איך שוב השמאל מועל בתפקידו

רדיפה פוליטית וסתימת פיות? כשמדובר במאבק המזרחי או הפלסטיני, השמאל הלבן לא תמיד עקבי בדרישותיו. למשל עכשיו, כשאיום המשטרה למנוע את צעדת השיבה בראשית מאי מרחף באוויר ומרצ עומדת מנגד

הממשלה ורשויות אחרות ניסו ואף הצליחו לבטל בשנתיים האחרונות אירועים שביקש לקיים ארגון "שוברים שתיקה". לדוגמא, לפני כשבועיים בוטל אירוע שאמור היה להתקיים בקריית אונו. ח"כ מיכל רוזין ממרצ, שהיתה מיוזמות האירוע, הגיבה בחריפות: "זו הוכחה חד משמעית לניצול טיעונים בירוקרטיים למען רדיפה פוליטית וסתימת פיות ומראה מדויקת לכך שמפעל הפיס עובד בשירות הצנזורית רגב." אולם מעניין לשים לב שבמרצ לא הגיבו כאשר אותה רדיפה פוליטית וסתימת פיות מופנית כלפי פעילים פלסטינים. ממש בסמוך לביטול האירוע של "שוברים שתיקה", המשטרה סירבה לאשר לעמותה להגנה על זכויות העקורים בישראל את צעדת השיבה, שאמורה להתקיים השנה בתחילת מאי על אדמות הכפר אל־כאברי, הסמוך לקיבוץ כברי. מדוע מרצ לא מגלה עקביות בהתנגדותה לרדיפה פוליטית וסתימת פיות, כהגדרתה של ח"כ רוזין?

מבחינה אידיאולוגית ואתנית, השמאל בארץ מורכב בעיקר מצאצאיה של "ישראל הראשונה", קרי, האליטה האשכנזית אשר ייסדה את המדינה. קבוצה פוליטית זו אינה מתמודדת עם הטענה שהעוולות שאנו עדים להן עד היום בדמות גזענות בתוך החברה היהודית ושלטון צבאי בשטחים הכבושים, למעשה התחילו עוד לפני הקמת המדינה וביתר שאת אחריה, עם ביסוסה של האליטה האשכנזית של מפא"י והקיבוצים. לכן, אפילו כאשר עולים לסדר היום נושאים מובהקים של הגנה על זכויות אדם, כמו הזכות לקיים צעדת שיבה (אשר לא בכדי מתקיימת בסמוך לקיבוץ כברי), השמאל מועל בתפקידו. לפתע, הוא מטאטא מתחת לשטיח כל טענה פלסטינית לעוול והפרת זכויות אדם.

מעניין לשים לב שאותו דפוס של שתיקה והשתקה קיים בשמאל ביחס למאבק המזרחי. כך, ההתייחסות של מרצ וגם של ח"כ דב חנין מחד"ש לפרשת ילדי תימן, בלקן ומזרח, היא קלושה למדי ולעיתים אף מביכה בבורותה. סיעת בל"ד, שמורכבת מח"כים פלסטינים בלבד, מגלה נכונות רצינית יותר לפעול בכנסת לחשיפת האמת בפרשה. גם ביחס להסללה במערכת החינוך, שיטה שמוסדה באופן גזעני ע"י מפא"י ונמצאת בתוקף עד היום, בהובלתו של שר החינוך נפתלי בנט, קיים קשר שתיקה מוחלט. בדיוק כפי שהשמאל לא מעז לדבר על ההשלכות החמורות של המלחמה ב- 1948 על העם הפלסטיני, הוא אינו מדבר על שורשי הגזענות והעוול כלפי הציבור המזרחי.

צילום הכותרת שניתנה במהדורה הדיגיטלית של הארץ למאמרו של דימיטרי שומסקי, 27.3.2017
צילום הכותרת שניתנה במהדורה הדיגיטלית של הארץ למאמרו של דימיטרי שומסקי, 27.3.2017

אחד האפקטים החמורים של התנהלות זו הוא האשמת הציבור המזרחי בגילויי גזענות כלפי ערבים, תוך התעלמות מחלקם של אשכנזים בקונפליקט. בכותרת מחרידה של אתר "הארץ" למאמרו של דימיטרי שומסקי נטען כי "המזרחים שונאים ערבים" (הכותרת הוחלפה בחלוף זמן קצר, בעקבות הודעה ששלח הח"מ לעורך בכיר בעיתון). הטענה שמזרחים הם חזות הגזענות הישראלית היא פועל יוצא של הכחשת אחריותה ההיסטורית של הקבוצה האשכנזית לפרקטיקות של נישול, גירוש והתנחלות. יש לזכור בהקשר זה שאת המנטליות הפוליטית של "הפרחת השממה" ו"ייהוד הארץ" הנחילו בארץ מפלגת מפא"י ותנועת הקיבוצים. אכן מזרחים וקבוצות נוספות אימצו עמדות ציוניות בעד "התיישבות" וכיבוש, אבל עקרונותיה של תנועה זו הובאו מאירופה.

בחודשים הקרובים יצויינו יום הנכבה ויום המודעות לחטיפת ילדי תימן, בלקן ומזרח. טוב יעשה השמאל הישראלי אם ייקח חלק משמעותי ורציני במאבקים אלה. שמאל, כל שמאל, אינו יכול להתנהל בצורה סלקטיבית שמדירה מחוץ לשיח על זכויות אדם וצדק מאבקים אותנטיים שצומחים מתוך הקהילות. בהקשר הישראלי לשמאל יש גם אחריות אתנית להכרה בעוולות היסטוריים על רקע גזעני. אם תימשך ההתעלמות מההיסטוריה הפוליטית בארץ, גם בבחירות הבאות השמאל היהודי יקושש את האלקטורט הזעום שלו בתל אביב בלבד.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  נראה לי שלא עיינת מספיק בתיאוריה ובביקורת: לשמאל אין פונקציה, או תפקיד, כי אין ולא תתכן מסגרת שהוא נאמן לה. יש לו מהות: הרס שיטתי של הקיים, מה שמכונה "שלטון" בכתבים הרלבנטיים. אין סימטריה, ולא תתכן סימטריה, בין נביאי ההרס ומשתפי הפעולה עם הקיים, אלו שחושבים שיש להם תפקיד עבור השמאל. השמאל, אח יקר, לא יבוא לקאסט התפקידים שלך אלא יחרים את המשקיעים בסרט. כנראה בגין ציונות סימבולית ובלתי מודעת, או משהו אחר. מה זה משנה.

 2. שלום

  כמה תיקוני טעות ממחוזות השמאל הירושלמי: 1. אשכנזים רבים לא מתעלמים מחלקם בקונפליקט ואף מודים בו, ומצטרפים לאין-ספור פעילויות משותפות לישראלים ופלסטינים. 2. חלק מהאשכנזים עובדים קשה וקורעים את התחת ומרוויחים פחות-פחות מהרבה מזרחים ירושלמים נכבדים. 3. השמאל דווקא לא מפסיק לדבר על ההשלכות החמורות של המלחמה ב-1948 על העם הפלסטיני. 4. כל ירושלמי שמסתובב בשכונות יכול להעיד על השנאה והגזענות של המזרחים כלפי הערבים. 5. תכל'ס, שמאלני אמיתי יודע שמרצ הם לא באמת שמאל. 6. כבר כמעט 40 שנה שהליכוד בשלטון – אז חאלאס לחפש את האשמה במפא"י. מפא"י מתה מזמן. הכי קל להאשים את המתים. אבל כשזה מגיע לקלפי, שנאת הערבים גוברת על כל שיקול אחר ולכן הרוב המזרחי ממשיך להצביע לימין האשכנזי האליטיסטי שמשתין עליו בקשת.

  1. א

   צודק, המזרחים חברו לתנועת 'חירות', 'חירות' זו תיאולוגיה לא מרוסנת, בשונה מהתיאולוגיה המרוסנת של 'מפא"י'. כשמשה דיין הסתובב בפעם הראשונה הוא שאל 'מי צריך את כול הוותיקן הזה?' – אין הציטוט מובא על מנת להכחיש את תפקידו במפעל הקולוניאליסטי הציוני, תפקיד גדול שהכחשתו תהיה מגוחכת, אלא להאיר את הצדדים היותר מינימלסטיים של 'השמאל', היותר פרגמטיים, והפחות אנטי-ערביים.
   על תנועת 'חירות' אין מה לדבר בכלל. ומזרחים ברובם זה 'חירות', זה בית"ר, ציונות מקסימליסטית, אנטי ערביות מוחצנת בשונה ממובלעת.

   על כול פנים אין בכתבה הזאת חדש, תום מהגר שוב תופס את הפוליטיקה כתוכנית ריאליטי כמו האח הגדול, במקום לנסות לעשות משהו עם חבריו הוא רושם הערות.

   1. א

    הסתובב בירושלים

  2. תימני כינרת

   האם באמת כל ירושלמי שמסתובב בשכונות יכול להבחין בגזענות של המזרחיים כלפי הערבים? האמת היא שהגזענים האמיתיים ומחוללי הגזענות המושרשת בארץ הקודש לא מחצינים את גזענותם כלפי הערבים, כלפי האתיופים וכלפי המזרחיים. הם לא זקוקים להוכיח נאמנות לציונות המזרח אירופאית שהיא הם עצמם.

 3. רחמן חיים

  אלה המתקראים 'שמאל' בישראל, מייצגים את מעמד העשירים והמנצלים; אלה אימצו את השם 'שמאל' לעצמם כדי למנוע צמיחה וקיום של שמאל אמיתי. השמאל האמיתי כמו בארצות אחרות, מייצג את מעמד הפועלים, נטול גזענות ומבקש ומקיים שוויון לכל. המשאל שכאן הוא בורגני, מתנשא ומושחת.

 4. עמית

  איזה כיף להכות את השמאל הלבן. הוא לא מחזיר, הוא לא השלטון לכן לא יתנקם, יש קונצנזוס מלא על המנווולות שלו ואנחנו יכולים להרגיש לרגע יחד עם כולם…
  האם זה יועיל? רק לאגו והשקיט המצפון – תקפנו משהו, לא?
  הכי טוב, זה שאיש לא באמת יודע מי זה השמאל הלבן הזה ואז באתן המילים אנחנו מכסים מהמחנה הציוני עד חד"ש (החנין הלבן הזה) עם סטייה חולנית לכיוון לפיד…
  תועלת לחברה? פתרון? התקדמות במאבק? שטויות זה ממילא אבוד העיקר שנתקע ללבנים…
  בקיצור – זה עלוב…

 5. אלי אמינוב

  צריך להזכיר שכאשר תום מהגר קובע שהשמאל שוב מועל בתפקידו הוא מתכוון לשמאל הציוני. אי אפשר להכחיש את קיומו של שמאל ציוני,אך צריך להבין שזהו שמאל קולוניאלי, שנולד וטופח בחברה הקולוניאלית שהשתלטה על פלסטין ההיסטורית כמו כל התנחלות אירופית אחרת על אזורים אחרים מחוץ לאירופה. לכן שמאל זה מגדיר את מלחמת 1948 כמלחמת שחרור, שולל את היותה תהליך ג'נוסייד שעברה אומת הילידים הראשונית שחייתה כאן, שוללת את זכותם של בני 80% של אומה זאת לחזור למולדת ממנה נעקרו בטיהור אתני אכזרי ועצום ממדים. חלקם אף מגדיר עצמו כסוציאליסט, אך רואה בהסתדרות אשר הוקמה כארגון גזעני אנטי פועלי "איגוד מקצועי"
  אם תום מהגר מודאג מהתנכלות מדינת היהודים לתהלוכת הנכבה, אפשר להרגיע אותו שתהלוכת הנכבה תתקיים במועדה ויצעדו בה אלפי פלסטינים ומאות יהודים לא ציונים. בכל שנה מנסה המשטרה למנוע הגעת תומכים לתהלוכה כזו ועד היום זה לא הצליח. מקווה להיפגש בתהלוכה. אלי אמינוב

 6. פריץ היקה הצפונבוני

  צודק בהחלט.

 7. kevin

  הגזענות האנטי-אשכנזית תום המהגר הביאו אותו להזדהות עם הגזענות הערבית-מוסלמית נגד יהודים.

 8. נתן

  כשמאלני אני שמח שניצחנו במלחמת השחרור , אני אפילו שמח מאד שניצחנו. מצטער שקשה לי לחוות את הצער של מי שהפסיד כי אני יודע מה היה קורה במקרה הפוך. ולגבי תום ושאר חבריו האובדנים- מי שעושה לילות כימים בליקוק ישבנה של גזענית מוצהרת כמו מירי רגב מוטב שלא יטיף מוסר לאחרים.

  יאללה למחוק……

 9. שבתאי לוי

  אויב מימין, ואויב משמאל.
  שבתאי לוי

 10. יוסףה מקיטון

  תום, אין מילה אחת לא נכונה בכל המאמר הזה, אבל הטעות נובעת מאיזשהן ציפיות שיש בכלל ממפלגות כמו מרצ או העבודה ומ"שמאל" בורגני, אשכנזי. כבר מזמן ברור שפעולה מחוץ למסגרות של ה"שמאל" הזה מניבה יותר תוצאות, ואתה אחראי לחלק מהן (למשל בפרוייקט של עמותת עמרם, רק דוגמא אחת). גם לתיקון עוולות הנכבה ההסטורית והמתמשכת וגם לשיויון למזרחים אין מקום במסגרות ה"שמאל" ורק יוזמות כגון מזרחית-משותפת ואחרות מסוג זה מסוגלות להראות את הקשר החזק בין אפליית מזרחים לכיבוש וקולוניאליזם ציוני. מרצ לעולם לא תמחה נגד ביטול צעדת השיבה כי מרצ לא בעד להחזיר את הפליטים!

 11. דןש

  אין כאן שמאל או ימין – הנכבה הוא אירוע משמעותי של כ – 20% מאזרחי מדינת ישראל ויש לזכור אותו ולהזכיר אותו. כמובן שהכל חייב להתנהל על פי החוק וללא אלימות.
  העובדה שהנושא מנוהל ע"י צד אחד בלבד, מעוות את הנתונים ומשליך את סיבתה לעבר צד אחד בלבד – ללא הזכרת ה"תרומה" המשמעותית של הצד הנפגע ושותפיו.

 12. שבתאי לוי

  דמגוג ציוני, אמר פעם, שרק בעזרת הסוציאליזם, ניתן היה לגזול את האדמות הפלסטינאיות.
  שלום שלום ואין שלום, הועד השלום עליו השלום.
  שבתאי לוי

 13. יוסי ברנע

  זכויות אזרח הן לא המצאה פרטית של השמאל. ליברליזם החופן זכויות אזרח יכול להיות גם בימין, הגם שליברליזם הפוליטי בישראל אינו מפותח או שאינו הולם תפיסת לאום אזרחי . ניתן לטעון על כל זרם שעליו ליטול קורה מבין עיניו.

 14. דרור

  כמה מילים מיותרות, שהן עניין של זווית מבט (ואין כאן נכון ולא נכון אובייקטיבי), בשביל רציונאל אחד ברור: "השמאל" ו"האשכנזים" הם הבעיה לכל.
  אנחנו כבר יודעים לאן זה מוביל: לתמיכה במירי רגב, אריה דרעי, נתניהו ובשלטון הקיים.

  אישית, אני מעדיף אנשים שמצהירים על התמיכה הזו (לגיטימית, גם אם מוטעית לדעתי) באופן ישיר ובלי המסלול הפסאדו – אינטלקטואלי המשורטט כאן.

 15. נתן

  למה עשית לי את זה דפנה? עכשיו הם גם מחקו אותי 🙂