שהשמאל הציוני יאכל את התבשיל שלו

על פריווילגיות לא מוותרים מרצון. הרגשת העדר מחממת, מגוננת ומחבקת. נהג לא יעצור באדום אם אין קנס כספי או שלילת רישיון. כמה מחשבות בעקבות חוק הלאום, חוק קמיניץ, הטורטית של ברגותי וכל השאר
אבו לילא (סמיר אלאחמד)

נולד בכפר קרע אל תוך מציאות הממשל הצבאי. את לימודיו האקדמיים סיים באוניברסיטת תל אביב. פעיל פוליטי לשעבר ופעיל חברתי בהווה. כיום הוא מנהל עסק משלו, לומד לטבען עוגיות שהוא אוהב לאפות ומחדש את ההיכרות עם אלוהים

ולי לא ממש אכפת מחוק הלאום שלכם. אתם בישלתם את המרקחת המצחינה הזאת, אז תשתכשכו בה לבדכם, אל תקראו לנו. הצעת החוק הזאת מפנה הפעם את חצי הרעל שלה נגד שאריות השמאל היהודי, זו בעיה יהודית גרידא. כל המכות שמכילה הצעת החוק אנחנו ספגנו ואוכלים מזה 69 שנים. לנו זה לא ממש ישנה. השמאל הציוני בישל, השמאל הציוני יאכל את התבשיל שלו. פתגם ערבי עתיק אומר "طباخ السم لازم يذوقه", ובשפת הגזע העליון המובחר: "רוקח הרעל חייב לטעום את התבשיל שלו".

אז הצעת החוק מקדשת את יהדותה של המדינה על חשבון האופי הדמוקרטי לכאורה, אז מה? מאז ומתמיד זו הייתה דמוקרטיה ליהודים, ופה ושם יצא לנו ליהנות מכמה פירורים. אז הצעת החוק מכשירה קיומם של יישובים על טהרת הגזע המובחר, אז מה? למה מתי זה לא היה? אז הצעת החוק מבטלת את המעמד הרשמי של השפה הערבית, אז מה? מה יצא לנו בדיוק מהמעמד הזה מלבד שיבוש ועיוות השמות הערביים על השלטים?

נכון, הצעת החוק מבססת עוד יותר את משטר האפרטהייד גם בתוך גבולות 67', אז מה? לכו תבקרו בנצרת עילית ותראו כמה יישובים ערביים היא מקיפה בטבעת חנק, מבתרת את הרצף הטריטוריאלי שלהם וחוסמת כל אפשרות של התפתחותם. בשביל זה היא הוקמה וזה הייעוד שלה. והתנחלויות כאלה בתוך הקו הירוק יש עוד עשרות.

*

חוק קמיניץ הוא כן בעיה שלנו. מחדל התכנון המובנה ביישובים הערבים הפסיק לשרת את האורגזמה הקולוניאלית הציונית. זה שאין מספיק דחפורים העולים על בתיהם של ערבים, זה לא טוב ליהודים. החוק נועד לשקם את הזקפה הלאומית של העם המובחר. עכשיו יהיו יותר די-9 בשירות העם, ויותר ערבים בלי קורת גג.

מסד החוקים והצעות החוק הגזעניים של שתי הקדנציות האחרונות עבר את ה-50. עוד כמה הצעות ותגיעו ליעד. 1935, כלומר השנה, היא מקור השראה שאינו מכזיב. אז להשוות או לא להשוות? ומה אם זה ממש העתק-הדבק, גם אז לא להשוות?

*

במשטרים רודניים ופשיסטיים התקשורת והתעמולה נכפפות למרות המנהיג הכל-יכול, ומשמשות להטמעת האידיאולוגיה בקרב העם. העיתונות האופוזיציונית, החוקרת, המבקרת והמתריעה נעלמת שלא ברצונה. אבל מה כאשר כל כלי התקשורת במדינה – עיתונות, טלוויזיה, רדיו ועוד – מכפיפים את עצמם מרצונם החופשי לפיקוחו של המנהיג האחד והיחיד? מה כאשר אלה בוחרים מרצונם החופשי ליצור ולהזין את פולחן "הדוצ'ה" הגואל והמושיע את העם המובחר?

אולי הקלטת מפוברקת (דבר שאינו זר לשר ארדן העומד מאחור השקר הגדול של ההצתות והדריסה באום אל-חיראן), ואולי לא. אבל מי שואל ובודק? העיקר שהתקשורת שמאלנית גם כשהיא נהנית מחסות הדוצ'ה

מה כאשר כל אלה מתגייסים לחגוג על הקלטת שמראה כביכול את האסיר המנהיג מרואן ברגותי נוגס בסתר בטורטית בזמן שביתת רעב, ואף אחד לא עוצר לצעוק שזו חדירה זדונית ופושעת לפרטיות? ומה כאשר כל אלה ממלאים פיהם מים מרצונם החופשי במשך 20 ימי שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים וגם לאורך כל שנות הכיבוש, ואף אחד לא רוצה לדווח על דרישות שובתי הרעב ותנאים כליאתם? או סתם להזכיר לעם המובחר את תנאי המעצר הפריווילגיים של הרוצח יגאל עמיר או של המחבל הטרוריסט עמי פופר? ואולי הקלטת מפוברקת (דבר שאינו זר לשר ארדן העומד מאחור השקר הגדול של ההצתות והדריסה באום אל-חיראן), ואולי לא. אבל מי שואל ובודק? העיקר שהתקשורת שמאלנית גם כשהיא נהנית מחסותו של הדוצ'ה. זוכרים שפעם מישהו מזמן מזמן הפיץ סרטונים על יהודים שזוללים כל טוב בעוד אחיהם גוססים? אמרנו כבר העתק-הדבק?

*

העלמת עצורים זה לא רק בעבר ולא רק בארגנטינה. מעצרים חשאיים רווחים בישראל. השב"כ עוצר, בתי המשפט מתגייסים להכשיר. השב"כ עוצר, מבקש צו איסור פרסום גורף על פרטי המעצר והעצור, בקשות הארכת מעצר גם כאשר יש צו איסור פגישה עם עורך דין, הכל על סמך חומר חסוי, ובתי המשפט מאשרים ללא בעיה. אין תיעוד חקירות. החוקרים רשאים להשתמש בכל אמצעי עינוי. זה לא מעצר. זה העלמת אנשים.

*

אז להשוות או לא להשוות? ומה אם זה ממש, אבל ממש, העתק-הדבק?

הכנסת היא בעיקר במה המתמחה בהפקת דרמה, לפחות מאז הכניסו את המצלמות לשם. הח"כים הם השחקנים. לא ממש שחקנים, אלא סוג של ליצנים, ולא באמת ליצנים, אלא סוג של צרחנים. התפקיד המועדף ביותר על הח"כים היהודים מקיר לקיר הוא ההסתה נגד ערבים ועלילות הדם. זה מצטלם יפה, מקבל זמן איכות בפריים-טיים, משלהב את העדר. התקשורת מחפשת את הליצנים האלה, מעודדת אותם, מפנקת אותם בזמן שידור איכותי. "טרור השריפות" נשמע יותר יפה ככותרת בתקשורת העברית מאשר כותרת כמו "השב"כ מעלים אזרחים בסיוע בתי המשפט", או "מדד הגזענות: יותר מ-67,500 פוסטים עם הסתה גזענית נגד ערבים בשנת 2016", או "בכל 46 שניות עולה ברשתות החברתיות פוסט גזעני נגד ערבים מטעם יהודים, כולל קריאה למעשה אלימות. המשטרה לא עצרה ולא חקרה אף מסית יהודי".

*

ישראל היא מדינה קולוניאלית התיישבותית. זו עובדה והיא מקובעת בשטח. החברה שקמה על חורבות עם אחר מרוויחה מזה גם ברמה האישית. אחד הערכים המכוננים והמלכדים ביותר של הפרט בחברה הזאת שרובה המוחלט ימין גזעני ואלים הוא הערך המיליטריסטי. פשיזם זה סוג מאוד מוגדר של שלטון, אבל במציאות הזאת לא צריך באמת הפיכה להפיכת המשטר למשטר פשיסטי. זה תהליך מובנה. ההגעה ליעד היא בלתי נמנעת. זו לא הצהרת אזהרה, ולא גרפיטי על קיר שנודע להתריע בטרם זה יתרחש. כי זה כבר מאוחר מדי.

על פריווילגיות לא מוותרים מרצון. על רווח אישי ולאומי מהכיבוש תוך שוד משאבי טבע ואנוש של הנכבשים לא מוותרים. הרגשת העדר מחממת, מגוננת ומחבקת. נהג לא יעצור באדום אם אין קנס כספי או שלילת רישיון. הנחשול הפשיסטי סוחף ולא נראה שמישהו פה מסוגל לעצור אותו.

*

אז איך עוצרים נהג הנוסע במהירות מופרזת, דרוס אנשים, פוגע והורס רכוש, עוצר בסופרמרקט של השכן ובאיום הנשק שודד את הקופה? איך עוצרים את הקאובוי באיזה התנחלות המשתלט על אדמה פרטית ועל מטעי הזית בחסות צבא העם? פשוט, מכריחים אותם לשלם מחיר אישי. לא ישלמו, לא יעצרו. ומהו מחיר אישי? למשל איסור כניסה בלי ויזה לצרפת; למשל הפסקת שיווק של די-9; למשל חרם על מוצרים ישראלים בעולם; בקיצור, BDS. או זה או חלופה אחרת נוראית שאף אחד לא מייחל לה. זה פתרון של מתנה העושה החסד עם כולם. במרווח שבין מלחמה ופשיזם, החרם הוא הפתרון האידיאלי. תשאלו את דרום אפריקה.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עמית

  1. חוק הלאום ממש לא פוגע בשמאל הציוני. למעשה, רוב השמאל הציוני יכול היה להסכים עם רוב המהות של החוק, ופשוט חולק על הצורה והעיתוי. הסעיף היחידי שמעורר התנגדות מהותית הוא השנמוך של מעמד השפה הערבית. בעוד הכותב לועג לנושא, זה *ממש* לא מובן מאליו שבמדינת הלאום העברי, הערבית היא שפה רשמית. זה ממש לא מובן מאליו שהאזרח הערבי יכול לקבל כמעט כל שירות ממשלתי (ועל פי חוק – גם כל שירות לא ממשלתי חשוב) בשפה הערבית, שקיימת מערכת חינוך ערבית שמחנכת את הערבים בשפת אמם, שהערבית נוכחת על כמעט כל שלט וכל מסמך רשמי ברחבי המדינה. פרקטית, כמובן שזה משפר מאות מונים את הנגישות של אזרחים ערבים כמעט לכל היבט של חיי היום יום שלו וכן זה מכבד את תרבותם ומוצאם. לאומנים פלסטינים יהירים לא ירצו להודות בזה, אבל מדובר בזכויות חשובות שישראל בחרה לתת למיעוט הערבי שלה (באופן שלא מקובל במדינות לאום רבות), ועל כל מי שדואג לאינטרסים של בני הקהילה הזו החובה לנסות להאבק בחוק השוחק אותן.

  2.הטענה שהקלטת של ברגותי מפוברקת מעוררת גיחוך אם לא רחמים. גם כאן, התגובה של הכותב היא כתגובתו של כל לאומן יהיר – הנטייה הראשונה להגיב לפדיחה שפוגעת בזקפה הלאומית יהיה לנסות להכחיש, נלעג ככל שזה ישמע.

  3. אינשטיין אמר שאי שפיות זה לנסות אותו דבר ולצפות לתוצאה שונה. העולם הערבי וגורמים מערביים שונים מנסים להטיל על ישראל חרם מיום הקמתה. לא רק שהם מעולם לא הצליחו להשיג תוצאוצ הרצויות מבחינתם, גם לא בימים שמחצית ממדינות העולם ועשרות מהתאגידים הבינלאומיים המרכזיים בעולם החרימו את ישראל בלחץ הליגה הערבית, מיום הקמתה ועד היום החרם הפך רק ליותר ויותר זניח ושולי בהשפעתו על ישראל.

  1. נועם א"ס

   חוק הלאום הוא הכנה לאנשלוס של הגדה המערבית. נדרשת חקיקה שתגדיר את עליונות היהודים על מנת לבסס בהמשך חוקים לפיתרון הקיום הפלסטיני.

   1. עמית

    לא יקרה. לדמוקרטיה הישראלית יש מערכת חיסונית מספיק חזקה כדי לעמוד בפני הלאומנות היהודית הפאשיסטים, בדיוק כמו שהיא מספיק חזקה כדי להתמודד עם הלאומנות הפלסטינים (בין אם של יהודים או פלסטינים) הנלחמת בה מבפנים ומבחוץ.

    1. נועם א"ס

     חחחח (נכבה, טבח רפיח 1956, הגירוש של 300 אלף ב-1967, סיפוח "מזרח ירושלים", גירוש מאה אלף מהגולן, סיפוח 1982… רשימה התחלתית. זה מה שמיליוני "ישראלים" רוצים, ואין סיבה שלא יקבלו את זה. היכולת קיימת כמובן, רק צריך את ההזדמנות המתאימה.)

     1. עמית

      כמובן שזה לא מה שמיליוני ישראלים רוצים. קל להיווכח בזה גם אם נזרום עם הגישה שלך, ונתעלם מההקשר ההיסטורי של האירועים שהזכרת וממה שבאמת קרה בהם. העובדה שהאירועים האלה מודחקים ו/או זכורים לרעה ו/או זכורים אחרת בזיכרון הקולקטיבי הישראלי, היא עדות חזקה בפני עצמה שאלו לא אירועים רצויים מבחינת הישראלים.

 2. דןש

  זוהי בדיוק הבעיה ש"רוב השמאל הציוני יכול היה להסכים עם רוב המהות של החוק". כמו שאומרים הילדים הוא ( השמאל הציוני ) התחיל.
  חוקים המפלים ערבים ולא רק ערבים נחקקו וקוימו בתקופת ממשלות המכונות כשמאל. מחיקת ישובים ערביים, הפקעת אדמות ערבים והושבת/חלוקתן ביהודים בלבד החלה מיד עם הקמתה של מדינת ישראל – כולל "פטנט" ההתנחלויות לאחר 1967 .

 3. פריץ היקה הצפונבוני

  לנו הציונים ה,,השמאליים׳׳ לא נוח לנו עם העובדה שנעזרנו בכוחות איםפריליסטיים למימוש החזון הציונישל בנית ,,בית-לאומי׳׳ תחילה ואח׳׳כ מדינה יהודית..זה התחיל עם ,,הצהרת בלפור׳׳ שניתנה ערב כיבוש הארץ בידי הבריטים בלי שתושביה נשאלו. ובעצם סיכנה את מעמד יהודי גרמנינ ואוסטריה שיכלו להחשידם בנאמנות כפולה. באתו זמן היו פחות מ10% יהודים,הרוב ,,ישוב-ישן׳׳-חרדים מתנגדים חריפים לציונות המדינית שקמה בכלל בגלל האנטישמיות האירופית ל גווניה ולא בגלל מצב היהודים במרחב הערבי-איסלאמי.אז חיפשנו לגיטימציה .כמו שלמדתי בביה׳׳ס בשנות ה40 כהאי לישנא: מטרת הציונות,להקים מקלט בטחו לעם היהודי במולדתו ההיסטורית ובמשפט העמים.
  ראינו את אשרור הצהרת בלפור ע׳׳י חבר הלאומית דאז ,,משפט העמים׳׳ללמרות שבעצם
  נשלט ע׳׳י המעצמות המנצחות במלה׳׳ע 1 . ההמשך בהחלטה-המלצה 181 של עצרת האו׳׳מ מהכ׳׳ט בלשונינו בנובמבר 1947. זו גם לא היתה החלטה מחיבת של מועצתהביטחון. אז גם האו׳׳מ נשלט עי׳׳המעצמות המנצחות של מלה׳׳ע 2 . שוב חגגנו את ,,משפט העמים׳׳. ערבים שילמו את החשבון פעמים:1)ב1917 הפרת הבטחות לערבים בהסכפ סייקס-פיקו. 2) ב1947 הם שילמו את מחיר השואה היהודית באירופה. את התקוה למקלט בטוח כבר זנחנו מזמן וממשיכים לחיות על חרבינו. נפוליאון אמר פעם שהתכונה הכי חשובה של מצביאים שיהיה להם מזל . אז הפלסטינים פשוט חסרי מזל,אבל גם הנהגתם לא ראתה את המציאות הפוליטית והעדיפה גם אפ הפשטנות של אויב אויבי הוא ידידי האינטרס שלהם היה שיהודים בפזורה לא ירדפו ולא תהיה להם מוטיבציה להגר לפלשתינה.

  1. סמולן

   אני נוטה לראות ב"משפט העמים" התייחסות מכבדת ולא דכאנית לעמים ההם, כלומר הגויים. הם יבחרו את אשר יבחרו, לפי שיטותיהם. כיום, הם הרבה יותר דמוקרטיים מבעבר, בממוצע ולא כולל את העמים הערבים. אבל היות ואנחנו לא נאמר להם איך להתארגן, עלינו רק להבין שפעילות פוליטית סבירה כרוכה בקבלה מסויימת של הסדר שבו היא מתפקדת. הרוצה מדינה, כדאי שיחשוב על הסדר העולמי. אם הסדר הזה כולל מעצמות איפריאליות, הסכמה מסויימת של האימפריאליזם נדרשת. אני מוכן ללכת צעד אחד הלאה: "משפט" העמים מהווה חיווי הנוגע לא לכל חבר בכל עם, אלא לדרך שבה העם הזה מאורגן משפטית. אם מדובר בהתארגנות דכאנית, זה כמובן לא טוב, אבל עדיין יש להתחשב בכך במסגרת תכנית הפעולה ובמסגרת הפעולה שבפעולה. כי ככה.

   דברים דומים שמענו לא פעם מפלסטינים: הסיבה שהם היו בעלי ברית של הנאצים ושל הסטאליניזם, אומרים לנו, היא סיבות של ריאל-פוליטיק. בליבם, שזה העיקר, הם הכי לא נאצים ולא בולשביקים. על כן, בקיצור, האנטי-ציונות עוסקת קודם כל במניעת בית לאומי לעם היהודי, מניעה שתתרחש הן בכלים עצמאיים והן על פי משפט העמים. שוב, בלי יותר מדי העדפה לשאלת מהות העמים ודרכי ההתארגנות שלהם. וכך, מי שטוען נגד הציונים בגין העובדה שהם פועלים בעולם מציאותי, דומה למי שמייחס לפלסטינים נאציות עקרונית.

 4. אסף

  קטע, איך זה שהעולם המוזר הזה מסרב להבין את מה שאבו לילא מדקלם מתוך שינה. איך זה שלא כל אירופה וארה"ב בבי-די-אס? כל האנשים המוזרים האלה, שמתעקשים לייחס משמעות לזוטות חסרות חשיבות כמו טרור, קסאמים, פיגועים, סירוב אנטישמי של עשרות שנים להכיר במדינת היהודים.
  איך, איך הם לא מבינים שישראל היא מדינה קולוניאלית?! הרי זה בדיוק כמו הקולוניאליזם הבריטי בהודו, או הצרפתי באלג'יריה, ממש העתק-הדבק! אז מה אם אין מדינת-מטרופולין אירופית, עזבו אתכם משטויות. אז מה אם זו מולדתם ההיסטורית של היהודים, שהיו פה מאות שנים לפני שבכלל היה דבר כזה פלסטינים. מה הקשר?
  ואיך לכל הרוחות אף אחד לא רואה שזו ממש גרמניה הנאצית פה, איך? מה זה חשוב ששם מקומם היחיד של יהודים היה מחנות-השמדה, ופה ערבים יושבים בכנסת ובבית המשפט העליון, מנהלים חברות ומחלקות בבתי חולים. אפשר לחשוב, ממש הבדל גדול – אושוויץ או איזו משרה מסריחה של רוקח. כבר עדיף אושוויץ. ומספיק כבר עם עובדות-שמובדות, זה הכל רק פרופוגנדה ציונית. בדיוק כמו גבלס. העתק-הדבק.

  1. עפר

   אסף, אתה באמת שואל? העולם שאתה מדבר עליו מקיים כבר מאות שנים משטרים קולוניאליים ביותר מחצי עולם, פעם זה היה פיסית, והיום זה (בעיקר) פוליטית וכלכלית. אז מה הרבותה בעוד פינה נידחת אחת כזו?

   1. עידו לם

    אתה כמובן אומר חלקית: גם הערבים עסקו מאות שנים בקולוניאליזם וגם הטורקים, המוסלמים הם היחידים שמתבכיינים על זה תוך שהם מפנטזים על חזרה לימי הכיבוש.

    1. ציקי

     תגיד עידו קרה משהו שנהפכת מבית"ריסט להוט לשמאלני בנוסח הלפלף המפא"יניקי?

     1. עידו לם

      צ'יקילה מעולם לא הייתי בית"ריסט ולא לפלף מפא"ניק אלא איש מרצ, ואני כולי בעד לבקר את ישראל רק הבעיה שאצל ערבים ישראלים זה תמיד נראה שהדרך היא חד סיטרית לחלוטין.

 5. עידו לם

  האמת היא קשקשן ערבי בשקל שדווקא הפלשתינאים בישלו את התבשיל המצחין הזה, ב 1992 השמאל הציוני עלה לשלטון עם אנשים כמו רבין ,ויוסי שריד ,שולמית אלוני, ויוסי ביילין ויעל דיין שכולם אומנם ציונים אך הגונים ורצו באמת ובתמים לעשות שלום ואתם חירבנתם את זה בערך כמו שאתם עושים בימים אלה באירופה, אז אל תשלה את עצמך מי שיאכל את רוב החרא זה הציבור הערבי שלרוע מזלו מונהג על ידי עלובי נפש חסרי ביקורת.

  1. דפנה

   או, כמו שאבא אבן אמר פעם, "הפלסטינים מעולם לא החמיצו הזדמנות להחמיץ הזדמנות".

 6. עוזי

  לסמיר אלאחמד.
  לשמחת היהודים הערבים והמכנים את עצמם פלסטינים תמיד טעו לגבי ישראל. ישראל היא לא דרום אפריקה המודל האהוב עליכם, והחרם עשה רק טוב לישראל כי החרם הנגדי כנגד אויבי ישראל עובד הרבה יותר טוב בדיוק כמו שבכל מלחמות השמד הערבים נכשלו כישלון חרוץ כנגד ישראל.
  האובססיה הבלתי נשלטת של כל הערבים להכחיד את ישראל בכל דרך אפשרית, פועלת רק לטובת נצח ישראל.
  חוק הלאום הוא קוסמטי בלבד. מה שיקבע הן העובדות בשטח עם החוק או בלעדיו….