איך ברחנו מה"לבן" באמצעות ה"אשכנזי"

הריבוד האתני והמעמדי בישראל הצליח לבדל את עצמו ממאבקי גזע בעולם. ישראל הייתה, למשל, האחרונה לתמוך במשטר האפרטהייד בדרא"פ. עליונות "לבנה"? מה פתאום! כאן אין "לבנים", רק אשכנזים. בעקבות התפעמותו של כותב אשכנזי ב"הארץ" מיופיה של המילה "כושי"
אברהם גוטמן

עיתון ״הארץ״ החליט לפרסם מאמר דעה תחת הכותרת ״כושי היא מילה יפהפייה". דורון קורן, כותב אשכנזי, מסביר את המקורות התנ״כיים של המילה וטוען בזכות טהרת חופש הדיבור. אין לי כל כוונה להתווכח על מקור המילה. השאלה היא למה כישראלים אשכנזים נראה לנו שיש בכלל אפשרות לחשוב שזהו דיון לא גזעני.

לא מזמן התברר לי שכל חיי האמנתי בשקר. אמרו לי שאני אשכנזי, ואני האמנתי. כשהגעתי לארצות הברית ללמוד כלכלה, פתאום הבנתי שאשכנזי זו לא המילה המדויקת, ובטח שלא היחידה, שמגדירה אותי. הבנתי שאני "לבן".

הסיפור הישראלי, לימדו אותנו, הוא סיפור עדתי ודתי. בחברה הישראלית יש חלוקה ביו יהודים לערבים, ותת -חלוקה של היהודים לפי עדות. הסיפור העדתי והדתי של הפוליטיקה והחברה בישראל מאפשר לנו לראות את ״הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון״ כמדינה עם בעיות ייחודיות, מנותקת מהיסטוריה ארוכה של עליונות לבנה במדינות ״מערביות״. אבל אפשר לספר את הסיפור הישראלי גם אחרת – כסיפור על גזע.

לפי נתונים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לשנת 2015, רק 35% מתושבי מדינת ישראל היו אשכנזים, כלומר יהודים "לבנים".  ישראל היא מדינה שבה "האדם הלבן" הוא מיעוט. למרות זאת, בישראל מעולם לא היה ראש ממשלה שאינו "לבן", בבתי סוהר בישראל האדם ה"לבן" מייצג אחוז קטן מהאחוז שלו באוכלוסייה הכללית, ובכל זאת, "לבנים" מרוויחים יותר. להמשיך? ארצות הברית היא מדינה שבה הממסדיות של העליונות הלבנה ברורה לרבים. כליאת-יתר בממדים מחרידים של אזרחי ארה״ב "השחורים" וש"אינם לבנים" (בתרגום לא מוצלח ל-People of Color), פער גזעי במשכורות, בתוחלת חיים, ברמות אבטלה. האם ישראל כל כך שונה מארה"ב במובנים האלה?

צילום: הפגנה של Black Lives Matter באוהיו, 30.4.2014. cc by-5chw4r7z
צילום: הפגנה של Black Lives Matter באוהיו, 30.4.2014. "אין שום בעיה שאשכנזי יגיד ״כושי״, אך יתמוך במאבק כמו Black Lives Matter. הרי המשטרה בארה״ב "לבנה", לא אשכנזית" cc by-5chw4r7z

יש שיטענו שההבדל הוא בהיסטוריה. נכון, בישראל לא הייתה ״עבדות מזרחית״ או ״עבדות אתיופית״ באופן שבו הייתה "עבדות שחורה" בארה״ב. אבל בזמן שבארה״ב עשו ניסויי עגבת בילדים "שחורים", בישראל התנסו בקרני רנטגן על ראשיהם של ילדי הגזזת המזרחים. השיכונים בישראל מזכירים את ה״פרוג'קטס״ האמריקאים. כמו כן, מהרגע שהגיעו לישראל אתיופים, "יהודים שחורים" (אשר מייצגים 1.5% מישראל), נדחקה הקהילה לעוני וסבלה (ועודנה) משיטור ומכליאת יתר.

הגדוּלה בהטמעת המילה ״אשכנזי״ (ולא "לבן") במחוזותינו היא שבעזרת ההגדרה הזאת התאפשר הבידוד שלה ממאבקי גזע מסביב לעולם. כשכל העולם הצטרף לחרם נגד דרום אפריקה, ישראל הייתה האחרונה לעמוד לצד משטר האפרטהייד. אחדות "לבנה"? מה פתאום! הרי אצלנו אין "לבנים", רק אשכנזים. מצד שני, אין שום בעיה שאשכנזי יגיד ״כושי״, אך יתמוך במאבק כמו Black Lives Matter. הרי המשטרה בארה״ב "לבנה", לא אשכנזית.

גזע הוא מבנה חברתי שהומצא על ידי הגזענות. המילה "כושי" היא מילה פוגענית כי היא פוגעת באנשים שהיא אמורה לייצג. כ"שמאל לבן" תפקידנו להיות בעלי ברית של המדוכאים במדינת ישראל (וכן בפלסטין ובעולם). היות בעל ברית משמעו בין היתר לוותר על הפריווילגיה "הלבנה" (כן, היהודית-אשכנזית) שהרגילה אותנו שמקומנו הטבעי הוא בעמדת מנהיגות, גם אם מדובר במנהיגות אינטלקטואלית. הבנת החוויה של המדוכא שאנו מתיימרים להיות בעלי בריתו חשובה בהרבה מאיזושהי טהרה אינטלקטואלית של הבנה של מקורות תנ"כיים של מילה כזו או אחרת.

בזמן שבארה״ב עשו ניסויי עגבת בילדים "שחורים", בישראל התנסו בקרני רנטגן על ראשיהם של ילדי הגזזת המזרחים. השיכונים בישראל מזכירים את ה״פרוג'קטס״ האמריקאים. כמו כן, מהרגע שהגיעו לישראל אתיופים, נדחקה הקהילה לעוני וסבלה משיטור ומכליאת יתר.

אילולא היינו מפרידים בין החוויה של אתיופים בישראל לחוויה של שחורים בארה"ב, באירופה או במדינות אפריקאיות תחת קולוניאליזם של שליטים לבנים – חוויה שלרבים ב"שמאל הלבן" יש אמפטיה כלפיה – היה ברור לנו ש"כושי" היא מילה גזענית, ולא היה צורך בדיון המיותר הזה.

"כושי" היא לא מילה יפהפייה. היא מילה דוחה וגזענית, משום שהיא פוגעת במי שהיא אמורה לייצג. פשוט ככה. "אשכנזי" היא גם לא מילה יפהפייה. זאת מילה שמאפשרת לנו, "הלבנים" במדינת ישראל, לנקות את ידינו מתנועת העליונות הלבנה הבינלאומית. אשכנזיות במובן הזה היא שיא הפריווילגיה הלבנה – יכולת לחיות בעולם גזעני כאדם "לבן" ובאותו זמן לא לראות את עצמך כחלק מהבעיה הלבנה.

ולעורכי הארץ: אם אתם באמת עומדים מאחורי המאמר שפרסמתם, שעושה נורמליזציה לגזענות בשם הקליק, תתרגמו אותו לאנגלית. והכי חשוב, תתרגמו את הכותרת. תרגום אמיתי, לא תעתיק, אלא תרגום ממש. אם אין פה שום גזענות לקהל קורא האנגלית שלכם, לא תהיה שום בעיה עם מאמר שנכתב על ידי אדם לבן עם כותרת שמתחילה ב-N.

הכותב הוא כלכלן וכותב ישראלי המתגורר בפילדלפיה. המחקר שלו עוסק בגזע, דיור ושיטור בארהב. מוזמנות ומוזמנים לעקוב אחריו בטוויטר @abgutman

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  כמה נלוז הדחף של הכותב להגדיר את עצמו ואת יהודי אשכנז כ״לבנים״. הרי עד היום יהודים מוכים וסובלים מוונדליזם ברחבי ארצות הברית מצד קבוצות ״עליונות לבנה״. היהודים מאז ומעולם נדחו (ולאורך רוב ההיסטוריה נרדפו) על ידי ״הלבנים״. גם היום בארה״ב לא נהוג להגדיר אותם ככאלה. יהודי אשכנז אולי לבנים בצבעם (כמו רבים מיהודי מרוקו) אבל הם לא whites.

  ולא נמאס כבר מהתחרות הזאת מי מכה יותר על חטא הפריביליגות? מי יותר ״נאור״? מי יותר בובה על חוט בשביל בעלי הברית הנדכאים שלו? תפתחו עמוד שדרה למען השם.

 2. ציקי

  רצח רה"מ רבין – רצח של אשכנזי ע"י תימני

  1. דןש

   רצח רבין היה רצח פוליטי ולא גזעני.
   הרצח היה קורה גם אם אדם בדעותיו ובמפעליו של רבין היה תימני והרוצח היה אשכנזי. ההגדרה שלך היא הגדרה גזענית בוטה.

  2. מי שיודע את האמת

   תגיד את המשפט המלא, רציחתו של יצחק רבין הוא רצח של אשכנזי בידי תימני שפעל בפקודתו של אשכנזי אחר (פרס) שידוע גם הוא במעורבותו בחטיפת תימנים לצרכי הלבנה

 3. דןש

  מכבסת מילים.
  מה ההבדל בהגדרות השונות המבוססות על צבע העור ?
  הבעיה איננה הצבע אלא המשמעות הניתנת לו.
  מי שמתייחס בתום לב למאפייניו הצבעוניים של האדם לא עשה כל רע – למעט מיקוד הזהוי. מי שמתייחס לצבעו של אדם בהקשר לקביעת רמתו, תרבותו, יכולותיו הוא הגזען הראוי להוקעה.

  1. דפנה

   אתה צודק. ולמרבה הצער רבים מכותבי המאמרים באתר "העוקץ", לרבות כותב המאמר הזה, אכן מצטיינים בגזענות בוטה וברדיפת אשכנזים.

   1. אוי ויי זמיר !

    יופי דפנה'לה !!!
    המזרחיים הם המיליונרים ששולטים במדינה ומיתגזענים כל היום וכל הלילה על האשכנזים. הם הכניסו את האשכנזים למעברות, היפלו אותם במקומות עבודה, וכאן באתר ממשיכים לרדוף עד חורמה את כל האשכנזים העניים.

    1. דפנה

     "יופי דפנה'לה" זה באמת טיעון חזק. והוא מעיד בעיקר על חולשת יתר הטיעונים שלך.

     1. אוי ויי זמיר !

      דפנה'לה, עם טיעונים כל כך אינטליגנטים כמו שלך אף אחד לא מתחרה.
      אנו החלשלושים מצפים בכיליון עיניים להערותיה המלומדות והבוגרות של דפנה'לה גאונית.

 4. אברהם

  הגזענות לדעתי לנצח תישאר בעולם האנושי כל עוד הוא יחיה האדם על הכדור. הוא ישנה צורה וממדים אך לנצח יישאר.

 5. אלה

  צא ולמד על הנומרס קלאוזס באונברסיטאות עד שנות השבעים שהיהודים חוו בארהב. צא ולמד על האנטישמיות של תחילת שנות המאה העשרים. כמה שטוית אנשים מבוססים מפיצים ומדברים בשם "האשכנזי"

 6. יוסי ברנע

  התרבות הפוליטית של הישוב בדרך למדינה הייתה תרבות מזרח אירופאית, כלומר אשכנזית. במאבק על העבודה העברית בתקופת הישוב היה צורך בפועלים יהודים זולים ולכן נקראו לבוא יהודים מתימן, שהיחס אליהם הוא פצע כעור באידיאליזם ליצירת יהודי חדש , חלוץ בפני המחנה (שלא הגיע והסתפק ב"עבודת ההווה"). במקום לשלב את ערבי ישראל (שקיבלו אזרחות מתוקף ישיבה תוך התחכמות ונישולם קרקעי מסיבי) כאזרחי ישראל והלאום החדש שבה, הושת עליהם ממשל צבאי עד לשנת 1966 ( כשועדת רטנר קבעה שאין לו כל הצדקה), ושנה לאחר מכן פרצה מלחמת ששת הימים שבעקבותיה נכנסה לישראל אוכלוסייה ערבית בשטחי יש"ע , כשישראל במקום לקבל החלטות אמיצות יוצרת מצב שב-69 שנות קיומה 50 שנה היא משיתה ממשל צבאי על או מסביב טריטוריות אלו. כתוצאה מכך ניתן לשרטט היררכיה של בעלי זכויות (אזרחים ולא אזרחים), מה גם שחוק האזרחות נותן אזרחות ו"סל אזרחות" על בסיס שונה ליהודי(גם אם נולד בארץ) וללא יהודי, דבר שאין לו תקדים בעולם. ירושלים, העיר שאוחדה בפוסטרים של החגיגות היא עיר המפלה ומדירה בצורה קשה את תושבי מזרח ירושלים מבחינת תכניות מתאר, בניית בתי ספר וכיתות לימוד, וזכור התור מהעולם השלישי מול משרד הפנים לפני שחל שיני במצב. לא טוב במיוחד מצבם של בדואי הפזורה הבדואית ,שהם אזרחי אבל נתפסים כגיס חמישי ע"י הממסד ומכאן התוכנית לנתק רצף מבאר שבע ועד חברון. הסיפור של אום אל חירן אינו יוצא דופן מהמסכת הכללית של המדיניות אלא יוצא דופן בתוצאותיו הטרגיות. מעל הבדואים בפזורה נמצאים הבדואים בעיריות הרפאים שנבנו עבורם ללא תשתיות, תעשיה וכמעט ללא שטחי מסחר. מעליהם באוכלוסייה היהודית המוגדרת על פי דת או מוצא אתני מדומיין (לא היה עם יהודי שהיגר מארצו ואז חזר אליה) מצויים יוצאי אתיופיה המובילים במדדים שליליים של רווחה ופשיעה כתוצאה מהזנחה שתסביר את היווצרות "פנתרים אתיופים" אם אכן תהיה. עדות המזרח אינן קהילות מונוליטיות ויש הבדלים רבים ביניהן. למעשה אין אדם מזרחי כמו גם שאין יהודי מערבי, מה גם שיהודי אירופה הגיעו ממזרח ולא ממערב אירופה. כבר עמדו סוציולוגים על הפערים שנוצרו, אבל יש גם צורך לציין שהצבא הינו מעבדה מעניינת באשר לא רק יש בו בולטת של הכיפות הסרוגות אלא של בני יוצאי "המזרח", וכבר היה לו יותר מרמטכ"ל אחד מקרבם.

 7. לבנה שחורי

  המאמר 'כושי היא מילה יפיפיה' (כותרת המפגינה בורות בעברית) נכתב בידי גרפומנית פתולוגית המקפידה להציג דעות 'לעומתיות' מטעמים שפסיכולוג/ית לא יתקשו להסבירם. מיותר להתייחס אליה ואל כתביה.

 8. רפאל חייט

  אכן, המלה "כושי" נוראה, ולכן הגיעה השעה לשכתב את התנ"ך שאינו נמנע מן התועבה הכושית. למשל:
  בספר במדבר (י"ב, א') מסופר על מרים ואהרן, אחיו של משה רבנו, המרכלים "עַל-אֹדוֹת הָאִשָּׁה הַכֻּשִׁית אֲשֶׁר לָקָח".
  בספר עמוס משווה הנביא את יחסו של אלוהים לעם ישראל ליחסו לעמים אחרים, ובין היתר לכושים: "הֲלוֹא כִבְנֵי כֻּשִׁיִּים אַתֶּם לִי בְּנֵי יִשְׂרָאֵל".
  ואילו הנביא ירמיהו מציג את השאלה: "היהפוך כושי עורו?"
  אני קורא לקומיסר בנט (בניטו נפתליני) למנות מייד ועדת מומחים שתשמיד את ה"כושי" שב"ספר הספרים".

 9. Yanti Parazi

  ברמה האקדמית יש כאן בלבול מהותי של תבניות חשיבה ומושגים בסיסיים הנובע מנסיון שגוי לתאר מציאות תרבותית אחת באמצעות מציאות תרבותית אחרת התופסת את עצמה כ׳נכונה׳ אוניברסלית; זו בעיה מתודולוגית ידועה שטופלה ע״י גאדמר ואחרים ואני מציעה לך לבדוק בעצמך; השגיאה הזו נפוצה למדי בארה״ב ואחראית, בין היתר ומבלי להגרר לדיון פוליטי, למספר לא קטן של כשלונות במדיניות החוץ של הממשל הקודם.

  ברמה המעשית, הבעיה הישראלית הינה בעיית צדק חברתי – קיפוח מיידי ובין-דורי של אוכלוסיות על רקע של ותק עלייה ותאימות תרבותית – עליה התלבשו בעיות אחרות משלהי העידן הקולוניאליסטי האירופאי של תחילת המאה שעברה (עליונות התרבויות המערב אירופאיות בעיני עצמן על המזרח אירופאיות והערביות, הנגזרת היהודית של החלוקה הדתית בין היהודים השווים יותר ליהודים השווים פחות, השימור המעמדי הבין-דורי של אליטות במסווה של מצויינות אישית בלתי תלוייה במעמד כלכלי, נורמות העדפה וניצול חברתי תוך שימוש במסווה אידאולוגי סוציאליסטי או קפיטליסטי, ועוד כהנה וכהנה) ואקצנטים מאוחרים יותר של אידיאולוגיה וערכים אמריקאיים (צבירת כוח כלכלי ופוליטי במסווה אידאולוגי דמוקרטי או שמרני). כל אלו התמזגו למארג נורמטיבי המהווה את התרבות הישראלית של ימינו שבעיותיה נשתמרו גם כשהאליטות הישנות הוחלפו באליטות חדשות.

  ברמה התכליתית, שימוש במילה שנתפסת כפוגענית הוא שימוש מיותר, גם אם היסטורית היה נקי פעם מקונוטציות שליליות חדשות שתורגמו באופן מילולי אך שגוי תרבותית.

 10. יעקובי

  אין ולא היה שום פגם במילה "כושי" אלא במוחם של אידיוטים. למרבה הטמטום, התקשורת הישראלית המתנשאת פיתחה בשנות השבעים "הקבלה" מופרכת וחולנית בין "כושי" ל"ניגרו". בעוד שניגרו היא אכן מילת סלנג וגנאי,"כושי" מילה תנ"כית ותקנית. האם לכנות אדם "שחור" זה נאות? זו מילה מכוערת בהתייחסה לצבע עורו של אדם, וגם שקרית, כי הכושי אינו "שחור".
  לכותב המאמר: בוא תתמודד איתי על הנושא, אני אעשה מדבריך חוכא ואיטלולא. ואם אתה מתעלם מההזמנה, אז ראוי שתפנים: כושי היא מילה תקנית, יפה ונכונה.

  1. עמית

   אין דרך חזרה. אתה צודק שבמקור ״כושי״ זו מילה תקינה וזו אשמת התקשורת הישראלית שמצאה לפתע במילה ״כושי״ הקבלה למילה ״ניגרז״. אבל מרגע שנעשתה ההקבלה הזו והיא נפוצה, ורבים כל כל רואים בכינוי הזה כיינוי גנאי, הכינוי הזה נהפך לכינוי גנאי שראוי לאדם מתורבת לא להשתמש בו. מילות גנאי רבות בלקסיקון שלנו התחילו כמילים תקינות וקיבלו רבדים מגונים עם השנים.

 11. מינימידימקסי

  "כושי" היא לא מילה יפיפיה, והיא לא מילה מכוערת. היא סתם מילה, ולא אמורה להיות שום בעיה להשתמש בה.
  במקומותינו היא השתרשה דווקא כמילת חיבה, כמו
  "ג'ינג'י", "בלונדה", ודומיהם.
  אולי כדאי שאנשים ירגעו. יפסיקו להעלב מכל שטות, ולהתבכיין על גזענות וקיפוח במקום שאין כאלה.
  ולא. אין שום דמיון וקשר בין השחורים בארצות הברית, לבין יוצאי ארצות המזרח אצלנו.
  לגבי יוצאי אתיופיה, כמו גם לגבי הערבים, – בגילויי הגזענות כלפיהם צריך להלחם בכל הכוח, אבל זה ממש לא קשור לשימוש במילה "כושי".

 12. פריץ היקה הצפונבוני

  זה פורסם כמאמר דעה .ז.א. לא בהכרח משקף את עמדות המערכת או המו׳׳ל. מי משקף את עמדת הארץ יותר גדעון לוי ,עמירה הס או ישראל הראל, מראשי המתנחלים והא אפילו חבר המערכת , או משה ארנס? לכן אין לאלה החושבים שכושי היא כיום מלה פוגענית ,גם אני, לבוא בטענות למערכת הארץ.
  גם הצגת ,,אשכנזים׳׳ ברובם הגדול כיוצאי מזרח אירופה-דוברי אידיש לא מדויקת. עם עלית הנאצים לשלטון באו הרבה יקס ואח׳׳כ יוצאי המרחב האנגלו-סקסי. גם אין כמובן זהות בין ספרדים ויוצאי המרחב הערבי-אסלאמי באירופה המערבית היו עדות ספרדיות גדולות בארצות השפלה ובגרמניה(אמי) בבלקן הרוב היו ספרדים . בעירק הקהלה היהודית היתה בת 2500 שנה.ורק חלקם יוצאי ספרד גם ביון היו ,,רומניוטים׳׳ יהודים שחיו שם לפני גרוש ספרד.

  1. מינימידימקסי

   דברי כוונו בעיקר אל כותב המאמר כאן, אברהם גוטמן, ולחלק מהמגיבים כאן.
   וגם אל מנהלי האתר שלא מחמיצים שום הזדמנות לחבוט באשכנזים.
   וכותרת פרובוקטיבית ומיותרת ב"הארץ" היא מבחינתם סיבה ממש טובה ליצור גל חדש של שנאה, וכמובן לרכוב עליו.

 13. נתן

  טיפול בהקרנות נגד מחלת הגזזת החל בעולם בתחילת המאה ה20 ועד מהרה נחשב לטיפול הטוב והיעיל ביותר נגד המחלה. בארץ ישראל הטיפולים בהקרנות החלו כבר בשנות ה20 של המאה הקודמת , וארגוני סיוע יהודים דאגו לארגן משלחות סיוע רפואיות לקהילות היהודיות במזרח אירופה לטיפולי הקרנה המוניים.
  ולכן המשפט "בישראל התנסו בקרני רנטגן על ראשיהם של ילדי הגזזת המזרחים." הוא לא יותר משקר שמסמל לעשה את כל הקשר שבין המאמר לבין המציאות.

  1. אוי ויי זמיר !

   כן כן, הפרענקיים האלו !
   זה ממש שקר! ממש כמו השקר על רצח היהודים באירופה בשנות הארבעים של המאה שעברה….

  2. ג. אביבי

   נתןצ'יק, אתה תלמיד טוב.
   גם אביך האידאולוגי משנות ה30 – 40 וחבורת תועמלניו סברו שאם חוזרים על שקרים בלי סוף בסוף הרוב ישתכנע.

   1. נתן

    גם אני אוהב אותך אביבי.

    1. ג. אביבי

     נתןצ'יק, לתומי סברתי שמנהלי האתר מאפשרים לעידו לם להתבטא כאן, כדי שאנשים כמוך ייראו כמו שפויים.
     אז חשבתי.

 14. משה ביטר

  כעיקרון לא אוהב שגזע מסויים מגן על גזע אחר אפילו אם זה קשור /בקטע של לימודים.לדעתי זה סוג של התנשאות .לכל גזע/עדה יש את המנהיגים/היכולת/הידע /הכוח להגן על עצמו .מי שהכי פתטית בנושא היא ח"כ שלי יחימוביץ.