עובדי התאגיד: מפסיקים אותנו באמצע הסיפור

מאות עובדים שעזבו משרות נחשקות כדי להגשים חלום ולעבוד בשידור הציבורי הוקרבו היום על מזבח ה״פשרה״ בין נתניהו וכחלון, במסגרתה תפורק חטיבת החדשות של התאגיד החדש לטובת תאגיד חדשות נפרד (!) בשיתוף רשות השידור המונשמת. הם חיכו לכחלון מחוץ למסיבת העיתונאים – אבל כחלון לא בא. ראיון בהול
העוקץ

מההודעה לתקשורת שמסרו היום (ה') שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל המשרד שי באב"ד, מסתבר שאחרי עשיית שרירים והורדות ידיים לרוב, זה עתה גובש הסכם ״פשרה״ עם ראש הממשלה נתניהו המביא לסיומו את המשבר הפוליטי סביב תאגיד השידור הציבורי ״כאן״. בהסכם הוחלט שחטיבת החדשות של התאגיד – המונה מאות עובדים ועובדות – תפורק ותופקע מידיו כולל מנהליה, כאשר בעתיד (מתי? לא ידוע) תוקם חטיבה עצמאית של אקטואליה (מישהו אמר עוד תאגיד?!) שתכלול חלק מעובדי התאגיד ומעובדי רשות השידור. במלים אחרות, רשות השידור תמשיך לפעול ולשדר חדשות גם לאחר הקמת התאגיד, ובאופן כללי לשלוט בשידור הציבורי בארץ. מאות אנשים יפוטרו ויילכו הביתה. מיליונים עומדים לרדת לטימיון. ביבי קיבל מה שרצה – אבל מי ישלם את המחיר?

בעקבות המהלך הזה הפגינו היום בקריית הממשלה בתל אביב עובדי התאגיד, במחאה על הפגיעה בזכויותיהם, בזכויות הציבור ובבזבוז משווע של כספי הציבור. נועה בורשטיין-חדד (26), עובדת בריכוז כתבים במהדורת החדשות של התאגיד, כותבת באתר ״המקום הכי חם בגיהינום״ וידידת המערכת שלנו, אומרת לנו בשיחת טלפון מההפגנה שאין להם עוד אינפורמציה לגבי עתידם התעסוקתי או עתידו של התאגיד מעבר למה שנאמר בהודעה לתקשורת: "אנחנו מבינים שהקרקע רועדת מתחת לרגלי כל עובדי התאגיד שגויסו, בין אם כאלה שהם עתירי ניסיון ובין אם כאלה שהחלו בתאגיד את דרכם העיתונאית״. היא מונה שמות של עובדים בתפקידים שונים, עורכים, כתבים ותחקירנים – שחתרו לעשות טלוויזיה למען הציבור ולעשות אותה עכשיו, אחרי חודשים ארוכים של משא ומתן ושל חוסר ודאות – שעדיין אין להם מושג האם הם צריכים מחר בבוקר לחפש עבודה.

"אז הבנו שלא נהיה חלק מחטיבת החדשות של הגוף שייפתח, עזבו את ההשפלה שבזה. אבל הרבה אנשים עזבו משרות כדי לבוא לתאגיד. אני למשל עזבתי משרה בערוץ 10, משרה שהיתה בה כוונה לעשות טלוויזיה אחרת. טלוויזיה שהיא לא אותו שטאנץ ושיש לה יסודות טובים של שידור ציבורי בתקציב הגון שמאפשר טלוויזיה ראויה.

עבדנו על הראן הפנימי הראשון של המהדורה עד השנייה האחרונה, עד שבשעה 15:00 הבנו שאין לנו בשביל מה לעבוד וקיבלנו אישור מההנהלה לצאת להפגנה

יש עוד אנשים עם הרבה ניסיון מערוץ 10, כמו העיתונאי רועי שרון, או עורך המהדורה של חדשות 10, ברוך שי, שלא היה להם שום אינטרס לעבור למקום בהקמה מלבד העניין הערכי או האמנותי – הרצון לייצר תקשורת נטולת שיקולים מסחריים. מה שטוב בתאגיד זה שהתקציב קיים, בין אם יש רייטינג ובין אם לא. כלומר, לא אמור להיות שום שיקול זר שיפגע בחתירה לעשות עיתונות טובה. זה מה שכולנו חווינו עד עכשיו. רצינו לעשות טלוויזיה חדשה ומעניינת. היום היה אמור להיות ראן ראשון של מהדורה פנימית – עורך, ע. עורך, כתבים, מגישה – משהו פנימי שלנו כדי שנוכל ללמוד ולהיות טובים יותר. במהלך החודש עד העלייה היו אמורים להיות עוד ניסיונות כאלה עד שנתמקצע לרמה מדויקת וחזקה. עבדנו על הראן הזה עד השנייה האחרונה, עד שבשעה 15:00 הבנו שאין לנו בשביל מה לעבוד וקיבלנו אישור מההנהלה לצאת להפגנה״.

מה אומרת לכם הנהלת התאגיד?

״הם לא יודעים יותר ממה שאנחנו יודעים. בתאגיד יש כמה חטיבות: הדיגיטל, הרדיו, שחלקים מהם הם חדשותיים, ואנחנו בחטיבת החדשות עובדים איתם בשיתוף פעולה. לא ברור אם הרדיו יישאר רדיו והדיגיטל יישאר דיגיטל.

בעיקר לא ברור לנו מה האינטרס. כחלון דיבר במשך חודשים על הקופה הציבורית והדמוקרטיה. נתניהו – למרות שאני לא חובבת תיאוריות קונספירציה – אי אפשר להבין מה האינטרס שלו ואת מי הוא מנסה לשרת, מה הוא רואה שכחלון לא רואה? מה נותנת ההחלטה הזו לציבור? עזבו את העובדים של רשות הציבור או של התאגיד. בזמן שבו התאגיד עובד – התקציב הוכפל, כי התאגיד והשידור הציבורי עובדים במקביל, בתקציבים ממשלתיים. זה הכול על חשבוננו. מעבר לזה, כל מה שיצרנו עד עכשיו – צלמים, עורכים, תחקירנים – הכול יילך לפח. יש לנו מהדורות מוכנות ואין לנו מושג מה יעלה בגורלן.

אם זה קטע של שליטה בתקשורת, זה לא יעבוד בסופו של דבר, אנחנו חיים במדינה חופשית. אמנם כשקוראים את התמלילים של נוני מוזס ונתניהו, מו"ל של עיתון וראש ממשלה שחותמים עסקאות אפלות, זה הזוי. אבל בכל זאת חשוב לי להגיד שאני מאמינה שאי אפשר לשלוט בתקשורת. בסוף הציבור רואה מה קורה. אם התאגיד ייסגר ובעוד שבוע לא תהיה לי עבודה, התקשורת תמשיך והדברים ימשיכו להתקיים.

הפגנת עובדי חטיבת החדשות של התאגיד מול משרד האוצר במחאה על ההסכם עם נתניהו, 30.3.2017. צילום: נועה בורנשטיין-חדד
הפגנת עובדי חטיבת החדשות של התאגיד מול משרד האוצר במחאה על ההסכם עם נתניהו, 30.3.17. צילום: נועה בורשטיין-חדד

מה היה בהפגנה ומה צפוי בהמשך המאבק?

״קיווינו שכחלון ייצא אלינו, זה לא קרה. הוא הלך. רצינו מאוד לדבר איתו. קיימנו המון שיחות ותהינו אם ללכת להפגנה או להמשיך לעבוד. בימי ראשון ושני היו אמורים להיות עוד ראנים של המהדורה. במוצ"ש תהיה הפגנה בירושלים. יש תחושה שעובדי רשות השידור נשמעים – וזה ראוי מאוד – אבל הסיפור שלנו לא נשמע. יש כאן אנשים מכל מיני גופי תקשורת, שבאו לעשות עבודה וגם לפרנס את המשפחות שלהם ואנחנו רוצים להשמיע את הקול שלנו. כמי שעושה את העבודה הזאת שלוש ומשהו שנים, הכי מבאס זה כשעוצרים אותך מלספר סיפור באמצע. אנחנו עובדים הרבה זמן כדי לייצר פורמטים אחרים ומגניבים ועל מנת להשמיע לציבור את עצמו, ופשוט מפסיקים אותנו באמצע הסיפור״.

מה היחסים ביניכם לבין עובדי רשות השידור? האם יצור הכלאיים הזה שמסתמן מוטה לטובת עובדי רשות השידור?

״קשה לי לענות על זה כי אני לא לגמרי יודעת מה הולך לקרות. אני בין המעטים שצופים בערוץ 1, שאכן בזבז הרבה מאוד כספי ציבור ובגד בנושא הפקות המקור, שעליהן אמור היה להיות עיקר גאוותו – ובסופו של דבר אנחנו רואים אותן בשבת בצהריים בערוץ 2 ולא בערוץ 1. הייתי שמחה אילו היו מתייעלים ועושים את הכול שם, אבל מאחר שלא התייעלו – לא באשמת העובדים הזוטרים – התאגיד נפתח ורץ ועכשיו כבר מאוחר מדי. יש עובדי רשות שידור שנקלטו אצלנו ואני פוגשת אותם מדי יום.

ערוץ 1 זה לא כמו ערוץ 10 וערוץ 2. יש לנו הרבה מה ללמוד מהם. המטרה של כולנו הוא שידור ציבורי איכותי, תקשורת טובה, חופשית, מעניינת – מגיע לציבור שיהיה ערוץ טוב. זה אינטרס משותף ואין בינינו יריבות מהבחינה הזו. יש עובדי רשות שידור שאומרים שבתאגיד זלזלו בהם אבל אני לא מכירה סיפורים כאלה״.

טו בי קונטיניוד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.