מצבות הושחתו בבית קברות ביפו

הציבור והתקשורת הישראלים מזדעקים במקרים של ונדליזם בבתי קברות יהודיים ברחבי העולם, אך כאשר הדבר קורה בבית קברות מוסלמי ביפו, ועוד בערב יום השואה? ובכן, השתיקה רועמת
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

אין זה סוד שמאז עלייתו של טראמפ לשלטון, ישנה עלייה באירועי ההתנכלות ליהודים בארצות הברית, כאשר אחד הביטויים הגסים יותר ומעוררי ההד התקשורתי של האנטישמיות הוא הפגיעה בבתי קברות; פגיעה במקום מנוחתם של המתים ובכבודם, המצהירה מפורשות בפני קרובי משפחתם ובפני הקהילה שלא רק למתים לא תינתן הזכות לנוח על משכבם בשלום – גם לא להם.

גם החברה הערבית ביפו מצפה שהמתים הקבורים בבתי קברות מסביב לעיר ינוחו בשקט. אך ביום ראשון האחרון, ערב יום השואה, בזמן ביקור ״ועד כבוד המת״ בבית הקברות ״טאסוֹ״ שבתל א-ריש (ליד תל כביר), נמצא שבמקום נופצו מצבות ללא הבחנה. שיחה שערכתי עם נציג הוועד העלתה כי אין זו תופעה חדשה, ושמדי פעם היו חברי הוועד מבקרים ומגלים זבל שנזרק לתוך בית הקברות ולעתים פגיעות קיצוניות יותר כמו השחתת מצבות.

כבר תקופה שבוועד האסלאמי הנבחר דנים בתופעה, ובין היתר עלה רעיון להציב שומר במקום. אך בהתחשב בגודלו של בית הקברות זה יכול להיות פתרון חלקי בלבד, ועלול אף לסכן את השומר (הרי מי שמרשה לעצמו להיכנס לבית קברות באישון ליל להשחית מצבות, בהחלט יכול גם לפגוע באדם שעושה את עבודתו). כמובן שאין אנו מעלים בדעתנו לפנות למשטרה בנושא – שהרי רק לפני כשנה וחצי, ללא תיאום עם ועד כבוד המת או עם הוועד האסלאמי, נכנסו לבית הקברות באמצע הלילה כ-300 שוטרים והרסו סככה שהייתה אמורה לספק צל למשפחות שכולות בזמן טקס הקבורה; על אחת כמה וכמה, איננו מעלים בדעתנו לפנות לעיריית תל אביב-יפו, שהוציאה את צו ההריסה לאותה סככה. זו אותה עירייה שמתרברבת בפני הקהילה הבינלאומית עד כמה תל אביב היא עיר ליברלית ופלורליסטית שמקבלת את האחר, בעוד שדה-פקטו היא לא מצליחה לספק הגנה בסיסית לתושביה הערבים שתחת שליטתה המוניציפלית, המתלוננים חדשות לבקרים על פגיעות על בסיס לאומי ודתי.

בית הקברות המוסלמי ביפו. צילומים: Jaffa48
מצבות מושחתות בבית הקברות המוסלמי ״טאסו״ ביפו, השבוע. צילומים: Yaffa48

אנחנו נמצאים בדילמה עקרונית: השכונות תל כביר ותל א-ריש עברו טיהור אתני מהערבים שחיו בהן ב-48׳ עם כיבוש יפו, והשכונות הערביות של היום נמצאות במרחק כמה קילומטרים – מה שמקשה עלינו להגן על בית הקברות. המשטרה לא מעוניינת לתת מענה, ממש כפי שעד היום לא מצאה מי השחית לפני שבע שנים את בית הקברות הנוצרי ברחוב קדם בעג׳מי, שבו רוססו כתובות כמו "תג מחיר" ו"מוות לערבים". כמו כן, המשטרה פרצה ביום חמישי שעבר לבית הקברות הנוצרי בטענה שחיפשה ״אמל״ח וסמים״ – אך לא טרחה לעדכן את האחראים במקום. באופן חסר תקדים, הדבר היחיד שהמשטרה עשתה היה לפנות לנציג ועד כבוד המת בבקשה שיורידו את הכתבה על השחתת המצבות מאתר החדשות המקומי yaffa 48, על מנת שלא יפורסם כי בערב יום השואה קרה דבר כזה; כלומר המשטרה, במקום לעשות את עבודתה, עסוקה בעבודת יחצנות והסברה.

הדבר היחיד שהמשטרה עשתה היה לפנות לנציג ועד כבוד המת בבקשה שיורידו את הכתבה מאתר החדשות yaffa 48, על מנת שלא יפורסם כי בערב יום השואה קרה דבר כזה; כלומר במקום לעשות את עבודתה, המשטרה עסוקה ביחצנות והסברה

מצב העניינים הנוכחי לא מעניק לחברה הערבית הרבה אפשרויות תמרון. אירועים מסוג זה הופכים לשגרה, ההולכת ומקצינה אולם לא מעניינת יתר על המידה את ערוצי התקשורת הממוסדת. במקביל, אנחנו לא מקבלים תשובות מאף גורם רשמי ומצופה מאיתנו לקבל אירועים כאלה בתור "סערה שתעבור". אז זהו שלא, התמונה די ברורה לחברה הערבית – זו אינה סערה שתעבור והתקפות מסוג זה עשויות להחריף, כאשר אין מי שיספק הגנה הן למקומות הקדושים לנו והן לנו עצמנו.

מעבר לחומרת האירוע, המקרה הזה משקף את הצביעות המוסרית בחברה היהודית, שדואגת להזדעק באופן עקבי – וצודק – במקרים של פגיעה בבתי קברות יהודיים ברחבי העולם, אולם כאשר קורה דבר כזה בבתי קברות ערבים (מוסלמים ונוצרים) – יש שתיקה מחפירה. המינימום שמצופה מעם היודע היטב מה משמעות פגיעות מסוג זה, הוא להוקיע את התופעה. לא צריך להסכים פוליטית או חברתית ואני גם לא מצפה למחאה בקרב החברה היהודית – אך עצם העובדה שהמנהיגים המקומיים אינם מסתייגים פומבית ויוצרים הרתעה סביב התופעה, משקפת בפנינו את הדרדרותם המוסרית של המוסדות האחראים ושל החברה היהודית.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ציקי

  איך אתה יודע בדיוק שהמשחיתים הם יהודים? מצאו במקום סימני DNA של כיפה וציצית?

  1. רועי

   כתבת שורה אחת בלבד בתגובתך. שורה שמגלמת בתוכה רוע, בורות, עליבות וחוסר כבוד לזולת.

  2. דןש

   "על ראש הגנב בוער הכובע"
   הכתבה אינה מזכירה במילה אחת, שהפגיעה נעשתה ע"י יהודים.
   עצם הפגיעה היא שערוריה בפני עצמה ועל המשטרה לחקור, להגיע למבצעיה ולהענישם בכל חומרת הדין. לא יקום ולא יהיה דבר כזה במחוזותינו – לא כלפי מוסלמים לא כלפי נוצרים ולא כלפי יהודים וכל מח שמכבד, במקרה דנן, את מתיו.

   1. ציקי

    אם הם לא יהודים אז הם לא בעיה שלנו.

    1. דפנה

     אם הם יהודים או לא נדע רק אם ולאחר שהמשטרה תחקור, לא?
     ובכל מקרה, מה זאת אומרת שהם לא הבעייה שלנו? כל עבירה פלילית היא בעייה שלנו, ומדובר כאן בעבירה פלילית.
     וזאת כמובן בנוסף להיותה בעייה אנושית מוסרית. באמת מעניין למה העיתונות לא דיווחה על הארוע הזה, [ככל שאכן לא היו דיווחים, כמובן].

     1. ציקי

      לא מתפקידינו לשטר את הילידים אנחנו לא מעצמה קולוניאלית

 2. רחמן חיים

  העם היהודי המציא את הגזענות – זה לא חדש, הכל כתוב בספר בראשית, לציין את שושלת הגזעים השונים. דבר זה נמשך גם בתגובה להריסת מצבות: לא משנה מי הורס, משנה למי הורסים.

 3. יוסי לוס

  מנוולים!
  לא ברור מהדיווח אם המצבות הושחתו בערב יום השואה או שלפני כן ורק אז ההשחתה התגלתה. בית הקברות טאסו גדול.

 4. יוסי ברנע

  כל ליברל צריך לגנות בפה מלא וחד משמעית כל פגיעה כזו בכל בית קברות של כל דת שהיא.
  התנהגות המשטרה ( אם אכן מתוארת במדויק) היא בגדר בזיון!

 5. פריץ היקה הצפונבוני

  לועד המוסלמי למען כבוד המת: מגיעה לכם תגובה ממירי רגב ושאר המסיתים היהודים כמו ,,בצלם׳׳ ,,שוברים שתיקה׳׳׳ ו,,הקרן החדשהלישראל׳׳ ושאר אירגוני שלום וזכויות אדם אתם מעמידים בפני ,,עם -ישראל׳׳ מראה מה הוא באמת וגם בפני דעת הקהל בחוץ את שקר המדינה הנאורה והליברלית שהמשטר חפץ להראות לעולם על חטא כזה גם אתם אזרחי ישראל ואף תושביה הילידים תזכו ,לתואר האויב הפנימי הגרוע מהאויב החיצוני והם כבר ידעו איך לטפל בכם כמו שטיפלו בכם בזמן המחאות על הדכוי בפלסטין בשנת 2000.או בהפגנות בדואים בנגב. כיהודי ישראלי בושתי ונכלמתי אנא אוליך את חרפתי.

 6. יוסףה מקיטון

  זה מתחיל בהריסה כזאת, ממשיך בזה שלא נותנים לקהילה לשפץ ולתחזק את בית הקברות (כפי שהיה בלוד כששוטר מנע עבודות נקיון ותחזוקה שנעשו בהתנדבות בטענה שלא עובדים בשבת) ונגמר בבנייה מאסיבית של מגרשי חנייה וקניונים על בתי-קברות כפי שקרה – וממשיך לקרות – בבאר-שבע "בירת ההזדמנויות" של פח הזבל הנקרא מדינת ישראל.

  ונדליזם הוא רק זרוע מקדימה של השלטון, והוא קורה בחסות השלטון, ולכן אין להתפלא על התגובה הגזענית של המשטרה.