• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

פתאום אני האלים והיא המסכנה?

הסרטון החדש שהעלה ברק כהן עם מירי רגב עורר ויכוח סוער בינינו במערכת ובקבוצות מזרחיות בפייסבוק, אז צלצלנו לברר איתו כמה דברים
העוקץ

ברק כהן, אתה לא חושב שהגזמת? לקלל מישהי ברחוב ליד בתה ובעלה?

אני חושב שביקורת פוליטית כנגד הרעל הגזעני שמפזרת מירי רגב בשנים האחרונות, תוך כדי שהיא תופסת בעלות על המזרחיות ועל היהדות שמתמצה בזבל גזעני, זה עמוק בתוך הליבה של חופש הביטוי הפוליטי שלי. כמובן שאם עוסקים בנימוס, בניסוח מנומס, אם הטענה היא על שיח לא מנומס, לא ראיתי שבתנאים למאבק אזרחי אחד הקריטריונים הוא נימוס, בטח לא מאחת שחתומה על הסלוגן ״הסודנים הם כמו סרטן בגוף שלנו״.

הרבה מזרחים טוענים נגדך שהפעלת גזענות וסקסיזם. לא דיברת ככה לאהוד ברק, גבר אשכנזי, לא קיללת את רקפת רוסק עמינח.

מדובר באותם מזרחים שהם בפועל חלק מאותו מחנה לאומי שרגב משתייכת אליו. זה אותם קולות של שיח מזרחי שתופסים בעלות על המזרחיות, שמחייבים אותי לתנאי של לאומיות. הסיבה שהם אומרים את זה לא קשורה לנימוס ולא קשורה למזרחיות ולא קשורה לסקסיזם; היא נגועה עמוק בעניין המשטר הלאומי בארץ הזו. "אני מחרבן עלייך ועל המשפחה שלך", אמרתי בתגובה לכך שהבת שלה אמרה לי "אני אגיש נגדך תביעה". תתבעי, אדרבא, זה לא מאיים עליי. הההתבטאויות שלי כלפי בנקאים שעושקים אותנו, כלפי שוטרים שמכים בנו וכלפי מוקדי כוח אחרים שאני רואה בהם אובייקט ראוי למאבק אזרחי אף פעם לא הונעו מטעם עדתי. אגב, אפרופו אהוד ברק, אני חושב שהדברים שאמרתי לו הרבה יותר חמורים מבחינת התוכן שלהם. מבחינת החריפות של הביקורת, זה שקשרתי בין סחר בנשק ורווחים בסחר בנשק ופגיעה בילדים במסגרת הרפרטואר הצבאי שלו, זה הרבה יותר חמור.

"אני מחרבן עלייך ועל המשפחה שלך", אמרתי בתגובה לכך שהבת שלה אמרה לי "אני אגיש נגדך תביעה". תתבעי, אדרבא, זה לא מאיים עליי. הההתבטאויות שלי כלפי בנקאים שעושקים אותנו, כלפי שוטרים שמכים בנו וכלפי מוקדי כוח אחרים אף פעם לא הונעו מטעם עדתי

הפעולות של מירי רגב מפקיעות אותי מהזהות שלי ביומיום. היא לוקחת בעלות על המזרחיות שלי וזה מפעיל אותי יותר – אהוד ברק לא עושה את זה ולא ניצן הורביץ. הזרם החילוני-אשכנזי לא לוקח לי בעלות על היהדות.

פתאום נעשית שומר הסף של היהדות? עושה שיימינג למישהי שרוצה לאכול שרצים?

אני חושף את הצביעות שלה, כי בעוד כמה שעות היא תעלה את דג החריימה ותתפוס פוזה של הרבנית קוק. בפועל היא דיירת במזללות לפירות ים. זה לא מעניין אותי מה היא אוכלת. בנאדם שאוכל פירות ים לא יכול… היא מעלה את זה ותוקפת את היתר כאילו הם לא יהודים. היא תעלה דג לשבת ותייצר דימוי של "אוהבי יהדות" ו"אוהבי השם". אין לה שום עבודת השם. למה אני צריך לשתוק מול השקר שלה?

אומרים שהיא נכנסה לשם כי היא נמלטה ממך.

זה שטויות והבלים. כשהיא הבינה את מה שאני אומר לה היא יצאה משם, כי היא ידעה שזה יעשה לה נזק פוליטי.

בסופו של דבר, האם הסרטון הזה לא משרת אותה פוליטית דווקא?

השירות הפוליטי שלה הוא לא מה שמעניין אותי. העדר של מחבקי הדגלים יכולים להמשיך לחבק אותה פי אלף. זו לא הסיבה שבגללה אני פעלתי. רציתי להביא בפניה שני מוקדים שהיא משקרת לגביהם וצבועה לגביהם: אחד הוא המזרחיות שהיא תופסת עליה בעלות והשני הוא לגבי היהדות.

אלה שתומכים במשטר הלאומי משתייכים גם למרצ וגם לליכוד, ולכן יכולה להיות ביקורת גם מאנשי מרצ – כי אני לא חותר תחת הפרוגרמה של הליכוד אלא תחת הפרוגרמה של המשטר הלאומי. חלק הם עם קו פוליטי כזה שדוחה גם את הלאומיות של כחלון, לפיד, מרצ, המחנה הציוני. כל מחזיקי התורה הלאומית יגידו – באצטלה של ״חוסר הנימוס״ – שפעלתי לא נכון. 97 אחוז מהאנשים שמתדיינים בזה לא היו חלק ממאבק אזרחי. יש דינמיקה לאינטרקאציה הזו. זה מיצוי, לא התדרדרות. היא אמרה "אתה טיפש", ואז אמרתי לה "אם אני טיפש, את זבל גזעני".

היא הגישה נגדך תלונה במשטרה. אתה לא מפחד?

המשטר שלה רודף אנשים על ביקורת פוליטית. למה אני צריך לפחד? במישור הפלילי, היא זו שביצעה עבירה, היא חטפה לי את הטלפון מהיד. היא רצתה להעביר אותו לבעלה, אז לקחתי אותו ממנו. היא לקחה אותו ולא התכוונה להחזיר.

כל הדיון הזה הוא אפרופו הפעולה שאני רואה בה נס. יש פה דקה ורבע. בדקה ורבע הזו אנחנו מסירים את המסכה מעל הלאומיות, המזרחיות, היהדות וסוגיית מבקשי המקלט. בדקה ורבע. אני רוצה לראות את כל אחד מהמומחים הגדולים שהיה בדקה ורבע מנפץ את ארבעת המוקדים האלה.

אולי היה יותר טוב אילו היית שומר על פאסון.

זו תופעה מדהימה שחוזרת כל פעם בקשר אליי. הדימוי של מירי רגב היא של אחת שלא כדאי ליפול לפה שלה. המערכת הבנקאית – אל תתעסק איתם שלא יגמרו אותך. כשאתה מתעסק עם המשטרה, איך אתה לא מפחד. אבל אחרי הפעולה, פתאום הכול מתהפך. מירי נעשית קורבן. הבנקאי הגנב שאתה מת מפחד ממנו – הוא נעשה אנושי. זה האפקט של הפרקטיקה הזו. אני פתאום נהיה האלים ומירי רגב וציון קינן והשוטר שמרביץ הם המסכנים. דקה לפני כן הם היו מי שמטילים את חיתתם על כל המקום הזה. והנה, בשני משפטי בוז כל האימתנות הזו הולכת לעזאזל.

כנראה שיעניין אותך גם: