אל תתנו להם לסובב אותנו

אז אמנם דונלד טראמפ פה בביקור, וקולו של השר לבטחון פנים גלעד ארדן – שעסוק בדמוניזציה והסתה חסרת רסן נגד מי שנאבקים עבור זכויותיהם הבסיסיות – נשמע רם יותר, אבל האחריות שלנו היא להיות ערות לאנשים המסתתרים מאחורי המילים "צווים מנהליים" ו"אבטחה", ולומר את שלנו
טניה רובינשטייןטניה רובינשטיין

פעילה פוליטית קווירית, פמיניסטית, נגד הכיבוש ולמען שחרור כל בעלות ובעלי החיים, ורכזת כללית שותפה בקואליצית נשים לשלום.

הרשתות החברתיות מתמלאות בשעות האחרונות בדברי לעג ומרמור סביב ביקורו בישראל של נשיא ארה״ב, דונלד טראמפ – אמירות מגוחכות של שרים, סגירות כבישים מעיקות, שיחות תמוהות ועוד.

ספין אחר ספין התקשורת יוצאת למערבולת דיווחים על הסלפי של ח״כ אורן חזן, על פוליטיקה של לחיצות ידיים ונוכחות במפגן החברות בנתב"ג, ומסתחררת הרחק מהחיים עצמם. במהלך טקס קבלת הפנים, הגדיל לעשות השר לבטחון פנים גלעד ארדן וטען מול טראמפ כי ייתכן שתאונת הדרכים הבוקר בתל אביב היתה אירוע טרור – זאת למרות שהמשטרה קבעה שלא כך הדבר כמה שעות טובות לפני כן. ואכן, כזכור לנו, חלק ניכר מכוחו וחשיבותו של השר לבטחון פנים בימינו הוא בדיית פיגועים והסתה חסרת רסן – כפי שראינו למשל במקרה של הרג ״הטרוריסט״ יעקוב אבו-אלקיעאן.

אז מה קורה מאחורי הספין?

כלי תקשורת ישראלי אחד בלבד דיווח על כך שבמסגרת מאמצי האבטחה סביב הביקור המתוקשר, רובו באזור ירושלים, התבצעה היערכות של 11 אלף שוטרים – כולל הוצאת צווים מנהליים לאזרחים ש"יש חשד שינסו לשבש את הביקור". מלבד חסימות כבישים ופקקים עליהם מבכים כולם, ראוי לציין גם את האנשים שבטחונם ובטחונן ושגרת חייהם מופרת בשל החשש שמא ינסו לשבש את הביקור המלכותי.

״לאורך רחוב דוד ורחוב הנוצרים המובילים משער יפו לכנסיית הקבר ביקרו כבר אתמול צוותים של השירות החשאי האמריקאי והשב״כ״, כותב העיתונאי ניר חסון ב״הארץ״. ״כל חנות נסרקה בסיוע כלב ולאחר מכן ננעלה, על המנעולים והדלתות הודבקו מדבקות כחולות של השירות החשאי, כדי להבטיח שלא ניתן יהיה לפתוח אותן מבלי לקרוע את המדבקה. על הגגות נפרסה רשת הסוואה ומבנים זמניים גדולים הוקמו במקומות שבהם צפוי הנשיא לרדת ממכוניתו – בשער יפו וברחבת הכותל. ברחבה גם הוקם מסך ענק שנועד להסתיר את הנשיא מכיוון הרובע היהודי״.

טראמפ בארץ הקודש, 22.05.17. צילום: אבי אוחיון / לע״מ
טראמפ בארץ הקודש, 22.05.17. צילום: אבי אוחיון / לע״מ
במסגרת מאמצי האבטחה סביב הביקור המתוקשר, התבצעה היערכות של 11 אלף שוטרים – כולל הוצאת צווים מנהליים לאזרחים ש"יש חשד שינסו לשבש את הביקור"

אמש נודע לנו מכלי התקשורת ששירות בתי הסוהר החל להעביר אסירים פלסטיניים שובתי רעב, זה היום ה-36. האם טענותיהם, דרישותיהם ומצבם הבריאותי המידרדר מעסיקים את הציבור הישראלי או את קובעי סדר היום התקשורתי? בוודאי שלא. למעשה, נוח מאד לממשלת ישראל לדחוק את המאבק לשיפור בתנאים ולשמירה על זכויות אדם, לשוליים ומחוץ לשיח הציבורי.

ואולי אנחנו לא חייבות?

אולי אפילו חובה עלינו לא לתת להם לסובב אותנו. אולי בעצם הבחירה נמצאת בידינו, למה אנחנו מקשיבות ולמה אנחנו שמות לב, איזו ידיעה נדחקת לתחתית העמוד ועלינו להפיצה לכל עבר, להיות ערות לאנשים המסתתרים מאחורי המילים הקטנות "צווים מנהליים" ו"אבטחה", ולומר את שלנו.

בעולם האקטיביזם והארגונים, לפעמים אנחנו מוותרות על קיום של אירוע כי אנחנו יודעות שהסיכוי לנראות התקשורתית שלו הוא נמוך – כי בדיוק טראמפ פה בביקור או כי בדיוק גלעד ארדן עסוק בלעשות דמוניזציה לאותם אנשים שנאבקים כעת עבור זכויותיהם הבסיסיות וקולו נשמע רם יותר.

למרות כל זאת, מחר תתקיים הפגנת תמיכה באסירים שובתי הרעב בתל אביב, שמארגנים פעילי כיכר בשעון ביפו, כי להביע תמיכה וסולידריות זה לא עניין של ספין. בואו, אל תתנו להם לסובב אתכן.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דןש

  הכתבה מערבבת מין שאינו מינו
  1. את הנשיא טראמפ כמו גם נשיאים וראשי מדינות ( כולל מלכי וראשי מדינות מוסלמיות ), חייבים לארח ( רק שיבואו ) וחייבים לתת להם הבטחה טוטלית.
  2. את "ניפוח" אירועי הטרור (גם כאשר הם אינם קורים) חייבים להפסיק.
  3. באסירים ובמיוחד בעצירים הפלסטינאים חייבים לנהוג כאל אסירים ולא להכביד ידיים עליהם. יחד עם זאת סיכון חיי האסירים בידיהם, משחקת לידי שוביהם ( כלומר נציגינו עלי אדמות ). אסור להכנע ל"אלימות" מצד הכלואים מחד ואין ליצור מצב בו יאלצו הכלואים לסכן את חייהם.

 2. חזי

  העוקץ לא לצנזר זה לו יפה