• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

מצבות הושחתו בבית קברות ביפו

הציבור והתקשורת הישראלים מזדעקים במקרים של ונדליזם בבתי קברות יהודיים ברחבי העולם, אך כאשר הדבר קורה בבית קברות מוסלמי ביפו, ועוד בערב יום השואה? ובכן, השתיקה רועמת
עבד אבו שחאדה

פעיל בל״ד וסטודנט לתואר שני במדע המדינה באוניברסיטה העברית בירושלים

אין זה סוד שמאז עלייתו של טראמפ לשלטון, ישנה עלייה באירועי ההתנכלות ליהודים בארצות הברית, כאשר אחד הביטויים הגסים יותר ומעוררי ההד התקשורתי של האנטישמיות הוא הפגיעה בבתי קברות; פגיעה במקום מנוחתם של המתים ובכבודם, המצהירה מפורשות בפני קרובי משפחתם ובפני הקהילה שלא רק למתים לא תינתן הזכות לנוח על משכבם בשלום – גם לא להם.

גם החברה הערבית ביפו מצפה שהמתים הקבורים בבתי קברות מסביב לעיר ינוחו בשקט. אך ביום ראשון האחרון, ערב יום השואה, בזמן ביקור ״ועד כבוד המת״ בבית הקברות ״טאסוֹ״ שבתל א-ריש (ליד תל כביר), נמצא שבמקום נופצו מצבות ללא הבחנה. שיחה שערכתי עם נציג הוועד העלתה כי אין זו תופעה חדשה, ושמדי פעם היו חברי הוועד מבקרים ומגלים זבל שנזרק לתוך בית הקברות ולעתים פגיעות קיצוניות יותר כמו השחתת מצבות.

כבר תקופה שבוועד האסלאמי הנבחר דנים בתופעה, ובין היתר עלה רעיון להציב שומר במקום. אך בהתחשב בגודלו של בית הקברות זה יכול להיות פתרון חלקי בלבד, ועלול אף לסכן את השומר (הרי מי שמרשה לעצמו להיכנס לבית קברות באישון ליל להשחית מצבות, בהחלט יכול גם לפגוע באדם שעושה את עבודתו). כמובן שאין אנו מעלים בדעתנו לפנות למשטרה בנושא – שהרי רק לפני כשנה וחצי, ללא תיאום עם ועד כבוד המת או עם הוועד האסלאמי, נכנסו לבית הקברות באמצע הלילה כ-300 שוטרים והרסו סככה שהייתה אמורה לספק צל למשפחות שכולות בזמן טקס הקבורה; על אחת כמה וכמה, איננו מעלים בדעתנו לפנות לעיריית תל אביב-יפו, שהוציאה את צו ההריסה לאותה סככה. זו אותה עירייה שמתרברבת בפני הקהילה הבינלאומית עד כמה תל אביב היא עיר ליברלית ופלורליסטית שמקבלת את האחר, בעוד שדה-פקטו היא לא מצליחה לספק הגנה בסיסית לתושביה הערבים שתחת שליטתה המוניציפלית, המתלוננים חדשות לבקרים על פגיעות על בסיס לאומי ודתי.

בית הקברות המוסלמי ביפו. צילומים: Jaffa48
מצבות מושחתות בבית הקברות המוסלמי ״טאסו״ ביפו, השבוע. צילומים: Yaffa48

אנחנו נמצאים בדילמה עקרונית: השכונות תל כביר ותל א-ריש עברו טיהור אתני מהערבים שחיו בהן ב-48׳ עם כיבוש יפו, והשכונות הערביות של היום נמצאות במרחק כמה קילומטרים – מה שמקשה עלינו להגן על בית הקברות. המשטרה לא מעוניינת לתת מענה, ממש כפי שעד היום לא מצאה מי השחית לפני שבע שנים את בית הקברות הנוצרי ברחוב קדם בעג׳מי, שבו רוססו כתובות כמו "תג מחיר" ו"מוות לערבים". כמו כן, המשטרה פרצה ביום חמישי שעבר לבית הקברות הנוצרי בטענה שחיפשה ״אמל״ח וסמים״ – אך לא טרחה לעדכן את האחראים במקום. באופן חסר תקדים, הדבר היחיד שהמשטרה עשתה היה לפנות לנציג ועד כבוד המת בבקשה שיורידו את הכתבה על השחתת המצבות מאתר החדשות המקומי yaffa 48, על מנת שלא יפורסם כי בערב יום השואה קרה דבר כזה; כלומר המשטרה, במקום לעשות את עבודתה, עסוקה בעבודת יחצנות והסברה.

הדבר היחיד שהמשטרה עשתה היה לפנות לנציג ועד כבוד המת בבקשה שיורידו את הכתבה מאתר החדשות yaffa 48, על מנת שלא יפורסם כי בערב יום השואה קרה דבר כזה; כלומר במקום לעשות את עבודתה, המשטרה עסוקה ביחצנות והסברה

מצב העניינים הנוכחי לא מעניק לחברה הערבית הרבה אפשרויות תמרון. אירועים מסוג זה הופכים לשגרה, ההולכת ומקצינה אולם לא מעניינת יתר על המידה את ערוצי התקשורת הממוסדת. במקביל, אנחנו לא מקבלים תשובות מאף גורם רשמי ומצופה מאיתנו לקבל אירועים כאלה בתור "סערה שתעבור". אז זהו שלא, התמונה די ברורה לחברה הערבית – זו אינה סערה שתעבור והתקפות מסוג זה עשויות להחריף, כאשר אין מי שיספק הגנה הן למקומות הקדושים לנו והן לנו עצמנו.

מעבר לחומרת האירוע, המקרה הזה משקף את הצביעות המוסרית בחברה היהודית, שדואגת להזדעק באופן עקבי – וצודק – במקרים של פגיעה בבתי קברות יהודיים ברחבי העולם, אולם כאשר קורה דבר כזה בבתי קברות ערבים (מוסלמים ונוצרים) – יש שתיקה מחפירה. המינימום שמצופה מעם היודע היטב מה משמעות פגיעות מסוג זה, הוא להוקיע את התופעה. לא צריך להסכים פוליטית או חברתית ואני גם לא מצפה למחאה בקרב החברה היהודית – אך עצם העובדה שהמנהיגים המקומיים אינם מסתייגים פומבית ויוצרים הרתעה סביב התופעה, משקפת בפנינו את הדרדרותם המוסרית של המוסדות האחראים ושל החברה היהודית.

כנראה שיעניין אותך גם: