עוד ארוכה הדרך לביטול האובמה-קר

ארבעה שלבים נוספים צפויים בדרך להנחת החוק לביטול ה-ACA על שולחנו של טראמפ. אם אכן יצליחו להגיע לנוסח מוסכם, החוק המשוכתב יעבור להצבעה מחדש בבית הנבחרים ואז צפויה עוד הצבעה מחודשת בסנאט. מדובר בזמן רב ובהזדמנות נאותה למאבק אזרחי
אביב שניראביב שניר

גר במצפה רמון, עובד במרכז הצעירים ביישוב. קורא וכותב, סקרן לגבי כל דבר. חבר מנהיגות תנועת הפריפריות וסטודנט לתקשורת

נתחיל מהסוף ונסביר למה הוא למעשה בקושי רב ההתחלה. אז, החוק המכונה טראמפ-קֶר עבר בהצבעה בבית הנבחרים ברוב של 217 מול 213. למפלגה הרפובליקנית יש 241 נציגים מתוך 435, זה חשוב ועוד נתייחס לזה.

מה תוכן החוק? זה קצת ארוך אבל החוק, בין היתר, יבטל את ביטוח הבריאות של 24 מיליון אמריקאים שזכו לביטוח תחת האובמה-קֶר, יתיר לחברות הביטוח לא לקבל אזרחים עם תנאים רפואיים מוקדמים (מוערך בכ-130 מליון אזרחים), יקצץ 800 ביליון דולר בתכנית מדיקאיד, יבטל את המימון הציבורי ל-planned parenthood שמטפלת בכ-33 מליון אזרחים בעיקר נשים וילדים ועוד לא מעט מרעין בישין.

זו גרסה קיצונית יותר של החוק שנפל אך לפני חודש, הקצנה שנעשתה כדי לגייס את הצד היותר שמרני של המפלגה הרפובליקנית, מה שקרוי ה-freedom caucus. העברת החוק לוותה במחאה עממית רחבה מאד שכללה הפגנות, "מפל" טלפונים, עצומות, מיילים ועוד מצד אזרחים מודאגים ומתנגדים אל נציגיהם בבית הנבחרים.

אבל דרכו של החוק לשולחן הנשיא טראמפ עוד רחוקה מאד.

קודם כל, המפלגה הרפובליקנית מנהלת קמפיין נגד האובמה-קר (להלן ה-ACA) כבר שבע שנים (!). טראמפ הבטיח לאורך קמפיין הנשיאות שלו לבטל את ה-ACA מיד לאחר ההשבעה, תוך כמה ימים ובקלות. הדבר הזה לא קרה מיד אלא רק לאחר כמה חודשים וזאת כתוצאה מכך שהאגף השמרני במפלגה דורש קיצוצים הרבה יותר קיצוניים, האגף המתון במפלגה נוטה להשאיר את ה-ACA בגלל שהוא מיטיב עם בוחריו ושמאז הבחירות התעוררה תנועת התנגדות אזרחית חזקה מאד לטראמפ בכלל ולמהלך הספציפי הזה בפרט.

האגף המתון במפלגה נוטה להשאיר את ה-ACA בגלל שהוא מיטיב עם בוחריו ושמאז הבחירות ניעורה התנגדות חזקה לטראמפ בכלל ולמהלך הספציפי הזה בפרט

כל אלה הביאו לעיכוב של כמה חודשים בהבאת החוק לבית הנבחרים. לאחר שהוצג שם החוק בחודש מרץ, הייתה המחאה האזרחית מספיק חזקה כדי לגרום למפלגה הרפובליקנית לבטל את ההצבעה המתוכננת כשהסתבר שאין בידה רוב נדרש. ביום ה' האחרון (ה-4.5.2017) הובאה הגרסה החדשה של החוק אל בית הנבחרים ועברה ברוב דחוק למרות יתרון של כמעט 40 נציגים.

למעשה, בקרב מתנגדי החוק ההערכה הייתה שהוא יעבור לבטח בבית הנבחרים בו הרוב הרפובליקני הוא מוצק, החודשים האחרונים הם הישג עצום לאופוזיציה, חודשים בהם נעשתה עבודת שטח רבה, הכוללת הפגנות והתארגנויות. מי שנמצא כרגע במגננה ציבורית הם הפוליטיקאים תומכי החוק שנמצאים תחת לחץ ציבורי עוצמתי ומאורגן, וכל דקה שהדבר נמשך מחלישה את עמדתם.

חשוב לציין שהחוק שעבר בבית הנבחרים הוצג בגרסתו המלאה והאחרונה רק יממה לפני ההצבעה וללא הערכה כספית מלאה שאמורה להיעשות על ידי ועדת הכספים של הקונגרס.

על מנת שהחוק יעבור, צריכים להתרחש עוד ארבעה שלבים, כל אחד מהם מאתגר יותר מהקודם. השלב הקרוב הוא העברת החוק בסנאט. בסנאט יש למפלגה הרפובליקנית רוב דחוק של 52-48, מה שאומר שהלחץ עומד להיות גבוה מאד. בנוסף, הסנאט לא יעביר את החוק כלשונו ובוודאי שללא הערכות כספיות מלאות. פירוש הדבר הוא שגם אם החוק יעבור בסנאט, זה יהיה בכפוף למקצה שינויים. אם אכן ייערכו שינויים בחוק, אז תוקם ועדה משותפת לבית הנבחרים ולסנאט שתעמול על נוסח משותף, ועדה המורכבת מנציגי שתי המפלגות. אם אכן יצליחו להגיע לנוסח מוסכם, החוק המשוכתב יעבור להצבעה מחדש בבית הנבחרים. ואז, אם הוא יעבור בבית הנבחרים, הוא יישלח כלאחר כבוד להצבעה מחודשת בסנאט. רק לאחר כל השלבים האלה יושלם תהליך החקיקה והחוק יונח על שולחנו של הנשיא לחתימה.

במילים פשוטות: הדרך ארוכה מאד עם הרבה תחנות שמאפשרות לחץ ציבורי יעיל.

מעל ל-6000 קבוצות עצמאיות ומאורגנות כבר החלו בתהליך הלחץ. בשבועיים הקרובים חברי הקונגרס אמורים להגיע למדינותיהם, שם מארגנים להם הפגנות, ביקורי פתע במשרדיהם, סיקור תקשורתי שלילי ועוד. אחת הטקטיקות בשימוש היא ארגון הפגנת מצבות עליהן כתוב ממה עומדים למות המפגינים לאחר שיישלל מהם הביטוח, איש איש ובעיותיו הבריאותיות.

לסיכום, אנחנו עומדים לחזות בהליך דמוקרטי ארוך וגדוש במעורבות אזרחית ובפעולות ישירות של אקטיביזם פוליטי. מה שלא תהיה התוצאה, יש לנו בישראל הרבה מה ללמוד מהמתרחש.

הפגנה נגד ביטול האובמה-קר בוושינגטון, 25.2.2017. צילום: cc by-Ted Eytan
הפגנה נגד ביטול האובמה-קר בוושינגטון, 25.2.2017. צילום: cc by-Ted Eytan
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. ליכודניק

  מעניין, תודה.

  הסיפא לגבי ישראל הפוך, לדעתי. השיטה האמריקאית המתוארת הניבה את ה- ACA, אשר:
  – נחקק באיחור רב
  – לקוי וקשה ליישום
  – בזבזני מאוד, בגלל הצורך לענות לאינטרסים רבים.

  למשל, מכר אמריקאי שלי, מהנדס שמרויח היטב, תומך ב- ACA כי תשלומי ביטוח הבריאות שלו כמעט התאפסו. הוא עובד ומרויח, אך גר אצל הוריו. לפי אחד הסעיפים של ה-ACA, הוא פטור מתשלום.

  אני לא אתפלא בכלל אם בסופו של דבר, אחרי כל המעורבות הציבורית, הטראמפ-קר יהיה בזבזני ולקוי מאוד.
  נראה שהשיטה האמריקאית מקשה מאוד על שינוי הסטטוס-קוו. גם לטובה וגם לרעה.

 2. פריץ היקה הצפונבוני

  טראמפ הצליח להבחר בגלל תמיכת הפועלים הלבנים המובטלים מחגורת החלודה. אלו יהיו הסובלים הראשונים מביטול האובמה קייר. זו הצבעה וזה שכרה. עם כח חסרונותיו האובמה קייר הוא אולי ההישג הכי גדול שלו. הילארי קלינטון בעת נשיאות של בעלה לא הצליחה להעביר תכנית לביטוח רפואי לכל. במסצ׳וסטס אז המושל הרפובליקני מיט רומני העביר תכנית ביטוח בריאות .טובה אפילו מהאובמה-קייר. אח׳׳כ כמועמד לנשיאות הבטיח לבטלו. הקושי לשנות מצב קיים פועל לסני הכיוונים.