נתניהו מפגין משילות ללא מעצורים

אירועי השבוע מוכיחים כיצד חותרת המנהיגות לחיסול הדמוקרטיה תוך החלשה של מוסדות וגופים עצמאיים הקיימים בכל משטר דמוקרטי ודרך מאבק בקולות הביקורתיים של בתי המשפט, נציגי המיעוט הערבי, ארגוני החברה האזרחית, רשויות מינהל עצמאיות ו"השטן הגדול" – התקשורת
יוסי דהאןיוסי דהאן

מרצה למשפטים ומנהל אקדמי של "החטיבה לזכויות האדם" במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן, מלמד פילוסופיה באוני׳ הפתוחה, יושב ראש מרכז אדוה לחקר החברה בישראל

ראש הממשלה נוהג להתלונן על הקשיים שמערימים הרגולציה, היועצים המשפטיים, הכנסת ובתי המשפט על יכולתו למשול. שני אירועים הבהירו השבוע למה הוא מתכוון כשהוא מדבר על משילות.

האירוע הראשון התרחש בבית המשפט העליון בדיון בעתירה שהוגשה על ידי עמותת "הצלחה" וחברי כנסת מהאופוזיציה נגד חוק מס ריבוי דירות, הידוע גם כחוק המס על דירה שלישית. חוק צודק ומועיל, אך לא על כך היה הדיון. העותרים ביקשו לפסול את החוק בגלל פגם מהותי. בשפה משפטית, בהליך חקיקת החוק, לטענתם, נפל "פגם היורד לשורשו של עניין" כאשר הוכנסו להצעת החוק באישון לילה וברגע האחרון שינויים מהותיים שלחברי ועדת הכספים המנומנמים לא היה זמן לעמוד על טיבם ולקיים עליהם דיון משמעותי.

למרות זאת, הצעת החוק עברה בוועדת הכספים (לאחר שחברי האופוזיציה עזבו במחאה את הישיבה), והפכה לחוק באישור הכנסת. כך לא אמור פרלמנט לחוקק חוק. זו הייתה גם עמדתו של היועץ המשפטי לכנסת, איל ינון, שניסה להגן על כבוד הכנסת ועל הסטנדרטים המינימליים שרשות מחוקקת צריכה לעמוד בהם. לפי עדותו, קשה להקפיד בכנסת הזו על הליכי חקיקה תקינים. כנסת שהדורסנות הקואליציונית פועלת בה כמעט ללא מעצורים. גם כך הכנסת היא כיום מוסד חלש, מוגבל ביכולת הפיקוח על פעולות הממשלה ומתפקד בעיקר כחותמת גומי לאישור הצעות החוק שעברו – בדיונים חסויים – את המסננת של ועדת השרים לענייני חקיקה וזכו בברכת יו"ר הקואליציה.

בדיון בעתירה זו נחשף בבהירות פן עגום נוסף של הדמוקרטיה בישראל. ינון התעמת עם נציגת משרד המשפטים, עו"ד שוש שמואלי, שייצגה את עמדות הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה, שבעניין זה כמו בעניינים אחרים מתעלם מתפקידו כשומרו של שלטון החוק. שמואלי התנגדה להצעת ינון להחזיר את החוק לדיון מחודש בוועדת הכספים, וברוח הזמן ורוח המפקד אף הזהירה את בית המשפט מלפסול את החוק ולחצות על ידי כך את הגבול לשדה הפוליטי, דבר שעלול להכעיס שרים וחברי כנסת מהקואליציה שרק ממתינים לעילה לצמצום סמכויותיו. השופטת מרים נאור, נשיאת בית המשפט העליון, התקוממה על דברים אלה והשיבה לשמואלי בכעס: "אל תאיימי עלינו".

קשה להקפיד בכנסת הזו על הליכי חקיקה תקינים. גם כך הכנסת היא כיום מוסד חלש, מוגבל ביכולת הפיקוח על פעולות הממשלה ומתפקד בעיקר כחותמת גומי לאישור הצעות החוק שעברו – בדיונים חסויים – את המסננת של ועדת השרים לענייני חקיקה וזכו בברכת יו"ר הקואליציה

למה מתכוונים נתניהו והקואליציה כשהם מדברים על משילות ודמוקרטיה ניתן היה ללמוד גם מהתנהגותם בפרשת חיסול רשות השידור והקמת התאגיד הציבורי. החקיקה החפוזה, הסתומה והסותרת, הבזבוז של מאות מיליוני שקלים מכספי הציבור על שני תאגידי שידור שלאיש אין מושג מה אמורים להיות היחסים ביניהם, וההתעמרות במאות עובדים שרק לפני זמן קצר ראש הממשלה תיאר את הפגישה עימם כ"קורעת לב" והביע דאגה עמוקה לגורלם של "אנשים מסורים הנזרקים לרחוב" – אינם "גחמה אישית" של נתניהו.

זו לא העדפה אישית איזוטרית ובלתי מובנת של המנהיג אלא חלק מפרויקט גדול יותר של יצירת משילות ללא מעצורים, שבבסיסה החלשה של מוסדות וגופים עצמאיים הקיימים בכל דמוקרטיה ומאבק בכל מי שמבטא קול ביקורתי בלתי תלוי: בתי המשפט, הנציגים הפוליטיים של המיעוט הערבי, ארגוני החברה האזרחית, רשויות מינהל עצמאיות, ומעל כולם "השטן הגדול" – התקשורת.

הפרויקט הזה מוגשם באמצעות תנועת מלקחיים: מצד אחד זרם גובר והולך של חקיקה דורסנית, המפרה זכויות דמוקרטיות כחופש ביטוי וחופש התאגדות ומרוקנת את הדמוקרטיה מערכיה המהותיים, ומצד שני יצירת דה־לגיטימציה של כל מי שנתפס כאויב מבפנים והטבעת אות קין על מצחם של אלה שיו"ר הכנסת כינה באחרונה "השמאל הבוגדני".

פורסם בידיעות אחרונות

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עידו לם

  נתניהו הוא פרצופו היותר מתוחכם של הפריפריה המתלהמת

 2. ליכודניק

  השליטה העמוקה של נתניהו נובעת לא רק מאישיותו ומהאסטרטגיה שלו, אלא משתי עובדות קשורות זו בזו:
  – שביעות הרצון הבסיסית של הציבור מהמצב המדיני והביטחוני, והתנגדותו הטבעית לויתורים על שטחים ללא תמורה כפי ש-"קדימה" הציעה
  – העדר אופוזיציה אמיתית

  שבזכותן הוא ניצח בבחירות 09', 13' ו-15', ומתקרב להיות ראש הממשלה עם תקופת הכהונה הארוכה בתולדות המדינה.

  בנושאים המטרידים את הציבור הרחב- יוקר המחיה ובפרט מחירי רכישת הדירות- לאופוזיציה אין תשובות טובות.
  לפיד היה בממשלה ולא הצליח במיוחד, הרצוג- אינני יודע אפילו מה הוא מציע.
  הציבור נוטה לקו השמרני-ניצי-ליברלי-חמולתי של הליכוד, ומעדיף להתקדם דרך יזמות ו/או פרוטקציה לחבר מרכז- חלופה סוציאליסטית פשוט לא מדברת אליו, בהרפתקאות מדיניות הוא אינו מעוניין, ובשלדים בסגנון קדימה, יש עתיד וכולנו הוא אינו בוטח.

  על אף היתרונות הבסיסיים האלו, הליכוד עשוי בהחלט לאבד את השלטון- מכיוון שנתניהו מדכא את התחרות בתוך מפלגתו, ואינו מאפשר לאף ליכודניק "אמיתי" להצליח ברמה הלאומית כשר ביטחון, חוץ, אוצר או אפילו חינוך. כשנתניהו עצמו יודח, יתכן שגם הליכוד יאבד את השלטון.

  1. דןש

   למרות זאת "בחור יבחר"
   כי אף אחד איננו יכול/מוכן להתמודד אתו.

 3. רחמן חיים

  אין להתפלא על ההתנהלות המתוארת לעיל בוועדת הכספים ובוועדות אחרות בכנסת כי אין מדבור כאן במדינה אלא בשטעטל שיובא ממזרח אירופה: הגביר קובע את החוק לטובת חבריו וקרוביו. אכן זה הכיוון הנכון ששטעטל שכאן צריך ללכת בו כדי להביא כלייה על עצמו. הכלייה תבוא מהתפרקות פנימית של החברה, דרך מלחמת אזרחים, או מהפכה אדומה, ברגע שאזרחים לא יוכלו לסבול יותר את הדיכוי.

  1. עידו לם

   למעשה המדינה לא מתנהלת כשטייטל אלא גרוע מכך: כמלאח צפון אפריקאי נחשך במיוחד. מה שאיפיין את המלאח זה הפסיביות המוחלטת של יושביו ולכן אם תהיה מהפיכה זה יבוא רק מאשכנזים דינמיים וחילוניים ולא ממזרחים פאטליסטים.

   1. ציקי

    עידו מה קרה בשנה שנתיים האחרונות?

    1. עידו לם

     מה באמת קרה ציקי?

     1. אוי ויי זמיר !

      עדו

      הוא התכוון לשאול בכמה מוסדות סגורים בילית לאחרונה

 4. נפתלי אורנר

  וכל זאת כמובן לא יפריע לנתניהו להוציא הודעות לתקשורת ולהתייצב על במות בינלאומיות ולטעון, לל הנד עפעף, כי ישראל היה "הדמוקראטיה היחידה במזרח התיכון". יש לנו מנהיג שקרן וצבוע