המפקדים של משטרת כפר קאסם צריכים ללכת הביתה

בחודשיים האחרונים נהרגו בכפר קאסם שבעה בני אדם. השבוע הפגינו התושבים במחאה על אי פענוח מקרי הרצח ויחסה האלים של המשטרה לתושבי המקום ש״בכל רחוב בו יש אמא שמחכה שימצאו מי רצח את הבן שלה״. אתמול זה נגמר ברצח של מוחמד טהא. ראיון עם מוחמד זיאד, תושב שמחכה לחוק ולצדק

בלילה שבין 5 ל-6 ביוני, בדיוק מופתי של ציון חמישים שנה לכיבוש של 67׳, נהרג בכפר קאסם הצעיר מוחמד מחמוד סלים טהא, במהלך עימותים שפרצו בין המשטרה למאות תושבי העיר, שמחו מול תחנת המשטרה בעקבות מעצר אלים של אחד התושבים. טהא נהרג בעקבות ירי של מאבטח תחנת המשטרה, שירה בו בפניו, קצת לפני חצות.

מוחמד זיאד (31), תושב העיר, היה ער כל הלילה ועד להתרחשויות. הוא מספר לנו בשיחת טלפון בהולה שראה בשעות הערב ניידת של משטרה המגיעה למקום ומיד אמר לחבר שלו: "אלה באו לכסח." לזיאד ואחרים יש ביקורת חריפה על תפקוד המשטרה בשנתיים האחרונות, מאז הוקמה תחנה בכפר קאסם. לדבריו, באופן אירוני עיקר המשאבים של המשטרה מופנים למאבק בגוף השמירה של העיר, השייך למועצה. "לפני שהייתה תחנת משטרה בכפר, יחסית למה שהולך היום, לטירוף הזה של מלחמה ברחובות, של קרבות ירי כמו בסרטים – היה שקט יחסי. מאז שתחנת המשטרה פה נפתחה, היא מסרסת את אנשי השמירה, ששייכים למועצה והם עובדי מדינה שזכו עד כה לתמיכה של התושבים פה. במקום לחפש את העבריינים, המשטרה תוקפת את השמירה."

בחודשיים וחצי האחרונים נהרגו בכפר קאסם שבעה בני אדם. בימים האחרונים התקיימו בכפר הפגנות ושביתות במחאה על אי פענוח מקרי הרצח ועל יחסה האלים והגזעני של המשטרה כלפי התושבים. "הילדים כבר שבוע לא הולכים לבית הספר. יש פה שביתה מאז הרצח של לפני שבוע, שבו נרצחו מוחמד עאמר ופאדי סרסור אחרי שיצאו ממסגד. לא נוציא אותם לרחובות כשבכל רגע יכול מישהו לפתוח בקרב יריות. אם המשטרה לא תעשה משהו יסודי כדי לטפל בפשע, אנחנו פשוט נמשיך בשביתה. די, כבר אי אפשר לדלג על זה יותר."

בעמוד הפייסבוק שלו עדכן זיאד במהלך הלילה על האירועים וגולל את התנהלות המשטרה בעקבות רצח שני הצעירים בשבוע שעבר, התנהלות שעוררה זעם ומתח בקרב התושבים והולידה את ההסלמה החמורה של אתמול:

לפני שהייתה תחנת משטרה בכפר, יחסית למה שהולך היום, לטירוף הזה של מלחמה ברחובות, של קרבות ירי כמו בסרטים – היה שקט יחסי. מאז שתחנת המשטרה פה נפתחה, היא מסרסת את אנשי השמירה של המקום

"לפני כמה ימים נרצחו שני צעירים אחרי שיצאו מהמסגד, לאחר 37 דקות הגיעה ניידת וכמו במקרה רצח קודמים ואירועי ירי בכפר – המשטרה מגיעה והולכת ללא סגירה של זירת הרצח, ללא נוהל זיהוי פלילי, ללא שום דבר, חוץ מלרשום דוח אירוע ולעזוב את המקום. תושבי העיר קיבלו את הניידת שהגיעה לזירת הרצח בתלונות וחלק מחאו כפיים. התפתח עימות מילולי והשוטרים ירו באוויר ועזבו את המקום במנוסה. לאחר כמה שעות חזרה המשטרה עם כוח תגבור לחפש את הצעירים שמחו נגד השוטרים ולא את הרוצחים, ולמחרת משטרת התנועה שוב חגגה בכפר, מה שגרם לעוד ועוד מתח."

איך נראים החיים בכפר קאסם בחודשיים האחרונים?

"בכל רחוב פה יש אמא של אחד ההרוגים שמחכה לראות מי רצח את הבן שלה ומקווה שהחוק יעצור את הפושעים. אין לנו רצון בנקמת דם, זו סטיגמה שאוהבים להשתמש בה לגבי ערבים, אנחנו רוצים שהחוק יפעל. נהיה פה מצב לא נורמלי, שלא יודעים מי נגד מי, מי רצח את מי, על מה, למה וכמה. רצח ועוד רצח והמשטרה לא נוקפת אצבע. היא צופה מהצד.

״לפני שהקימו פה תחנת משטרה, מקרי הרצח היו נדירים, בטח לא ככה – גלוי ולאור יום. אבל עכשיו, באמצע הכביש הראשי, יורדים מרכב רעולי פנים והולכים לגמרי בלי חשש, יורים בבעל חנות או בלקוח שקונה בחנות, חוזרים לאט לרכב, לא מתרגשים בכלל. גנב עושה את העבודה שלו מהר ורץ מהר להתחבא. הם עושים את הפשע שלהם בגלוי ולא מפחדים מאף אחד. מה זה ההפקרות הזאת? ואיפה המשטרה?"

מה קרה כשהמשטרה הגיעה לכפר אתמול בערב?

"לא עברה רבע שעה מהרגע שראיתי את הניידת, ואז התחילו קולות של ירי, הגענו למקום, ואותה ניידת משטרה שקלטנו שהשוטרים בתוכה עצבניים במיוחד, נכנסו למוקד השמירה, עצרו מישהו מהמשמר והתחילו מכות בלי אבחנה, ניידת אחת דרסה אחד מהם ואנשים רצים לכל עבר, וזה התפתח. אנשים בכפר ממילא כבר חמים על המשטרה. יש סרטון שרואים בו בנאדם שנתלה על הניידת מקדימה, והשוטרים שבתוכה ממשיכים לנסוע ומנסים להעיף אותו תוך כדי נסיעה. אנשים ראו את הסרטון והתלהמו, שמעו יריות והבינו שהמשטרה תוקפת את השומרים. זה הקש ששבר את גב הגמל."

ההרוג, מחמוד טהא
ההרוג, מוחמד טהא

בעקבות אירועי הלילה, ועדת המעקב הכריזה על שורת צעדים: דרישה לפיטורי מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך ולפיטוריו של מפקד משטרת כפר קאסם, הזמנת הציבור להשתתף היום בלוויית ההרוג מוחמד טהא, קיום שביתה כללית בכפרים ובערים הערביות מחר (רביעי) והפגנות בכניסות לכפרים ולערים הערביות בחמישי. עוד הודיעה הוועדה כי ביום שישי יתקיימו תפילות ודרשות במסגדים על האלימות והגזענות המשטרתית ובשבת תיערך הפגנה ארצית בכפר קאסם.

בכל רחוב פה יש אמא של אחד ההרוגים שמחכה לראות מי רצח את הבן שלה ומקווה שהחוק יעצור את הפושעים. אין לנו רצון בנקמת דם, זו סטיגמה שאוהבים להשתמש בה לגבי ערבים, אנחנו רוצים שהחוק יפעל

מה תוכל לספר לנו על המצב ביישוב הבוקר?

״אחרי רימוני ההלם והמכות והירי והבלגן שהלך פה בלילה, כולל ההודעה על העוצר, העיר שקטה. גם ככה רמדאן, מי שאין לו מה לחפש בחוץ לא ייצא סתם החוצה. תחנת המשטרה מכותרת, עברתי שם קודם וראיתי ניידות מקיפות את התחנה. ברור שנחצה כאן קו אדום. נהרג אזרח חף מפשע״.

מה יקרה עכשיו, לדעתך, לאור ההחלטות של ועדת המעקב, שהכריזה על שביתה כללית ועל דרישה לפיטורי אלשייך ומפקד משטרת כפר קאסם?

"חובת ההוכחה על המשטרה ולא עלינו. אם המשטרה תביא תוצאות טובות – תגיד לנו 'הנה, אלה הרוצחים, עצרנו אותם, אפשר לחזור לשגרה.' אז מצוין. אם לא, נחמיר את המצב. אני כמובן מייצג את עצמי בלבד, אבל לדעתי המצב יסלים. אני מדבר בשמי ובשם אחיינים שלי שאני רוצה לדאוג לביטחון שלהם. את רוני אלשיך זה אולי מוגזם לבקש שיפטרו כי זה לא יקרה, אבל המפקדים של משטרת טייבה וכפר קאסם – צריכים ללכת הביתה. הם אנשים שנכשלו בתפקיד שלהם, מכל הבחינות. איתם אי אפשר להמשיך."

השר גלעד ארדן מיהר כרגיל לשלוף האשמות: "שום טענה כלפי משטרת ישראל לא מצדיקה אלימות כלפי שוטרים ושריפת ניידות, עד כדי תחושה של סכנת חיים. בשום מקום נורמלי שבו משטרה מבצעת מעצר לא מצדיק עשרות או מאות אנשים שמתגודדים ומנסים באלימות לחלץ את העצור מידי השוטרים". בתגובה אומר זיאד: "במקום להאשים את התושבים, כדאי שיביאו לנו אנשים מקצוענים שיעשו את העבודה. המשטרה חזקה עלינו ועל ילדים בני 13 קטינים, על נשים, אבל על מי שבאמת צריכים להיות חזקים, הם חלשים. אנחנו דורשים שהמשטרה תהיה חזקה כמו בתל אביב ולא חובבנית ופחדנית כמו שהיא כאן. אני גדלתי בתל אביב, ויודע איך המשטרה מתפקדת במקום שבו היא מחשיבה את התושבים שלו. אי אפשר לצפות ממי שמרגיש נבגד ונפגע שיתנהג בנימוס."

בא/ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך 16 שנות קיומו של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים התורמים מכשרונם לאתר והקהילה שנוצרה סביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, ועל מנת להמשיך ולפתח את האתר בערבית, שעם קוראיו נמנים רבים ממדינות ערב, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם.

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. רחמן חיים

  התסריט שלי: זהו עוד אחד מהתרגילים של השלטון הנוכחי להסיט את תשומת הלב של הציבור משחיתויות האישיות של מנהיגיו; הכלים: שרים גזעניים שהם שטיחים לרגלי הבוס שלהם, ממנים ראשי זרועות גזעניים שהם שטיחים לבוס שלהם, ואלה בתורם יוצרים/מקימים גופים תחת שליטתם (למשל תחנת משטרה בכפר ערבי), שבעת הצורך ליצור מהומות ולהסיט את תשומת הלב של הציבור משחיתות המנהיג שתחת החקירה.

 2. ליכודניק

  "לזיאד ואחרים יש ביקורת חריפה על תפקוד המשטרה בשנתיים האחרונות, מאז הוקמה תחנה בכפר קאסם. לדבריו, באופן אירוני עיקר המשאבים של המשטרה מופנים למאבק בגוף השמירה של העיר, השייך למועצה. "לפני שהייתה תחנת משטרה בכפר, יחסית למה שהולך היום, לטירוף הזה של מלחמה ברחובות, של קרבות ירי כמו בסרטים – היה שקט יחסי."
  שקט יחסי?.. בואו נעבור רגע על רשימת הנרצחים לפני 2015:
  2011- עאמר סרסור (בן 58)
  2012- אנאס סרסור (בן 10)

  2015- אעדל עיסא (מנהל אגף החינוך בעיריה, בן 55)