על שלטון הרשע של אגף התקציבים

איך חוברים יחד הנומרטור, כלל ההוצאה וחוק ההסדרים לכדי שילוש קדוש והרסני בעשור השני לצנע החברתי וההתעללות בעניים מבית נתניהו וזליכה. כולל בשורה מדכדכת למי שמצפים לרפורמה בקצבאות הנכות

1. אגף התקציבים פועל כחונטה

אולי זה לא הכינוי המתאים, אבל כיצד הייתם מכנה אליטה מצומצת הרואה בעצמה "סיירת מטכ"ל" של הכלכלה, שמגייסת מועמדים מאותו רקע שעברו אותה אינדוקטרינציה, קבוצה העושה שימוש בחקיקת חירום על מנת לחוקק חוקים שמפקיעים הלכה למעשה את הכוח להכריע על חלקה של המדינה בכלכלה מן הזרוע המחוקקת ומייתרת את הזרוע המבצעת, קבוצה הנהנית משליטה מוחלטת על ניהול תקציב המדינה וגודלו, כותבת אותו בהתבסס על חישוביה שהם בחזקת סוד מדינה, ושקנתה לעצמה שלטון בלעדי על חיי החברה בגבולותיה הכלכליים של ישראל?

2. טכנולוגיות ממשליות

כלל ההוצאה: כלל ההוצאה בא אל העולם כ"חומת מגן כלכלית". בשונה מ"חומת המגן" הצבאית מצב החירום המצדיק את הפעלתה אינו מוגבל בזמן. כלל זה מפקיע מידי נבחרי הציבור את ההחלטה החשובה ביותר הנתונה בסמכותם ככל שהדברים נוגעים לכלכלה ולחברה: חלקם היחסי של המדינה והשוק במשק. חלקה של הממשלה מורכב בעצמו משני חלקים עיקריים: אספקת שירותים על ידי הממשלה, כגון בטחון קיומי, ביטוחי אבטלה, מחלה, זקנה, אובדן כושר עבודה, בריאות, חינוך, דיור, הגנה על הסביבה, תחבורה ועוד. החלק השני כולל חלוקה מחדש של ההכנסות כפי שמנגנון השוק מחלקן בין אזרחי המדינה.

בנוסף על הפקעת הכוח להכריע על חלקה של הממשלה במשק מהזרוע המחוקקת מכתיב כלל ההוצאה מדיניות ימין קיצונית הגוזרת ירידה מתמשכת של חלק הממשלה בפעילות הכלכלית לצד עליית כוחו של השוק. התוצאה לאחר העשור הארוך של מדיניות הצנע החברתי וההתעללות בעניים הנגזרת מכלל ההוצאה היא, על סמך נתוני בנק ישראל, מחסור של כ-320 מיליארד ש"ח בתקציב 2017-8 בהוצאה האזרחית של הממשלה ביחס לממוצע במדינות העשירות בעולם החברות בארגון ה-OECD.

הנומרטור: הנומרטור בא לחזק את אחיזתו המתרופפת של כלל ההוצאה בגרונה של הפסאודו-דמוקרטיה ליברלית בישראל. מבלי להרחיב יתר על המידה, אסביר רק כי הנומרטור קובע שחלק הממשלה יישאר בגבולות ההוצאה המוכתבת על ידי כלל ההוצאה. כיצד? על ידי כך שכל החלטה של הרשות המבצעת ו/או המחוקקת תמומש אך ורק בתנאי שיוגדר מקורה התקציבי (בין אם קיצוץ בהוצאות או גידול בהכנסות ממיסים). ומי מחשב במחשכים את עלות הוצאתה לפועל של החקיקה? החונטה, זה מי.

בנוסף, הנומרטור סותם פרצה אשר דרכה נבחרי הציבור בממשלה הצליחו להשפיע במעט על אופי פעילותה בכלכלה ובחברה. נבחרי הציבור עשו זאת על ידי יצירת התחייבות להוצאה כספית לשנים שאחרי שנת התקציב, ברמה החורגת מגובה ההוצאה שיוכתב בעתיד על ידי כלל ההוצאה (מה שמכונה "הטייס האוטומטי". ממש כך). התחייבויות אלה פוגעות ביכולת לכפות את כלל ההוצאה הר כגיגית.

3. הנמשלים

הנכים שאינם יכולים לעבוד: נכים אלה נמנים על שורת העניים שעברו התעללות בעשור הצנע החברתי. התוצאה של התעללות זו היא שקצבת המחייה שלהם עומדת כיום על 2342 ש"ח לחודש בלבד.

מחאת העגלות: הקבוצה היחידה מבין כל היחידים והקבוצות שנטלו חלק במחאת 2011 שהממשלה נענתה לתביעותיה, קבוצה זו היתה היחידה שהציגה תביעה פרטיקולרית, ומנתה הורים ממעמד הביניים הגבוה שלהם ילדים בגיל הרך.

4. אז איך זה עובד באמת

רצה הגורל שהתגלו ארבעה מיליארד ש"ח "עודפים" בתקציב 2018-2017 בדיוק כשקול שוועת הנכים גונב לאוזני ירון זליכה הנמנה על האחראים הישירים להתעללות אותה הם עוברים. והנה, ועדה בראשותו הודיעה שתמליץ לתקן מעט מדי מן העוול על ידי העלאה איטית ומדורגת של קצבאות הקיום לנכים שאינם מסוגלים לעבוד לשיעור של 4,000 ש"ח לחודש. כל זאת בעלות של ארבעה מיליארד ש"ח אותם, אם רק היו רוצים, ניתן היה להוציא בשנת 2018 מבלי להגדיל את הגרעון.

רצה הגורל שהתגלו ארבעה מיליארד ש"ח "עודפים" בתקציב 2018-2017 בדיוק כשקול שוועת הנכים גונב לאוזני ירון זליכה הנמנה על האחראים הישירים להתעללות אותה הם עוברים. והנה, ועדה בראשותו הודיעה שתמליץ לתקן מעט מדי מן העוול

אך מעשה שטן, העלאת הקצבאות בארבעה מיליארד ב-2018 גוזרת חריגה מכלל ההוצאה. זאת מאחר שהיא תביא להגדלת חלקה של ההוצאה הממשלתית בשיעור הגבוה מזה המותר על פי כלל זה. זאת בניגוד לתיקון ה"טעות" שנתגלתה בספר התקציב על ידי הקטנת הכנסות הממשלה ממיסים. למשל, על ידי הפחתה של 1.7 מיליארד תשלומי המס של הורים הנמנים על מעמד הביניים הגבוה והעשירים להם ילדים בגילאי 0-6. זה הרי עבד יופי עם טרכטנברג.

ומה לנכים? קדחת. הנומרטור הרי אוסר להגדיל הוצאה מבלי להצביע על מקור. זאת אומרת שצריך לקצץ התקציב על מנת להגדיל את קצבתם. למעשה, גרוע מקדחת, כי כחלון ונתניהו מתעתדים למנות ועדה בראשות אבי שמחון שכבר יראה להם איך זליכה יסר אותם בשוטים והוא כבר ייסר אותם בעקרבים, על ידי קיצוץ בהטבות המס הניתנות לנכים.

זה מה שקורה במחוזותינו. השמש זורחת, השיטה פורחת והפכ"מ פוכ"מ.

דותן לשם ירצה על ניאו-ליברליזם ומוראותיו ביום שני ה-22.05

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. סמולן

  ובכן, ככה נראה סוציאליזם. ודוק: אגף התקציבים הוא זרוע מדינתית ששרדה מאז ימי מפא"י. אמנם נהוג לאחרונה לטעון שאין שום קשר בין מפא"י ובין סוציאליזם, אבל הטוענים יכולים לשים לב שהם לא מבינים ביצוע בהיקף שמתקרב למאית מההבנה של מפא"י. על כן, לפחות בהקמה של זרועות ביצוע, יכול להיות שהבינו משהו.
  ובלי קשר למפא"י, זו אכן מחלקה סוציאליסטית. דעתה אחידה ממש כמו עמותת אקטיביסטים, וכך גם אופן הגיוס שלה, וממש בכל דבר ועניין, פרט כמובן למקור האידיאולוגיה הכלכלית, תכניה, והמחויבות לזכויותיהם הפוליטיות של היהודים.

 2. עוזי קטן

  דותן לשם לפחות תכבד את עבודתו של פרופסור ירון זליבה, שהשקיע זמן ומאמץ רב בהכנתה ובהתנדבות, והוא לא ימציא כסף יש מאין ולא על חשבון שום גירעון עתידי בתקציב המדינה.
  אם יש לך טענות, תפנה לנתניהו ולמדיניות הכלכלית שלו לאורך כל השנים, מדיניות של אנטי-רווחה שדוחקת ודורסת את כל החלשים בחברה.

 3. אלי בובליל

  מה הוא רוצה תגידו