• WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.49.37
    אקטיב אגרסיב
    על פועלם הטוב של הלוחמות והלוחמים לשינוי חברתי
  • WhatsApp Image 2024-05-19 at 12.56.14
    השאלון
    יוצרות ויוצרים מתארחים בסלון הספרותי של העוקץ

בשם הגאווה המזרחית אתם מכשירים כל שרץ

בשם ה"גאווה" המזרחית תמכתם בדרעי וברגב וקיבלתם מנה חמה של שחיתות ופשיזם. אבל זה לא הספיק לכם – עכשיו אתם מעבירים את נאמנותכם למחנה הציוני. כי גם השמאל הלבן וגם השמאל המזרחי השחור לא באמת רוצים אלטרנטיבה, אלא רק נתח מהעוגה
אבו לילא (סמיר אלאחמד)

נולד בכפר קרע אל תוך מציאות הממשל הצבאי. את לימודיו האקדמיים סיים באוניברסיטת תל אביב. פעיל פוליטי לשעבר ופעיל חברתי בהווה. כיום הוא מנהל עסק משלו, לומד לטבען עוגיות שהוא אוהב לאפות ומחדש את ההיכרות עם אלוהים

אל תבלבלו את השמאל היהודי, ובוודאי לא את המזרחים והמזרחיות במחנה זה, עם עובדות. בשם "הגאווה" המזרחית תמכתן ותמכתם בדרעי וטובות וטובים אף תמכו ברגב, וקיבלתם מנה חמה של שחיתות ופשיזם. אבל זה לא הספיק. עכשיו אתם מעבירים את נאמנותם למחנה הציוני, אותו שריד של מפא"י. ואני לא מדבר רק על פרופ׳ סמי שטרית – מדובר במקהלה שלמה שבחירתם של אישה או איש מזרחי למפלגה כלשהי מרוממת את הגאווה העדתית האבודה שלהם, והם מוכנים בשם כך להכשיר כל שרץ.

יצור הכלאיים המכונה שמאל בישראל הוא יצור חדל אישים שמפנטז על לנין וסטלין וסופר את הדיבידנדים שלו מהכיבוש ומשוד רכושם ואדמותיהם של הפלסטינים, שנשארו בנס בתוך גבולות המדינה היהודית. מאז ומתמיד, כלומר מאז הוקמה מדינת ישראל על חורבות וחשבון הפלסטינים, משחק שמאל זה במגרש ובכלים של הימין, עד שהציבור היהודי מאס במנגינה צורמת האוזניים שלו והעביר את נאמנותו העדרית לימין האותנטי (להזכירכם, מרצ תמכה בכל המלחמות שיזמה המדינה היהודית, והקומוניסטים תמכו במלחמת 48').

וכדי שלא תקפצו מיד, אני כן יודע להבחין בין הליכוד לבין המחנה הציוני לבין מרצ, ויודע אפילו להבחין בהבדלים הקטנים שבתוך מרצ עצמה. אלא שהבדלים אלה מתגמדים נוכח ההסכמה מקיר לקיר על עליונותו של הגזע היהודי וההכרח במדינה יהודית אקסקלוסיבית. דעו לכם, אתם שם מאחורי מסכות "השמאל", שהמאבק שלנו, הפלסטינים פה והפלסטינים שם, הוא מאבק שחרור מהכיבוש ומהקולוניאליזם שלכם. אנחנו ואתם זה לא שתי מדינות שיש ליישב את הסכסוך ביניהן בחתימה על הסכם שלום – אנחנו עם ללא מדינה ואתם עם שיש לו מדינה. אנחנו עם שאתם כובשים, מדכאים, מנשלים ועוד עושים מזה כסף.

ערימות של מלל נלעסו בבחירות האחרונות בפיהן ופיהם של פמיניסטיות ואנשי שמאל מזרחים כדי להכשיר את דרעי ומפלגתו, אך גם את רגב ושאר החבורה המרקדת על דמם של הפלסטינים – בתנאי שהם ממרוקו (אברהם צרפתי ואדמון עמרם ז"ל מתהפכים בקברם). ואילו בפריימריז הנוכחיים במפלגת העבודה זכינו לעוד ערימות מלל בזכות המחנה הציוני שהעמיד בראשו נציגים מרוקאים.

איני מבטל לרגע את כוח ההשפעה של נציג מזרחי בראש מפלגה בישראל. אבל לא לשכוח ש"שינויים" לא תמיד מניבים תוצאה חיובית. שינוי כזה הביא לכם את רגב וקיבלתם מנה של פשיזם, ולפני זה הביא לכם את פרץ כשר ביטחון וקיבלתם פשעי מלחמה בעזה ובלבנון

אני מסכים שעלייתם של אבי גבאי ועמיר פרץ לסיבוב שני מסמלת שינוי כלשהו. איני מבטל לרגע את כוח ההשפעה של הנראות והנוכחות של נציג/ה מזרחי בראש מפלגה בישראל. אבל בבקשה לא לשכוח ש"שינויים" לא תמיד מניבים תוצאה חיובית (רוממות אל בגרונם וחרב פיפיות בידם); שינוי כזה הביא לכם את רגב וקיבלתם כאמור מנה של פשיזם, ולפני זה הביא לכם את פרץ כשר ביטחון וקיבלתם פשעי מלחמה ברצועת עזה ובלבנון. בחירת פרץ את גבאי לא באה כתוצאה משינוי מהפכני בתפיסה של המחנה הציוני – השינוי התאפשר רק לאחר שבוז׳י הרצוג הצליח להרוס את המפלגה. שינוי כזה משול למינוי פלסטיני כשר בממשלת נתניהו, או בחירת פלסטיני כנציג במפלגתו של בנט.

השמאל היהודי המיואש, חדל האישים, לא רוצה להתאמץ להציב פה אלטרנטיבה של ממש אל מול תהליכי הפשיזציה של החברה היהודית בישראל, אל מול שלטון הדוצ'ה הדורסני. השמאל הלבן והשמאל המזרחי השחור מעדיפים לנהוג לפי מיטב המסורת של ההיגד: If you can’t beat them join them, or claim that they have changed. ועכשיו, משאלה חוסים בצלו של המחנה הציוני, הם ימהרו לטעון שהמפלגה השתנתה ויתלו את השינוי בעצם בחירתם של שני מרוקאים.

אבל גבאי או פרץ, שאחד מהם ייבחר לעמוד בראש המחנה הציוני, באים לבד. כלומר, הם יעמדו בראש המפלגה ולצדם כל שאר מעצבי דרכו של המחנה הציוני וקובעי האידיאולוגיה והמדיניות שלו. אף אחד מהם לא יביא אתו צוות שמסוגל לעצב את המחנה הזה מחדש. למחנה הציוני יש מנגנון חזק שקובע את המדיניות שלו, ואת זה הוא ירש מימי מפא"י הידועים לשמצה. אלא מה, כנראה שמה שמעניין את הנוהרות והנוהרים אחרי גבאי את פרץ הוא לא באמת השינוי המהפכני בתפיסות מחנה זה או אחר בישראל; אותן ואותם מעניינת יותר ההגמוניה, כלומר מה צבע עורו של השולט היושב על העוגה וחלוקתה. הם לא רוצים להישאר מחוץ לחלוקה, הם רוצים נתח מהשלל. אחרת איך אפשר להסביר את תמיכתם בדרעי או ברגב? (וראו למשל את המקרה של אובמה השחור וכישלונו לחולל שינוי מזערי במדיניות ארה"ב, בגלל אותו מנגנון משומן).

ויותר חשוב, מחנה זה לא יצליח להחליף את משטרם של ביבי-רגב-בנט-שקד. החברה הישראלית שוקעת ברובה עמוק-עמוק בפאשיזם, ושום נס נוסח מחנה ציוני עם מסיכה שחורה לא ישנה זאת.

במציאות הנוכחית, רק התערבות בינלאומית נוסח דרום אפריקה יכולה לכפות על ישראל פירוק של המשטר הפשיסטי שלה. רק כפייה יש בה כיום כדי להוביל את ישראל לקראת שינוי מהפכני. כי כל עוד הקאובוי הישראלי המתפרע במזרח ושודד את רכושם ואדמותיהם של הפלסטינים לא ישלם את המחיר, הוא לא יחדל ממעשיו.
 
 
 

———————————————————

ובקשה קטנה מאיתנו

במשך 14 שחלפו מאז עלה העוקץ לאוויר, מאות כותבות וכותבים פרסמו פה טקסטים בכל נושא שבעולם, כאשר מה שמחבר ביניהם הוא מחשבה מקורית וביקורתית. נושאים שהתעקשנו עליהם לאורך שנים, תוך יצירת שפה ושיח, חדרו בסופו של דבר לתודעת הציבור הרחב. הקהילה שנוצרה סביב האתר מאתגרת אותנו מדי יום מחדש – כאשר אנחנו נוכחות שהחיבורים הנרקמים כאן בין תרבות לפוליטיקה, בין האקדמיה לשטח, אינם טריוויאליים בכלל.

אחד הדברים המרגשים שקרו לנו השנה הוא הקמתו של העוקץ בערבית, שעם קהל הבאים בשעריו – לצד הפלסטינים אזרחי ישראל ופלסטין – נמנים גם קוראות וקוראים ממדינות ערב השונות.

על מנת להמשיך ולעשות עיתונות עצמאית ולקדם סדר יום מזרחי, פמיניסטי, צדק ושוויון, אנו פונים כעת לעזרתכםן, קוראינו וכותבינו. בואו לקחת חלק בפרויקט יוצא הדופן הזה, ואנא תרמו לנו. כל תרומה יכולה לעזור לנו להתקיים ולהתפתח. תודה רבה.

לחצו כאן כדי להמשיך לתרומה

haokets_693x237_01

כנראה שיעניין אותך גם: