האמינו למה שעיניכם רואות: ככה נראה כיבוש

אפשר להזדעזע, להחסיר פעימה או שתיים אל מול הסרטון שבו מתפתלת נערה מדממת על הקרקע וסופגת קללות וביזויים כל הדרך אל מותה. אבל במשוואה שבה אנחנו חיים כל זה כבר מזמן מותר ולגיטימי

ביום חמישי האחרון הועלה לרשת הסרטון המחריד ממחסום מבוא דותן, ובו נראית הוצאתה להורג של הצעירה הפלסטינית בת ה-16, נוף אנפיעאת שמה, מהעיירה יעבד. ״פלסטינית דקרה חייל הבוקר בשער ההתנחלות מבוא דותן ונורתה״, דווח. ״מצבו של החייל קל והוא פונה לבית החולים הלל יפה. הדוקרת פונתה במצב אנוש וכעבור כמה שעות מתה מפצעיה״. בסרטון נראית צעירה מוטלת על הכביש, מדממת, וחיילים וצעירים חמושים ללא מדים סביבה מקללים אותה בבוטות ומייחלים למותה. "הלוואי שתמותי, יא בת אלף", "תסבלי, יא קחבה". אף אחד לא חשב לעצור את מחול השדים. אף אחד לא גילה טיפה של רחמנות.

ושוב עלו קולות הזעקה בקרב הציבור בישראל וחוסר האמון במה שהעיניים רואות.

הסרטון אולי קשה לצפייה, אבל חייבים להכיר בעובדה הפשוטה: כלום לא השתנה בכרוניקה של הכיבוש, כך היה וכך ימשיך. כל מה שהשתנה זה שאנשים המצוידים בטלפונים חכמים הפכו למתעדים ״מספיק טובים״ כדי לתפוס סצינות ״מספיק טובות״ שמתעדות בקהות חושים פעולות ״מספיק טובות״ של כיבוש ״מספיק טוב״!

להזדעזע מהמראות, להחסיר פעימה או שתיים, לתהות איך אנשים ״רגילים״ יכולים להתנהג בצורה כל כך ברברית ובלתי אנושית, הינן תגובות קצת מתמיהות המעידות, אולי, על ניסיון להכחשה וניתוק יזום מהמציאות; הרי איך דמיינתם את הכיבוש עד כה? מה הן הפרקטיקות שאפשרו לכם לשלוט ביד רמה במיליוני אזרחים ואזרחיות עד הלום?

להיות עם כובש, זה אומר לבנות מערכת משומנת של הפחדה וענישה, שליטה בפרטי החיים הבסיסיים והקטנים ביותר של האוכלוסייה האזרחית, הפעלת איום מתמיד וניצול מצוקותיהם של אנשים פשוטים כדי להפוך אותם למשתפי פעולה. זה אומר התעמרות בפועלים שכל מטרתם הופכת להיות קבלת אישורי עבודה ועמידה בדוחק ובצפיפות מחרידה בפני שערי הכניסה לארץ הנכספת. כדי לקיים מערכת מדושנת כזאת לא מספיק להמציא חוקים ונהלים, לא מספיק לבנות גדרות ולציידן במערכות התרעה משוכללות, גם לא מספיק להפעיל גדודים של לוחמים מצוידים בנשקים המשוכללים ביותר, עם היתר גלוי וסמוי לעשות הכל כדי לבסס את שליטתה של מדינת ישראל בכ-5 מיליון איש ואשה.

כדי לעשות זאת יש בראש ובראשונה להשתית שיח של שנאה שאינו רואה באחר בן אדם, ומתייחס אליו כרשע האולטימטיבי שכל חפצו בחיים הוא להשמיד אותי. והנה, אנחנו חיים בתוך המשוואה המנצחת של "הטובים" שנלחמים במלחמת אין-ברירה ב"רעים" שאיבדו צלם אנוש, ובמשוואה זו הכל כבר מותר ולגיטימי.

אז לכל אלה שטוענים שאין פרטנר לשלום, ושהעם הפלסטיני איננו רודף שלום כמונו, אני רוצה להגיד – זה בהחלט נכון! אי אפשר להתייחס לשני צדדי הסכסוך כאל צדדים שווים השותפים באופן מלא באחריות על התהליך. הרי אין פה הדדיות ואין איזון. יש צד שהוא כובש וצד שני שהוא נכבש, וזוהי האמת לאמיתה. העם הפלסטיני אינו יכול לרצות שלום בשלב הזה, כי בראש ובראשונה הוא רוצה חופש ועצמאות. הוא רוצה להחזיר לעצמו את כבודו שנרמס, את גאוותו כעם חופשי. הוא רוצה להשתחרר מעול הכיבוש והשליטה שבמידה מסוימת גם השחיתו את נפשו. העם הפלסטיני איננו רוצה שלום – הוא רוצה חיים.

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. עפר

  עם הרוב אני מסכים, אבל יש מחלוקת קטנה. אני הזדעזעתי ואני חושב, שזה לא מעיד על ניתוק והכחשה, אלא על ההיפך מכך. אני מסכים בהחלט, שהרצח הזה וההתנהגות המתועבת כלפי הגוססת היא תוצאה של שליטה בעם זר (הרבה יותר מסתם כיבוש), והיא מעידה על חברה גוססת, אבל אני לא מכחיש ולא מנותק ולכן כשאני רואה את הזוועה הזו אני מזדעזע.

 2. דני

  זה לא נחמד לחטוף כדור, אבל גם להידקר זה לא משהו. מה רצית, שיגידו לה תודה?

 3. עוזי קטן

  למה מציגים רק את הסוף של הסיפור ולא מראים את כל הסיפור מההתחלה???

  ונניח שהיו מחזירים את ה"סרט" אחורה והנערה הייתה נמלכת בדעתה ומחליטה ברגע האחרון לא לבצע את פיגוע הדקירה בה נפצעו אנשים, ורק הייתה עוברת ליד החיילים והאנשים שם, האם מישהו היה חושב לפגוע בה סתם כך ולהתייחס אליה באיזושהי מידה של זילות????

  אמר איש חכם כבר שחצי אמת גרועה לעתים משקר. וזהו בדיוק המקרה של הסירטון הזה.

   1. שלום

    זו שעתה ה"יפה" של הגזענות. כשרוצים אפשר לעצור בקלות אדם עם סכין. לעולם נזכור שאת הרוצח השפל והמתועב צבי שליסל , שרצח בסכין את שירה בנקי ז"ל, עצרו השוטרים בלי שנפלה שערה אחת מראשו. פשוט, כי הוא יהודי.

    1. עוזי קטן

     אים שליסל היה דוקר שוטרים הם היו מחסלים גם אותו.

    2. דני

     במקרה של שליסל לא ירו, כי האירוע היה מלא באלפי אנשים וירי היה עלול לפגוע בחפים מפשע. לשוטרים גם לא היתה סיבה להניח ששליסל יסכן גם אותם,להבדיל מהמקרה כאן. בכל מקרה, חבל שלא ירו בו ושלא הרגו אותו. כשבן אדם יוצא לבצע רצח, לא צריך לקחת שום סיכונים עבורו, וכל עוד לא נכנע הוא מטרה לגיטימית לירי על מנת להרוג.

  1. עפר

   עוזי, אתה טועה. ירו כבר בערבים שלא דקרו, וגם בכאלה שלא התכוונו לדקור.

   1. עוזי קטן

    עפר אז למה לקחת את הדוגמא הלא נכונה ולהלביש אותה על התיזה שלך?
    האירוע הזה זה לא המקרה שירו בערבים גם כשהם לא דקרו או שלא התכוונו לדקור. ההיפך הוא הנכון, אילו הנערה לא הייתה דוקרת ופוצעת אנשים היא הייתה חיה ומאושרת (או חיה ולא מאושרת…)

    1. עפר

     עוזי, ורק שלא יהיו אי הבנות. מה שקרה שם, וגם אתמול בכפר קאסם ובעוד הרבה הרבה מקרים אחרים, זה רצח.

     1. עוזי קטן

      הבא להורגך השכם להורגו, זה אקט של הגנה עצמית עפ"י היהודים. כך היה וכך יהיה.

  2. נעמה

   לעוזי, התשובה היא כן. ההודעות המגעילות שלך מבטאות את הזילות, שבה ישראל מתייחסת לחיי הפלסטינים, ללא קשר למעשים שלהם או ל"סיכון" שהם מהווים.

   1. עוזי קטן

    נעמה, זכות היוצרים ל"הודעה המגעילה" שלי מגיעה מהמדרש מפי יהודים חכמים והלוואי שיכולתי לנכס אותה אלי. הוראות פתיחה באש הצה"ליות פורטות את רעיון "ההודעה המגעילה" לפרטי פרטים של מקרים ותגובות, ואחת מהן כאשר חייל חש סכנת חיים ברורה ומיידית (זיהוי אמצעי, כוונה ויכולת) מותר לו לפתוח באש על מנת לנטרל את האיום.
    ובמילים אחרות ומתומצתות – "הקם להורגך השכם להורגו".

    1. עפר

     עוזי, גם אם יכחילו פניך ותחזור פעם אחר פעם על העניין הזה עם ״הקם להורגך״, זה לא יהפוך לאמת, אלא יישאר קלישאת מוות של צבא שיורה על מנת להרוג אזרחים, שמבקשים להאבק על חירותם. כמו הפטריוטיזם, גם הנראטיב הוא מפלטו של הנבל, שמעדיף לאחוז ב״קוראן״ כמשענת קנה רצוץ. שבת שלום.

     1. עוזי קטן

      דברי חכמים אינם קלישאות בעיניי והגדולה שלהם שהם מתקיימים לאורך כל דורות העם היהודי.
      המשפט הקלישאתי שלך ל"האבק על חירותם" דווקא מאוד מקובל עלי, רק בתנאי שעל מנת להשיג את חירותם הם לא יגזלו את חייהם של האחרים, במקרה דנן, את חייהם של חיילי צה"ל.
      האם לדעתך חיילי צה"ל הם ברי מיתה ודמם מותר כי הם חלק מאותו צבא כיבוש שאתה מדבר עליו??

 4. רחמן חיים

  החברה הישראלית הפכה לגזענית כחברה הגרמנית של 1935, המתנחלים הפכו דומים לשליחי המפלגה הנאצית וכוחות הגסטפו של אז בהתעמרות ובדיכוי, והעולם שותק על דיכוי הפלסטינים בידי ישראל כמו אז שהוא שתק על דיכוי היהודים בידי הגרמנים הנאצים. מה שנשאר הוא מתי נגיע למקבילה של שנת 1945 בו אבד משטר הרשע והיה חורבן מוחלט של גרמניה.

  1. דפנה

   חיים, אני מתנגדת לכיבוש, והייתי שמחה לראות את ישראל מפנה את השטחים כבר אתמול. אבל ההשוואה שאתה עושה בין המתנחלים לבין אלה שאתה קורא להם "שליחי המפלגה הנאצית וכוחות הגיסטאפו" היא כל כך מופרכת, שאי אפשר שלא להגיב עליה.
   האם המתנחלים הקימו מחנות עבודה? מחנות השמדה? מחנות ריכוז?
   האם שמעת פעם על מקרה בו מתנחלים הובילו מאות או אפילו "רק" עשרות פלסטינים לאיזה יער או חורשה, שם אילצו אותם לחפור בורות, להתפשט, ואז ירו בהם למוות? האם מתנחלים כינסו אי פעם מאות פלסטינים בתוך מסגד ואז העלו אותם באש?
   איך אפשר בכלל לעשות את ההשוואה הזאת?
   כמובן שאני לא מתעלמת מגילויי גזענות כלפי פלסטינים, ובוודאי שלא ממקרים של התעמרות ודיכוי, אבל זה קיים למרבה הצער בכל שכבות הציבור הישראלי, לאו דווקא בין מתנחלים, למרות שגם אני מניחה ששם זה יותר נפוץ.
   אגב, אני תוהה על הביטויים בהם בחרת להשתמש ביחס לגרמנים: "כוחות גיסטפו", ו"שליחי מפלגה הנאצית". ביטויים כל כך אנמיים, כאילו מדובר באיזה כוחות שיטור סטאנדרטיים, או בשגרירים שנשלחו לעשות איזו עבודה דיפלומטית.
   כדאי אולי שתרחיב מעט את ידיעותיך אודות השואה לפני שאתה עושה בה שימוש נלוז כל כך.

  2. עפר

   עוזי, כל פתגם יפה אפשר להפוך לקלישאה. מי שבורח, גם אם הוא קודם בא להרוג אותך, כבר לא שייך לפתגם הזה (קודם הוא כן היה שייך).

   1. עוזי קטן

    עד כדי כך עיניך סומאות?? בסרטון שלא הוצג בכתבה ושצירפתי אותו לתגובתי הקודמת רואים בפירוש שהמחבלת מתקרבת אל החיילים, דוקרת ורודפת אחר חייל נוסף! היא לא בורחת אלא ממשיכה לרדוף אחרי חייל נוסף על מנת לדקור אותו. אם לא היו עוצרים אותה היא הייתה ממשיכה לדקור.
    אתה צמוד לנרטיב שלך, וזה גורם לך להיות מאוד סלקטיבי בראיית האירוע ובהבנתו.

    1. אורנית

     ראיתי את כל הסרטונים. את הדקירה לא רואים וגם את הירי לא, ולכן כל המסקנות שלך זה מה שאתה רוצה לראות ולא מה שאתה רואה. אגב, גם כשנדמה שרואים, זה לא תמיד נכון. את זה ניתן ללמוד למשל מהסרט הפנטסטי 12 המושבעים.

     1. עוזי קטן

      אז למה את מאמינה? שהחיילים רדפו רצחו את הנערה בדם קר כי סתם בא להם?? או שהיא באה לנופף לחיילים לשלום וכאות תודה הם רצחו אותה??
      עד לאן תרחיקי לכת???

  3. עפר

   עוזי, השאלה שלך קצת טפשית. בכל מקום בעולם, בכל זמן בהסטוריה, אנשים נאבקים על חירותם בכח, במאבק שכרוך בדם. אין דרך אחרת. מוזר לשמוע שאלה כמו שלך ממי שמתייחס בזלזול כה עמוק לדם של זולתו.

   1. עפר

    התשובה הקודמת היתה לשאלה הקודמת. לשאלתך האחרונה, אני לא חושבת שהם רצחו ״כי בא להם״. ממש לא. הסיבה היא, שהם עשו זאת כי שנים ארוכות של נירמול הדיכוי בשפה מכובסת של קלישאות שקריות יצרו אצל רוב הישראלים קהות מוסרית שבה חיי הפלסטינים הם כלום. אתה מדגים זאת היטב בתגובותיך

    1. עוזי קטן

     חיי מי שווים יותר? חייו של החייל הנדקר או של המחבלת הדוקרת??
     לי התשובה ברורה וגם לכל בר דעת.

     1. עפר

      אל תיתמם. בעיניך, החיים שלה לא היו שוים כלום, גם אם היא לא היתה מגיעה לשם בכלל.

   2. עוזי קטן

    אני לא מהאו"ם, אני צד לסכסוך וכשבאים לרצוח חייל אם ע"י נשק חם או קר אז אני לצד החייל הנפגע כל עוד הוא פעל עפ"י פקודות צה"ל, שאני לא מכיר צבא אחר יותר מוסרי ממנו.

    1. אבי

     את שוב מיתמם. אגב, אם נערה שתוקפת חיילים חמושים במברג היא ״מחבלת״, איך אתה מגדיר את מי שתוקף פלסטינים חמושים עם טיל, פצצה או כל נשק אחר?

     1. עוזי קטן

      כאשר חייל חש סכנת חיים ברורה ומיידית (זיהוי אמצעי, כוונה ויכולת) מותר לו לפתוח באש על מנת לנטרל את האיום. זה מגיע מהוראות פתיחה באש של צה"ל.

     2. עוזי קטן

      אחזור ואומר, יש כאן סכסוך דמים רב שנים שנמשך מעל מאה שנים, כל עוד הסיכסוך לא נפתר אני צד בסיכסוך ולא מהאו"ם, וגם לא גורם שלישי.

     3. עוזי קטן

      לאיילת – אם הקבינט המדיני אישר פעולה צבאית במסגרת מבצע כזה או אחר, והפקודה הצבאית ירדה מהדרג הגבוה לנמוך עפ"י הנחיית הדרג המדיני ובהתאם לפקודות מטכ"ל, בתור צד לסיכסוך, הפקודה חייבת להתבצע, ומי שלא יבצע אותה הוא מסרב פקודה.

    2. נאוה

     עוזי, כמה צבאות אתה מכיר? אגב, אתה מדקלם קלישאות מהזכרון או מקריא מדף המסרים של נתניהו?

     1. עוזי קטן

      מספיק לראות כמה דוגמאות מצבא ארצות הברית, מדינת העולם החופשי, איך התעללו בשבויים בעיראק…יש לא מעט סירטונים כאלה. ולידיעתך את הקוד האתי של צה"ל ניסח מאיר פעיל ולא נתניהו.

     2. נאוה

      עוזי, ואם האיום היה ואיננו יותר, או שניתן לנטרלו בקלות ללא פגיעה באיש (ילדה בת 12 עם מספרים למשל), מותר לפי הוראות הפגיעה באש ליאות על מנת להרוג, כפי שנעשה בפועל בעבר? אגב, אינני יודעת מה רלבנטי בזה, את הקוד האתי לצה״ל (ההיתר להרוג חפים מפשע) ולאקדמיה (סתימת פיות לשמאל) ניסח אסא (לא) כשר ולא מאיר פעיל.

     3. איילת

      עוזי, בתור צד בסכסוך מעניינת אותי תשובתך לשאלה – אם ילדה בה 12 שמתקרבת לקבוצת חיילים חמושים, ושניתן לנטרל אותה ללא כל קושי בתנועה קלה אחת, היא ״מחבלת״ שדינה מוות (היא אכן נורתה למוות), איך אתה מגדיר את מי שתוקף פלסטינים חמושים עם טיל, פצצה או כל נשק אחר?

     4. עוזי קטן

      מאיר פעיל, לוחם, מפקד בצה"ל, והסטוריון צבאי הוא זה שניסח את תורת הלחימה הצה"לית כולל הוראות פתיחה באש. מי היה מוכשר ממנו לעשות זאת??

 5. נתן

  גם כשיורים בנערה שבאה לדקור , אפשר לשמר על צלם אנוש

 6. איזה גורן

  מזעזע ומחליא.
  ובעיקר התגובות המכוערות והבלתי אנושיות של בני העם "הכי מוסרי" בעולם.
  אבל, כפי הנראה, מסתבר שהעמדתו לדין של אזריה מנעה את היריה שתגאל אותה מיסוריה.

  1. עפר

   איזה, את צודקת. בשפה המכובסת של הקולוניאל קוראים למקרה אזריה ״אפקט מצנן״. הקהל צופה בגוססים נופחים את נשמתם וקורא קריאות עידוד לסבלם.

  2. איילת

   עוזי, נשאלת מה דעתך. אל תתחבא מאחורי נהלים ופקודות. תענה לשאלה.

   1. עוזי קטן

    אין איזה כינוי מיוחד שעולה על דעתי מלבד מילוי פקודות מתוקף משימתם. אזרחים שממלאים את חובתם למדינה ששלחה אותם למשימה.

    1. איילת

     שנאמר, המבדיל בין דם לדם.

     1. עוזי קטן

      ככה זה כשישנו מעגל דמים שלא נפסק. כולנו נשאבים לתוכו ובסופו של דבר הסיכסוך הבלתי נגמר מקיז את דם שני הצדדים ללא אבחנה בין דם לדם.

 7. שבתאי לוי

  הצילום המזעזע הזה מזכיר לי צילומים דומים שראיתי ביד ושם. ההבדל הוא, שבגרמניה נרצחו על ידי נאצים, וכאן על ידי יהודים.

  1. דפנה

   לא!
   ההבדל הוא שהנאצים רצחו יהודים רק כי היו יהודים.
   במקרה הזה הנערה נורתה אחרי שניסתה לדקור אדם. מכאן והלאה אכן
   התרחש ארוע מבעית, עוד פרי ביאושים של הכיבוש, אבל לא דומה בשום
   צורה למה שקרה לעם היהודי בתקופת השואה.

 8. דן וקסלר

  לכל המגיבים האמיצים ששמחו לעיד על מותה של צעירה
  קל לכם לקבל דברים כאלו: הרי לשיטתכם הקם להורגך הרגו, ואם לא מת עכשיו שימות בהמשך.

  אבל איך תסבירו גזל אדומות? גזל מים?
  או מעקב על כל צעד?
  או חומות בלב העיר?
  או מניעת החופש לזוז?
  או אבטלה?
  או מחסור בחשמל (3 שעות ביום בעזה)?
  או עתיד?
  או אפשרות לטוס לחו"ל?
  מה? ביטחון? באמשלכם? – אתם עד כדי כך עיוורים

  איש חכם אמר עוד לפני 50 שנה, שבעוד כמה שנים מה שיבדיל ביננו לבין הנאצים הוא מחנות השמדה. אמר וצדק.
  גטו כבר יש, הרג חפים מפשע כבר יש, רמיסה גסה של כל זכות יש
  כוונות לגרש/להרוג/לצמצם כבר יש
  אז מה נותר?
  אתם שם
  ואנחנו שותקים!
  אנחנו כבר שם…
  אנחנו נהנים מבפריבלגיות שלנו ושותקים

  1. עוזי קטן

   לאילו ששלחו את הצעירה לדקור וגם למשפחתה, יהיו מעתה חיים מאושרים ושמחים. הם ייחשבו לגיבורים בראייה הפלסטינית ויקבלו מימון מארגוני טרור עד סוף ימיהם.
   כך המחבלים ותומכיהם ממשיכים להזין את אירועי הטרור הבאים עלינו.

   1. עפר

    עוזי, לדעתך הפלסטינים שולחים את ילדיהם למות בשביל כסף ושמחים בתוצאה הזו? זה מזכיר את הטענה כאילו החרדים עושים ילדים כדי לקבל קיצבאות. אלה טענות גזעניות ומבישות. וזה עוד לפני שדיברנו על ההגדרה של טרור ומי בדיוק הטרוריסט פה.

    1. עוזי קטן

     כן, הם שולחים את ילדיהם למות, כדי שיחשבו כשאהידים. זו עיסקת WIN WIN WIN, גם לרצוח יהודים שזו מצווה מהאל, גם השאהיד עולה לגן עדן ומקבל 72 בתולות, יקראו גם רחובות על שמו, וגם המשפחה שלו מקבלת כבוד וייחוס בחברה הפלסטינית וגם כמובן תמלוגים.

     1. עפר

      עוזי, מה שאתה עושה זה דה הומניזציה לאנשים. זה מביש ומגעיל ולא מוסיף לך שום כבוד.

     2. עוזי קטן

      איך אני עושה דה-הומניזציה ולמי? כשאני חוזר בדיוק על אותו הנרטיב של האוייב? הרי החמאס גאה לשלוח מחבלים מתאבדים והוא שואב צידוק לכך מהקוראן, הוא מעודד צעירים לצאת לפיגועי התאבדות וכשהם נענים לו הם מהללים ומשבחים את גיבורם השאהיד ואף מחלקים לאנשים סוכריות ברחובות. משפחת השאהיד מקבלת מימון גם מהרשות הפלסטינאית. אלה עובדות החיים.
      התיאור שלי הוא לדעתך לא הומאני, אבל בצד האוייב מדובר מעשה גבורה הירואי, וכל הצלחה שלהם תביא את נסיונות הפגיעה הבאים.

   2. ארז

    התגובה הזו של עוזי מבישה ומחרידה.

    1. אורנית

     עוזי, אתה מבקר את הני על כך, שהוא מדברר את רגב הלאומנית להקיא. ביקורת מוצדקת. אבל גם אתה מדקלם את השטויות של השלטון כאילו מדובר בדברי אלוהים חיים. במה אתה שונה ממנו?

     1. עוזי קטן

      מה שהרתיח אותי בכתבה זו הצגה שקרית של האירוע, והמניפולציה השקרית של הפיכת המפגע/ת לקורבן. ואני שואל אותך מה היה קורה אילו הנערה הייתה מצליחה להרוג את החייל שנפצע ואילו אותה היו מנטרלים אותה ללא פגיעה, האם החייל היה זוכה לכתבה כזו או שדליה חלבי הייתה מתייחסת לחייל כחלק מצבא כיבוש שלגיטימי לפגוע בו???
      אז במקרה זה חד וחלק, ליבי נמצא בצד של החייל שנפצע ולא עם המחבלת.
      אין זה קשור בכלל לדיעותיי הפוליטיות שרחוקות מאוד מהשלטון.

     2. עפר

      לעוזי הרותח, ההקבלה שאתה עושה בין נערה ״חמושה״ במברג לבין קבוצת חיילים חמושים בנשק חם היא לא פחות ממגוחכת. ההתעלמות שלך מהתייחסות לנסיבות של הימצאותה שם ביחס להמצאותם שם, היא כבר מרושעת. לאמר, שאינך תומך בשלטון, כשאתה מפמפם ללא הרף את התעמולה שלו, זו כבר פגיעה באינטיליגנציה. כדי שאבין מה בכלל אתה טוען, איך לדעתך ״לגיטימי״ להאבק על חירות בכלל, ואיך לדעתך ״לגיטימי״ להאבק במצב בו כל ״חמוש״, אפילו באבן או במברג, הוא בן מוות, גם אם הוא לא מהווה סכנה כלשהי?