכריז בפני עם ועדה, באופן אישי ובאופן קבוצתי, כי לא תבחרו במפלגה שאין בה מספר שווה של גברים ושל נשים, הממוקמים בדירוג שווה כמועמדים למפלגה, תהיה עמדותיה הפוליטיות אשר תהיה. רק על ידי תפיסת 50% של השלטון תוכלו להיטיב את מצבכן המופלה באופן מסורתי על ידי השלטון הגברי. התשמענה לי? או שאתן אסירות של המסורות הישנות?