מה בין שבועות לחג מתן תנובה

בימים הקרובים תישטפו מכל הכיוונים בפרסומות ותשדירים של תנובה. מעמד הר סיני? ביכורי האדמה? אלה חשובים כקליפת השום למפלצת הדורסנית של הכסף, הקפיטליזם והציניות. מה שחשוב הוא הרווח, ולעזאזל בני אדם ובעלי החיים
רון דהן

הטבעונות מפציעה כמחשבה רדיקלית בעיקר בחגי ישראל. אפשר לומר בבירור שאין אף חג בשראל שאינו מבוסס או לכל הפחות כולל בתוכו ניצול מחפיר של בעלי חיים, ללא ספק האוכלוסייה האומללה והמיוסרת ביותר בישראל ובעולם. במילים אחרות, הטבעונות מבקשת לנסח מחדש את הערכים עליהם מושתתים רבים מהחגים, ראש השנה, חנוכה, פסח.

לא זה הדין בחג השבועות או בשמו המסחרי והמעוות "חג החלב". בבסיסו מדובר בחג טבעוני ורוחני, שתנובת האדמה, הביכורים ומתן תורה במרכזו. איך הפך החג הנפלא הזה, המשלב מעשה ותורה, לחג שבו המוני ישראל צובאים על מעדניות בדרישה לגבינת קממבר?

המקור לאכילת חלב ומוצריו בחג השבועות קשור לאירוע מתן תורה ולהמשלתה של אותה תורה לחלב. בנוסף, יש לציין שהמנהג השתרש תחילה ביהודי מדינות אשכנז בלבד ורק לאחר מכן, עם הקמת המדינה התרחב המנהג לכלל עדות ישראל.

ראוי לשאול, לאיזה חלב התכוון המקרא? האם מדובר על חלב אם אנושית? חלב פרות? חלב חתולות? חלב עיזים? והאם יש הוראה מפורשת לשתות חלב ולאכול את מוצריו? כמובן שלא. ניתן לשער שמדובר בחלב כשפע שמורעף מאם המיניקה את ילדה. והנה סוד שלא רבים יודעים: כל חלב הוא חלב אם, כל נביעת חלב היא למען התינוק הנולד, בין אם בן אנוש או בעל חיים.

במובן זה, הסבל הנגרם לפרות – הפרדת תינוקותיהן לאחר ההמלטה ושליחתם לשחיטה, החליבה היומיומית תוך פציעת העטינים עד כדי כאב נוראי, ההזרעה שלא כדרך הטבע, מספור, רציעה וחיי כלא, ולבסוף שחיטה – אין בינו לבין המעמד הרוחני והכביר של מתן תורה דבר וחצי דבר. נהפוך הוא: זהו דבר והיפוכו. תורה מעניקה חיים ומשמעות, חלב נוצר בסבל ומוביל למוות.

לאיזה חלב התכוון המקרא? האם מדובר על חלב אם אנושית? חלב פרות? חלב חתולות? חלב עיזים? והאם יש הוראה מפורשת לשתות חלב ולאכול את מוצריו? כמובן שלא

אל תוך המקום הזה, איך לא, נכנסת חברה מסחרית בבעלות סינית, הלא היא תנובה. תנובה, חברה שמשקיעה 800,000 שקל ביום לטובת פרסומות, שהדירה מיעוטים מקום המדינה, החריבה וחירבה משקים קטנים, שבבעלותה רפתות ומשחטות, השתלטה ללא מאבק על חג הביכורים ותנובת האדמה.

עד כמה עמוקה שטיפת המוח האלימה של החברה? עברו אתם בגני הילדים בסביבת מגוריכם והביטו על לוח השעם שתלוי על הקיר. אתם תראו שם מגוו מוצרי חלב תלויים בגאון, גזיר קרטון של פרה ואולי אף טנא קטן עם פירות וירקות. מופתעים? זמזמו לכם את שיר הילדים הידוע: "האוטו שלנו גדול וירוק/ האוטו שלנו נוסע רחוק/ בבוקר נוסע, בערב הוא שב/ מביא הוא לתנובה ביצים וחלב."

בימים הקרובים תישטפו מכל כיוונים בפרסומות ותשדירים של תנובה. הערכים הנוספים והאמיתיים של החג יסולקו בבוטות: חג הקציר? עלייה לבית המקדש? ביכורי האדמה ויציאה מספירת העומר? חג מתן תורה? כל אלה חשובים כקליפת השום למפלצת הדורסנית של הכסף, הקפיטליזם והציניות. מה שחשוב הוא הרווח, הקופון, הכסף, ולעזאזל בני אדם ובעלי החיים.

נאמר בקול ברור ורם: אין חג שבועות, יש חג תנובה. עוד אזור שנכבש על ידי הקפיטל ללא מאבק. כמה אנו נכונים וקלים להיכבש מבלי לשאול שאלות. חג השבועות הוא מראה של כיעור לחברה הישראלית, חסרת עמוד השדרה והעיוורת לסבלם של בעלי החיים, חברה שהיא משרתת נאמנה של בעלי ההון. הנה לכם תורה!

פרות ברפת בקיבוץ אור הנר, 12.12.2012. צילום: גדעון קובי, לע"מ
פרות ברפת בקיבוץ אור הנר, 12.12.2012. צילום: גדעון קובי, לע"מ
בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. דר

  תודה ששיתפתם אותנו, חשוב לדעת

 2. דןש

  הכל החל מבריאת העולם
  וַיְהִי-הֶבֶל, רֹעֵה צֹאן, וְקַיִן, הָיָה עֹבֵד אֲדָמָה.  ג וַיְהִי, מִקֵּץ יָמִים; וַיָּבֵא קַיִן מִפְּרִי הָאֲדָמָה, מִנְחָה–לַיהוָה.  ד וְהֶבֶל הֵבִיא גַם-הוּא מִבְּכֹרוֹת צֹאנוֹ, וּמֵחֶלְבֵהֶן; וַיִּשַׁע יְהוָה, אֶל-הֶבֶל וְאֶל-מִנְחָתוֹ.  ה וְאֶל-קַיִן וְאֶל-מִנְחָתוֹ, לֹא שָׁעָה;

 3. רחמן חיים

  אפשר להיאבק בקפטליזם זה. צריך רק רצון. לדוגמה: לא לצרוך כל מה שמופיע בפרסומות אלה.

 4. יואב

  נו, באמת, זה לא רציניץ

  א. בבסיסו לא מדובר ב"חג טבעוני", בבסיסו מדובר באחד משלושת הרגלים. בחג שבו עם ישראל נצטווה לעלות לבית המטבחיים הגדול בירושלים ולצפות בכהנים שוחטים בעלי חיים…

  ב. "…בנוסף, יש לציין שהמנהג השתרש תחילה ביהודי מדינות אשכנז בלבד", לא, בנוסף אין לציין את זה אלא אם כן יש משהו מאחורי הציון הזה מלבד האשמת האשכנזים הרגילה.

  ג. "ניתן לשער שמדובר בחלב כשפע שמורעף מאם המיניקה את ילדה" אמנם "ניתן לשער", אבל כהשערה מדובר בהשערה מגוחכת. אחרי הכל, המקור מדבר על חלב ודבש ולא על חלב בלבד, סביר יותר שמדובר על חלב פרות או עיזים.

  ד. "… תורה מעניקה חיים ומשמעות, חלב נוצר בסבל ומוביל למוות", התורה, כמו שכתובה בתנ"ך לא מעניקה חיים ומשמעות אלא סבל ומוות, כזכור מתן התורה נחגגה על ידי הרג המוני של מתנגדים פוליטיים למשה, והתורה עצמה מצווה מוות על כל מי שלא מוצה חן בעיני יהוה (וגם על בעלי חיים שונים).