גזענותו של דה יזראלי סטנדאפיסט נאור ציון

הסרטון הגזעני ״דה יזראלי ערסוואת״, מבית היוצר של נאור ציון, חובר להיסטוריה ציונית אשכנזית מצולמת ובה דימויים של המזרחי הנבער, המסוכן וחסר ה׳תרבות׳
סיון רג'ואן שטאנג

חוקרת מיניות מגדר וגזע בתרבות חזותית, מרצה בשנקר, ספיר וסמינר הקיבוצים

בתגובתו לטענות הזועמות שהועלו ביחס לאופיו הגזעני של הסרטון החדש שלו "דה יזראלי ערסוואת", הסטנדאפיסט נאור ציון, כמו רבים אחרים מתחומו, פוטר את הדיון באמירות כמו "זה בסך הכל סרטון הומוריסטי". האם כל מטרתו של ציון היא להפעיל את שרירי הלסת של הצופה הישראלי, ולזכות בכספו כשיגיע להופעותיו? האם ציון לוקח ברצינות את יצירתו? האם הוא מחשיב אותה חלק מהתרבות בישראל? אנחנו לפחות לוקחות אותך ברצינות, מר ציון, למעשה מאחורינו כבר כמה עשרות שנים במהלכן נכתבות עבודות דוקטורט ותיזות על יצירות מתחום הבידור והפרסום. אתייחס, אם כן, ברצינות הראויה לאמצעים האמנותיים שציון בוחר להפעיל, ובמרכזם האסתטיקה של שדה האנתרופולוגיה.

אנתרופולוגיה החלה להתפתח בתקופת הנאורות, כשחוקרים אירופאים החלו בחקר "האדם" תוך הבחנה בין בני אדם מתורבתים – אירופאים ואסיאתיים (שתוצרי התרבות שלהם הוצגו במוזיאונים באותם אגפים של אמנות אירופאית) ולא-מתורבתים – חברות אפריקאיות ואינדיאניות, למשל, שתוצרי התרבות שלהן הוצגו במוזיאונים לטבע. אנחנו התרבות, הם הטבע. החל משנות ה-60 של המאה ה-20 התחילו להישלח חצי הביקורת אל תחום האנתרופולוגיה, שסומנה כזרוע של השלטון התורמת לאי-השיוויון הקולוניאלי על התפיסות הגזעניות והסקסיסטיות שהנחיל, והופנתה תשומת הלב לשאלות כמו – למי יש את הכוח, ההון והסמכות להכרעת קו הגבול בין טבע ותרבות ולהצגת ממצאי האנתרופולוגיה כאובייקטיביים ונטולי פוליטיקה?

האנתרופולוגיה המסורתית, שזוהתה כמוסד מערבי אלים וככוח הגמוני ודכאני, הפכה מוקד להתרסה, ביקורת וזעם פוליטי גם מצד "מושאי המחקר" שלה, ביניהם יוצרים/ות מתחומי האמנויות. האמנית ההודית פושפמלה (Pushpemala N), למשל, יצרה את התצלום המבוים "הגעתו של וסקו דה גמה" (2014) כמחווה לצייר הפורטוגזי ג'וזה ולוסו סלגדו, שכ-400 שנה לאחר האירוע המקורי יצר דימוי אוריינטליסטי המהלל את דמותו של דה גמה במפגשו הראשון עם אנשי עיר הנמל ההודית קליקוט בשנת 1498. למעשה, השליט המקומי דחה את סחורותיו של דה גמה, ותוכניותיו כשלו, ובהתאמה הפכה פושפמלה את הרעיון של סלגדו על ראשו, עירערה על הלגיטימציה ההיסטורית שקיבל עם השנים, והחזירה אותו למחוזות הבידיון והתיאטרליות.

ביצירה נוספת שלה, "תצלומים אתנוגרפיים – נשים ילידות דרום הודו: מנהגים ותלבושות"From) The Ethnographic Series Native Women of South India: Manners & Customs, 2000-2004) עסקה פושפמלה בצילום ככלי אתנוגרפי אובייקטיבי לכאורה, ששימש להגזעת אוכלוסיות ילידיות, והראתה את מה שאותם תצלומים הסתירו – פעולות הבימוי והכוריאוגרפיה שהפעילו החוקרים-צלמים על "מושאי המחקר" על מנת לייצר דימוי אובייקטיבי, כלומר, דימוי ההולם את תפיסתו האינטרסנטית של החוקר.

Pushpamala N. From The Ethnographic Series Native Women of South India: Manners & Customs, 2000-2004 (Supported by an Arts Collaboration Grant from the India Foundation for the Arts) 2000-2004
Pushpamala N.
From The Ethnographic Series Native Women of South India: Manners & Customs, 2000-2004
Pushpamala N. From The Ethnographic Series Native Women of South India: Manners & Customs, 2000-2004
Pushpamala N.
From The Ethnographic Series Native Women of South India: Manners & Customs, 2000-2004

נאור ציון פונה גם הוא לשדה האנתרופולוגיה, אך פועל באופן הפוך: הוא לא רק מחזק את המבט ההגמוני ומצטרף אליו, אלא מזמין גם אותנו לצחוק איתו בצחוק וולגארי וגדול נוכח הלא-כלום ה'יצירתי' שהפיק, נוכח המסיכה השטוחה וההרסנית שהוא מניח על פניו ועל פני יצירתו. אולם לא ניתן לנתק את ההבניה שלדמויות הערסוותים של נאור ציון מההיסטוריה של התרבות החזותית הציונית-אשכנזית, אליה הוא למעשה חובר. היסטוריה זו, בת למעלה ממאה שנים, במסגרתה צולמו, הופצו והוצגו על גבי מיטב הבמות המוסדיות בישראל ומחוצה לה – בתערוכות עולמיות, אלבומים לאומיים, סרטי תעודה והסברה, וכפי שהראתה נועה חזן, במוזיאונים ובצילום עיתונאי – דימויים חזותיים מגזיעים של המזרחי הנבער, הפרימיטיבי, המסוכן, האלים וחסר ה׳תרבות׳.

צלם לא ידוע, "אוצרות העבר", מתוך האלבום ישראל ח"י, בעריכת בנו רוטנברג 1965
צלם לא ידוע, "אוצרות העבר", מתוך האלבום ישראל ח"י, בעריכת בנו רוטנברג 1965

בין השנים 1918-1940 עבר מוקד מחקר האנתרופולוגיה של היהודים מאירופה לפלשתינה, והתפתח ז'אנר הצילום הגזעי המדעי כשאנשי הממסד הציוני החלו לעשות שימוש בצילום את היהודים/יות המזרחים/יות שישבו במקום, והעניקו להם נראות שלילית. בין אותם צלמים היה גם ארתור רופין, שעסק באנתרופולוגיה, ונחשב אבי הסוציולוגיה היהודית. רופין, שלא רק הושפע מהתיאוריות שבראו את הגזענות הנאצית, אלא גם השפיע על גיבושן, טרח גם על צילום של "טיפוסים יהודים" אותם הציג בספרו "הסוציולוגיה של היהודים". נספח התצלומים של הספר נערך בהתאם לחוקיות ז'אנר ה"צילום מדעי" וכלל כתיבה על הגזע היהודי, ובמסגרת המודל הגזעי שהציג מצאו עצמם "טיפוסים מיוחדים" מחוץ לטיפוס הגזע היהודי, ביניהם יהודי תימן, הקווקאז ובוכרה. רופין עצמו היה טיפוס "מיוחד" ויש שיאמרו "מטורלל". מאחר וסאטירה אמורה להפנות חציה כנגד המוסדות השליטים, נאור ציון – הנה לך חומר חדש והגמוני לעילא, למחשבה.

מתוך הנספח לספר "הסוציולוגיה של היהודים", 1934
מתוך הנספח לספר "הסוציולוגיה של היהודים", 1934

בסרטון החדש של ציון, מופיעים מדי פעם צמד אתנוגרפים בעלי חזות לבנה/אשכנזית, הלבושים ביגוד בסגנון קולוניאלי ועוקבים מרחוק ומגבוה, באמצעות משקפת, אחר "הילידים" – הערסוותים. הם מהווים השלמה מוחשית לקול הקריין הבלתי נראה, המאייש את תפקיד "המספר הכל יודע" והמכוון את מבטו של הצופה ומלמד אותו – באנגלית כמובן, שפת המערב – כיצד להעניק משמעות לדימויים הרצים. הם אינם מדברים ואינם מסומנים על ידי הקריין, כלומר, הם מייצגים את נקודת המבט השקופה, זו שלכאורה אין צורך להציגה, להסבירה, לסמנה ולתהות עליה: נקודת המבט הלבנה/אשכנזית. למרות זאת הצופה ישלים את החסר וייחס להם תכונות חיוביות. זאת בהתאמה לניגוד ההיררכי שהסרט מציב ביניהם לבין "מושאי המחקר" שלהם. כשם שנראותם הלבנה/מולבנת, תנועותיהם הסטטיות והמדודות והתנהלותם השקטה והמוקפדת של האנתרופולוגים האשכנזים מנוגדות לנראותם של הערסוותים השחורים, המוצגים כמי שכל מהותם היא מסתכמת בהשתלטות וולגארית ואלימה על המרחב, דבר שמעודד כמובן את הצופה לסמנם באופן שלילי, כך יאלץ אותו צופה להבין כי תכונותיהם של צמד האנתרופולוגים, איפוק, ריחוק ורציונליות, הן הן ההתנהגויות האנושיות החיוביות. כל זה בשעה שהקריין מציג את התנהגותם של ה"ערסוותים" בטון ובאינטונציה כמו-מדעית ודטרמיניסטית.

בסרטון החדש של נאור ציון, מופיעים מדי פעם צמד אתנוגרפים בעלי חזות לבנה/אשכנזית, הלבושים ביגוד בסגנון קולוניאלי ועוקבים מרחוק ומגבוה, באמצעות משקפת, אחר "הילידים" – הערסוותים

לפני כחודש העלה לדף הפייסבוק שלו הקומיקאי אלי פיניש סרטון תחת הכותרת ״מצעד הגאווה״. למרות שלא מעט תגובות הפגינו זעם על הומופוביה שעלתה מהסרטון, נראה שהמסר היה בכלל הפוך; כמו נאור ציון, גם פיניש מבקש להבדיל עצמו מה"ערסוותים" כשהוא מראה לנו שהבין את חוקי ההיררכיה החברתית הגזענית – הנה הערס המזרחי (שאלמלא היה פיניש כה מפורסם, היה בקלות יכול להיעצר בשל חזותו ברמת אביב או רמת השרון), החיה מהמערות, תמצית ההומופוביה והאיום האנטי-ליברלי. עוד רגע הוא יחזיר אותנו לימי החנית והאבן, אז בואו נוריד ת'ראש שלו לפני שהוא יוריד ת׳ראש שלנו. כלומר, האיום האמיתי על הסדר החברתי אינו הקהילה הלהטב״קית, אלא קהילת הערסים והפרחות שלא "התקדמו" עדיין, שמהווים סכנה לא רק לחברה האשכנזית הליברלית והנאורה אלא, איך לא, לילדים שלהם עצמם.

נאור ציון, בן להורים יוצאי איראן, ואלי פיניש, שהוריו יוצאי תונסיה ומרוקו – הפנימו את נקודת המבט האשכנזית או אולי הדחיקו את העובדה שהם מאמצים אותה, על חשבון מזרחים/יות ולטובת חשבון הבנק שלהם. כאשר אמנון לוי שאל בזמנו בתוכניתו החשובה "הפנים האמיתיות של השד העדתי" בני נוער מזרחים מה רוצים להיות כשיהיו גדולים, הם טענו בפניו שרופאים או עורכי דין הם מקצועות של אשכנזים. הדמויות בסרטונים של ציון ופיניש מעבירים את המסר החברתי לפיו מזרחים/ות אינם כשירים/ות לעבודות או פעולות מסוימות. כך נראית חברה שהגזענות טבועה עמוק באופיה.

חתמו על עצומה להסרת הסרטון 

*

haokets_693x237_01

בא.ה לפה הרבה?

נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שני עשורים של "העוקץ", תוך יצירת שפה ושיח ביקורתיים, הצליחו להשפיע על תודעת הציבור הרחב. מאות הכותבות והכותבים, התורמים מכישרונם לאתר והקהילה שסביבו מאתגרים אותנו מדי יום מחדש, מעוררים מחשבה, תקווה וסיפוק.

כדי להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו מזמינות אתכם/ן להשתתף בפרויקט יוצא הדופן הזה. כל תרומה יכולה לסייע בהגדלת הטוב שאנחנו מבקשות לקדם. יחד נשמן את גלגלי המהפכה!

תודה רבה.

donate
כנראה שיעניין אותך גם:
תגובות

 

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

 1. קליפורד גירץ

  הקליפ המתאר את תופעת הערסוואת הוא יצירה אנתרופולוגית מדוייקת ומעולה.

 2. שושן

  על חוסר היכולת שלכם לראות באופן הומוריסטי את הדברים שמציג נאור ציון, אמרה כבר אלילת הקשת המזרחית, השרה מירי רגב: "אתם קפוצי תחת"

 3. נתן

  לא גזענות ולא נעליים. נאור ציון בניגוד לכוהני הדת של פוליטיקת הזהויות הקורסת הוא פשוט אדם נטול תסביכים ורגשי נחיתות.

  1. ג. אביבי

   נאור ציון נטול תסביכי נחיתות? גם אוטו ויינינגר האשכנזי האנטישמי (שגם התנצר) היה נטול תסביכי נחיתות ממוצאו?
   הבנתי. לקבל את כל התזות הגזעניות עליו כתת-אדם – ובמיוחד על דומיו וקרוביו – ואף לחזק אותן, האדם צריך להיות ראליסט וחף מתסביכי נחיתות. וברור, אליבא נתןצ'יק, שמי שטוען שכל בני האדם שווים – בניגוד לתוכן סרטוני ההסתה של נאור ציון ושל השטירמריסטים בגרמניה – הוא מתוסבך נחיתות.
   נתןצ'יק, שוב וכרגיל יצאת נמוך, גזען וטיפש.

   1. נתן

    "ערסים" היא תופעה ישראלית נפוצה שחוצה עדות ואין שום סיבה שלא לצחוק עלייה , וגם אם נאור היה צוחק באופן ישיר על מזרחיים גם זה בסדר גמור , בדיוק כמו שבכל סרטי הבורקס, האשכנזים תמיד מוצגים כטיפשים ,קמצנים,חנונים ורשעים. אפשר לצחוק על כולם, או כמו שהגדירה את זה יפה המלכה האם של המאבק המזרחי,שושנת הפריפריה, הנסיכה מהשכונות, ז'אן דרק של המקופחים בתגובה לביקורת על דבריו של מלך ישראל על הגן המזרחי שלו : "מספיק להיות קפוצי תחת". וחוץ מזה הרי לאחרונה הסבירו לנו שהערסים והפרחות זה האליטות החדשות , אז אסור לצחוק על אליטות?

    1. ג. אביבי

     "ערסים" היא תופעה ישראלית נפוצה שחוצה עדות …בלהבלהבלה… ז'אן דרק של המקופחים …בלהבלהבלה…"

     נתןצ'יק, כמה בלהבלהבלה אפשר לדחוס בתגובה אחת? יש סיכוי שבסוף תאמין לעצמך.

     1. נתן

      אביבי אני אוהב אותך!

 4. דני

  מציע להטיל קנסות על בדחנים לא מוצלחים, זה בנוסף לסדרות חינוך מחדש. אם זה לא יעבוד, אפשר לפתוח אגף חדש במתקן חולות לסטנד-אפיסטים סוררים,אולי לצד לקוחות של זונות שלא עמדו בפיתוי. בקיצור, תרגיעו, בדיחות זה בסדר, גם אם הן נשענות על סטריאוטיפים.

 5. ציקי

  אז בזה שנאור הצליח להשתחרר מהרקע של עצמו ולצחוק עליו הוא בעצם יצא נאור, לא?

 6. זוהרה

  מרתק! מאמר נפלא ומדויק להפליא

  1. סיון רג׳ואן שטאנג

   תודה רבה זוהרה! כיף לשמוע 🙂 🙂

 7. מינימידימקסי

  אם נאור ציון היה יוצר סרטון על אשכנזים אוכלי גפילטע-פיש ורגל קרושה אף אחד הרי לא היה מאשים אותו בגזענות. כולם היו צוחקים, וממשיכים הלאה. וכמובן שהגב' רג'ואן-שטאנג לא היתה מעלה בדעתה לכתוב מילה בעניין. איש גם לא מארגן את העצומה המגוחכת הזו להסרת הסרטון.
  גזענות זה רק כשמלגלגים על מרוקאים או תימנים, מסתבר.
  אולי תתבגרו כבר?

  1. תימני כינרת

   השוואה עלובה ומטופשת מביא לנו מינימרקט של מקסימום סחורות עבשות.
   אם נאור ציון היה מציג את האשכנזים כעדת מפגרים אלימים ומטרידי נשים, המסוכנים לאנושות ולצאצאיהם (כשם שהציג את המזרחיים), האם היית ממשיך לקרוא לזה הומור?

   1. מינימידימקסי

    אז ראשית, ראה נא את תגובתו של נתן בעניין הדרך בה הוצגו אשכנזים בסרטי הבורקס. דבריו משקפים את עמדתי בעניין.
    אוסיף עוד, שגם קישון, בסרטו "סלאח שבתי" מציג את האשכנזים כגזענים נכלוליים, שכל מטרתם לסדר את סלאח, התמים, טוב-הלב והעממי, ששובה את הלב בקסמו ובחכמת החיים שלו, והוא כמובן מזרחי.
    לא זכורות לי הפגנות של אשכנזים כנגד הדרך בה הם הוצגו בסרטים הללו, כמו גם בספרים, תכניות טלוויזיה וכתבות עיתונאיות למיניהן.
    בוודאי שאני לא זוכר שאתה וחבריך, תימנים או מזרחים בני עדות אחרות, הזדעקתם בעניין.

    מעבר לזה, אותי ההומור של נאור ציון מעולם לא הצחיק. למעשה נמנעתי עד היום מלצפות בו, כמו גם בסרטי הבורקס. משום מה יש לי הרגשה שאתה לא יכול לטעון אותו דבר ביחס לעצמך. אני מניח שהיו לנאור ציון גם אמירות אנטי אשכנזיות לאורך הקריירה שלו, ואני גם מניח שמאוד אהבת לשמוע אותן.
    אגב, כשליש מתלמידי הכיתה בה למדתי בבית הספר היסודי היו תימנים. גם כמה מחברי לעבודה, שכני ומכרי לאורך השנים הם תימנים. מעולם לא נתקלתי מצידם בגסות הרוח שאתה משתדל כל כך להפגין.
    תימני כנרת האמיתיים היו מתביישים בך, תימני מתחזה.

   2. נתן

    באתר ה"עוקץ" האשכנזים אכן מוצגים כסכנה לאנושות , תמיד חשבתי שזה בהומור…

   3. זיו

    לתימני, ההשואות של מידימקסי ושל נתן מטופשות, אבל גם הדוגמא שאתה נתת לא רלבנטית. אפרת שרעבי כתבה לדעתי נכון. ההבדל בין ״ירידה״ על קבוצה מוחלשת לבין ״ירידה״ על קבוצה פריבילגית ושולטת. הראשונה לא תורמת דבר מעבר לעוד גזענות במקרה הרע וחיזוק הדיעות הקדומות במקרה הפחות רע, השניה יכולה לגרום לתיקון אם היא נעשית בחוכמה (כאשר היא נוגעת בשורשיה של ההתנשאות) ויכולה להיות סתם מטופשת אבל בלתי מזיקה (כאשר היא מתייחסת לגפילטע או ל״פולניות הקרות״ ושאר ירקות רקובים). סרטי הבורקס שהוזכרו נעשו לרוב על ידי אשכנזים, שלצד ביקורת עצמית רפה לעיתים התמקדו בעיקר בגזענות כלפי מזרחים (ופה ושם גם ערבים), והעובדה שנאור ציון ודומיו המזרחים מתנדבים ללכת בתלם שחרשו אבותיהם גזעני אשכנז היא לא פחות מטרגדיה.

  2. אפרת שרעבי

   המציאות היא כזאת שהמילים והכוח של הגזענות כלפי האוכלוסיות הנחלשות, הן פוגעות באמת ומכתיבות מציאות קשה וחונקת שמדירה, משפילה וגם הורגת לכל מי שממוצא ערבי (יהודי, מוסלמי או נוצרי) לאוכלוסיית הפליטים ולעדה האתיופית. אלימות ממוסדת, אפליה בכל מוסדות החינוך, חטיפה, ניסויים, הזרקות לנשים אתיופיות ועוד ועוד ועוד. גזענות הפוכה לא יכולה להיות קיימת!!! כל עוד רוב עמדות הכוח מאוישות על ידי אותה אליטה אשכנזית לבנה, כל עוד הערות מעליבות על גפילטע פיש אינן מורידות את האוכלוסיה האשכנזית לדרגה של חיות אדם. ממליצה בחום ללמוד על גזענות מה היא.

   1. מינימידימקסי

    מזה שנים רבות עמדות הכוח מאויישות על ידי אליטה מזרחית חומה. את פשוט כל כך רגילה להתלונן שלא שמת לב.
    "כל עוד הערות מעליבות על גפילטע-פיש אינן מורידות את האוכלוסיה האשכנזית לרמה של חיות אדם"? אז הנה, במו מקלדתך, את עשית עכשיו את מה שעליו את מתלוננת. מה זה ההאשמות האלה ב"אלימות ממוסדת, אפלייה….., חטיפה, ניסויים" ועוד כהנה וכהנה האשמות אם לא הורדה של האוכלוסיה האשכנזית לדרגה של חיות אדם?
    ואלה לא המזרחים שמפלים את העדה האתיופית? קוראים לגירוש הפליטים?
    זה לא היה מזרחי שירה במחבל פצוע, והתברר שדפי הפייסבוק שלו ושל קרובי משפחתו מלאים באמירות גזעניות כלפי ערבים, ובתמיכה ב"לה פמיליה"?
    ולה פמיליה, הוא לא התארגנות של יהודים ממוצא ערבי כנגד מוסלמים ממוצא ערבי?
    ממליץ לך בחום ללמוד גזענות מהי !!

    1. זיו

     מידימקסי, עמדות הכח ממש לא מאויישות ע"י "איליטה מזרחית חומה". תספור אותן ותראה. ההאשמות במאמר (נכונות או לא) ממש לא הופכות אשכנזים ל"חיות אדם", אלא הן ביקורת מנומקת ולגיטימית נגד מעשים של אשכנזים. ציון, להבדיל, רק חוזר על סטראוטיפים גזעניים אותם מייחסים האשכנזים למזרחים, כולל לו עצמו. כל ההבדל שבעולם. אתה מזכיר גם את חלקם (הגדול) של המזרחים בגזענות (האשכנזית) כנגד הערבים והשחורים. זה דבר שראוי לדיון נפרד, שלצערי לא נעשה פה מספיק.

     1. מינימידימקסי

      לזיו, התגובה האחרונה שלי היא מענה לדבריה של אפרת שרעבי, לא למאמר עצמו.
      בכל מקרה, גם אם אתה ואני חלוקים, (ואנחנו חלוקים), אתה לפחות לא מתלהם. דבריך מזמינים לויכוח, אבל לא מלבים שנאה. אם זו הייתה רמת ההתייחסות של יתר הכותבים כאן, אולי אפשר היה להגיע להסכם שלום מזרחי-אשכנזי, או לפחות להפסקת אש.
      ובינתיים, –
      אתה כותב לי שאני "מזכיר גם את חלקם (הגדול) של המזרחים בגזענות (האשכנזית) כנגד הערבים והשחורים…" אבל זה סילוף של דברי. האמירה שהגזענות היא אשכנזית, והמזרחים רק נוטלים בה חלק, (גדול אמנם), היא אמירה שלך. לא שלי.
      מדבריך עולה כי אם לא היו כאן אשכנזים, אז גם לא היתה גזענות של מזרחים נגד ערבים ושחורים.
      האמנם? ובהזדמנות זו אתה, במו פיך, טוען כאן שהמזרחים הם כל כך נטולי אפשרות למחשבה משלהם, ולדעה משלהם, עד שהם יכולים "רק" להצטרף לגזענות האשכנזית. ל"יותר מזה" הם לא מסוגלים.
      וכמובן ששוב האשכנזים אשמים. הם אלה האחראים לגזענותם של המזרחיים.

      באשר לתגובתך על סרטי הבורקס, אז אבות הסוגה הזו הם ג'ורג' עובדיה וזאב רווח, שניהם לא אשכנזים. נכון הוא שאשכנזים רבים שיתפו פעולה עם הדבר המאוס הזה, ואחר כך גם יצרו בעצמם סרטים מסוג זה. עם זאת, אלה סרטים ש"יורדים" בעיקר על האשכנזים.
      לא שונה בהרבה ממה שנאור ציון עשה, רק הפוך.

     2. ג. אביבי

      זיו, עוד chapeau.
      לגבי הטענות הטפלות של מידי-נתןצ'יק-מיני ושות' אין ויכוח.
      מסכים אתך בעיקר שיש לעשות ניתוח אישיות מעמיק לציבור המזרחים (היהודים).
      בעיקר לאלה שהפנימו את הגזענות הלבנה כלפי עצמם, האתיופים, הערבים ומהגרי העבודה השחורים. לא מזמן שוש גבאי כתבה כמה מאמרים מאוד יסודיים על כך, וגם ידידתנו סמדר לביא כתבה על המזרחי המתחפש (disguised) לפטריוט לבן, כבר לפני יותר מעשור. אבל השיח/דיון הזה לא התפתח. כרגע נכון לומר על הרבה מאד מהמזרחים שהם מעדיפים להתחפש לאלה שהגיעו לשלטון, במקום להגיע לשם באמת (לשם כך צריך להיאבק) ובכך מסייעים לדיכוי עצמם וצאצאיהם.
      לנו לא תהיה ברירה אלא להציב את המראה המלוטשת מול ציבור המזרחים.

    2. זיו

     שוב למידימקסי. עזוב את הסגנון. זה לא חשוב. אני לא סילפתי את דבריך, אלא הוספתי משלי וכתבתי את זה בסוגריים כדי שיהיה מובן. אני לא אמרתי, שאם לא היו אשכנזים לא היתה גזענות. אולי כן ואולי לא. בפועל, מה שיש זו גזענות בנוסח האשכנזי, שהיא זילזול בכל דבר שהוא "ערבי", גם אם הוא ממוצא יהודי. ובודאי שלא אמרתי, שלמזרחים אין דיעה משלהם. הם מסוגלים להכל והם בחרו להצטרף לגזענות האשכנזית, שמופנית גם כלפיהם. לכן הגדרתי את זה כטרגדיה. אתה טועה גם בעניין הבמאים של סרטי הבורקס. בעניין הבמאים. רוב הסרטים האלה נעשו ע"י אשכנזים שהמרכזיים בהם הם מנחם גולן בועז דוידזון ואפריים קישון, שאמנם עשה רק סרט אחד (סלאח שבתי), אבל הוא הראשון וכנראה המשפיע מכולם.

     1. מינימידימקסי

      הי זיו, אני לא ראיתי את הזלזול שאתה מדבר עליו של אשכנזים, כלפי כל מה שהוא "ערבי". גם לא גידלו אותי על זה. כמובן ששמעתי אדם זה או אחר מעיר הערות שיכולות להחשב גזעניות, אבל זה בא גם מצד מזרחים כלפי אשכנזים.
      הורי מעולם לא ניסו לכוון אותי להתיידד רק עם אשכנזים, או לצאת רק עם אשכנזיות.
      נכון. לא שמענו בבית את פריד אל אטראש או את אום כולתום. מישהו יכול להאשים אותי בגלל זה? גם לא שמענו מוזיקה פולנית, ואפילו לא שירים באידיש. אלה וגם אלה לא הושמעו ברדיו של פעם.
      היום מתקיימות בחירות לראשות מפלגת העבודה, מה שמזכיר לי שהפעם היחידה בה הצבעתי למפלגת העבודה, היתה ב – 2006, כשעמיר פרץ עמד בראשה. זה לא היה כי הוא "יהודי ערבי", ולא למרות שהוא "יהודי ערבי". זה היה רק כי שמעתי אותו, ועמדותיו דיברו אלי. אני בטוח שכך נוהג כל אזרח הגון ואחראי, ושלגבי רובנו, אין שום משמעות לגבי מוצאו של אדם באשר הוא.
      ואם נאור ציון עשה איזה סרטון, אז הוא עשה. באמת שזה לא כל כך חשוב.

     2. זיו

      מידי, האפשרות להתעלם מהמוצא/מגדר/צבע/דת/העדפה מינית וכו' היא פריבלגיה של מי שנמצא בצד "הנכון" של המשוואה. הוא תמיד יכול לטעון, שהוא שם בזכות "יכולותיו", ולא בגלל משהו אחר. האחר הוא שלעיתים מזכיר לו, שזה לא בדיוק כך. הכל עדיין שם, למרבה הצער, גם אצל מי, שנמצא בצד "הלא נכון", דוגמת אבי גבאי, שבהיסח הדעת אמר את האמת שלו: "מנסים לעשות לי מה שעשו לדוד לוי, כאילו לא עברו ארבעים שנה. אני לא דוד לוי, אני הייתי קצין, יש לי תואר ראשון ותואר שני, הייתי מנכ"ל של חברה בינלאומית ארבע שנים וחצי, עשיתי עסקים בעולם. מה הוא חושב, שאני לא יודע אנגלית?". דוד לוי אכן לא למד באוניברסיטה, ולא מדבר אנגלית, אבל יודע עברית, צרפתית ומרוקאית. זה מספיק לדעתך בשביל שהלבנים לא יזלזלו בו? אגב, זה לדעתך מקרה, שמבין שני "המרוקאים" של המחנה הציוני נבחר זה שהוא לבן יותר? זה רק בגלל שהוא יותר מוכשר?

 8. מינימידימקסי

  לזיו, אני צריך להזכיר לך שלפני 11 שנה עמיר פרץ כבר נבחר כיו"ר מפלגת העבודה?
  צבע עורו אז היה מן הסתם זהה לצבע עורו היום,

  1. מינימידימקסי

   ובכל זאת הוא גבר על ה"לבן", שמעון פרס.
   כמה שנים קודם פואד בן-אליעזר גבר על אברהם בורג.
   מה אני יכול לעשות אם אני לא מייחס לזה שום חשיבות? אני צריך להתנצל?
   אני יכול רק לייחל ליום שבו גם אתה תפסיק להתייחס לצבע עורם של אנשים, ותתייחס למהות שלהם.
   אגב, לדוד לוי באמת לעגו, אבל על לוי אשכול נכתבו וסופרו בדיחות לא פחות ארסיות.
   לדוד לוי לעגו, אבל לא לפרופ' שלמה בן-עמי, לא לדרעי, לא לשלמה הלל, ישראל ישעיהו, ישראל קיסר ואחרים, חלקם כהי עור עד מאוד.

   1. זיו

    מידי, סוציולוגיה היא לא 0-100, והנצחונות של פואד ופרץ הם היוצא מהכלל. אתה לא צריך להתנצל על כלום, רק לנסות ולהבין. אני ממש לא מתייחס לאנשים רק לפי צבע עורם, ולכן אני מסרב להתרגש מהצהלות על "המרוקאי הראשון במפלגת העבודה". כפי שאתה כותב, הוא לא ראשון, והיה גם עיראקי, ובעיקר, אני מזדהה עם (רוב) מה שכתב פה "הערבי" במאמר אחר. בחברה גזענית כמו זו שאנחנו חיים בה, צבע העור הוא חלק מה"מהות" הזו שאתה רוצה להתייחס אליה.

    1. מינימידימקסי

     זיו, אז אנחנו חלוקים בעניין הזה.
     צבע העור הוא חלק מהמהות שלנו, רק למי שבוחר לראות את זה כך. אני בחרתי אחרת.
     כרגע אני מתעניין מאוד בדמות מאוד מסויימת, מקווה שתזהה.
     מדובר בדמות בעלת תפיסת עולם מעוותת, וזאת בהשפעת קריאה מופרזת של סיפורים אנכרוניסטים ומגוחכים.
     הוא מדמה עצמו לאביר, ומאמין שהוטלה עליו שליחות מיוחדת.
     לצורך זה הוא מנהל מלחמות נגד טחנות רוח, שבמוחו הקודח הפכו לענקים רשעים.
     לפי אמונתו, כוחות הרשע הצליחו להשתלט על העולם רק מכיוון שפסו מן העולם האבירים הנודדים שהיו יכולים להלחם ברשעים ולרסן אותם.
     מזהה?
     לא! זה לא דון קישוט. זה ג.אביבי שלנו, היורש החוקי של אותם אבירים. והוא יודע שמאחורי כל טחנת רוח מסתתר אשכנזי. ובכל פעם שהוא פוגש טחנת רוח כזו הוא שולף את החרב, ובצעדי ריקוד מרשימים מנהל נגדה מלחמה.
     הוא גם יודע לזהות מזרחים המתחפשים (disguised) לפטריוטים לבנים. והוא לא יתן לדיסגוויסים האלה לעבוד עליו. דינם כדינו של כל אשכנזי.
     ואחרון אחרון חביב, הוא יודע אפילו לכתוב שאפו, (ועוד באותיות לועזיות!!).
     כמה מרשים מצידו.

     1. זיו

      התאור הספרותי הלעגני שלך קצת מחטיא. הסגנון שלנו שונה, אבל ככלל אני מסכים איתו. באשר לצבע העור, בחברה גזענית יש לו השפעה. אתה יכול לבחור אחרת בחייך האישיים, אבל לאמר זאת באופן גורף זה לא יותר מדרך אלגנטית להכחיש את הגזענות.

     2. זיו

      ובכלל, אביבי מזרחי ואני אשכנזי. כידוע, מזרחים הם קיצוניים, חמי מזג ובעלי שפה גסה וצעקנית, והאשכנזים לעומתם מתונים, מאוזנים ומדברים תמיד בשקט.

 9. מינימידימקסי

  אביבי, אני מבין שאתה שוהה עכשיו בהאג, חמוש בכתבה ההיא מ"ישראל היום", ועסוק עד מעל לאוזניך בהכנת תביעת ענק נגד מדינת ישראל.
  יפה שהתפנית לכמה דקות רק כדי להביע את הערכתך הרבה אלי.
  תודה.

 10. מינימידימקסי

  הי זיו, יכול להיות שהתאור שלי קצת מחטיא. אשתדל לדייק יותר בפעם הבאה, אבל באופן כללי אומר שלא ניסיתי לטעון שיש זהות בין המקרים. מדובר הרי בדמויות שונות לחלוטין, שלנגד עיניהן עומדות מטרות הפוכות.
  דון קישוט הוא אדם טוב ותם-לב, ומטרתו להציל את העולם מידי הענקים הרשעים.
  אביבי סכסכן מרושע וגס רוח שמחפש כל העת דרכים כיצד להרבות רוע ושנאה בין אנשים.
  הצד הדומה ביניהם הוא כמובן תפיסת המציאות המעוותת, שמתרחשת במוחו של כל אחד מהם.
  עוד הם דומים בכך ששניהם אנשי העולם הגדול, כל אחד בדרכו, כמובן.
  בקשר לזה שהוא מזרחי ואתה אשכנזי, –
  נו, שוין. אני נטיתי לחשוב שאתה בעצם מזרחי מתחפש, (disguised). הכתיבה המתונה והמאוזנת שלך הטעתה אותי.
  ועיקר העיקרים, כל עוד אתה ואביבי מצליחים להשאר חברים, (amigos), למרות הבדלי המעמדות ביניכם, עוד יש סיכוי שגם אצלנו יקום איזה לינקולן, (מזרחי, כמובן), ויכריז על ביטול העבדות.
  המאבק בדיכוי יצליח.

  1. ג. אביבי

   מר מיני, אכן חזרתי עכשו מהאג, ולא תאמין מה סיפרו לי שם. התובעים מוטרדים, הם הזהירו אותי שיהיה לנו קשה לשכנע את שופטי האג – למרות שהם יודעים על חטיפות הילדים ובהחלט מאמינים לקרובי החטופים, כמו בכל העולם חוץ מישראל.
   הם גילו שדרך כוכב בימין הציוני הגזעני (המוסווה כשמאל) שמכחיש את פשעי הגזענות האשכנזית, ונראה שאף אחד בהאג לא יכול על האינטלקט שלו. הנ"ל קרא / שמע על דון קישוט ואפילו יודע משהו באנגלית (דיסגוויז, דיסגוויז, דיסגוויז… מדהים!), הוא גם גילה שיש "אליטה מזרחית חומה"… הכוכב הזה, כך מספרים בהאג, אם ייצג את הממסד הציוני כסנגור, לא יובס בקלות. ותיקי האג (בני 90+) שחוו את משפטי נירנברג, אמרו לי בדאגה שאפילו בין נשפטי ונדוני נירנברג לא נראה מוח כל כך מיוחד שיכול להכחיש פשעים מוכחים בעקביות ובהתלהבות כזאת.
   בקיצור מיני-מיקרו, אם לא ממהרים להגיב לך כאן, זה לא כי שכנעת מישהו. אלא כי עברת בנמיכות שכלית ומוסרית את אחרוני המגיבים הגזענים כאן. פשוט משעמם אתך.

   1. מינימידימקסי

    אביבי היקר, אני לחלוטין מאמין למה שסיפרו לך התובעים בהאג. מצד שני, בהכירי את נחישותך הבלתי מתפשרת למאבק בטחנות הרוח האשכנזיות, ברור לי שכתב האישום בכל זאת בדרך.
    מבטיח לחכות בסבלנות.
    באשר לידיעת השפות שלי, אני מקווה כי שלא כדרכך, הפעם לא הצטנעת, ושיתפת את התובעים בעובדה שאת כל ה"משהו" שאני יודע באנגלית, למדתי ממך. אכן מדהים.
    וזה עוד יותר מדהים כשחושבים על הרקע שלנו. אתה, צאצא למי שניצודו על ידי אשכנזים בהרי האטלס או במדבריות תימן, נכבלו בשלשלאות, והובאו לארץ במטוסים או בספינות עבדים, ישר לקיבוצים שם הם אולצו לעבוד עבודות פרך ולשרת את האדם הלבן.
    אני לעומתך גבר לבן, נצר למשפחה לבנה ופריווילגית. ואתה זה שמלמד אותי שפות? לגמרי מדהים.
    בקצב הזה אכן תצליח ממש בקרוב במאבקך למען מיגור שלטון הדיכוי.
    לא יודע מה התכניות שלכם לאחר שתתפסו את השלטון, אבל אני ממש בטוח שדבר ראשון תשנו את שם הישות שתקימו כאן. "ישראל" ממש לא מתאים.
    אני אגב מציע את השם "dos gepeigerte land". תבדוק ותחליט.
    נ.ב. לאן העלמת את סנשו פנסה שלך?

    1. תימני כינרת

     מר מינימוח-מקסימגלומניה,
     אתה אכן מאמין למה שמספרים עליך התובעים בהאג – כולל שמדובר בפסיכופת עלוב המתחזה לאינטליגנט ללא הצלחה – יפה. בינתיים תמשיך להדהד את הפזמון החדש שלך באנגלית משובחת: "דיזגוויז, דיזגוויז…".
     הניסיון הילדותי שלך לסכסך בין "פרענק מתון" ל"פרענק קיצוני" מזכיר את הניסיונות הפתטיים של הכובש הקולוניאלי הלבן בכל מקומות הכיבוש שלו לסכסך בין הילידים, בסוף זה לא עזר לו. גם להמשך שלטונם של גזענים זחוחים כמוך זה לא יעזור.
     המזרחים בהרי האטלס ובמדבריות תימן, להם אתה בז בשחצנות פתולוגית, לא נפלו בשכלם מאבותיך בקהילות אשכנז (בין אם חיו בערים הגדולות או בשטייטלים הנידחים). הישגיהם של אותם יוצאי אטלס/תימן/מזרח שלא הגיעו לישראל – ולכן לא הוסללו לנחשלות – מוכיחים זאת. כן, למרות הגיחוך המשתפך על פניך למקרא הדברים.
     את השם ארץ-פגר/גוויה אני משאיר לסביבה המנטלית שבה אתה חי, ולסנצ'ו פנסה – המזרחי (המדומיין בראשך) שנועד לשרת בנאמנות את אדוניו האשכנזים – לצערך לא יהיה תפקיד בחברה המתוקנת שתקום כאן. בין השאר כי לא יהיה שפוי אחד שיצדיק את פשעי הממסד הלבן או יכחיש אותם.
     עוד משהו, אם תמשיך להתנצח כאן עם תשפוכת הגזענות המאוסה שלך, התגובות שלי יהיו קצרות וקולעות. אני מקווה שעורכי האתר יחסמו אותך לפני כן.

     1. תימני כינרת

      הבהרה,
      הנוסח של התגובה הנ"ל נכתבה ע"י ג. אביבי (השוהה בחו"ל), ששלח אותה אלי במייל.

      תימני כנרת