הפקיד הממונה על הבדואים: הם גנבו את האדמה

״במקום לשלוח אותם לכלא, אנחנו נותנים להם אדמה בחינם״, אמר בראיון לעיתון גרמני מנכ״ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, יאיר מעיין. וזו לא הפעם הראשונה שהפקיד הממשלתי, יד ימינו של השר אורי אריאל, פורש את תפישת עולמו ה״לא פוליטית״
חיה נח

אתמול הודיעה השרה לשוויון אזרחי שכל הנשים גנבות, משום שהן מקבלות קצבאות מתנה מהמדינה. כל ארגוני הנשים נזעקו וקראו מיד לפיטורי השרה ולהשבתת המשק עד לפיטוריה, וכמו כן דרשו ממנה לחזור בה מדבריה המכלילים והמכפישים. התרחיש המתואר הוא כמובן בלתי סביר. הוא לא יכול היה לקרות ולו משום שלשרה יש חושים פוליטיים חדים, אם לא עכבות מוסריים מסוימים.

מה שלא קרה במשרד לשוויון אזרחי, במשרד הגמלאים או באחד מארגוני העובדים שלא יפגעו באוכלוסייה שאותה הם אמורים לקדם בשגרת יומם, קרה באחרונה ברשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב באדיבות יאיר מעיין, הפקיד הממונה מטעם שר החקלאות, אורי אריאל. עד למינויו לתפקיד לפני קצת למעלה משנה הוא ככל הנראה לא ידע דבר וחצי דבר על המתרחש בנגב ולא הכיר את האוכלוסייה הבדואית של האזור. מדוע, אם כן, נבחר דווקא הוא לתפקיד? כי הוא גר בהתנחלות תקוע והוא שכנו – ואולי אף ידידו – של שר הביטחון אביגדור ליברמן. לפי דבריו של מעיין עצמו, הוא פקיד ולא מינוי פוליטי, אך התבטאויותיו אינן עולות בקנה אחד עם כך.

בראיון שנתן לעיתונאי עטור הפרסים מיכאל אוברט מהמגזין היומי הנפוץ ״זוד-דוייטשה צייטונג״ Süddeutsche Zeitung Magazin ופורסם במסגרת הכתבה "ארץ מולדת" (Stammland) נשמעו מפיו אמירות קשות, מכלילות וגזעניות ביחס לכלל האוכלוסייה הבדואית בנגב. כך, למשל, מצא מעיין לנכון לומר בראיון זה (הקלטה באנגלית):

"…אבל כל האדמה היא אדמת מדינה, הם גנבו אותה מהמדינה, אז עלינו להכריח אותם… הם מקבלים אותה חינם, הם אינם משלמים עליה, המדינה נותנת להם את האדמה כמתנה (05:33 בהקלטה) …כולם גנבו את האדמה, כולם לא שילמו עליה, כולם יקבלו אותה ללא תשלום…״  (06:15 בהקלטה).

בהמשך הראיון מסביר מעיין שכדי לזכות ב"מתנה" הזו על הבדואים לעזוב את האדמות ה"בלתי חוקיות". כלומר, על הבדואים לעזוב את אורח החיים הכפרי ולעבור לעיירות נחשלות המונות אלפי אנשים. הוא אומר שאין ביכולתה של המדינה לספק לכל כמה משפחות יישוב משל עצמן – אבל למותר לומר שקביעה זו איננה עומדת במבחן המציאות כשהדברים אמורים באוכלוסייה היהודית של הנגב; אוכלוסייה זו חיה בלמעלה מ-100 יישובים, המונים ברובם הגדול פחות ממאה משפחות כל אחד. רק 14% מהיישובים בנגב מיועדים לבדואים המהווים 34% מהאוכלוסייה בנגב! (ראו דו"ח אפליה במספרים עמ' 11).

צילום מהכתבה בזוד-דויטשה צייטונג, 24.3.2017
צילום מהכתבה ב״זוד-דויטשה צייטונג״, 24.03.17

זו לא הפעם הראשונה שהפקיד הממשלתי מעיין פורש את תפישת עולמו ה"לא פוליטית". דבריו הכוחניים והאלימים נשמעו בעבר בישיבת הוועדה לביקורת המדינה בעת שסיירה בנגב בשנת 2016. היה זה אולי המפגש הפתוח הראשון של מעיין עם נציגי האוכלוסייה הבדואית, ממש זמן קצר לאחר שנכנס לתפקידו. גם בראיון שנתן מעיין לפני כשלושה חדשים ל״מקור ראשון״ (13.01.17), הוא התייחס אל ראשי הרשויות הבדואיות באלימות וכוחנות מילולית, והבהיר בניסוח בלתי מתנצל מה דעתו עליהם. במענה לשאלה על כוונת הרשויות להעביר אוכלוסיות מהכפרים הלא מוכרים על ידי הרשויות אל העיירות ובמיוחד אל רהט, השיב מעיין: "…אף אחד לא שואל את ראש העיר ולראש העיר אין יכולת חוקית לקבוע מי יגור אצלו. חלק מהמהלכים יהיו בכפייה…"

על הקמת יישוב לתושבי ואדי אל-נעם המתגוררים מול נאות-חובב ומעוניינים להמשיך ולשבת במקום בו הם חיים כעת, הגיב מעיין: "…אף אחד לא שואל אותם, יש החלטת ממשלה…״ לגבי תביעות הבעלות של הבדואים שהוגשו בשנות השבעים, אומר מעיין שהתובעים הפסידו בכל תביעותיהם המשפטיות עד כה ועל כך העיר:

"מדובר בשקרים גמורים. הם חילקו ביניהם את הקרקעות, והחליטו שכל אחד יתבע אזור אחר ויעיד על השני שזה היה שלו. אין להם שום ראיות, ולכן הם מפסידים במאה אחוז מהתביעות שלהם".

חשוב לדעת שעל אף שהמדיניות של הרשות נקבעת על ידי הממשלה והשר אריאל, מעיין וצוותו הם שקובעים את סדרי העדיפויות של הרשות והם עושים זאת ללא קריטריונים שקופים וברורים. הם שמחליטים איזה יישוב ואיזו שכונה באותו יישוב יפותחו ומה יהיה התקציב לכל רשות מקומית, איזו רשות תקבל איזו אוכלוסייה מהכפרים הבלתי מוכרים ומה יקרה אם רשות כלשהי לא תיאות להשתתף במהלך הזה. האם יועברו לאותה רשות תקציבים? האם ראש אותה רשות סרבנית ייענש על כך? מה היכולת של ראש רשות להתנגד למהלכים שכאלו? צריך לזכור שמדובר ברשויות העניות ביותר בישראל, והשאלה היא האם יוכלו ראשי הרשויות לסרב לתביעותיו של מעיין.

יאיר מעיין
הממונה על הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, יאיר מעיין (צילומסך)

אין מנוס מלהכיר בכך שהרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים היא כלי דכאני. בנוסף להעברה כפויה של האוכלוסייה הבדואית של הנגב למרחבים עירוניים, הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב היא מכשיר של שליטה ופיקוח בכל היבט מחיי היום-יום. זאת, כפי שנעשה בכל השנים שלאחר הממשל הצבאי על ידי המנהלת לקידום הבדואים או מינהל הביצוע קודם לכן.

בנוסף להעברה כפויה של האוכלוסייה הבדואית של הנגב למרחבים עירוניים, הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב היא מכשיר של שליטה ופיקוח בכל היבט מחיי היום-יום

מדוע הרשויות הבדואיות המעטרות את תחתית הסולם של מדרג היישובים בישראל מבחינה סוציו-אקונומית צריכות רשות שתמשול בהן ותהיה ממונה עליהן, ואינן יכולות להיות ככל היישובים בישראל? מדוע צריכים תקציביהן להיות בידי הרשות שתחליט על חלוקתם של מבלי שהקריטריונים לכך ברורים ושקופים?  מדוע אין הרשויות יכולות לקבל את תקציביהן ישירות ממשרדי הממשלה השונים?

בשנתיים האחרונות, מאז שהשר אריאל ממונה על האוכלוסייה הבדואית, הוא מחזיק בידיו תקציב של כ-600 מיליון ש"ח בשנה ומרכז סמכויות המאפשרות לו שליטה באוכלוסייה באמצעות הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב ונציגו מעיין. בניגוד לשנים עברו, שבהן היה המנגנון מפוצל בין משרדים שונים, כעת מרוכז כל הכוח בידיה של סמכות אחת, השולטת בתושבים ללא מצרים. השר אריאל ריכז בידו כוח אדיר ומשחית. לכן, מעיין יכול לומר כל מה שעולה בדעתו ובכלל זה דברים הנאמרים בדרך כלל בחדרי חדרים. משום כך אין סיכוי שאריאל יפטר את מעיין או יקרא אותו לסדר – עבורו הוא האיש היעיל והאדם הנכון במקום הנכון.

SZ Magazine 1
צילום מהכתבה ב״זוד-דויטשה צייטונג״, 24.03.17

חיה נח היא מנכ"לית פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. שבתאי לוי

  מדינת ישראל, הדמוקרטיה היחידה, בעלת הצבא המוסרי וההומניסטי ביותר בעולם, שוחרת השלום והצדק, מיישמת בקפידה את פסק ההלכה של גבלס, :"שקר שחוזרים עליו הרבה פעמים – נהפך לאמת". שקרים, הטובים ומועילים לעם האדונים היהודי, אדוני הארץ והעולם, נהפכים לאמת, ככתוב בתורת ישראל הקדושה והתמימה, :"אמת מארץ תצמח, וצדק משמים נשקף".
  שבתאי לוי

 2. דניאל דה מלאך

  אני מחזק את דברי חיה נוח.
  לא צריך ללכת לעיתונים גרמניים: הנה עוד שתי "פנינים" בעברית מפיו של הממונה מטעם ממשלת ישראל על הסדרת ההתיישבות הבדואית:

  "מנכ"ל הרשות, יאיר מעיין, דוחה את הדברים. 'אנחנו במשא ומתן שנמשך כבר ארבעה חודשים', הוא אומר. 'הגענו להסכמות והלכנו לקראתם בהרבה דברים, אבל צריך לזכור שמדובר בעבריינים, שודדי אדמות. אני לא חייב לתת להם שום דבר, למרות זאת החלטנו להיפגש איתם ועם כל מי שנמצא במעמד דומה'".
  http://www.haaretz.co.il/news/education/1.3405665

  "למעיין יש דעה נחרצת על אמינותם של הפרטנרים שלו הוא ציטט באוזני דבר ששמע לדבריו מאחד מראשי המגזר . 'אצל הבדואים, 50 אחוז זה שקר, 40 אחוז דמיון, ו-10 אחוז אמת""".

  נחום ברנע ידיעות 20.1.2017

  בושה ואסון לכולנו שזה האיש הממונה מטעם הממשלה על הסדרת ההתיישבות הבדואית

 3. דןש

  מעניין מי "גנב" ממי ?
  את הבדואים הוליכו בכחש וטלטלו אותם ממקום למקום, תוך כדי הבטחות שנותרו "על הקרח".
  נכון שנוצרה בעיה, המשותפת למדינה מתוקנת ולבדואים. הבדואים מזמן אינם "בדואים" ומדינה מתוקנת אינה מסוגלת לאפשר תשתיות נאותות לתפרוסת כה גדולה של "ישובים". שני הצדדים חייבים להתעשת ולהגיע לפתרון מוסכם ראוי שישרת את מטרות שני הצדדים.

 4. עזרא צלם

  אין לי מילה טובה להגיד על היאיר היהיר הזה,
  אולם ברור שהציטוט חלקי וברור כשמש שמי שמצטט לא מבין דבר וחצי דבר, על התביעות הבדואיות על בעלות על הקרקע וגם איננו רוצה לחשוב על פיתרון קונסטרוקטיבי, כפי שבני בגין הגה, חישב, התדיין והגיע למסקנות, ברור כשמש, שיש כאלו משני הצדדים, שכל תפקידם להכשיל כל הסכם.
  למשל בביר הדאג' הוצעו לבדויים הצעות מפליגות(כן כדאי לדעת ולבדוק) והם אינם מסוגלים לקבלם רק בגלל בעיות פנימיות ביניהם.

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  תודה לחיה נוח על העמדת הדברים על מקומם הנכון אבל למרבה הצער דברי חיה נןח ופעילי זכויות הבדואים כמו עמוס גבירץ,ראו גם תגובתו,לא מגיעים לקבל הרחב השטוף בתעמולת,,ההסברה׳׳. ראו גם תגובתו של שבתאי לוי על התלמידים הטובים של משנת התעמולה של גבלס. בביקור אצל קרובים בב׳׳ש היו שם חברים שלהם. כשדברו על,, הבדואים המשתלטים על אדמות המדינה׳׳ לא יכולתי להתאפק ואמרתי : אלו הממשלות ששדדו את קרקעות הבדואים , מיד השתיקו את הנושא והמארחים שלי וראי הסבירו אח׳׳כ הקרוב שלנו הוא איש נחמד, אבל סמולן עוכר ישראל. משפחה לא בוחרים. אז איך אפשר להתגבר על המחסום של קבלת שקרי הממשלות ע׳׳י הציבור הרחב בלי לברר דברים לאשורם? על דברי עזרא צלם: כל התכניות שבהם נעשה נסיון ללכת לקראת תביעות הבדואים כמו ועדת גולדברג או ועדת בגין מוסמוסו ע׳׳י הקמת ועדת ביצוע בראשו פקיד המועצה לביטחון לאומי מר פראוור( הוה אומר הבדואים אזרחי ישראל ה10%
  שנשארו אחרי בריחת /גרוש ה90% במלחמת 11947-9,הם בעיה ביטחונית בעצם אויב פנימי שיש להצר את צעדיו לכלוא אותם בעיירות חסרות תשתיות נאותות ולנכס את קרקעות הנגב לליהודים בלבד.

 6. יוסףה מקיטון

  אכן כמו הכח שיש למשרד הקליטה על האזרחים יוצאי אתיופיה, וכמו כל רשות או משרד המנהל אוכלוסייה במקום פשוט להפסיק את האפלייה. הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב היא עוד ענף של האפרטהייד, ועצם קיומה הוא הבעיה, והאנשים המאיישים את התפקידים בה הם רק ראייה לכך.

 7. יודא

  הלך הזרזיר אצל העורב.
  אם מתנחל דתי מתמנה על ידי השר אריאל לטפל בבעית האוכלוסייה הבדואית
  בנגב, למה ניתן לצפות ממנו?
  להבנה והסדרה של יישוב הבדואים שהמדינה לא מצליחה ב-70 שנה לעשות מעשה
  ממלכתי של אזרחות בענין שהוא בעל חשיבות לאומית עצומה?
  לאמפתיה כלפי הבדואים?
  לחשיבה פורצת דרך?
  או אולי לתיווך בגירוש מחודש?

 8. פריץ היקה. הצפונבוני

  זה לא חדשות שממשלות ישראל לדורותיהן מנהלות מלחמה נגד אזרחיה הבדואים הם גם משתמשות במגוון אמצעים וסוכניות לא ממשלתיות( קק׳׳ל לדוגמא) לביצוע הפוילה שטיקים שלהן : לגזול את שארית האדמות שנמצאות עדיין בידי הבדואים. מי שפעולותיו הן לא לגיטימיות אלו שלטונות ישראל.זה רק עולה כל פעם מדרגה. מדיניות השלטון נקבעה עוד. בידי ה מנוחים (שלא מגיעה להם מנוחה בעוה׳׳ב) הם משה דיין שייעד להם תפקיד של ,,חוטבי עצים ושואבי מים׳׳ רק שלא נותנים להם מים ועוקרים את עציהם. ופליאה אלבק שטענה נגד קבוצה שנסתה להגן על זכויותיהם:,, אנחנו בונים מדינה בשביל היהודים,לא. בשביל הערבים׳׳.